Bár a szexualitás ma már nem számít tabu témának, hanem nagyon is előtérben van, mégis sokszor az érdemi párbeszéd hiányzik, s épp azok az információk nem jutnak el az érintettekhez, amikre a leginkább szükségük lenne. Az egyik kérdéskör, mely sokaknak dilemmát okoz, a tisztaság, önmegtartóztatás témája.
Sokszor az egyházi ajánlások mellől hiányoznak azok az irányelvek, melyek segítenek megérteni az ajánlások hátterét, és praktikus szempontokat adnak a megéléséhez. Hiánypótlóak azok a programok, melyek ezen a területen nyújtanak támogatást. A szexualitás kultúrájához hozzá tartozik a saját működés jobb megértése, ismerete, mely mind az egészségmegőrzéshez, mind a tudatosabb tervezéshez, és összességében a női / férfi lét örömének teljesebb megéléséhez segíthet hozzá.
Ezt célzó programok már egészen kis kamaszkortól elérhetőek, melyek játékos formában segítik, hogy a saját testhez, szexualitáshoz való viszony fejlődése se maradjon elhanyagolt terület, hanem együtt érhessen a személyiséggel.
Szintén a kamaszkorban kezdődő, de akár egész életen át nehézséget okozó kérdés lehet a pornóhoz való viszony. Amennyiben fogyasztása szokássá vált, nehéz megszabadulni tőle, segítségre lehet szükség a változáshoz. A téma természetéből fakadóan nehéz segítséget kérni, emiatt is fontos ismerni azokat a kezdeményezéseket, melyek iránymutatást adnak. Később a házastársak közti intimitásban is jelentkezhetnek problémák: ezek gyakran a kapcsolatban levő feszültségeket, eltávolodást jelzik, bár egyéb tényezők is lehetnek a háttérben.
A házasság ápolásához a szexualitás ápolása is hozzátartozik. Az ezen a területen jelentkező problémák esetén is lehet, sőt érdemes segítséget kérni − első körben párterapeutától, szükség esetén más szakembertől. A termékenység szabályozása szintén fontos kihívás, melyhez jó, ha ismertté válnak azok a programok, melyek lehetőséget adnak néhány fontos szempont mérlegelésére a szervezet megterhelésével, illetve sokakat foglalkoztató morális és kapcsolati dilemmákkal összefüggésben.