Intézményünk jogelődjét Debrecenben a Forrás Lelki Segítők Egyesülete alapította 1993-ban Tócóskerti Segítő Szolgálat néven. A Szolgálat 1999-ben kapta a Forrás Mentálhigiénés Központ nevet.
Az egyesület tagjai kereszt(y)én(y) világnézetű szakemberek, laikusok, akik a Jézus-i példa alapján igyekeztek segítséget, támogatást adni tagjaiknak és a hozzájuk fordulóknak.
Előzmények:
- 1991 tavaszán heti 3x3 órában hirdettük meg egyének, családok és hátrányos helyzetű csoportok számára szolgáltatásainkat.
- 1992 a holland Stichting Katholieke Noden Alapítvány 2 éves támogatásával Debrecen 40.000 lakosú, tócóskerti lakótelepén pszicho-szociális konzultációs intézményt alakítottunk ki Forrás Tócóskerti Segítő Szolgálat néven.
- 1993-ban a Magyar Karitász tagszervezetei közé vették fel az Egyesületet.
- Ebben az évben került kiadásra Winfried Huber: Familie und Alkohol című könyve „Fordulópont a szenvedélybetegek kezelésében”. 1992-ben, 1993-ban, 1994-ben Németországban szakmai utakon tanulmányoztuk a Baden Wüttenberg-i tartomány szenvedélybeteg ellátás formáit.
- 1995-ben a PHARE program szociális támogatását nyertük el új ellátási formák kialakítására. Ennek keretében pszichiátriai betegek és demens idősek otthoni ellátását valósítottuk meg.
- 1997-ben ellátási szerződést kötöttünk Debrecen Város Önkormányzatával a szociális alapfeladatok ellátására, mely feladatot azóta is ellátjuk.
- 1998 óta működik a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat a Katolikus Karitász hálózatának tagjaként.
Célunk, egy olyan hálózat részeként működni, ami a családot, az egyént segíti a problémák megoldásában, a konfliktusok, krízishelyzetek megelőzésében és kezelésében. Szeretnénk az egyesület által létrehozott intézmény-hálózatunkkal a családot, mint rendszert erősíteni/segíteni, hogy a krízishelyzet ne alakuljon ki, illetve ha kialakult, ne rögzüljön.
Jelenleg a Forrás Mentálhigiénés Központ a Forrás Lelki Segítők Egyesületének fenntartásában, Debrecen városában a Tócóskerti lakótelepen 2 telephelyen 6 ellátási formát nyújt:
- család-és gyermekjóléti szolgálat,
- pszichiátriai betegek közösségi ellátása,
- pszichiátriai betegek nappali ellátása,
- szenvedélybetegek közösségi ellátása,
- szenvedélybetegek nappali ellátása,
- szenvedélybetegek alacsonyküszöbű ellátása.
Ha szeretnél többet megtudni a Forrás Mentálhigiénés Központ értékes tevékenységéről, akkor olvasd el cikkünket!