
Mozaikcsaládról akkor beszélünk, amikor az együtt élő pár közösen nevel egy vagy több olyan gyermeket, akinek az egyik felnőttel nincs biológiai kapcsolata – azaz valamelyik fél előző kapcsolatából származik.
Noha a jelenség nem újkeletű, a szakirodalom csak az 1970-es években kezdett el foglalkozni vele. Korábban ezeket a családokat a pszichológia újraházasodott, rekonstruált, binukleáris családoknak hívta, az angol nyelvű szakirodalomból pedig átszivárgott hozzánk is a patchwork-család elnevezés.
Míg korábban elsősorban a megözvegyült fél újraházasodása folytán születtek mozaikcsaládok, addig a XX. század második felétől kezdve egyre inkább a házasságok felbomlása, válás előzi meg létrejöttüket. Ez azt is jelenti, hogy legtöbbször egy gyermeknek mindkét biológia szülője él, elérhető, és melléjük érkeznek új, „idegen” szülők az életükbe.
A mozaikcsalád sokszor egy nagyon összetett rendszer, amely egy hosszabb folyamat során jön létre. A mozaikcsalád tagjainak elnevezése is hordozza ezt a bonyolultságot.
Hogyan hívjuk azt a szülőt, akinek nincs vérségi kapcsolata a gyermekkel? Pótszülő? Nevelőszülő? Mostohaapa vagy mostohaanya?
A féltestvér milyen értelemben fél? Hogyan nevezzük azt a „testvéri” kapcsolatot, amelynek tagjai bár együtt élnek, de semmilyen vérségi kapcsolatuk nincs, mivel biológiailag nincs közös szülőjük? Lehetne fogadott testvérnek hívni őket, de egy serdülő gyermekből pont ez az elfogadás szokott hiányozni...
A pótszülő elnevezés azért szerencsétlen, mert a biológiai szülőt sok esetben nem kell és nem is lehet pótolni. A nevelőszülő kifejezést a magyarban másra használjuk, de még ha így is hívjuk, azonnal előjön az egyik legnehezebb kérdés: nevelhet-e a nem vér szerinti szülő? A mostoha elnevezés a mesékből belénk ivódott történetek miatt különösen terhelt. Kreatívabb gyermekek találhatnak új kifejezéseket, pl. műmutter, álapu, de egyikből sem a szeretet árad. Leggyakoribb a keresztnéven szólítás (pl. Árpád vagy kisebb gyerekeknél Árpád apa) vagy a körülírás (pl. anyám új pasija). Egyes idegen nyelvekben van erre jobb kifejezés, amely azt sugallja, hogy nemes dolog más gyermekét sajátként felnevelni.
Léteznek pótanyás és pótapás mozaikcsaládok – attól függően, hogy melyik fél gyermeke él az „új” családban. Összetett mozaikcsaládban mindkét félnek van gyermeke egy korábbi kapcsolatból, illetve vannak mozaikcsaládok közös gyermekkel is. Részidős mozaikcsaládról akkor beszélünk, ha a gyermek a külön élő szülővel és partnerével csak meghatározott időben van együtt.
A mozaikcsaládok kialakulásakor speciális és még a válásnál súlyosabb helyzet, amikor az elhunyt anya szerepét kell betölteni. Ebben a helyzetben a családtagok gyásza alapvetően megnehezíti a mozaikcsaláddá válás folyamatát, amelyben jelentős szerepe van annak, hogy a meghalt anyát gyakran idealizálják a túlélő családtagok. Az anyát a szerepkülönbség miatt is nehezebb „pótolni”. Egy anyától általában sokkal szorosabb gondozást, testi kontaktust, önfeláldozást várnak el a szereplők, mint egy apától. Azaz természetesnek várjuk el, hogy egy anya ugyanúgy gondozza fogadott gyermekét, mint vér szerinti gyermekét, míg sokkal kevesebb az elvárás egy apa kapcsán.
Még a saját gyermek nevelése, gondozása is sok frusztrációval jár, de gyakran terhelt az új anya és a gyermek(ek) közötti kapcsolat megerősödése, ha az új anya minden nehézséget egyszerre kap a nyakába egy párkapcsolat „melléktermékeként”. Az örökbefogadásnál a szülők legalább felkészítést és időt kapnak az összeszokásra az új gyermekkel és az új szerepben tudják támogatni egymást.
A szülők kapcsolatának megromlása és válása után a gyermeknek legtöbb esetben továbbra is szüksége van mind az anyjára, mind az apjára.
Amikor a gyermek pl. az apjával van, aki már egy új párkapcsolatban él, a legtöbb esetben a gyermeknek nem egy új anyára van szüksége, hanem az apjára.
Az új feleség gyakran csak zavaró tényező a gyerek szemében, aki gátolja közte és apja között az érzelmi kapocs megerősödését. Ugyanez az új feleség szemszögéből felveti a kérdést: hogyan legyek én anyaszerepben, amikor a fogadott gyermekemnek van már anyja?
A mozaikcsaláddá válás legfontosabb kezdő lépése, hogy el kell gyászolni, el kell búcsúzni a korábbi családi formától. A válás során a családi szabályok, keretek, szokások megkérdőjeleződnek. A szülők feladata a saját haragjuk, fájdalmuk kezelése, és külön kell választaniuk a szülői szerepeiket a párkapcsolattól.
A gyermekek számára egyértelművé kell tenniük, hogy a válásért nem a gyermek a felelős.
A gyermek természetes reakciója bizonyos érzelmi és viselkedésbeli változás: a szülő feladata abban segíteni őt, hogy kifejezhesse a fájdalmát a korábbi biztonság és megszokott életforma feladása miatt. Nemcsak a gyermeknek kell tudomásul vennie a szülei válását, hanem időt kell hagyni arra, hogy az eredeti család minden szereplője új egyensúlyt találjon a válás során megélt bizonytalanság után.
A mozaikcsaláddá alakulás folyamatának második szakasza az egyszülős családdá válás. A legtöbb mozaikcsalád úgy jön létre, hogy a gyermekekkel együtt élő szülő legalább két évig nem alapít új családot. Ez az idő általában elegendő ahhoz, hogy a gyermekek feladják az újraegyesítési fantáziájukat, azaz azt a törekvésüket, hogy helyreállítsák a szüleik párkapcsolatát és a család egységét. Ez a fantázia teljesen természetes és a szülők megfelelő magatartása esetén el is múlik.
Jó esetben a különélő szülővel a gyermek kapcsolata stabilizálódik, ennek feltétele, hogy a szülők átlátható, kiszámítható, biztonságos kapcsolattartást tegyenek lehetővé, és a gyereket ne helyezzék közvetítő szerepbe. Az egyszülős családokban megvan a lehetősége a parentifikációnak, vagyis hogy a gyermek (több gyerek esetén legtöbbször a legidősebb) a szülő szülőjének szerepébe kerül, vagyis ő lesz valamelyik szülőjének az érzelmi támasza.
Fontos a gyermek túlterhelésének elkerülése és a többletteher teljesítésének elismerése. Akkor képes az egyszülős család új családtagot befogadni, ha a tagjai feldolgozták a korábbi nehézségeket és nyitottak az egyszülős család határainak megnyitására.
A mozaikcsalád egy új párkapcsolattal jön létre. Fontos, hogy az új pár a párkapcsolatára sok időt tudjon fordítani. Elakadásként jelentkezhet, hogy az új párnak a szerelmes időszakukban is el kell látniuk szülői szerepeiket, emiatt elmarad a gyermek nélküli, felhőtlen, önfeledt összeszokási, csak páros időszak. A legnagyobb mítosz a mozaikcsaládokban az, hogy azzal, hogy a két felnőtt megszerette egymást, mindenki mindenkit gyorsan, instant módon meg fog szeretni.
A pótszülővé válás folyamata egyáltalán nem könnyű. Minden esetben sok türelem, tolerancia, elfogadás, nyitottság és rugalmasság kell hozzá. És sok-sok idő!
A felnőttek párkapcsolati elégedettsége határozza meg az egész mozaikcsalád jólétét.
1) A mozaikcsaládos lét tabusítása
A szereplők minden igyekezetükkel úgy próbálnak viselkedni, mint egy nukleáris, azaz hagyományos család. Sőt, azt hangsúlyozzák, hogy jobb, mint az eredeti volt. Ilyenkor merevek a külső határok, azaz kiszorítják, kizárják a különélő vérszerinti szülőt. A pótszülőket kell apunak vagy anyunak szólítani. Ez egy gyermek számára azért különösen nehéz, mert a valóságot kell megtagadnia.
2) A pótszülő túlvállalja magát
Amennyiben a pótszülő erőn felül szeretné a vér szerinti szülőnek bizonyítani, hogy nem csak őt, hanem a korábbi kapcsolatából származó gyermek(ek)et is nagyon szereti, akkor túlteljesítő pótszülővé válhat. A pótszülő túlgondozza, túlneveli, túlkontrollálja a gyermeket. Mivel nem a gyermekhez fűződő valós érzésből, viszonyból fakadnak a pótszülői többletvállalások, így a gyermek elutasítóvá válik. Egy idő után a gyermek a vérszerinti szülőt vonja szövetségesnek a pótszülővel szemben, aki emiatt perifériára szorul. A pótszülői kudarc egyben a párkapcsolat kudarca, emiatt súlyosan károsodhat a párkapcsolat.
Lassan járj, tovább érsz! Türelmesnek kell lennünk, mert legalább 2-4 év kell ahhoz, hogy egy mozaikcsaládban a gyermekek megtalálják a helyüket.
Legyenek az elvárások reálisak! Valószínűleg kevés megható, filmbe illő pillanat lesz a kezdeti időszakban, de az elvárható, hogy mindenki tisztelettel bánjon a másik emberrel.
Legyenek tisztázva a szabályok és a határok! Tisztázandó, hogy melyik szülő milyen szerepet fog játszani az adott gyermek nevelésében és a háztartási feladatok is legyen világosak. A pótszülő inkább barátként és támogatóként, mintsem fegyelmezőként legyen jelen. Inkább a biológiai szülő maradjon elsősorban felelős a fegyelmezésért, különösen addig, amíg a pótszülő érzelmi kapcsolata meg nem szilárdul a gyermekkel.
A biológiai szülők is kellenek! A gyermekek jobban alkalmazkodnak a mozaikcsaládhoz, ha mindkét biológiai szülőjükkel van élő kapcsolatuk. Fontos, hogy minden érintett együtt dolgozzon azon, hogy a gyermekek a lehető legjobb körülmények között nőhessenek fel. Tudatosítani kell a gyermekekkel, hogy az új társ nem egy „helyettesítő” szülő, hanem egy másik személy, aki szereti és támogatja őket.
Érdemes tudatosítani, hogy minden testvér veszekszik, így nem minden vita a mozaik családi létből fakad!
Ne legyen kivételezés! A fogadott gyermeket sem kell külön előnyökben részesíteni, de hátrányt se szenvedjen emiatt!
A részidős gyermekek ne csak átutazóban legyenek, legyen saját helyük a lakásban! Ha el tudnak vonulni, és saját döntésük lehet, mikor térnek vissza a közös térbe, az könnyítheti az együttélést.
Tudatosan ápoljátok a párkapcsolatotokat, legyen ez az alapja a családnak!
Legyen minden nap pár perc vagy hetente pár óra kizárólagos, minőségi kettesben töltött ideje minden szülőnek a gyermekével!
Mozaikcsaládban élni nem könnyű, de legalább nem unalmas feladat. Rugalmasságot, türelmet, rezilienciát, kiemelkedő konfliktustűrést kíván meg a benne élőktől.
Ennek kialakítása pedig sok idő. Régebb óta mozaikcsaládban élők szerint idővel csillapodnak az érzelmi viharok, és a családi rendszerben megtalálják a tagok a saját helyüket, szerepüket, vagyis létrejön a családi béke.
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Kigyóssy-Bozsó Andrea
Antropos Pár- és családterápia
Segítő jelleg: terápia
Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak
Elérhető: Budapest és környéke, csütörtökönként
Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ
Egyedülálló szülők AVE lelkigyakorlata
Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, lelkigyakorlat
Ajánljuk: gyermeküket egyedül nevelőknek, elváltaknak
Elérhető: Budapesten rendszeresen, de hívásra vidéken is., évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal, vannak rendszeres havi "továbbsegítő" alkalmak Budapesten.
Emmánuel Közösség
Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning
Segítő jelleg: tanfolyam
Ajánljuk: szülőknek, nagymamáknak, nagypapáknak
Elérhető: országosan elérhető, folyamatosan
Gordon Kiadó Magyarország Kft.
Kilátó - Család- és párkonzultáció
Segítő jelleg: konzultáció, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés
Ajánljuk: kamaszoknak, családoknak, szülőknek, pároknak, házasoknak
Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig
Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat
Apakulcs tréning - az erősebb kapcsolódásért
Segítő jelleg: könyv, tréning
Ajánljuk: szülőknek, apukáknak, nagypapáknak
Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel
Süveges Gergő
MotiVÁCió - család- és párkonzultáció
Segítő jelleg: konzultáció, terápia
Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak
Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján
MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.
Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért
Segítő jelleg: konzultáció, közösségi támogatás, tanácsadás, tanfolyam, örökbefogadás
Ajánljuk: pároknak, házasoknak
Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, folyamatosan
Mózeskosár Egyesület
Antropos- Mediáció
Segítő jelleg: mentálhigiénés segítség
Ajánljuk: felnőtteknek
Elérhető: Budapest és környéke, egész évben rendszeres jelleggel
Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ
Remény Háza-családterápia
Segítő jelleg: terápia
Ajánljuk: családoknak
Elérhető: Szeged központtal Dél-Alföldi Régió, egész évben rendszeres jelleggel
Remény Háza Pár-Kapcsolat és Család Műhely
Van időm Rád – Anya-lánya, Anya-fia, Apa-lánya, Apa-fia hétvégék
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: kamaszoknak, szülőknek
Elérhető: Bárhonnan lehet a programra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban
Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház
Szociális Testvérek Társasága - Pár- és családterápia
Segítő jelleg: segítő beszélgetés, terápia
Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: Budapesten, előzetes bejelentkezés alapján
Szociális Testvérek Társasága
Anyakulcs tréning - az elengedés lépései
Segítő jelleg: könyv, tréning
Ajánljuk: szülőknek, anyukáknak, nagymamáknak
Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel
Süveges Gergő
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.