Gyereknevelés mozaikcsaládban: hogyan NE legyünk „álanyuk” és „álapuk”?

Cikkek, hírek / Gyereknevelés mozaikcsaládban: hogyan NE legyünk „álanyuk” és „álapuk”?

Ebben a cikkben

Az élet a mozaikcsaládban általában több rugalmasságot, türelmet, rezilienciát és kiemelkedő konfliktustűrést kíván minden családtagtól – a kezdeti időszakban legalábbis. De vajon mik a mozaikcsaládok főbb jellemzői és mitől különösen is összetett ez a családi rendszer? Mire érdemes odafigyelnünk a gyermeknevelésben és mit tehetünk, hogy mielőbb megszülethessen az új egyensúly és a családi béke? Ehhez ad gyakorlati tippeket a Bízd Rá Magad szakértője.

Gyermeknevelés mozaikcsaládban

Mozaikcsaládról akkor beszélünk, amikor az együtt élő pár közösen nevel egy vagy több olyan gyermeket, akinek az egyik felnőttel nincs biológiai kapcsolata – azaz valamelyik fél előző kapcsolatából származik.

Noha a jelenség nem újkeletű, a szakirodalom csak az 1970-es években kezdett el foglalkozni vele. Korábban ezeket a családokat a pszichológia újraházasodott, rekonstruált, binukleáris családoknak hívta, az angol nyelvű szakirodalomból pedig átszivárgott hozzánk is a patchwork-család elnevezés.

Míg korábban elsősorban a megözvegyült fél újraházasodása folytán születtek mozaikcsaládok, addig a XX. század második felétől kezdve egyre inkább a házasságok felbomlása, válás előzi meg létrejöttüket. Ez azt is jelenti, hogy legtöbbször egy gyermeknek mindkét biológia szülője él, elérhető, és melléjük érkeznek új, „idegen” szülők az életükbe.

Bonyolult rendszer

A mozaikcsalád sokszor egy nagyon összetett rendszer, amely egy hosszabb folyamat során jön létre. A mozaikcsalád tagjainak elnevezése is hordozza ezt a bonyolultságot.

Hogyan hívjuk azt a szülőt, akinek nincs vérségi kapcsolata a gyermekkel? Pótszülő? Nevelőszülő? Mostohaapa vagy mostohaanya?

A féltestvér milyen értelemben fél? Hogyan nevezzük azt a „testvéri” kapcsolatot, amelynek tagjai bár együtt élnek, de semmilyen vérségi kapcsolatuk nincs, mivel biológiailag nincs közös szülőjük? Lehetne fogadott testvérnek hívni őket, de egy serdülő gyermekből pont ez az elfogadás szokott hiányozni...

A pótszülő elnevezés azért szerencsétlen, mert a biológiai szülőt sok esetben nem kell és nem is lehet pótolni. A nevelőszülő kifejezést a magyarban másra használjuk, de még ha így is hívjuk, azonnal előjön az egyik legnehezebb kérdés: nevelhet-e a nem vér szerinti szülő? A mostoha elnevezés a mesékből belénk ivódott történetek miatt különösen terhelt. Kreatívabb gyermekek találhatnak új kifejezéseket, pl. műmutter, álapu, de egyikből sem a szeretet árad. Leggyakoribb a keresztnéven szólítás (pl. Árpád vagy kisebb gyerekeknél Árpád apa) vagy a körülírás (pl. anyám új pasija). Egyes idegen nyelvekben van erre jobb kifejezés, amely azt sugallja, hogy nemes dolog más gyermekét sajátként felnevelni.

Gyermeknevelés mozaikcsaládban

Mozaikcsalád-típusok

Léteznek pótanyás és pótapás mozaikcsaládok – attól függően, hogy melyik fél gyermeke él az „új” családban. Összetett mozaikcsaládban mindkét félnek van gyermeke egy korábbi kapcsolatból, illetve vannak mozaikcsaládok közös gyermekkel is. Részidős mozaikcsaládról akkor beszélünk, ha a gyermek a külön élő szülővel és partnerével csak meghatározott időben van együtt.

A mozaikcsaládok kialakulásakor speciális és még a válásnál súlyosabb helyzet, amikor az elhunyt anya szerepét kell betölteni. Ebben a helyzetben a családtagok gyásza alapvetően megnehezíti a mozaikcsaláddá válás folyamatát, amelyben jelentős szerepe van annak, hogy a meghalt anyát gyakran idealizálják a túlélő családtagok. Az anyát a szerepkülönbség miatt is nehezebb „pótolni”. Egy anyától általában sokkal szorosabb gondozást, testi kontaktust, önfeláldozást várnak el a szereplők, mint egy apától. Azaz természetesnek várjuk el, hogy egy anya ugyanúgy gondozza fogadott gyermekét, mint vér szerinti gyermekét, míg sokkal kevesebb az elvárás egy apa kapcsán.

Még a saját gyermek nevelése, gondozása is sok frusztrációval jár, de gyakran terhelt az új anya és a gyermek(ek) közötti kapcsolat megerősödése, ha az új anya minden nehézséget egyszerre kap a nyakába egy párkapcsolat „melléktermékeként”. Az örökbefogadásnál a szülők legalább felkészítést és időt kapnak az összeszokásra az új gyermekkel és az új szerepben tudják támogatni egymást.

A szülők kapcsolatának megromlása és válása után a gyermeknek legtöbb esetben továbbra is szüksége van mind az anyjára, mind az apjára.

Amikor a gyermek pl. az apjával van, aki már egy új párkapcsolatban él, a legtöbb esetben a gyermeknek nem egy új anyára van szüksége, hanem az apjára.

Az új feleség gyakran csak zavaró tényező a gyerek szemében, aki gátolja közte és apja között az érzelmi kapocs megerősödését. Ugyanez az új feleség szemszögéből felveti a kérdést: hogyan legyek én anyaszerepben, amikor a fogadott gyermekemnek van már anyja?

A mozaikcsaláddá válás folyamata

A mozaikcsaláddá válás legfontosabb kezdő lépése, hogy el kell gyászolni, el kell búcsúzni a korábbi családi formától. A válás során a családi szabályok, keretek, szokások megkérdőjeleződnek. A szülők feladata a saját haragjuk, fájdalmuk kezelése, és külön kell választaniuk a szülői szerepeiket a párkapcsolattól.

A gyermekek számára egyértelművé kell tenniük, hogy a válásért nem a gyermek a felelős.

A gyermek természetes reakciója bizonyos érzelmi és viselkedésbeli változás: a szülő feladata abban segíteni őt, hogy kifejezhesse a fájdalmát a korábbi biztonság és megszokott életforma feladása miatt. Nemcsak a gyermeknek kell tudomásul vennie a szülei válását, hanem időt kell hagyni arra, hogy az eredeti család minden szereplője új egyensúlyt találjon a válás során megélt bizonytalanság után.

A mozaikcsaláddá alakulás folyamatának második szakasza az egyszülős családdá válás. A legtöbb mozaikcsalád úgy jön létre, hogy a gyermekekkel együtt élő szülő legalább két évig nem alapít új családot. Ez az idő általában elegendő ahhoz, hogy a gyermekek feladják az újraegyesítési fantáziájukat, azaz azt a törekvésüket, hogy helyreállítsák a szüleik párkapcsolatát és a család egységét. Ez a fantázia teljesen természetes és a szülők megfelelő magatartása esetén el is múlik.

Gyermeknevelés mozaikcsaládban

Jó esetben a különélő szülővel a gyermek kapcsolata stabilizálódik, ennek feltétele, hogy a szülők átlátható, kiszámítható, biztonságos kapcsolattartást tegyenek lehetővé, és a gyereket ne helyezzék közvetítő szerepbe. Az egyszülős családokban megvan a lehetősége a parentifikációnak, vagyis hogy a gyermek (több gyerek esetén legtöbbször a legidősebb) a szülő szülőjének szerepébe kerül, vagyis ő lesz valamelyik szülőjének az érzelmi támasza.

Fontos a gyermek túlterhelésének elkerülése és a többletteher teljesítésének elismerése. Akkor képes az egyszülős család új családtagot befogadni, ha a tagjai feldolgozták a korábbi nehézségeket és nyitottak az egyszülős család határainak megnyitására.

A mozaikcsalád egy új párkapcsolattal jön létre. Fontos, hogy az új pár a párkapcsolatára sok időt tudjon fordítani. Elakadásként jelentkezhet, hogy az új párnak a szerelmes időszakukban is el kell látniuk szülői szerepeiket, emiatt elmarad a gyermek nélküli, felhőtlen, önfeledt összeszokási, csak páros időszak. A legnagyobb mítosz a mozaikcsaládokban az, hogy azzal, hogy a két felnőtt megszerette egymást, mindenki mindenkit gyorsan, instant módon meg fog szeretni.

Gyermeknevelés mozaikcsaládban

A pótszülővé válás folyamata egyáltalán nem könnyű. Minden esetben sok türelem, tolerancia, elfogadás, nyitottság és rugalmasság kell hozzá. És sok-sok idő!

A felnőttek párkapcsolati elégedettsége határozza meg az egész mozaikcsalád jólétét.

Leggyakoribb elakadások a mozaikcsaládokban

1) A mozaikcsaládos lét tabusítása

A szereplők minden igyekezetükkel úgy próbálnak viselkedni, mint egy nukleáris, azaz hagyományos család. Sőt, azt hangsúlyozzák, hogy jobb, mint az eredeti volt. Ilyenkor merevek a külső határok, azaz kiszorítják, kizárják a különélő vérszerinti szülőt. A pótszülőket kell apunak vagy anyunak szólítani. Ez egy gyermek számára azért különösen nehéz, mert a valóságot kell megtagadnia.

2) A pótszülő túlvállalja magát

Amennyiben a pótszülő erőn felül szeretné a vér szerinti szülőnek bizonyítani, hogy nem csak őt, hanem a korábbi kapcsolatából származó gyermek(ek)et is nagyon szereti, akkor túlteljesítő pótszülővé válhat. A pótszülő túlgondozza, túlneveli, túlkontrollálja a gyermeket. Mivel nem a gyermekhez fűződő valós érzésből, viszonyból fakadnak a pótszülői többletvállalások, így a gyermek elutasítóvá válik. Egy idő után a gyermek a vérszerinti szülőt vonja szövetségesnek a pótszülővel szemben, aki emiatt perifériára szorul. A pótszülői kudarc egyben a párkapcsolat kudarca, emiatt súlyosan károsodhat a párkapcsolat.

Mire érdemes figyelnünk a gyermeknevelésben?

Lassan járj, tovább érsz! Türelmesnek kell lennünk, mert legalább 2-4 év kell ahhoz, hogy egy mozaikcsaládban a gyermekek megtalálják a helyüket.

Legyenek az elvárások reálisak! Valószínűleg kevés megható, filmbe illő pillanat lesz a kezdeti időszakban, de az elvárható, hogy mindenki tisztelettel bánjon a másik emberrel.

Legyenek tisztázva a szabályok és a határok! Tisztázandó, hogy melyik szülő milyen szerepet fog játszani az adott gyermek nevelésében és a háztartási feladatok is legyen világosak. A pótszülő inkább barátként és támogatóként, mintsem fegyelmezőként legyen jelen. Inkább a biológiai szülő maradjon elsősorban felelős a fegyelmezésért, különösen addig, amíg a pótszülő érzelmi kapcsolata meg nem szilárdul a gyermekkel.

Gyermeknevelés mozaikcsaládban

A biológiai szülők is kellenek! A gyermekek jobban alkalmazkodnak a mozaikcsaládhoz, ha mindkét biológiai szülőjükkel van élő kapcsolatuk. Fontos, hogy minden érintett együtt dolgozzon azon, hogy a gyermekek a lehető legjobb körülmények között nőhessenek fel. Tudatosítani kell a gyermekekkel, hogy az új társ nem egy „helyettesítő” szülő, hanem egy másik személy, aki szereti és támogatja őket.

Érdemes tudatosítani, hogy minden testvér veszekszik, így nem minden vita a mozaik családi létből fakad!

Ne legyen kivételezés! A fogadott gyermeket sem kell külön előnyökben részesíteni, de hátrányt se szenvedjen emiatt!

A részidős gyermekek ne csak átutazóban legyenek, legyen saját helyük a lakásban! Ha el tudnak vonulni, és saját döntésük lehet, mikor térnek vissza a közös térbe, az könnyítheti az együttélést.

Tudatosan ápoljátok a párkapcsolatotokat, legyen ez az alapja a családnak!

Legyen minden nap pár perc vagy hetente pár óra kizárólagos, minőségi kettesben töltött ideje minden szülőnek a gyermekével!

Gyermeknevelés mozaikcsaládban

Mozaikcsaládban élni nem könnyű, de legalább nem unalmas feladat. Rugalmasságot, türelmet, rezilienciát, kiemelkedő konfliktustűrést kíván meg a benne élőktől.

Ennek kialakítása pedig sok idő. Régebb óta mozaikcsaládban élők szerint idővel csillapodnak az érzelmi viharok, és a családi rendszerben megtalálják a tagok a saját helyüket, szerepüket, vagyis létrejön a családi béke.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Kigyóssy-Bozsó Andrea

Iratkozz fel hírlevelünkre Támogasd Szolgálatunkat

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Antropos Pár- és családterápia

stat_minus_3
Antropos Pár- és családterápia
A család- és párterápia olyan terápiás segítség, mely során a fókuszban a családi működés, annak erőforrásai és elakadásai állnak. A családra, párra mint rendszerre tekint, ahol mindenki hatással van a másikra, ezen együttműködések, egymásra hatások eredménye a mindenki számára kielégítő működés, vagy az elakadás, működészavar.

Segítő jelleg: terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak

Elérhető: Budapest és környéke, csütörtökönként

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

Egyedülálló szülők AVE lelkigyakorlata

stat_minus_3
Egyedülálló szülők AVE lelkigyakorlata
Elvált, külön élő, özvegy, soha meg nem házasodott szülőknek, azaz EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐKNEK szól a három hétvégéből álló AVE kurzus, ha még friss, maximum 5-6 éven belüli a család széthullásának a sebe. Az AVE kurzus a talpra állás, "újratervezés" lehetőségét kínálja. Azoknak szól, akik még nem látják, hogyan tovább a házastársuk nélkül, lehetnek-e még boldogok, mi lesz így a gyerekeikkel. Az AVE kurzus után a gyerekek ismét derűsnek, kiegyensúlyozottnak látják szülőjüket.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, lelkigyakorlat

Ajánljuk: gyermeküket egyedül nevelőknek, elváltaknak

Elérhető: Budapesten rendszeresen, de hívásra vidéken is., évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal, vannak rendszeres havi "továbbsegítő" alkalmak Budapesten.

Emmánuel Közösség

Érdekel

Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning

Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning
Akár egy totyogó, akár egy tinédzser szülője vagy, jól tudod, hogy szülőnek lenni komoly kihívás - olykor talán túlságosan is. Akárhogy is, a gyerekekhez nem érkezik kezelési útmutató. És attól, hogy szülő vagy, még nem feltétlenül fogsz mindent ösztönösen tudni.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: szülőknek, nagymamáknak, nagypapáknak

Elérhető: országosan elérhető, folyamatosan

Gordon Kiadó Magyarország Kft.

Érdekel

Kilátó - Család- és párkonzultáció

stat_minus_3
Kilátó - Család- és párkonzultáció
Mentálhigiénés érzelmi támogatás szülőknek, kamaszoknak családkonzultáció - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

Segítő jelleg: konzultáció, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: kamaszoknak, családoknak, szülőknek, pároknak, házasoknak

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Apakulcs tréning - az erősebb kapcsolódásért

stat_minus_3
Apakulcs tréning - az erősebb kapcsolódásért
Az Apakulcs elsősorban olyan apák és nagyapák számára nyújt segítséget, akik erősebben szeretnének kapcsolódni a gyermekükhöz, unokájukhoz - függetlenül a gyermek életkorától. Az Apakulcs-tréningek kis létszámú egész napos alkalmak, amelyeken közelebb kerülünk saját apai működésünk erősségeihez és fejlesztendő területeihez.

Segítő jelleg: könyv, tréning

Ajánljuk: szülőknek, apukáknak, nagypapáknak

Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel

Süveges Gergő

Érdekel

MotiVÁCió - család- és párkonzultáció

MotiVÁCió - család- és párkonzultáció
A Központ család- és párkonzultációt kínál felnőttek számára.

Segítő jelleg: konzultáció, terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak

Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján

MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.

Érdekel

Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért

stat_minus_3
Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért
Egyesületünk pszichológiai tanácsadást és közösségi támogatást kínál mindazoknak, akiknek a gyermekvállalással kapcsolatban elakadásuk, veszteségélményük van: azoknak a nehéz helyzetbe került szülőknek, akik születendő gyermekük, vagy a már megszületett gyermekük felnevelését akadályozó nehézségek miatt a gyermek örökbeadásán gondolkodnak, és azoknak is, akik a gyermek utáni vágyukat az örökbefogadással szeretnék enyhíteni.

Segítő jelleg: konzultáció, közösségi támogatás, tanácsadás, tanfolyam, örökbefogadás

Ajánljuk: pároknak, házasoknak

Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, folyamatosan

Mózeskosár Egyesület

Érdekel

Antropos- Mediáció

Antropos- Mediáció
A mediáció során egy pártatlan, semleges fél – a mediátor – segíti a konfliktusban érintett feleket a konfliktushelyzet rendezésében (pl. válási, gyermekkel való kapcsolattartási, szülő-kamasz konfliktusokban)

Segítő jelleg: mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: felnőtteknek

Elérhető: Budapest és környéke, egész évben rendszeres jelleggel

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

Remény Háza-családterápia

Remény Háza-családterápia
A családterápia rendszerszemléletű pszichoterápiás módszer mely azt vallja, hogy a családi rendszer tagjai kölcsönhatásban vannak egymással. Bármelyik tag életében bekövetkező változás kihat a többi családtagra. Fókuszában mindig a család egésze áll.

Segítő jelleg: terápia

Ajánljuk: családoknak

Elérhető: Szeged központtal Dél-Alföldi Régió, egész évben rendszeres jelleggel

Remény Háza Pár-Kapcsolat és Család Műhely

Érdekel

Van időm Rád – Anya-lánya, Anya-fia, Apa-lánya, Apa-fia hétvégék

Van időm Rád – Anya-lánya, Anya-fia, Apa-lánya, Apa-fia hétvégék
Apák és lányok, apák és fiúk, anyák és fiúk, anyák és lányok hétvégéje kapcsolatuk erősítéséért.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: kamaszoknak, szülőknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház

Érdekel

Szociális Testvérek Társasága - Pár- és családterápia

Szociális Testvérek Társasága - Pár- és családterápia
Várják a családokat és a párokat kapcsolati elakadások, krízisek esetén. Az általuk nyújtott támogatás nem mediáció, és nem pszichoterápia.

Segítő jelleg: segítő beszélgetés, terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak, jegyeseknek

Elérhető: Budapesten, előzetes bejelentkezés alapján

Szociális Testvérek Társasága

Érdekel

Anyakulcs tréning - az elengedés lépései

stat_minus_3
Anyakulcs tréning - az elengedés lépései
Magyar nyelvű komplex eszközrendszer – könyv, online segítség és találkozási lehetőség –, amely világos alapelvekkel, kiforrott struktúrával és nagy empátiával segít bármely élethelyzetben lévő édesanyának, hogy egészségesebben és örömmel tudja elengedni a gyermekét.

Segítő jelleg: könyv, tréning

Ajánljuk: szülőknek, anyukáknak, nagymamáknak

Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel

Süveges Gergő

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató