Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Cikkek, hírek / Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Ebben a cikkben

Az emberi élet hordozói vagyunk fogantatásunktól kezdve életünk utolsó pillanatáig. Életünket ajándékba kaptuk Istentől, az ő szeretetéből és földi „segítőitől”: édesanyánktól és édesapánktól. Mi is magunkban hordozzuk a lehetőséget arra, hogy ezt az ajándékba kapott életet továbbadjuk. Ez bekövetkezhet kiegyensúlyozott, problémáktól mentes körülmények között, de ettől eltérő módon is. Az anyának ez utóbbi esetben is fontos tudnia, hogy – bármennyire is úgy érzi – nincs egyedül.

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Az emberi élet tiszteletet és védelmet érdemel, ez akkor is így van, ha esetleg ennek elfogadásához, feldolgozásához valaki még nem találta meg az utat, a segítőt, az üzenetet.

Megtörténhet, hogy a szeretet, a szerelem érzése, vagy az ezekkel járó kíváncsiság miatt egy pár úgy bocsátkozik testi kapcsolatba, hogy nem ismeri annak következményét, velejáróját – vagy ismeri, csak nem számol vele. Előfordulhat, hogy a közös álmok, tervek, elköteleződések híján a kapcsolat nem áll készen arra, hogy abból egy új élet fakadjon. És előfordul az is, hogy ennek ellenére ez mégis megtörténik.

A korunkat jellemző mindennapi rohanás talán nem mindig enged kellő figyelmet fordítani az emberi létezéssel, annak védelmével kapcsolatos értékekre. Figyelmünket sokszor felülírják a pillanatnyi hatások, váratlan helyzetek, párkapcsolati fordulatok. Ilyenkor „siklik” az elköteleződés, a házasság, a családtervezés – ami mind-mind szükséges lehet egy új élet elfogadásához.

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Fontos azonban tudni, hogy ha – a körülményektől függetlenül – elindult egy új élet, akkor már egy olyan valakiről beszélhetünk, aki rászorul édesanyja elfogadására, védelmére.

Az új életet ilyenkor nem úgy hívják, hogy Probléma – nem ő a probléma, hanem esetleg a nem túl szerencsés helyzet vagy a körülmények, amelyek közepette ő megfogant.

Ezt a parányi életet – legyen várt vagy nem kívánt gyermek – nem hagyhatjuk magára; és fontos tudni, hogy az édesanyja sincs egyedül, van kihez fordulnia és van ideje megfelelő döntéseket hozni. Létezik támogató segítség. Fontos szem előtt tartani azt is: ilyenkor nem csak az édesanya élete változik meg, és nem csak az ő felelőssége az új élet elfogadása, hanem – rajta keresztül – a környezetéé, az apáé is.

Írásunk nem azokkal az élethelyzetekkel foglalkozik, amikor várandósság bűncselekmény következménye, vagy az anya és/vagy a magzat életét veszélyeztető egészségi állapottal függ össze. Ezek az esetek más jellegű nehézségeket és problémákat hordoznak, ilyenformán jelen írásunk tárgyánál sokkal összetettebb megoldást igényelnek!

Biztos, hogy gyermeket várok?

Ha szexuális érintkezést követően úgy érzed, valami „megváltozott”, másképpen működik, akkor azt a várandósság lehetséges jeleként érdemes komolyan venni. (Habár fontos tudnod, hogy a jelek nagyon változatosak lehetnek, sőt: van, aki nem is észlel semmit ezek közül.)

A hormonális változások közvetlenül a fogamzás után megkezdődnek. Az első 6-12. nap között megjelenhet – egyéni különbségekkel – kis mennyiségű, pecsételő vérzés, enyhe görcsök, fáradtság, mellérzékenység. Pár hetes terhesség jele lehet rossz közérzet, émelygés, hányinger, hányás, szédülés – akár egész nap is. Jelentkezhetnek hangulatváltozások, kívánósság vagy éppen érzékenység egyes szagokra, ízekre.

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Az egyik legegyértelműbb jel azonban az elmaradt menstruáció. Ebben a szakaszban érdemes elvégezni egy terhességi gyorstesztet (gyógyszertárakban kapható). Ha a teszt pozitív – vagy továbbra is bizonytalan vagy –, akkor keress fel egy szülész-nőgyógyász szakrendelést, ahol az orvos elvégzi a szükséges vizsgálatokat. Ha bebizonyosodik, hogy várandós vagy, az orvos kiadja a leletet ennek tényéről, a magzat koráról, méreteiről, illetve elindíthatja a gondozásba vételt. A várandósgondozást az orvos és a védőnő közösen végzik.

Milyen segítségre számíthatok, ha úgy érzem, magamra maradtam a döntés felelősségével?

Egy, várandósággal kapcsolatos váratlan, nem tervezett, új élethelyzetben felmerülnek kétségek, kérdések, amelyekre választ keresel. A probléma megközelítése szempontjából fontos tudatosítani magadban: más nők, lányok, is voltak és vannak is a tiédhez hasonló helyzetben.

Sokan kaptak már segítséget, találtak jó megoldásokat és – ennek köszönhetően – elfogadva a megfogant új életet, boldog szülővé váltak, vagy esetleg egy olyan úton indultak el, ami optimális a gyermeknek, egyúttal nem jelent életre szóló lelki terhet az anyának.

Ez a segítség több irányból is elérhető, kinek-kinek saját élethelyzete, kapcsolatai, elképzelései függvényében szükséges keresnie a segítő kapcsolódást:

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Az első teendők kétségek esetén

A várandósság – főként amikor kiskorú lányt érint – sok esetben okoz olyan válsághelyzetet, amelyben akár lakhatás, a megélhetés és a további családi kötődések is bizonytalanná válhatnak. (Az ilyen jellegű problémáknál szélsőséges esetekben szóba jöhet az anyaotthonok igénybevétele is – erről cikkünk végén olvashatsz bővebben!)

Ha másállapotban vagy és kétségeid vannak azzal kapcsolatban, hogy mihez kezdj, vagy egyszerűen támogató segítségre van szükséged, akkor – első körben – keresd fel bizalommal a lakóhelyed szerint illetékes területi védőnőt vagy a Családvédelmi Szolgálat (CSVSZ) védőnőjét!

Az elérhetőségeik tekintetében a nőgyógyászati rendelőkben is kaphatsz tájékoztatást. Kiskorú anya esetében a Családvédelmi Szolgálatot a szülő vagy a törvényes képviselő kíséretében kell felkeresni.

És még valami: bármennyire nehéznek, zavarosnak tűnik is a párkapcsolatod, az apát is tájékoztatni kell a helyzetről és be kell vonni őt a folyamatokba. A megfogant baba az ő gyermeke is: kérni kell a támogatását, jelenlétét. Lehetőség szerint részt kell vegyen ő is a Családvédelmi Szolgálat első tanácsadásán.

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

A szolgálat védőnője az első találkozás alkalmával tanácsadást végez nem kívánt terhesség esetén a válsághelyzetben lévő lány, nő számára.

A tanácsadás módszere a segítő beszélgetés, annak érdekében, hogy a védőnő szinte személyre szólóan, a válsághelyzetet megismerve tudjon a körülményeknek megfelelő információkat és tanácsot adni a megalapozott, felelősségteljes döntéséhez.

A védőnő a tevékenységét a magzat életének védelme érdekében végzi, ugyanakkor tiszteletben tartja a nő döntési jogát.

A tanácsadást több alkalommal is igénybe lehet venni, annak függvényében is, hogy az anya melyik utat választja.

Egy nagyon fontos dolgot érdemes még szem előtt tartani: a megfogant élet védelme érdekében az anya bármikor megmásíthatja döntését, akár a műtőben is dönthet úgy, hogy megtartja a gyermeket!

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Egy lehetséges megoldás: az örökbeadás

A nem várt gyermek sorsát illetően több életpárti alternatíva is létezik, amelyek nem csak az új, születendő lelket, de több szempontból az anya lelkét is megvédik egy életre szóló nehéz tehertől. Az örökbeadással és az örökbefogadást segítő egyesületekkel, szervezetekkel kapcsolatban a Családvédelmi Szolgálatoknál minden információ elérhető az anyák számára.

A nyílt örökbeadás lényege – a zárttal szemben –, hogy az örökbeadó anya megismerheti az örökbefogadó családot, és bizonyos keretek között dönthet is arról, hogy milyen „típusú” családban nőjön fel a gyermeke. Az örökbefogadók végigkísérhetik a várandósságot és a szülésnél is jelen lehetnek. Az örökbeadó anya ilyenkor a szülést követő hat héten belül még dönthet úgy, hogy mégis ő szeretné felnevelni gyermekét.

Az örökbeadással foglalkozó, azt „közvetítő” szervezetek a megadott elérhetőségeiken mindig pontos információkat adnak az érdeklődők számára, de folyamatos, szervezett edukációs tevékenységet is folytatnak minden érintett csoport felé.

Az örökbeadás mellett döntő anya biztos lehet abban, hogy gyermeke a megfelelő helyre kerül, a szervezetek működése ugyanis törvény által szabályozott keretek között zajlik, illetve azok szerződést is kötnek az örökbeadó és a fogadó család között, amelyben minden kérdés tisztázva van.

Az örökbeadó anya ugyanakkor bármikor kérheti a gyámhivatal segítségét is!

Leányanyák: A születendő gyermek védelme az anya lelkét is óvja

Anyaotthonok is segíthetnek a magukra maradt leányanyáknak

Egyházi, állami és civil fenntartású anyaotthonok állnak a krízisben lévő, nehézségekkel szembesülni kénytelen várandós – vagy kisgyermekes – nők rendelkezésére, az ország számos pontján. Az anyaotthonok elérhetőségeiben a területi Család és Gyermekjóléti Központok tudnak segíteni, de az interneten is számos információ áll rendelkezésre ezekkel kapcsolatban.

A kiskorú anyák számára a közeli hozzátartozók, a család, a közvetlen környezet segítsége lenne az elsődleges, ám számos nehéz élethelyzetben erre nincs lehetőség.

Ilyenkor a kiskorú anya kérheti a gyámhivataltól eseti gondnok kijelölését vagy saját maga elhelyezését leányanyák otthonában.

A lehetőségek körét tovább szélesíti, hogy a nevelőszülői hálózatban „munkálkodnak” olyan nevelőszülők is, akik vállalják leányanyák nevelését.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Várfalvi Marianna, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének elnöke

Iratkozz fel hírlevelünkre Támogasd Szolgálatunkat

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#tanácsadás #örökbefogadás #abortusz #életvédelem

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Jó Pásztor Anyaotthon

stat_minus_3
Jó Pásztor Anyaotthon
Anyaotthonainkban befogadjuk és segítséget nyújtunk nehéz szociális helyzetű, otthontalanná vált anyák és gyermekeik részére. Célunk, hogy a gyermekek ne kerüljenek ki a családjaikból, támogatást kapjanak a fejlődéshez, növekedéshez, valamint az anyák megerősítése szülői szerepükben, képessé váljanak az önálló életvitelre.

Segítő jelleg: gyakorlati segítség, szociális tevékenység

Ajánljuk: várandósoknak, gyermeküket egyedül nevelőknek

Elérhető: országos ellátási terület, folyamatosan

Jó Pásztor Nővérek Kongregációja

Érdekel

Lea Otthon /Anyaotthon

stat_minus_3
Lea Otthon /Anyaotthon
A Lea Otthonban elsősorban nyugalmat és békét találnak a hozzájuk forduló krízishelyzetben lévő várandós vagy kisgyermekes anyák. Komplex gondozási intézményként feladatuknak tekintik, hogy ezeket az anyákat mentálisan támogassák, felkészítsék az önálló életvitelre, segítsék őket anyai szerepük erősítésében, készségeik fejlesztésében, korábbi traumáik feldolgozásában.

Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, fejlesztő foglalkozás, gyakorlati segítség, jogi tanácsadás, mentálhigiénés segítség, pszichológus, szociális tevékenység

Ajánljuk: várandósoknak, anyukáknak

Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, folyamatosan

Székesfehérvári Egyházmegye

Érdekel

Együtt az Életért - támogatás krízisterhesség esetén

stat_minus_3
Együtt az Életért - támogatás krízisterhesség esetén
Krízisbe jutott kismamáknak és családjaiknak nyújtunk támaszt. Abortuszra készülő kismamákkal foglalkozunk, hogy mégis igent tudjanak mondani a gyermekükre. Nehézségeikben melléjük állunk, és megértő támaszként próbáljuk velük együtt kibogozni azt az adott élethelyzetet, amiben vannak.

Segítő jelleg: kríziskezelés, segélyvonal, tanácsadás

Ajánljuk: várandósoknak

Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, egész évben rendszeres jelleggel

Együtt az Életért Egyesület

Érdekel

FÉSZ- szemléletformáló foglalkozások fiataloknak a felelős és örömteli gyermekvállalásért

stat_minus_3
FÉSZ- szemléletformáló foglalkozások fiataloknak a felelős és örömteli gyermekvállalásért
A Fiatalok az Élet Szolgálatában Közösség 16-30 év közötti fiatalok számára teremt közösségi alkalmakat, emellett a 30+ korosztályban tanárok, közösségvezetők számára szervez képzést és tart előadásokat és beszélgetéseket az emberi élet kezdetéről, a fogantatásról, a magzat fejlődéséről, a felelős párkapcsolatról, a megelőzésről.

Segítő jelleg: oktató képzés, szemléletformálás, tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak

Elérhető: országosan, előre egyeztetett helyen és időben

Együtt az Életért Egyesület

Érdekel

Lelki adoptálás

stat_minus_3
Lelki adoptálás
Az abortusszal veszélyeztetett magzatért imádkozva 9 hónapon keresztül ima-támogatást nyújtunk szüleinek, hogy legyen bátorságuk meghagyni gyermekük életét és szeretettel elfogadni őt. A fiataloknak a lelki adoptálás gyakorlata, amint imádkozva végig követik egy magzat fejlődésének szakaszait, segít felismerni a nő méltóságát, érzékenyít arra, hogy mit jelent szülővé válni. Egyben pozitív módon befolyásolja a tisztaság megélését. Az idős emberek, különösen azok, akiknek nem született gyermekük, vagy unokájuk, a lelki adoptálás révén megtapasztalhatják, hogy ők maguk képesek személyesen segíteni egy-egy szülőpárt abban, hogy a gyermek megszülethessen. Így ez a - bár név szerint nem ismert - gyermek mintegy saját gyermekévé válik.

Segítő jelleg: ima

Ajánljuk: felnőtteknek, időseknek, hitoktatóknak, közösségeknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: országosan, Közösségileg katolikus templomokban, egyénileg bármikor

József Szövetség Egyesület

Érdekel

Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért

stat_minus_3
Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért
Egyesületünk pszichológiai tanácsadást és közösségi támogatást kínál mindazoknak, akiknek a gyermekvállalással kapcsolatban elakadásuk, veszteségélményük van: azoknak a nehéz helyzetbe került szülőknek, akik születendő gyermekük, vagy a már megszületett gyermekük felnevelését akadályozó nehézségek miatt a gyermek örökbeadásán gondolkodnak, és azoknak is, akik a gyermek utáni vágyukat az örökbefogadással szeretnék enyhíteni.

Segítő jelleg: konzultáció, közösségi támogatás, tanácsadás, tanfolyam, örökbefogadás

Ajánljuk: pároknak, házasoknak

Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, folyamatosan

Mózeskosár Egyesület

Érdekel

Együtt az Életért - segítségnyújtás örökbefogadás esetén

Együtt az Életért - segítségnyújtás örökbefogadás esetén
A magyar törvényi szabályozás keretében nyílt örökbefogadásokat készítünk elő.

Segítő jelleg: tanácsadás, örökbefogadás

Ajánljuk: házasoknak

Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, egész évben rendszeres jelleggel

Együtt az Életért Egyesület

Érdekel

Abortusz helyett élet

stat_minus_3
Abortusz helyett élet
Az oldal olyan történeteket gyűjt össze, amelyekben a krízishelyzetben, abortuszon gondolkodó várandós nő mégis az életet választotta és ezt a döntését nem bánta meg a későbbiekben. Az oldal azt a célt szolgálja, hogy a gyermeket várók felismerjék, hogy bármilyen nehéz körülmény, várható születési rendellenesség, pillanatnyilag megoldhatatlannak tűnő helyzet ellenére ha valaki az életet választja, életet ad, életet kap és minden a helyére kerül.

Segítő jelleg: e-tájékoztatás, tanúságtétel

Ajánljuk: várandósoknak, családoknak

Elérhető: online, folyamatosan

Habó Márta

Érdekel

40 Nap Az Életért - Életvédelmi imaszolgálat

stat_minus_3
40 Nap Az Életért - Életvédelmi imaszolgálat
A 40 Nap Az Életért célzott életpárti kampány, amelynek célja, hogy ima, böjt és békés jelenlét révén felhívja a figyelmet arra, hogy az élet a fogantatással kezdődik. Közös ügyünk a baba és az anya védelme, segítése. Imádkozzunk, böjtöljünk együtt, határainkon belül és kívül lévő keresztény testvéreinkkel, hogy azok, akik szeretnék, megtarthassák a babáikat, több gyermek születhessen meg, csökkenjen az abortuszok száma.

Segítő jelleg: ima

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, önkénteseknek, közösségeknek

Elérhető: Országosan több helyen, évente kétszer (tavasszal és ősszel) előre meghirdetett időpontokban

40 Nap Az Életért munkacsoport

Érdekel

Egy Élet - podcastek és videók, amelyek életet menthetnek

Egy Élet - podcastek és videók, amelyek életet menthetnek
Az Egy Élet YouTube-csatorna célja, hogy az élet titkaiba, védelmébe, a szerelem, a szexualitás, a gyermek születése és az élet összefüggéseibe beavassa a fiatalokat.

Segítő jelleg: e-tájékoztatás

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: online, folyamatosan

Együtt az Életért Egyesület

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató