Miben és hogyan támogat:
A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület küldetése, hogy a hivatalos egyházi szervezetek kezdeményezéseivel teljes összhangban, mintegy arra adott „alulról jövő” válaszként népszerűsítse és segítsen átültetni a gyakorlatba az Egyház tanításának megfelelő környezettudatos gondolkodás- és cselekvésmódot. Célunk aktívan elősegíteni a magyar katolikus közösségek teremtésvédelmi elköteleződését, és koordinálni a közösségek együttműködését ebben a témában, összekapcsolni a teremtett világ megóvásáért tevékenykedni szándékozókat.
Egyesületünk feladatának tartja, hogy „a már létező közösségeket megismertesse a teremtésvédelem spiritualitásával, elősegítse ezáltal, hogy a vízióban megfogalmazott szerepüket be tudják tölteni, azaz váljanak önálló, felelősen gondolkodó és cselekvőképes, önfenntartó közösségekké.”
MIT TESZÜNK CÉLJAINK MEGVALÓSÍTÁSA ÉRDEKÉBEN?
- cikkeket publikálunk a teremtesvedelem.hu honlapunkon és a facebook oldalunkon, minden évben készítünk böjti illetve adventi elmélkedéseket a teremtésvédelemhez kapcsolódóan,
- a Magyar Kurír internetes portálon Teremtésvédelmi kalendárium címen kéthetente jelennek meg önkénteseink által írott cikkek,
- a Mária Rádióban minden hónapban adásba kerül tematikus teremtésvédelmi magazinunk illetve rövid keddi „Nézőpont” jegyeztünk, alkalmanként tematikus napot szerkesztünk (korábbi adásaink, 2021-es adások a Hazafelé műsorában),
- a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolával közösen havonta Naphimnusz Műhely címmel mindenki számára nyitott teremtésvédelmi szemináriumot tartunk, amelyet a teremtésvédők szentségimádása előz meg a Főiskola kápolnájában,
- HolNAPHIMNUSZ címen mobil teremtésvédelmi kiállítási anyagot készítettünk, amely közösségek számára, rendezvényekre kölcsönözhető. A kiállítás Szent Ferenc Naphimnuszának szakaszaira felfűzve képekkel és rövid szövegekkel megjeleníti a pusztítást, hogy mit teszünk rosszul gondatlanságból a teremtett világgal, és a reményt is, hogy milyen irányba változtathatunk, hogy harmóniában éljünk a teremtett világgal és egymással.
HolNaphimnusz mobil teremtésvédelmi kiállítás
- 2022-ben a Zöld Út Konzorcium tagjaként hulladékmegelőző foglalkozásokat tartottunk oktatási intézményekben és plébániai közösségek rendezvényein, közösségi hulladékmegelőző jógyakorlatgyűjteményt szerkesztünk, és készülőben van egy online platform is, amely kapcsolódási lehetőséget teremt azoknak a közösségeknek, ahol már működik valamilyen teremtésvédelmi kör vagy munkacsoport, és azoknak is inspirációs közeg lehet, akik még csak kacérkodnak ilyen indításával.
- 2017-ben merült fel először, hogy helyi teremtésvédelmi referenseket képezzenek, akik közösségeikhez visszatérve aktívan, felkészülten és tudatosan tudják katalizálni a helyi cselekvést. 2019-ben a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Caritas in Veritate Bizottsága kezdeményezésére intézményesen is kijelölték az egyházmegyék saját teremtésvédelmi referenseiket. Az ő éves találkozójuk és képzésük szervezésében szorosan együttműködünk a CIV-vel.
- A CIV Bizottsággal 2022-ben egy nemzetközi együttműködést is sikerült elindítani. A Laudato si’ Animátorprogram keretében olyan helyi csoportvezetők átfogó ökológiai képzését végezzük, akik saját helyi közösségeikben, plébániáikon, intézményeikben, más szervezeteikben kezdeményezni tudják a teremtésvédelmi cselekvést és segítik a teremtésvédelmi gondolkodást. A magyar nyelvű animátorképzés 2022 őszén indult el első alkalommal.
LSA képzés
- Szervezzük és koordináljuk a “The Letter”, azaz A levél című dokumentumfilm közösségi vetítéseit.
- Évről évre közreműködünk a „Teremtés Hete” ökumenikus ünnep szervezésében, a tematikus füzet kidolgozásában és a katolikus közösségekhez való eljuttatásában.
- Rendszeresen részt veszünk teremtésvédelmi standdal nagy rendezvényeken (pl. a Kattárson), a Nagymarosi Ifjúsági Találkozón pedig a kitelepülés mellett közreműködünk a rendezvényen keletkező hulladék megelőzését segítő gyakorlatok kialakításában is.
- Szívesen népszerűsítjük a teremtésvédelem eszméjét kisebb vagy nagyobb közösségekben (pl. iskolák, plébániák, táborok) plakátokkal, fair-trade büfé szervezésével, beszélgetésekkel és ökojátékkal.
teremtésvédelmi nap
- Előadásokat tartunk, és szerveztünk egy sikeres konferenciát „Teremtésmegőrzés, ökoteológia - elmélet és gyakorlat” címmel.
- Elindítottuk a Gyümölcsész programot a Kárpát-medencében régóta termesztett gyümölcsfajták megmentésére, fennmaradásuk elősegítésére, a hagyományos művelésű gyümölcstermesztés népszerűsítésére, gyümölcsfákat telepítettünk és ennek során hozzájárultunk a teremtésvédelem elveinek közösségi megéléséhez.
- Fórumot kínálunk a helyi közösségeikben teremtésvédelmi aktivitást végzők vagy tervezők találkozásához, tapasztalatcseréjéhez.
- Igyekszünk egyesületi tagjainkat egymással összekapcsolni, párbeszédre, tapasztalatcserére és együttműködésre inspirálni. Levelezőlista mellett erre teret nyitnak rendszeres programjaink, de 2022-től nyári családos teremtésvédelmi tábort is szervezünk. Itt négy napon át személyesen ismerkedhetnek egymással az ügy iránt elkötelezett teremtésvédők szerte az országból.
Egyesületünk várja mindazon aktív katolikus keresztények (vagy akár más meggyőződésűek) jelentkezését, akik felismerik felelősségüket a teremtett világért, és annak megóvásért az Egyház tanításának szellemében aktívan tenni is szeretnének. Általános tapasztalat, hogy sok keresztény közösség még mindig nem eléggé fogékony ezekre a törekvésekre, így az a célunk, hogy tartsuk egymásban a lelket, megosszunk egymással sikereinket, kudarcainkat, és lássuk, hogy nem vagyunk egyedül törekvésünkben.
A SZERVEZET AKINEK EZT A LEHETŐSÉGET KÖSZÖNHETJÜK:
Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület
Érdekel