A pápalátogatás készületének izgalmában kérdeztük Kampfmüller Sándor atyát, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye kórházlelkészi szolgálatának vezetőjét a kórházlelkészség feladatairól. Mint a Budapest-Erzsébetvárosi Árpád-házi Szent Erzsébet-plébánia plébániai kormányzója hamarosan vendéglátója lesz Ferenc pápa és a karitatív szervezetek munkatársai és gondozottjaik találkozójának.
Milyen segítséget tud nyújtani a betegeknek a kórházlelkészség?
A legfontosabb, hogy a lelkipásztor révén a szentségi segítség eljusson a beteghez, és megerősítse ezekkel a betegség kényszerű állapotában. Elviszi a bűnbocsánat szentségét, hogy rendezni tudja a beteg az életét, hogy feloldozást nyerjen az alól, amit bűnnek, hibának él meg.
Viszi továbbá a betegek szentségét, amit a közvélemény „utolsó kenet” kifejezéssel ismer, tévesen, mert ez az egyház hivatalos imádsága a beteg fölött. Célja, hogy a szentség kegyelmével megerősítse a beteget, hogy végigjárja azt az utat, mely vagy a gyógyulásra, vagy az örök életre vezeti őt. És viszi az Oltáriszentséget, melyben maga Krisztus van jelen. Mindezt kérheti a beteg, s a beteg közvetlen hozzátartozója.
Önkéntes beteglátogatók biztosítanak úgynevezett heti ellátást a kórházakban. Ők azok, akik hétről hétre odalépnek a betegágy mellé, s mindig az adott beteg igénye szerint nyújtanak segítséget. Szolgálatuk érzékeny és nyitott jelenlét.
Hogyan kaphat kórházban fekvő hozzátartozóm segítséget a kórházlelkészi szolgálattól?
A kórházlelkészség feladata, hogy a kórházban fekvő emberek számára elérhetővé tegye az egyházat, megerősítse őket a szentségek által. Erdő Péter bíboros 2004-ben megalapította a Budapesti Katolikus Kórházlelkészséget, hogy összehangolja a fővárosi plébániák kórházi lelkipásztori szolgálatait.
A lelkészség 2005-ben megszervezte a főváros kórházaiban és idősotthonaiban a Katolikus Sürgősségi Lelkipásztori Szolgálatot. Ez a sürgősségi szolgálat halálveszély esetén hívható a 06-1-213-96-20-as telefonszámon, akkor viszont éjjel-nappal, és a sürgősségi szolgálat igyekszik megoldani, hogy az értesítéstől számított egy órán belül megérkezzen a pap. Munkaidőben a szolgálat munkatársai fogadják a hívást, éjszaka pedig az Országos Onkológiai Intézet erre felkészített telefonközpontosai. A kórházlelkészi szolgálat igénybevétele díjmentes.
Ki kérheti a kórházlelkész látogatását, feltétele-e a keresztség?
A betegek szentségének kiszolgáltatása esetén feltétel a keresztség. Előfordul, hogy nem katolikusnak kereszteltek áttérnek, hogy a felvehessék a szentséget. A keresztség szentségét főként koraszülöttek számára szokták kérni a szülők, ha életkilátásai kérdésesek.
Mely kórházakban vannak jelen, illetve idősotthonba, családi otthonba hívható-e atya?
Budapest harminc állami kórházából huszonhétben van rendszeres lelkipásztori szolgálat, továbbá esztergomi, visegrádi, pomázi kórházakban is, illetve jelen vagyunk idősotthonokban is. Beteg hozzátartozó számára saját otthonba is hívható atya, ilyen esetben a lakóhely plébániájára közvetítjük a kérést. Aki felhívja beteggel kapcsolatosan a telefonszámunkat, mindenképpen megpróbálunk segíteni.
Hányan látják el ezt a szolgálatot?
100-120 önkéntesünk dolgozik a heti ellátásban, velük dolgozik együtt 32 kórházlelkész. A főegyházmegye papsága is besegít ebbe a szolgálatba, hiszen éjszakai ügyeletet is tartunk.
Mióta végzi ezt a szolgálatot, mi vonzotta erre a területre és milyen feladatai vannak?
2016-ban kezdtem, akkor kaptam a felkérést és igent mondtam. A kórház világa közel áll hozzám, jól érzem magam a feladatban. A feladatom bővült, vezető kórházlelkészként a 32 kórházlelkész és egyéb segítő atyák szolgálatát koordinálom. Rendszeres kapcsolatot tartok velük, szervezem, ki, mikor, hova menjen, szükség esetén helyettesítést tudok biztosítani.
Személyesen milyen gyakran találkozik a betegekkel, mennyire van velük kapcsolatban?
Két kórháznak ma is kórházlelkésze vagyok. Az Országos Onkológiai Intézetben, ahol a központunk van, és Budakeszin az Orvosi Rehabilitációs Intézetben. Emellett három kórház tartozik a plébániánkhoz, Garaczi Gergő atya, káplán besegít. Így nemcsak a lelkipásztori, a kórházlelkészi szolgálatban is közösségben vagyunk. Heti szinten járok be a két kórházamba, szerdánként az onkológiára, csütörtökön Budakeszire. Figyelek arra is, hogy a két intézményben dolgozókkal is kapcsolatban legyek. Több orvos jár be szentmisére, jönnek gyónni, hívnak lelki beszélgetésre.
Mit tart a kórházlelkészi hivatása legfontosabb feladatának?
Mint minden kereszténynek, nekem is az a legfontosabb, hogy Krisztust közvetítsem a betegek felé. A kórházlelkész talán még inkább ezt teszi, amikor Krisztus képviselőjeként odalép a beteghez, elviszi számára a szentségeket, mert talán így tudjuk a legtökéletesebben odavinni hozzájuk Krisztust. A beteglátogató a szavaival tudja Krisztust vinni. Alapvetően a szolgálatot látom a legfontosabbnak.
Mi az, ami ebben a szolgálatban nagyon megérinti?
Erről mindig általánosan szoktam beszélni. Az emberek részéről nagy nyitottságot tapasztalok. Belépve egy-egy kórterembe, biztosan van olyan beteg, aki kér egy imát, áldást, vagy beszélgetni, együtt imádkozni vágynak.
A kórházban fekvő ember nagyon nyitott Istenre. Ha nem hívő, akkor is gyakran kér áldást.
A kórházi szoba nyitott tér, megnehezíti az Istenhez fordulás bensőségességét, nyugalmát, ahol az ember Istennel kettesben tud lenni. Abban próbálok segíteni, hogy csak Ő és az Isten legyen, csak rá figyelek, csak vele foglalkozom, ezzel talán meg tudom teremteni, otthonosabbá tudom tenni a szentségek kiszolgáltatását, a betegekkel való személyes találkozást.
Milyen reakciókkal találkozik?
Kisebb csodák vannak, amikor a beteg megnyugszik, érzékelhetően erőt kap, szinte megújul a szentségek kiszolgáltatása, beszélgetés után, és kitartóan tudja folytatni a gyógyulás munkáját, a küzdelmet a betegség ellen. Isten segíti az embert. Sok visszajelzést kapok, és a kórházkápolna vendégkönyvei tele vannak hálaadással.
Érzelmileg mennyire megterhelő ez a szolgálat?
Plébánián is szolgálok, itt a Rózsák terén. Sokféle a papi szolgálat, és állandó találkozási lehetőségeket ad. Tartok hittant, jegyesoktatást, látogatom a családokat, szentmiséken találkozom az egész közösséggel. Fontos, hogy van közösségem, megvannak az örömök is.
Ki és hogyan lehet beteglátogató?
Elég hosszú a lista. Hitét gyakorló, szentségeket felvett, stabil embereket várunk, akiket az Egyház meg tud bízni ezzel a felelősségteljes szolgálattal. Végzettségbeli elvárás nincs, korhatár nincs. Idősek és fiatalok is vannak a 120 beteglátogató között. Határozottság és stabil hit szükséges, hogy az ember megfelelően tudjon jelen lenni ebben a szolgálatban. Évente kétszer – ősszel és tavasszal - tartunk képzést, mely 4 szombatot vesz igénybe, ez készíti fel a jelentkezőket a feladatra.
Mit tartalmaz a képzés?
A szolgálat gyakorlatáról szól, ahhoz segít hozzá, hogy jól tudja az illető végezni. Hogyan szólítsa meg a beteget, hogyan legyen jelen. Egyszerre szól a gyakorlatról és ad lelki felkészítést is.
Ez a szolgálat az elfogadásról, az alázatos őszinte szeretet gyakorlásáról szól.
Azaz a másik emberről, aki mellett ott lehetünk úgy, ahogy igényli: meghallgatva őt, ha beszélgetni szeretne; segítségére lenni, ha lelkipásztorral szeretne találkozni, hogy vallását gyakorolhassa; vagy rossz érzés nélkül elfogadni az elutasítást is, ha épp nincs kedve találkozni, szóba állni senkivel.
Vannak-e közösségi alkalmak a kórházlelkészségen?
Igen, a képzés után sem engedjük el a beteglátogatók kezét, hónapról hónapra van továbbképzés. Havonta szervezünk összejöveteleket, előadást, csoportbeszélgetést, közösen veszünk részt szentmisén. Évente zarándoklatra megyünk. Fontosnak tartom, hogy meglegyen a lelki közösség. Papként is támogatni kell az önkéntes munkatársainkat, hogy egyre inkább felismerjék saját istenkapcsolatuk súlyát, fontosságát, hiszen Krisztus szeretete az ő közvetítésükkel is be tud hatolni a betegek hétköznapjaiba.
Milyen elköteleződéssel jár ez?
A beteglátogatók a heti ellátásban vannak jelen. Egy adott kórház, adott osztályán, adott napon és napszakban hetente tesznek látogatást. Így hetente néhány órás elfoglaltságot jelent az önkéntesek számára, ezért olyan életállapotot kíván a jelentkezőtől, amiben jó szívvel, gond nélkül oda tudja adni ezt az időt.
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: Trauttwein Éva, Budapesti Katolikus Kórházlelkészség, depositphotos.com
Szerző: Trauttwein Éva
Kórházlelkészség
Segítő jelleg: ima, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye, folyamatosan
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
KórházSuli - gyógykezelés alatt álló diákoknak
Segítő jelleg: korrepetálás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Online, országosan, Iskolai tanév ideje alatt
KórházSuli Alapítvány
Váci Egyházmegye Kórházlelkészi és Lelkigondozói Szolgálata
Segítő jelleg: ima, lelkigondozás, segítő beszélgetés, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Váci Egyházmegye területén, folyamatosan
Váci Egyházmegye
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata
Segítő jelleg: ima, lelkigondozás, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye területén, folyamatosan
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Győri Kórházlelkészség
Segítő jelleg: lelkigondozás, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek
Elérhető: Győri Egyházmegye területén, folyamatosan
Győri Egyházmegye
Betegek Gyógyítója Kórházlelkészség - Pécsi Egyházmegye
Segítő jelleg: ima, lelkigondozás, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Pécsi Egyházmegye területén, folyamatosan
Pécsi Egyházmegye
Szent Dömötör Kórházlelkészi Szolgálat - Szeged-Csanádi Egyházmegye
Segítő jelleg: ima, lelkigondozás, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Szeged-Csanádi Egyházmegye területén, folyamatosan
Szeged-Csanádi Egyházmegye
Székesfehérvári Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata
Segítő jelleg: ima, lelkigondozás, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Székesfehérvári Egyházmegye területén, folyamatosan
Székesfehérvári Egyházmegye
Szombathelyi Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálata
Segítő jelleg: ima, lelkigondozás, beteglátogatás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Szombathelyi Egyházmegye területén, folyamatosan
Szombathelyi Egyházmegye
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.