Angyalok és démonok – Mit tudhatunk róluk

Cikkek, hírek / Angyalok és démonok – Mit tudhatunk róluk

Ebben a cikkben

Peter Kreeft amerikai filozófus, egyetemi tanár hasonló címmel megjelent könyve (Szent István Társulat, 2010) érdekes, olvasmányos stílusban írja le, mi az, amit a Biblia és a teológia tanít erről a témáról. Ez a cikk részben e könyv rövid összefoglalása is. Az utóbbi néhány évtizedben számos könyv és film jelent meg, mely vagy nagyon sötéten, vagy romantikusan rózsaszínűen mutatja be a szellemvilágot, főként az angyalokat, gyakran az ezotéria tárgykörébe utalva a kérdést. A jó és a gonosz harca, egy titokzatos szellemvilág létezése, a velük való kapcsolatteremtés mindig is izgatta az emberiséget. Sokan félelemből, kíváncsiságból, babonából, vagy valamilyen haszonszerzés reményében keresik az utat az angyalok világával. Vannak olyanok is, akik pedig nehéz helyzetekben várják az ő segítségüket, vagy éppen útkeresésükben várják sugallataikat.

hitéleti segítség, hit, jó és a gonosz

A dogmatika egy szűk területe az angelológia (angyaltan) tudománya, mely a Biblia tanítását az Egyház tapasztalatával egészíti ki. Nos, végül is mi az, amit tudhatunk az angyalokról?

Miből vannak az angyalok, és milyen képességeik vannak?

Test nélküli szellemi létezők, személyek: Isten teremtményei. Nem csupán fény vagy aura – a világon túli (transzcendens) lények. Nem test nélküli emberek, és nem is emberi lelkek (ezek feltámadt testekbe tartoznak).

Az angyalok értelemmel és szabad akarattal rendelkeznek, Isten akaratának engedelmeskednek, az Ő jelenlétében vannak, és az Ő üzenetét hordozzák (angelosz = küldött). Az angyaloknak nincs testük, de testet ölthetnek (Ter 19,3 – Lót házában ettek). A képzeletünket befolyásolhatják, a szabad akaratunkat nem.[1]

Képesek anyagi dolgokat természetfeletti módon működtetni. Mivel nincs anyaguk, a küldetésük és viszonyulásaik különböztetik meg őket, neveik is ezekhez köthetők: pl. a főangyalok esetében Mikaél (Mihály), a mennyei seregek vezére a „Ki olyan, mint az Isten” nevet hordozza, Gábriél (Gábor) arkangyal jelentése Isten embere, Rafaél pedig azt jelenti: Isten meggyógyít.

Tiszta szellemek, akik viszonyulnak egymáshoz, köztük hierarchia van. Az embert őrangyalok kísérik, miközben az Örökkévaló mellett vannak szüntelen (Mt 18,10).

null

Hol élnek, és mit csinálnak egész nap?

Szellemileg vannak jelen, nem térben és időben, ahogy mi. „Az angyalok képesek úgy működni a földön, hogy közben nem hagyják el a mennyet, ahogy a Nap is süt a Földre, anélkül, hogy elvesztené helyét a naprendszer középpontjában, 150 millió km-re a Földtől.”[2]

Az idő anyaghoz kötött, de ők nem. Megismernek, szeretnek, kommunikálnak Istennel, egymással és velünk – többnyire sugallatokon, gondolatokon keresztül. Ismerős lehet számunkra egy-egy váratlanul érkező meglepő gondolat, felismerés, egy jó imádságban, vagy valami szép, igaz és jó szemlélése közben.

Az angyalok mozgása

Mivel nem anyagi lények, ezért a mozgásuk sem tér-idő folytonosságban történik: nem odaérnek valahová, hanem ott teremnek. Aquinói Szent Tamás már a 13.sz-ban írt az angyalok ilyen azonnali mozgásáról egyik helyről a másikra. Még Niels Bohr, a nagy kvantumfizikus is rácsodálkozott arra, hogy egy 13.századi teológus a modern atomfizika egyik alapelvét írta le a tisztán szellemi lény angyalokkal kapcsolatban.

Az angyalok mozgása ugyanis hasonló az elektronokéhoz: anélkül, hogy köztes téren áthaladna, az elektron az atommag körüli egyik pályáról a másikra állhat (és közben fotonokat emittálhat (a szerző)). Ezzel együtt nem úgy tekintünk rájuk, mint valamiféle jó vagy rossz energiára, vagy személytelen erőre, hanem mint szabad akarattal rendelkező személyekre.

Hogy néznek ki az angyalok?

A legjobb lenne azt válaszolni, hogy sehogy, mert tudnak fölvenni alakot, ám mégiscsak elmondható, hogy egyszerre félelmetesek és lenyűgözőek: megjelenésüket sokszor kíséri a „Ne féljetek” biztatás. Ez történik például az angyali üdvözletben, Gábor arkangyal Máriához érkezésekor:

„Ne félj, Mária, kegyelmet találtál Istennél. Gyermeket fogansz, fiút szülsz, és Jézusnak fogod elnevezni” (Lk 1,30).

Egy másik alkalom, amikor a pásztoroknak angyal hirdeti meg Jézus születését:

„Ne féljetek! Íme, nagy örömet hirdetek nektek…Ma megszületett nektek a Megváltó” (Lk 2,10).

Összeségében, ha Isten közelségében élnek, akkor minden bizonnyal szépek. Mivel szellemek, nincs szárnyuk, ez csupán egy művészi utalás az isteni küldöttségre, a légies könnyedségre, arra a szabadságra, ahogyan ott teremnek valahol (vagyis a „mozgásukra”).

…és a démonok?

Túl sokat nem tudunk a démonokról: eredetinek jónak teremtett, értelmük és szabad akaratuk birtokában Isten ellen fellázadt szellemi lények, akik az Úr színe elől letaszíttattak – egy szellemi harc során, mely ma is folyik (vö. Jel 12,7). Ők a rosszat szabadon választották, annak minden következményével együtt. Az első Péter levélben olvashatjuk:

„Józanok legyetek és vigyázzatok! Ellenségetek a sátán ordító oroszlán módjára ott kószál mindenütt, és keresi, kit nyeljen el” (1 Pét 5,8).

A Biblia számos más helyén előkerül a sátán, mint a gonosz lélek, aki kételkedést, bizalmatlanságot szül, aki megkísért bennünket, arra törekedve, hogy önmagát Isten helyébe állítva szemfényvesztésével becsapjon és kisemmizzen, végső soron örök pusztulásba taszítson minket (ld. Ter 3, Lk 4).

Jézus maga is kísértést szenvedett, de nem bukott el, végig az Atya akaratát követte („az én eledelem, hogy Atyám akaratát megtegyem”), engedelmes volt a kereszthalálig, halálával, életének odaadásával és feltámadásával pedig legyőzte a halált.

A halál így az örök élet egy állomásává szelídült, bár az elszakadás tragédiáját mindnyájan átéljük, ahogy Jézus is átélte barátja, Lázár vagy a saját kereszthalála kapcsán.

Mit tehetnek a démonok?

Félelmet kelthetnek, félrevezethetnek, becsaphatnak minket hamis megnyilatkozásokkal (ezotéria, okkultizmus), tévútra vezethetnek. Maga a „sátán is a világosság angyalának tetteti magát” (2Kor 11,14). Megkísérthetnek minket a képzeletünkön vagy az érzelmeinken keresztül, ritkán paranormális jelenségeket produkálhatnak.

A gonosz lélek törekvései az ember elszigetelésének irányába hatnak: ha leválaszt bennünket a közösségről, elgyengülünk, alapvető vágyaink kielégítésére hamis, nem valós közösségre vivő utakat választunk – ahogy az oroszlán is elszigeteli áldozatát, mielőtt széttépné.

Az Isten képére teremtett ember közösségi lény (mert Isten, az abszolút szeretet maga is közösség – Szentháromság) – megkülönböztetési szempontként hasznos látni, hogy ami valódi közösségre vezet Istennel, önmagunkkal, másokkal, az valószínűleg Istentől jön, az elszigetelődés útjához vezető benső indítások pedig a gonosztól.

Mi a helyzet a megszállottsággal? Lehetséges?

Az emberekre gyakorolt démoni befolyásnak több szintje van. A kísértéseknek állandóan ki vagyunk téve, az elnyomás, zaklatás is elő-előfordul (a lélek hatalmas fájdalma, tragédiák sorozata, zajok, egyéb zaklató jelenségek, félelmek), a legkomolyabb szintet megszállottságnak nevezzük. Ez ritka, és csak azokkal történik, akik maguk engedik be a gonoszt az életükbe azáltal, hogy megszegik Istennek az okkult dolgokkal való foglalkozásra vonatkozó szigorú tilalmát, felajánlják magukat a gonosz léleknek, valamilyen okkult cselekményben vesznek részt (vagyis átlépnek egy biztonsági korlátot). A Biblia így ír erről:

„Ne akadjon közted senki, aki fiát vagy lányát arra készteti, hogy tűzön menjen át; aki jövendőmondásra, varázslásra, csillagjóslásra vagy boszorkányságra adja magát; aki bűbájosságot űz, szellemet vagy lelket kérdez; aki halottat idéz. Mert aki ilyet tesz, utálat tárgya az Úr szemében” (MTörv 18,11-12)

Bármely szellem, jó vagy gonosz, csak szabad választásunk útján léphet be a lelkünkbe – igent mondhatunk az Istentől érkező sugallatokra, de a bukásainkat okozó kísértésekre is.

A valódi megszállottság kezdődhet egy „asztaltáncoltatással”, ismeretlen, okkult erők meghívásával. Nem mindegy, milyen erőknek tesszük ki magunkat: nem mindegy, mit nézünk vagy hallgatunk, mit engedünk közel a szívünkhöz és mitől fordulunk el. A megszállottság ellen tehát a legjobb módszer, ha hittel követjük Jézust, életünket átadva neki engedjük, hogy rajtunk keresztül, általunk, bennünk is az Ő uralma teljesüljön.

Mit tehetünk mi a lelki harcban? Öltsük magunkra az Isten fegyverzetét!

Gyengeségünket, Isten irgalmára rászorultságunkat folyamatosan tapasztaljuk. „Az ember esendő és gyönge. Nem az a baj, hogy elbukik, hanem az, ha nem akar megtérni” (Martin Buber gondolata).

Jézus azért alapította a szentségeket, hogy legyen lehetőségünk élni vele, újra és újra visszatérni hozzá. A beavató szentségek (keresztség, bérmálás, Eukarisztia), a gyógyító szentségek (szentgyónás, betegek kenete) és a közösség szolgálatának szentségei (egyházi rend, házasság) segítenek annak az Úrnak a közelében maradni, aki végleges győzelmet aratott a gonosz fölött.

Használjuk az áldás erejét, a szentelményeket (pl. szenteltvíz), olvassuk a Szentírást, engedjük közel magunkhoz Isten Igéjét, és azt, hogy megvalósulhasson bennünk tetteinken keresztül is!

null

Szent Pál így biztat bennünket az Efezusiakhoz írt levélben:

„Végül: erősödjetek meg az Úrban, az ő mindenható erejéből. 11Öltsétek föl az Isten fegyverzetét, hogy az ördög cselvetéseinek ellenállhassatok. 12Nem annyira a vér és a test ellen kell küzdenünk, hanem a fejedelemségek és hatalmasságok, ennek a sötét világnak kormányzói és az égi magasságoknak gonosz szellemei ellen. 13Ezért öltsétek fel az Isten fegyverzetét, hogy a gonosz napon ellenállhassatok, és mindent legyőzve megtarthassátok állásaitokat. 14Így készüljetek föl: csatoljátok derekatokra az igazság övét, öltsétek magatokra a megigazulás páncélját, 15sarunak meg a készséget viseljétek a békesség evangéliumának hirdetésére. 16Mindehhez fogjátok a hit pajzsát, ezzel elháríthatjátok a gonosz minden tüzes nyilát. 17Tegyétek fel az üdvösség sisakját, és ragadjátok meg a Lélek kardját, vagyis az Isten szavát. 18Minden alkalommal imádkozzatok a Lélekben könyörögve és imákat mondva. Legyetek éberek, és imádkozzatok kitartóan” (Ef 6,10-18)

Szent II. János Pál pápa beiktatási beszédében hasonlóan bátorít:

„Testvéreim! Ne féljetek attól, hogy befogadjátok Krisztust és az Ő erejét! Ne féljetek! Tárjátok sarkig a kapukat Krisztusnak és az Ő megváltó erejének!”

A félelem helyett tehát adjuk át magunkat Krisztusnak, aki azért jött, hogy életünk legyen!


[1] Vö.: Kreeft, P, Angyalok és démonok, SzIT Budapest, 2010, 23.
[2] Kreeft, P, Angyalok és démonok, SzIT Budapest, 2010, 68.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: BRM Média
Képek forrása: freepik
Szerző: Csépányi Gábor

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#hitéleti segítség

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Alpha kurzusok a keresztény hit kérdéseiről

stat_minus_3
Alpha kurzusok a keresztény hit kérdéseiről
Az Alpha egy több hetes kurzus, a keresztény hitet felfedező találkozások sorozata. Minden alkalom része egy jóhangulatú vacsora, egy előadás a keresztény hittel kapcsolatban, és egy kiscsoportos beszélgetés, ahol mindenki elmondhatja gondolatait és felteheti kérdéseit az adott témával kapcsolatban.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: felnőtteknek, közösségeknek

Elérhető: Országszerte, helyi közösségek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel

Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány

Érdekel

Manréza Lelkigyakorlatos Ház

Manréza Lelkigyakorlatos Ház
Teret, csendet és lelki kísérést biztosítunk mindazoknak, akik Isten jelenlétében, csendességben szeretnék megtalálni útjukat, testi, lelki pihenésre, megújulásra vágynak.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat, lelkivezetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: Pest megye, online, egész évben rendszeres jelleggel

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

Ifi Alpha kurzusok fiataloknak az élet és a hit nagy kérdéseiről

stat_minus_3
Ifi Alpha kurzusok fiataloknak az élet és a hit nagy kérdéseiről
Az Ifi Alpha egy olyan programsorozat, amely a mai fiatalokhoz szól és egy barátságos, őszinte és kötetlen légkörben segít felfedezni a keresztény hit alapjait. Az alkalmak célja, hogy a fiatalok beszélgessenek életről, hitről, Jézusról. Az előadások személyes történetek, animációk és utcai interjúk bemutatásával segítik feldolgozni az adott témát és kérdéseket a kiscsoportok számára.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: Országszerte, helyi közösségek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel

Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató