Gránátalma program a Keresztény Családi Centrumban

Cikkek, hírek / Gránátalma program a Keresztény Családi Centrumban

Ebben a cikkben

A Budai Irgalmasrendi Kórházban 2017 óta segítünk a gyermekre vágyó pároknak a természetes gyermekáldásban.

Gránátalma program meddő pároknak

A Keresztény Családi Centrum (KCSC) azonban nemcsak a már termékenységi zavarral szembesülő párokat várja, hanem azon egyéneket is - legyenek nők vagy férfiak, fiatal felnőttek, egyetemisták -, akik a termékenységtudatosságuk okán, még egyedülállóként, prevenciós céllal kérik a kivizsgálásukat. Ők idejekorán ismerni szeretnék szervezetük működését, tisztában szeretnének lenni a működésben való kisebb eltérésekkel. Megfelelő szűrésekkel, a gyógyító személyzettel való preventív együttműködéssel, életmódváltással, nemcsak a gyermekvállalás lehet egyszerűbb később, de súlyos, népegészségügyi szempontból fontos betegségeket is megelőzhetünk (pl.: cukorbetegség).

Központunkba egyre nagyobb számban jelentkeznek be fiatal, még gyermekvállalás előtt álló felnőttek, akik felelősen gondolkodnak. A megelőzés fontosságát szem előtt tartó fiatalok ezzel nemcsak saját egészségi állapotukat védik, hanem népegészségügyi szempontból is értéket teremtenek, hiszen – maradva az előző példánál - a kettes típusú cukorbetegség megelőzése nem csak az egészségügyi ellátórendszer leterheltségét, de a NEAK kiadásait is jelentősen csökkenti.

A gyermekvállalási probléma hátterében gyakran megelőzhető betegségek állnak, ezért Centrumunk működését az orvosi ellátáson kívül a prevenciós tevékenységre, edukációra és a mentális segítségnyújtás pilléreire építettük.

Ez a cikk azonban most nem a prevencióban gondolkodó fiatal felnőttekről szól, hanem azokról, akik lehet, hogy „elkéstek”. Többek között demográfiai okai is vannak annak, hogy viszonylag nagy a száma azon 39 éven felüli nőknek, akik akár első, akár többedik gyermekre várnak.

Gránátalma program meddő pároknak

A vágyott gyermek érkezésének hiánya, annak késlekedése óriási terhet jelent a pár számára. Centrumunk az okokat segíti feltérképezni és kezelni, ehhez koordinációs és lélektani segítséget is nyújtunk.

A világ változik, pár évtized alatt jelentős demográfiai és szociális változások zajlottak le országunkban is, a gyermekvállalás időpontja egyre későbbre tolódik. Mára az anyák átlagéletkora első gyermek születésekor egyre magasabb (Eurostat, 2023), Magyarországon ez a szám 2010-ben 27,7 év volt, de 2021-ben pedig már 28.6 év.

Ezek tények, társadalmi trendek, nehéz tenni ellenük. Az emberi biológia azonban nem követi ezt a trendet, a női szervezetben a 20. magzati hétben jelen lévő tüszők száma folyamatosan és egyre drasztikusabban csökken, a petesejtek genetikai állománya egyre jobban károsodik. Többek között ez az oka annak, hogy bizonyos életkor felett a nők várandóssági esélye jelentősen csökken, és a kései várandósságból születendő gyermekek bizonyos betegségekre való esélye pedig nő. (Cena et al., 2020; Vollenhoven & Hunt, 2018)

Gránátalma program meddő pároknak

Minden asszonynak, családnak saját döntése, mikor szándékoznak gyermeket vállalni. De bennünk, szakemberekben felmerülhet a kérdés, vajon miért vártak eddig. Sokszor a döntések mögött fájdalmas élettörténetek, tragédiák húzódnak meg, vagy épp esetleges hibás döntéseik terheit hordozzák magukban, de a mi vállalásunk a segítségnyújtás, nem pedig az ítélkezés.

A 40. életévüket betöltő nők esetében a vágyott gyermekvállalást eredményezhető segítségnyújtás tudvalevően korlátozott, hiszen egyházi kórház lévén a mesterséges megtermékenyítés egyetlen formáját sem végezzük. Mi kizárólag a természetes gyermekáldásban tudunk a segítségükre lenni. Mindezek ellenére Centrumunkat egyre többen keresik meg ebből a korosztályból is.

A Betegápoló Irgalmasrend Budai Irgalmasrendi Kórházában működő KCSC tehát egy kifejezetten a 39. életévüket már betöltött nőknek szóló programot hozott létre, speciális igényeiket figyelembe véve. A Gránátalma nevet adtuk a programnak, mely gyümölcs a Betegápoló Irgalmasrend címerében is szerepel.

Gránátalma program meddő pároknak

A gránátalma jelképezi a segélykérők felé való nyitottságot, mint sokmagvas gyümölcs a termékenység általános szimbóluma, a kereszténységben pedig, ahogy az Énekek Énekében szerepel, a gránátalma virágzása a boldogság előképe.

A Keresztény Családi Centrum „Gránátalma Program” elnevezésű egészségügyi ellátó csomagjában, a gránátalma spirituális és világi szimbolikus jelentés rétegeit vagyunk hivatottak összekapcsolni.

Szeretnénk azokat a párokat segíteni, akik termékeny idejük vége felé a kapcsolat kiteljesedését egy közös gyermek foganásában remélik, függetlenül attól, hogy első vagy többedik gyermekről van szó. Pácienseink között nemcsak az első gyermekre várókkal találkozunk, hanem egyre gyakrabban azokkal is, akiknek már született egy vagy két gyermeke, viszont a kistestvér(ek) útjába valamiféle gát, akadály gördült. Fontos kiemelni, hogy az alapos, mindkét félre kiterjedő kivizsgálás létfontosságú. Mindkét félnél találhatunk olyan, a termékenységet befolyásoló elváltozást, mely testi tüneteket ugyan nem okoz, de mégis elegendő ahhoz, hogy a várandósságot megakadályozza.

Gránátalma program meddő pároknak

Itt szeretnék kitérni a férfiak kivizsgálásának fontosságára, náluk is ki tud alakulni olyan elváltozás, melyet kezelve bekopogtat a várt gyermek. Szerencsére manapság a férfiak is egyre bátrabbak, belátják szerepüket a gyermekvállalás körüli feladatokban is. Tudjuk, hogy nekik sem egyszerű vérvételen és egyéb, számukra idegen vizsgálatokon részt venni, de a gyermekhez két félre van szükség.

A gyermekvállalás problematikája lelki terhet ró a párra, ezért a hozzánk jelentkező pároknak felajánljuk a páros pszichológiai konzultációk lehetőségét, melyet nagy örömünkre egyre nagyobb arányban vesznek igénybe. A NEAK által finanszírozott pszichológiai ellátásról megkérdeztük pácienseinket és a következőt találtuk:

A felmérésünkre válaszoló kliensek az átlagpopulációhoz képest magasabb - 43.9% - százalékban kérnek pszichológiai segítséget. A meddőséggel küzdő nők és férfiak gyakrabban szenvednek a stressz, a gyermektelenség okozta tehetetlenség, a szégyen és kirekesztettség érzése miatt, ezért lehetséges, hogy korábban jutnak el arra a pontra, hogy az orvosi segítség igénye után pszichológust, lelkigondozót, vagy mentálhigiénés szakembert keressenek.

Gránátalma program meddő pároknak

A pszichológiai segítséget igénybe vevők 91,2 százaléka hasznosnak ítélte meg a pszichológiai segítséget. Az eredmények azt mutatják, hogy a kliensek a pszichológiai terápiának leggyakrabban a következő eredményeket tulajdonítják:

Összességében a pszichológiai segítséget vizsgáló kérdésnél a válaszadók arról számolnak be, hogy házasságukban/kapcsolatukban közelebb kerültek egymáshoz, több és minőségi kommunikációt folytatnak, érzelmeiket kifejezik, szexuális életük jobbá válik.

Centrumunk a Gránátalma programmal egy gyorsított kivizsgálást és lelki támogatást nyújt kínál azon pároknak, ahol a hölgy a 39. életévét már betöltötte. A termékenység élettani korlátai és a KCSC kapacitása miatt a hölgyeket 45 éves korukig áll módunkban fogadni. A program ideje 4 hónap.

A személyes koordináció a Keresztény Családi Centrum „gondoskodó-kísérő”, ebben az értelemben is egyedinek számító szolgáltatása, mely 2017 óta egyengeti a gyermekre vágyók útját a szövevényes egészségügyi rendszerben.

A párok elektronikusan kommunikálnak koordinátorukkal, aki minden időpontot lefoglal számukra és folyamatos támogatást nyújt a kivizsgálások és kezelések során.

A Gránátalma programban a KCSC teljes kivizsgálási protokollján kívül a NEAK által nem finanszírozott olyan vizsgálatot is elvégzünk, mely pontosabb képet ad a petefészek kapacitásról (AMH) és a férfi megtermékenyítő képességről (DNS fragmentációs vizsgálat).

Tapasztalataink, valamint a klienseink visszajelzései szerint a hozzánk jelentkező párok számos új, a termékenységgel és az egészségértéssel kapcsolatos új információt kapnak az ellátásuk során.

Gyermeket ígérni nem tudunk, azonban biztosak vagyunk azonban abban, hogy a segítségünket kérő pár testi-lelki egészségében megerősödve lép ki Kórházunk ajtaján.

A programba kizárólag a csalad@irgalmas.hu e-mail címen tudnak jelentkezni, a levél tárgyába kérjük, írják azt: „Gránátalma”!

******************************************************

„Abban az időben egy törvényhozó jött Jézushoz, hogy próbára tegye és így szólt: „Mester, mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?” Ő ezt kérdezte: „Mit ír elő a törvény? Hogyan olvasod?” Ő pedig feleletül ezt mondta: „Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből és teljes elmédből, felebarátodat pedig, mint önmagadat!” Erre ő így szólt: ”Helyesen feleltél. Tedd ezt és élni fogsz!” Ám az igazolni akarta magát, ezért ezt mondta Jézusnak: „De ki az én felebarátom?” Jézus akkor átvette a szót és azt mondta: „Egy ember Jeruzsálemből Jerikóba ment, és rablók kezébe került. Ezek kifosztották, véresre verték, majd félholtan otthagyták, és elmentek. Történetesen egy pap ment lefelé azon az úton. Meglátta, de tovább ment. Ugyanígy egy levita is, amikor ahhoz a helyhez ért, és meglátta őt, továbbment. Arra ment egy szamanitárius is. Amikor odaért hozzá és meglátta őt, megesett rajta a szíve. Odament hozzá, olajat és bort öntött a sebeire, és bekötözte, aztán feltette teherhordó állatára, elvitte egy fogadóba és ápolta. Másnap elővett két dénárt, odaadta a fogadósnak és azt mondta: „Viseld gondját, és ha többet költenél, visszatérve megadom neked.” Mit gondolsz, e három közül ki lett a felebarátja annak, aki a rablók kezébe került? Erre az így szólt: Aki irgalmasságot cselekedett vele. Erre Jézus azt mondta neki: Menj, te is tégy hasonlóképpen!” (Lukács, 10:25-37)

Hivatkozásjegyzék

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Szigetvári Zsuzsa

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#egészségügyi ellátás #meddőség

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Keresztény Családi Centrum

Keresztény Családi Centrum
Szakértéssel, szeretettel szervezzük a párok és a termékenytudatos egyedülállók útját a betegellátás útvesztőjében. Központunk a családtervezés, illetve az azt megelőző időszakban is mind egészségügyi mind lelki segítséget tud nyújtani páciensei számára.

Segítő jelleg: egészségügyi ellátás, életvezetési tanácsadás, konzultáció, mentálhigiénés segítség, pszichológus

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, pároknak, nőknek

Elérhető: országosan, budapesti ellátással, folyamatosan

Keresztény Családi Centrum

Érdekel

Gránátalma program - keresztény szemléletű támogatás termékenységi gondokkal küzdő pároknak

Gránátalma program - keresztény szemléletű támogatás termékenységi gondokkal küzdő pároknak
A Keresztény Családi Centrum Gránátalma programja azért jött létre hogy segítse azokat a párokat, akik termékeny idejük vége felé a kapcsolat kiteljesedését egy közös gyermek foganásában remélik, függetlenül attól, hogy első vagy többedik gyermekről van szó.

Segítő jelleg: egészségügyi ellátás, pszichológus

Ajánljuk: pároknak

Elérhető: országosan, budapesti ellátással, folyamatosan

Keresztény Családi Centrum

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató