Egy 2006-ban készült, 250 házaspár bevonásával készült kutatásban nagyobb elégedettségről számoltak be azok a házaspárok, akiknek hasonló nézeteik voltak az alap-értékek, illetve a nemi szerepek tekintetében, ezzel szemben a vallásosság és társadalmi attitűdök azonossága kevésbé nyomott a latba. Ugyanakkor elmondható, hogy mindenkinek eltérő az érzékenysége, mást tart fontosnak, emiatt nem jelenthető ki, hogy pontosan mely értékek mentén érdemes hasonlóan választanunk.
Egyáltalán mit lehet értéknek tekinteni? Az alapértékeink a személyünkhöz kötődő értékeink, amelyek a legfontosabbak számunkra. Ezek az értékek irányítják viselkedésünket, döntéseinket és cselekedeteinket.
A személyiségjegyeink, a temperamentumunk és az élettapasztalataink alapján mindannyiunknak más-más értékrendje van.
Az, hogy számunkra mennyire fontos a szépség, az őszinteség, a fegyelem, vagy épp a felelősség, nagyon egyéni. Ha valaki azt mondja, neki minden érték egyformán fontos, annak igazán semmi sem fontos. Szakemberek szerint a legfontosabb alapértékek száma 5-10 között van.
Nem hiába volt már a delphoi jósdára is felírva, hogy „Ismerd meg önmagad, és ismerni fogod a sorsodat!” Vagyis jó, ha tisztában vagy azzal, te mit tartasz értéknek, mielőtt elkezdenéd a társad értékeit szemügyre venni. Őszintének kell lennünk elsősorban saját magunkkal, és súlyozni az értékeket aszerint, milyen emberré szeretnék én magam válni.
Milyen értékekkel rendelkezne az ideális „én”? Próbálj felsorolni 5-6 olyan értéket, ami számodra a legfontosabb!
Segítségül ideírok 20 gyakran fontosnak tartott értéket, bár jobb, ha az értékeidet nem listából választod ki, hanem felfedezed őket. Így ezt a listát nyugodtan egészítsd ki az általad fontosnak gondolt értékekkel!
Segíthet, ha területenként választasz: egyrészt olyat, ami önmagadhoz, a személyedhez köthető, másrészt olyat, amit a kapcsolataidhoz rendelnél, mint érték, harmadrészt olyat, amit a hivatásodhoz, szakmádhoz, életfeladatodhoz kapcsolódik.
Vesd össze az értékeidet a napirendeddel: szánsz elég időt arra, hogy ezeket az értékeidet megéld a mindennapokban? Ha nem, akkor mi kellene ahhoz, hogy valósággá váljon, hogy az adott érték helyet kapjon az életedben, bekerüljön az időbeosztásodba?
Az önreflexió segít abban is, hogy ne támasszunk olyan elvárásokat a társunk felé, aminek mi magunk sem felelünk meg, amiért mi sem vagyunk hajlandók áldozatot hozni, időt rászánni. Ha elvárom a társamtól, hogy fontos legyen számára az egészsége, figyeljen a táplálkozására, a mozgásra, akkor én se nassoljak folyton, és ne csak havonta egyszer mozgassam át a testem tudatosan.
Egy párkapcsolat kezdetén hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni a különbözőségeket és csak a hasonlóságokat hangsúlyozni. De ha tartós párkapcsolatot akarunk, akkor fontos, hogy átbeszéljük a társunkkal az értékeinket. Mint a kapcsolat más területén is, itt is nagyon fontos, hogyan kommunikálunk egymással. Ha képesek vagyunk tisztelettudóan elmondani, amit gondolunk – még akkor is, ha nem értünk egyet -, akkor a kapcsolatunknak nagyobb esélyt adunk a nehézségek leküzdésére. Az értékekről szóló beszélgetés már a kapcsolat kezdetén fontos, épp azért, hogy kiderüljön, hogy a számunkra legfontosabb kérdésekben milyen értékeket vall a másik.
Vannak bizonyos kérdések, ahol kompromisszumot lehet kötni.
Endre és Lilla 3 éve voltak házasok, amikor párterápiára jöttek. Egyik témájuk, amivel nem jutottak dűlőre, hogy Endre szeretett volna külföldön élni, kipróbálni magát a munkájában nemzetközi színtéren, míg Lilla hallani se akart erről, elmondása szerint az ő coach munkája erősen kötődik a magyar nyelvhez, és egyébként sem szeretne külföldön élni. Ahogy elkezdtünk beszélgetni, elmeséltek családi történeteket, amiből kiderült, hogy Endre nagyszülei bár megtehették volna, hogy az 50’-es évek elején nyugatra disszidáljanak, nem tették, és ezt sokszor megbánták. Endre édesapja a szülei származása miatt nem végezhetett egyetemet. Endre érzése ezzel kapcsolatban a düh, és a kihagyott lehetőség miatti bűntudat. Lilla ezzel szemben egy erdélyi gyökerű család gyermeke, szülei szomszédos falvakból származnak. Édesapja és édesanyja a rendszerváltáskor hagyták el szülőföldjüket a jobb élet reményében, és települtek át Magyarországra, Lilla már itt született. A család azóta is nosztalgiával gondol a szülőföldre, az otthagyott rokonokra, az ottani ízekre, illatokra, Lilla gyerekkora óta számtalanszor hallgatta végig az otthonról szóló történeteket. Lilla érzése ezzel kapcsolatban a szomorúság, az elhagyatottság, kitaszítottság. Bár a pár számára nem voltak ismeretlenek ezek a történetek, ahogy egymás mellé tettük őket, megértették miért vélekednek különbözőképp a külföldre költözésről, ránéztek egymás érzéseire, és kifejezték egymás felé együttérzésüket. Később levelet kaptunk tőlük, hogy kisbabát várnak, és Endre elvállalt egy németországi állást, amire 2 év időtartamra igent mondott. Lilla is megbékélt azzal, hogy kinn babázzon, édesanyja épp nyugdíjas lett, így ki tud menni hozzá akár hetekre is segíteni, illetve megígértette Endrével, hogy 2 év után hazajönnek.
Vannak ugyanakkor olyan kérdések, amikben nincs középút, lehetetlen a kompromisszum, vagy az egyik vagy a másik fél véleménye jut érvényre. Tipikusan ilyen kérdés a gyermekvállalás.
Tibor és Betti amikor összejöttek, mindketten bizonytalanok voltak a gyermekvállalást illetően, nem is nagyon beszélgettek erről, nem volt kiforrott véleményük, úgy döntöttek, hogy amíg csak lehet, elkerülik ezt a témát. Bár polgári házasságot kötöttek, de a házasságuk elején nem voltak olyan anyagi helyzetben, hogy gyermeket vállaljanak, így nemigen aggódtak emiatt. Jó pár évbe telt, míg a férfi elkezdett barátkozni az apaság gondolatával, a körülöttük élő pároknál elkezdtek születni a gyerekek, és Tiborban lassan megérett a gondolat, hogy ő vágyna arra, hogy apa lehessen. Betti ezzel szemben a gyerek nélküli élet szabadságát tartotta nagyobb értéknek, nem tudta elképzelni, hogy feladja az életmódját, a folyton pörgő vállalkozását, és a négy fal közé szoruljon egy csecsemővel. Végül ez a kérdés váláshoz vezetett, nem tudtak megegyezni abban, hogy melyik utat is válasszák.
A szülővé válásról tehát mindenképp érdemes beszélni már a kapcsolat elején:
A legtöbb párnál az értékek között is kiemelkedik, hogy mi a hitbeli, vallási meggyőződésük, és ha ebben különbség van, az nagyon feszítővé tud válni. Elmondható, hogy évről évre nő a vallástalan, ateista, agnosztikus felnőttek száma, ami önmagában is kedvezőtlenül befolyásolja az intimitást a kapcsolatokban.
A vallásosság ráadásul nemcsak a vasárnapjainkra van hatással, hanem a gyereknevelésre, a pénzügyekkel való bánásmódunkra, barátságainkra, közösségeinkre és az életünk számos területére.
Még az azonos felekezetű, vallásilag homogén párok is máshogy élik meg a személyes hitüket, sokszor máshogy képzelik el az imát, a kapcsolódást az egyházhoz, közösségekhez. Minden párnak fontos egyeztetnie a hitről, de kiemelten azoknak, akik különböző vallásúak.
John Gottman amerikai pszichológus leírja, hogy melyek a vallásilag különböző párok leggyakrabban elkövetett hibái. Ilyen gyakori hiba, ha a vallási különbségeiket figyelmen kívül hagyják, mert úgy gondolják, hogy „a szeretet mindent legyőz”, így elhanyagolják a különbségek valódi elfogadásának fontosságát. Sokan a hitüket rá akarják erőltetni a társukra, vagy a gyerekekre tolják a döntést, hogy ők válasszák ki, melyik felekezetet szeretnék.
Érdemes elismerni a különbségeket, a valóság részévé tenni ezt, akár konfliktust is felvállalva etéren. A konfliktusokon keresztül megtanuljuk, hogyan szeressük egymást jobban.
Beszélgessetek a hitetekről, tegyetek fel egymásnak kérdéseket, ehhez összeírtunk néhány kérdést. Itt is igaz, hogy először fedezd fel, hogy ki vagy te, mint katolikus/református/baptista vagy keresztény/zsidó/muszlim stb., vagy akár azt, hogy ki vagy te az agnoszticizmus vagy az ateizmus keretein belül.
A hitről, spiritualitásról vitatkozni anélkül, hogy tisztában lennél a saját hitbeli identitásoddal, jobb esetben nem segít, rosszabb esetben kifejezetten káros. Nem kérheted a társadtól, hogy kössön kompromisszumot olyasmivel kapcsolatban, amiben te sem vagy biztos.
Néhány kérdés, ami segítheti a beszélgetéseteket a hitetekkel kapcsolatban:
1. Vallásos családban nőttél fel? Ha igen, hogy nézett ki ez a hétköznapokban? Milyen élményeid, érzéseid vannak ezzel kapcsolatban?
2. Mi hoz neked békét? Mi az, ami megnyugat? Mi segít átvészelni a nehéz időket?
3. Változott-e a hitbeli meggyőződésed életed során? Ha igen, mi motiválta ezt a változást?
4. A hitbeli meggyőződésed mely aspektusaihoz ragaszkodsz erősen? És melyek azok, amelyekkel kapcsolatban rugalmasabb vagy?
5. Mennyire van jelen a hitbeli meggyőződésed a mindennapi életedben?
6. Mennyire szeretnéd vallásosan nevelni a gyermeked vagy csak szempontokat szeretnél adni neki, hogy felnőve szabadon válasszon?
7. Tapasztaltad-e már, hogy a hited bármilyen módon ártott számodra?
8. Milyen ünnepek fontosak számodra?
A kutatások azt mutatják, hogy az életkor előrehaladtával egyre vallásosabbá válunk, így az eltérő hitbeli meggyőződések később egyre feszítőbbé válhatnak. Párként törekedjetek arra, hogy megteremtsétek a közös vallási és spirituális identitásotokat! Legyen olyan, ami mindkettőtök számára fontos, és amit együtt tudtok képviselni a külvilág felé is!
Dolgozhattok ezzel a témakörrel is a KétIgen Alapítvány Négybakancs párkapcsolat-gazdagító túráján is. Válasszátok a „Én hitem, Te hited, Mi hitünk” tematikus túrát!
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Kigyóssy-Bozsó Andrea
KétIgen- Négybakancs párkapcsolat-gazdagító túra
Segítő jelleg: párkapcsolat erősítő játék, tanösvény
Ajánljuk: szülőknek, pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: Nagymaros, folyamatosan
KétIgen Alapítvány
Alpha Házaskurzus
Segítő jelleg: párkapcsolati tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: Országszerte, helyi gyülekezetek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel
Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány
TestTeo Hétvége
Segítő jelleg: lelkigyakorlat
Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, pároknak, házasoknak, jegyeseknek, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak
Elérhető: Rendszeresen csak Budapesten, évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal, előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben
Katolikus Ifjúsági Mozgalom
Jegyes Hétvége
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: jegyeseknek
Elérhető: országosan, tavasszal és ősszel néhány előre meghirdetett időpontban
Házas Hétvége Katolikus Alapítvány
Párbeszélgetés Programok
Segítő jelleg: párkapcsolati tréning, tanácsadás, workshop
Ajánljuk: pároknak, házasoknak
Elérhető: Bárhonnan lehet a programra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban
HomoViator Csoport
EFT - Ölelj át! - párkapcsolat-gazdagító program
Segítő jelleg: párkapcsolati tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak
Elérhető: országos, egész évben rendszeres jelleggel
Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány
Szent II. János Pál Intézet- párkapcsolat-gondozás
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: Debrecen, évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal
Szent II. János Pál Intézet Egyesület
KétIgen - párkapcsolat-gazdagító műhelyek
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: személyesen budapesti helyszínen vagy online , évente több előre meghirdetett alkalommal
KétIgen Alapítvány
KétIgen - önismereti műhelyek pároknak
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: Budapesten, évente több előre meghirdetett alkalommal
KétIgen Alapítvány
KétIgen - Egy nap egymásért – Szülők leszünk?! párkapcsolati műhely
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: budapesti helyszíneken, évente több előre meghirdetett alkalommal
KétIgen Alapítvány
KétIgen - PárTan
Segítő jelleg: nevelési program
Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak
Elérhető: országosan, előre egyeztetett igény szerint
KétIgen Alapítvány
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.