Közösség, ami megtart és felemel

Cikkek, hírek / Közösség, ami megtart és felemel

Ebben a cikkben

„Ha egy házaspár a házasságával foglalkozik, azzal a lehető legtöbbet teszi a gyerekeiért. A családközösséghez való tartozás erősíti a házaspár szeretetkapcsolatát, segít karbantartani a házasságot, és úgy fejleszti azt, hogy biztosítja a gyerekek számára a fejlődéshez szükséges légkört” – vallja Dévényi Norbert és felesége Betti. A MÉCS magyarországi vezető házaspárját és Frankó Tamás atyát, az Esztergomi Hittudományi Főiskola rektorát, az esztergomi MÉCS 1. közösség lelkivezetőjét kérdeztük.

Közösség, lelkigyakorlat, lelki nap, családközösség, házas

Miért kezd el az ember családközösségbe járni?

D.N.: Egyetemi ismeretségből házasodtunk össze. Gyorsan apává és anyává váltunk. A közös életünket Csákváron kezdtük. A korábbi, lelkes közösségi életünk hirtelen átcsapott egy olyan házastársi létbe, amikor rengeteg nehézséggel kellett szembenéznünk. Az első hónapokban lelki szárazságot éreztünk. Jó lett volna már ekkor egy megtartó közösség.

D.B.: Egy éves házasok voltunk, amikor a MÉCS-csel találkoztunk. Csákváron nagy hagyománya volt a közösségi életnek, melyből sok házasság született, velük elindítottuk a csákvári MÉCS közösséget 1999-ben. Meghozta a reményt, hogy így tudunk majd erősödni hitünkben, és ebben társaink is vannak. Segített építeni a szeretetet és bizalmat egymás között és a gyerekekkel.

A családközösséghez való tartozás erősíti a házaspár szeretetkapcsolatát, segít karbantartani a házasságot, és úgy fejleszti azt, hogy biztosítja a gyerekek számára a fejlődéshez szükséges légkört.

Később találkoztunk a Schönstatt lelkiséggel, onnan is sokat merítettünk.

F.T.: A házasság alapvetően elköteleződésre épül, ennek ápolásával marad fenn, épül a családi élet. Már a házasságkötéskor tudatosítani kell, hogy innentől kezdve mi vagyunk, és ez a „mi” az összes többi gondolkodás, a gyereknevelés, és minden tervezés alapja. Sokat változik az ember, erre készülni kell, ezzel tudatosan foglalkozni kell, s megtalálni az utat, hogy a sokféle probléma, változás között lássuk azt, ami bennünket, kettőnket összeköt. Ebben a folyamatban nagyon sokat tud adni a családközösség.

Közösség, lelkigyakorlat, lelki nap, családközösség, házasFrankó Tamás atya

Az Egyház számára miért fontos a család?

F.T.: Mind az Egyház, mind a társadalom családokra épül. A családdal való foglalkozásnak sokféle formája van. Ezek a plébániai családközösségek, a lelkiségek és mozgalmak kínálta lehetőségek. A jövő biztosítéka, ha a család jól tud működni. Engem Norbiék hívtak meg a MÉCS-be 2015-ben, azóta kísérem az esztergomi közösségeket, így a MÉCS által kínált utat látom a legjobban.

A családközösségek olyan családokkal tudnak foglalkozni, akik a saját hivatásukat komolyan veszik, szeretnének növekedni, akik elfogadják, egy közösség úgy működik, én is teszek bele, én is kapok belőle.

Kinek ajánlott a családközösség? Mennyire találja meg benne a helyét mindkét fél?

D.B.: A lényeg, hogy a házaspár akarjon találkozni más házaspárokkal, legyenek készek megosztani az életüket. Kell, hogy tudjanak nyitni, akarjanak befogadni és adni. Számos példa van arra, hogy inkább a nő számára vonzó ez a forma. Volt egy házaspár a mi korábbi közösségünkben. Évekig jártak úgy, hogy csak a feleség osztott meg az életükből, ugyanakkor a férj is szívesen vett részt, de csendben ült az alkalmakon. Tiszteletben tartottuk, senkit nem zavart a helyzet, a férjet magát sem. Évek teltek el így. Aztán jött egy téma, amikor a férfi elkezdett beszélni. Átszakadt egy gát, onnantól megváltozott a hozzáállása.

D.N.: Ha le tudtam ülni egy-egy újonnan bekapcsolódó férfitárssal, s el tudtam mondani, milyen a MÉCS, általában kedvet kapott, hogy elkísérje a feleségét. A MÉCS plébániához kapcsolódik, így találkozunk minden vasárnap, és az élet más területein is. A férfiaknak az a vonzó, hogy sok szinten megéljük az egységet, barátságot, a krisztusi testvériséget. Sok férfit hétköznapi, emberi dolgokkal lehet megnyerni. Például egyiküknek segítettem tetőt szigetelni.

Közösség, lelkigyakorlat, lelki nap, családközösség, házasDévényi Norbert és Betti

F.T.: Az Egyháznak újra kell gondolnia a férfiakkal való foglalkozást, és annak intenzitását. Saját magunk edukálására is szükség van. Felföldi püspök atya a Pécsi Egyházmegyében talált egy jó formát. Továbbá az a közösség, mely természetes emberi alapokra épít, vonzó a férfiaknak is. Nálunk Esztergomban a baráti összetartás nagyon erős. Ez nekem is nagy ajándék. Befogadóak a közösségek, s mindazok a párok, akik komolyan veszik a hitüket, előbb-utóbb valamelyikbe bekapcsolódnak.

Mik a fő különbségek a családközösségek között? Mi alapján érdemes választani?

D.B.: Vannak közösségek, melyek a tanításra teszik a hangsúlyt, mások a hitéletre vagy nagyon markáns lelkiségük van. Nálunk a legfontosabb a tanúságtétel, kimondani a megélt tapasztalatokat, és meríteni egymás gazdagságából. Olyan, egy-egy évre szóló tematikus füzeteink vannak, melyek ebben próbálnak segíteni. Ezeket házaspárok illetve közösségek készítették és egyházilag lektorálták. Közel 20 ilyen van, mind magyar kidolgozás. A közösségvezetők letölthetik egy informatikai rendszerből. A fenntartásra évente családonként 2000 forintot kérünk.

Közösség, lelkigyakorlat, lelki nap, családközösség, házas

Hogyan lehet bekapcsolódni, milyen elköteleződéssel jár a csatlakozás?

D.N.: Mi közel húsz éve élünk Esztergomban, így ha a plébánián ismeretlen család bukkan fel, meg tudjuk szólítani őket. A városban ez gyakori, elég nagy a mozgás, sok a beköltöző. De van arra is példa, hogy egy közösség az interneten találta meg a MÉCS-et. Ha valaki beírja az internetes keresőbe a MÉCS-et, akkor a honlapunkra jut, ahol a Kapcsolat menüpontban jelezheti, hogy közösséget keres.

F.T.: Nemrég tartottam MÉCS-napokat a MÉCS iránt érdeklődő házaspároknak. Ilyenkor elmondjuk, ha valaki létre szeretne hozni közösséget, tudunk segítséget nyújtani. Az első lépés, hogy megkeressék a plébánost a szándékkal, majd felvegyék a kapcsolatot a MÉCS-csel.

D.B.: Havi egy alkalommal tartunk MÉCS találkozót a helyi plébánián részt vevő házaspároknak, az elköteleződés főként az ezeken az alkalmakon történő részvételt jelenti és ez időnként kiegészülhet még további havi egy családos, gyermekes találkozóval is. Fontos, hogy egy-egy közösség maximum 5-7 házaspárral működik jól, de már három házaspárral is el lehet indulni. Olyan témákkal foglalkozunk, melyek kisebb csoportban átbeszélve egyfajta intimitást igényelnek, és meg is teremtik azt.

Közösség, lelkigyakorlat, lelki nap, családközösség, házas

Mit adott nektek a MÉCS?

D.B.: 24 éve vagyunk tagok, így nehéz lenne összeszedni azt a rengeteg gyümölcsöt, amit kapunk. Az biztos, hogy nagy biztonságot ad a hétköznapokban. A mi helyi közösségünkben két korosztályhoz tartozó házaspárok vannak. Néhányan idősebbek, ma már felnőtt gyerekekkel és unokákkal, és van a mi korosztályunk, 10 évvel fiatalabban, kisebb gyerekekkel. Ebből a különbségből nagyon sok gyümölcsöt tudtunk learatni, hiszen ez előttünk járók tapasztalatainak köszönhetően mi már akkor láthattuk például a kamaszkor nehézségeit, amikor a mi gyerekeink még csak óvodások voltak.

D.N.: A MÉCS betűszó. Megfigyelés Értékelés Cselekvés. Így vannak felépítve a témák. A Megfigyelés személyes tapasztalatokon alapuló beszélgetés. Az Értékelésben rátekintünk az adott témára a krisztusi tanítás fényében. A Cselekvés pedig elhatározásokra indít.

A házaspárok olyan őszintén és olyan bensőségesen osztják meg az életüket, ami megérinti a többieket, és ez rendkívül megerősítő a hétköznapokban.

Nekem sokat jelent az a kezdeményezésünk, hogy minden hónap első napja MÉCS hálaadó és felajánló nap. Online rózsafüzérre hívunk, melyben hálát adunk a házasságunkért, ránézünk arra, hogy mit értünk el eddig, és kérjük Isten áldását életünkre. A gonosz lélek igyekszik elvonni a figyelmünket az értékeinkről, azt tolja előtérbe, hogy azon bánkódjunk, amit még nem értünk el. Fontos tudatosítanunk az értékeinket, és ezekért hálát adnunk.

A MÉCS Családközösség házaspárokat fog össze. Mi a helyzet a gyerekekkel?

D.N.: Ez egy nagyon szép történet. Ezelőtt 7 évvel elhívtunk egy érdi baráti házaspárt, hogy beszéljenek a ma már 20 éve működő kisMécsről, majd lelkesen belevágtunk a helyi szervezésbe. Most már nyolc közösségünk van, ötödik osztálytól felfelé, 120 gyerek, fiatal itt Esztergomban. Mi is közösségvezetők lettünk. Hetedikes gyerekekkel indultunk, akik most érettségiztek. A házunkban tartjuk kéthetente az alkalmakat péntekenként. Ezek vacsorával kezdődnek, a szülők közösen adják össze, ami az asztalra kerül. Utána imádságos rész és tanítás következik, majd játék. Minél kisebbek a gyerekek annál több a játék, s rövidebb a tanítás. Kezdetben nagyon féltem, hogy péntek este hazaesek az irodából, és a nappalinkban 20 gyerek vár. De a Szentlélek felülírta, s azt mondhatom, az együttlét és az a szeretet, ami a gyerekekből felénk árad nagyon sokat ad számunkra is, így igazi sikertörténetnek élem meg.

D.B.: Mivel nem hittanórát tartunk, vagy szentségi előkészítőt, nagy szabadságunk van, hogy hitéleti kérdésekről bensőséges légkörben beszélgetni tudjunk. Ezzel ki tudjuk egészíteni azt a felkészítést, amit a plébánia végez. A fiatalok lelkére ráhangolódva, velük együttműködve próbáljuk őket előre segíteni Isten felé. Számos visszajelzést kapunk, hogy mozdulnak, akarnak a Jóisten felé haladni.

Közösség, lelkigyakorlat, lelki nap, családközösség, házas

A MÉCS missziós küldetése jelenik meg a MÉCS-napokban.

D.N.: A MÉCS világszervezete, az ICCFM. Az alapító, Gabriel Calvo atya és munkatársa, Donnon Murray OFM indította el MÉCS-napokat, melyek tematikus lelki hétvégék. 1999-ben szervezték az első ilyen programot Magyarországon. A MÉCS-napok valóban missziós lehetőség is.

F.T.: Azt tapasztalom a hétköznapokban, hogy sok ember életéből hiányzik a reflexió, az arra való rátekintés, hogyan is működik az életem. A MÉCS-napok ennek lehetőségét adja meg. Ez egy nagyon intenzív hétvége, amin bárki részt vehet. A fő hangsúly a tanúságtételeken van. A szolgáló házaspárok beszélnek saját gyakorlatukról. Hogyan imádkozunk együtt, hogyan oldunk meg nehézségeket. E mellett elmélkedések, imák szerepelnek a programban, mindez olyan légkört teremt, hogy a felmerülő kérdésekről valóban elmélyült beszélgetéseket tudjunk folytatni. Erre nagy az igény. Jelentkezik sok problémával küzdő, sebet hordozó ember. Igyekszünk mindazokat megszólítani a környezetünkben, akiknek szükségük van erre.

Az a tapasztalatom, hogy sok ember nem is szembesül azzal, milyen kérdései vannak a házasságának.

A különböző témákra felfűzött MÉCS-napokkal szinte minden életállapotú embert megszólítunk. Fiatal és érettebb házasok, élettársak, egyedülállók, fiatalok, papok-szerzetesek is jelentkezhetnek ezekre a lelkigyakorlatos programokra.

Jeles esemény, a MÉCS világtalálkozó helyszíne volt június végén Magyarország.

D.N.: Nagy öröm és megtiszteltetés, hogy Magyarország adhatott helyet a világtalálkozónak a Ménesi házaspár – a MÉCS európai vezetői – kezdeményezésére. Az ICCFM a MÉCS világszervezete, 1967-ben jegyezték be a Vatikánban. Egy egész rendszer épült fel a mozgalom révén, sok társadalmi réteget érintve, a munkásoktól az egyetemi tanárokig. Ma már Európa számos országában jelen van és büszkén mondhatjuk, hogy Európai szinten, a magyar MÉCS a szervezet egyik legéletképesebb tagja. Június 29. és július 1. között 3 napos világtalálkozó helyszíne volt Vác. A PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontba Kanadából, Columbiából, Csehországból, Spanyolországból, Fülöp-szigetekről, Indiából, Olaszországból, Malawiból, Mexikóból, Svédországból és az USA-ból is fogadtunk résztvevőket. Velünk volt a házigazda Marton Zsolt családpüspök, előadást tartott Varga László püspök, Bíró László püspök és Gerardo Alminaza Fülöp-szigeteki püspök. Résztvevőként eljött Martin Mtumbuka malawi családpüspök is. A találkozó zárónapjára családi napot hirdettünk.

Hamarosan pedig már az országos MÉCS találkozóra gyűlnek össze.

D.N.: Korábban elmaradt a 25 éves jubileumunk méltó megünneplése, mivel 2021-ben a pandémia miatt egy naposra kellett szűkítenünk a programot, így már nagyon várjuk a találkozót. Miskolc, a jezsuita gimnázium lesz a helyszín július 28-30. között. Várjuk mind a MÉCS iránt érdeklődőket, mind a MÉCS-családokat és a fiatalokat, papokat, szerzeteseket. Hatalmas élmény minden MÉCS-találkozó. Isten által megérintett emberek szólalnak meg, közösen keressük, mi a karizmánk, amit a Jóisten kifejezetten nekünk adott, s amivel élhetünk magunk és környezetünk javára. Olyan gyógyító szavak, érintések részesei lehetünk ebben, melyek hosszan tudnak éltetni, és megerősítenek, hogy Isten hívására hogyan mondunk igent.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: Magyar Kurír
Szerző: Trauttwein Éva

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#lelkigyakorlat #lelki nap

Kapcsolódó támogató lehetőségek

MÉCS Napok

stat_minus_3
MÉCS Napok
A katolikus MÉCS Családközösségek által szervezett programokra vallástól, felekezeti kötődéstől függetlenül szeretettel várunk mindenkit, aki szeretne közelebb kerülni önmagához, embertársaihoz és Istenhez. A MÉCS Napok tanúságtételekből, elmélkedésből, beszélgetésből, imádságból álló, kétnapos lelki programok.A MÉCS Napok Fiataloknak című program abban segíti a részt vevő 16-30 éves fiatalokat, hogy jobb, őszintébb kapcsolatba kerüljenek önmagukkal, a családjukkal és Istennel.

Segítő jelleg: ima, lelkigyakorlat, tanúságtétel, lelki nap

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, családoknak, egyedülállóknak, házasoknak, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: Budapest, évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal

MÉCS Egyesület

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató