Mennyei oltalmazóink, az őrangyalok és a védőszentek

Cikkek, hírek / Mennyei oltalmazóink, az őrangyalok és a védőszentek

Ebben a cikkben

Égi segítőket „mozgósított” Isten azért, hogy testi-lelki oltalmunkra legyenek. De miben segítenek bennünket hitünk szerint az angyalok, és miben a szentek? Miért fontos, hogy kapcsolatban legyünk velük, és hogyan tehetjük ezt meg? Szederkényi Károly Miklós atya, a Budapest-Gazdagréti Szent Angyalok Plébánia plébánosa segít nekünk „eligazodni” égi oltalmazóink körében.

 Őrangyalok és védőszentek

Forrás: depositphotos.com

A nem látható dolgok valósága

A bölcseleti gondolkodásban ismerünk egy különleges fogalmat, amit használunk a köznapi beszédünkben is. Ez a fogalom a valóság. A valóság fogalma nagyon különleges és érzékeny tartalmú, hiszen egyrészt sok mindent, vagy ellenkezőleg: nagyon keveset érthetünk rajta. Akik nagyon keveset értenek a valóság fogalma alatt, azok azt gondolják, hogy a valóság csak a tapasztalati világhoz kapcsolódik.

Azokat a dolgokat, jelenségeket lehet valóságnak mondani, amelyeket érzékelni tudunk, vagyis amit látunk, hallunk, észlelünk, megfogunk, érintünk. A valóság fogalma ennél jóval gazdagabb és mélyebb tartalmú. Ugyanis a valóság a nem látható dolgokat is magában foglalja.

Vannak eszmei valóságok is, mint például a szeretet. A szeretetnek lehetnek érzékelhető jelei is, de a szeretet ezek nélkül is fennáll. A szeretet eszmei érték, ezért mondható, hogy valóság.

És van a valóságnak természetfeletti megközelítése is, ez pedig a hit világa.

Ezeket a jelenségeket sem látjuk, de mégis elfogadjuk létezésüket, mint Isten létét. Valóságnak valljuk az ő kegyelmét, közelségét, segítségét.

A mennyei világ teremtményei

A láthatatlan világ létét ötéves koromban sejtettem meg először, amikor anyai nagymamám meghalt. Akkor a felnőttek azt mondták vigasztalásul nekem, hogy a Jóisten magához hívta őt, akit én nagyon szerettem. De ha a szeretteink tovább élnek egy másik, láthatatlan világban, Isten társaságában, akkor ők továbbra is tudnak nekünk segíteni. Figyelik az életünket, és gondolnak ránk. Amikor pedig édesanyám halt meg, akkor egyik paptestvérem azzal vigasztalt, hogy most már két édesanyád van a mennyben, egy égi, vagyis a Szűzanya, és a földről oda érkezett evilági anyukám. És én reménykedem is ebben, hogy ő jó helyen van.

Isten láthatatlan mennyei világába kétféle módon kerülhetnek az Úr személyes teremtményei. Hitvallásunkban azt imádkozzuk, hogy „Hiszek az egy Istenben… minden láthatónak és láthatatlannak Teremtőjében.”

Vannak olyan szellemi lények, akiknek van értelmük és szabad akaratuk, de testük nincsen, láthatatlanok. Isten küldötteknek teremtette őket, ők valójában az angyalok. Azok az angyalok, akik egyszeri döntésük lehetőségével Istent választották, és neki szolgálnak: ők a szent angyalok, akik már örökké Istennél vannak a mennyei boldogságban. Mi, emberek, akik a látható világ szereplői vagyunk, a testi halálunk után kerülhetünk Isten közelébe, a jelenleg még számunkra láthatatlan természetfeletti világba.

Akik a mennyországba kerülnek az emberek közül és örökké a Jóistenhez tartoznak, ők a szentek.

Az angyalok és a szentek segítenek minket a jóban, imádkoznak értünk.

Nem tudnak helyettünk cselekedni, mivel nekünk itt a földön szabad akaratunk, döntési lehetőségünk van. De kérik Istent, hogy őrizzen meg minket a jóban, adjon jó lelkiismeretet, hogy helyes döntéseket hozzunk.

 Őrangyalok és védőszentek

Forrás: depositphotos.com

A szent angyalok és az üdvözült emberek személyesen is mellettünk állnak. Azok a jó angyalok, akik külön-külön vigyáznak ránk, ők az őrzőangyalok; azok a szentek, akik imádkoznak értünk, és hátrahagyták nekünk követendő jó példájukat, ők a védőszentek. Hitünk szerint tehát minden embernek van őrzőangyala és védőszentje.

Jézus egyik figyelmeztetésében elmondja nekünk, hogy már születésünktől fogva van saját őrzőangyalunk. „Vigyázzatok, ne vessetek meg egyet se e kicsik közül! Mondom nektek: angyalaik az égben szüntelenül látják mennyei Atyám arcát.” (Mt 18,10) Egy példázatából pedig azt is megtudjuk, hogy a sokat nélkülözött szegény Lázárt halálakor az angyalok vitték Ábrahám kebelére (vö. Lk 16,22), vagyis életünk végéig velünk vannak az angyalok.

„Mert elküldi angyalait hozzád…”

Angyali védőink leginkább abban segítenek, hogy földi életünk útján Istenhez eljussunk. De sok embernek van személyes élménye arról is, hogy valami bajtól, balesettől megmenekültek, valamilyen láthatatlan erő megoltalmazta őket. Ebben én is hiszek, és magam is tapasztaltam figyelmetlen vagy vakmerő közlekedés alkalmával, hogy hajszál híján egy busz elé ugrottam, vagy egy autót nem vettem észre, és szinte másodperceken múlott, hogy testi épségemet nem érte baj.

Nagyon szeretem a 90. zsoltárt imádkozni, amelynek van egy ide vonatkozó biztató mondata: „Te, aki így beszélsz: az Úr a menedékem, te, aki a Fölségest hívtad oltalmadra. Így nem ér semmi baj, csapás nem közelít sátradhoz. Mert elküldi angyalait hozzád, hogy védelmezzenek minden utadon. A kezükön hordoznak majd téged, nehogy kőbe botoljék a lábad.” (Zsolt 90, 10-12)

Az őrangyalunkkal való kapcsolatunk nem egyoldalú. Nem akaratunk ellenére, hanem kérésünkre vigyáznak ránk. Személyes kapcsolatban kell velük lennünk. Gyerekkoromtól fogva minden nap többször is elmondom természetfeletti barátomnak az őrangyal imát:

Őrangyalom, szívből kérlek, Bűntől, bajtól őrizzél meg!

Életemben légy vezérem, Halálomkor állj mellettem! Ámen.

 Őrangyalok és védőszentek

Forrás: depositphotos.com

Nem csak az egyes embereknek, hanem a közösségeknek is van őrangyaluk. A Hősök tere közepén álló oszlopról most restaurálás miatt hiányzik a Szent Koronát tartó angyal. Őt Gábor főangyallal szokták azonosítani, de mondhatnánk azt, hogy ez a magyarok Szent Őrangyala.

A legnagyobb teológus, aki a 20. században az angyalok mibenlétével foglalkozott, az ortodox Szergej Bulgakov. Ő helyesen úgy magyarázta, hogy van az angyal, mint isteni küldött általában, továbbá van az őrangyal, sőt, amint mondta: a baráti csoportoknak is, a nemzeteknek is van saját őrangyaluk.

Szent Pio atya mondta hazánk őrangyaláról:

Kevés nemzetnek van olyan nagyhatalmú őr­angyala, mint a magyaroknak, és bizony helyes len­ne erősebben kérniük hathatós oltalmát orszá­gukra!

Pio atyának egyébként sajátos kapcsolata volt az angyalokkal, tanácsaiból érthetjük meg azt, hogy valójában mi a szerepe az őrangyaloknak. Egy lelki gyermekének írt levelének néhány gondolata nekünk is útmutatást ad arra, hogyan viselkedjünk az őrangyalunkkal, hogyan fogadjuk a belső hangokat, hogyan imádkozzunk.

Így ír erről:

„A te jó őrangyalod őrködjön mindig feletted, ő legyen a vezetőd, aki irányít az élet zord ösvényein; őrizzen meg mindig Jézus kegyelmében, támogasson kezével, hogy meg ne botolj valami kőben; szárnyai védelmezzenek a világ, az ördög és a test csábításaitól. Légy nagy hódolattal a jóságos angyal iránt. Milyen vigasztaló a gondolat, hogy ott van mellettünk egy lélek, aki a bölcsőtől a sírig soha nem hagy magunkra egy pillanatra sem, akkor sem, amikor vétkezünk. És ez a mennyei lélek vezet minket, barátként, testvérként védelmez. Végtelenül vigasztaló azt tudni, hogy ez az angyal szüntelenül imádkozik értünk, Istennek ajánl minden jó cselekedetet és mindent, amit teszünk, a gondolatainkat, a vágyainkat is, ha tiszták. Kérlek, ne feledkezz meg erről a láthatatlan társról, aki mindig jelen van, mindig készen áll, hogy meghallgasson minket, és még inkább kész megvigasztalni.”

 Őrangyalok és védőszentek

Forrás: freepik.com

Ismerd meg védőszentedet!

Míg az őrangyal láthatatlan természetfeletti oltalmazónk, addig a védőszentünk a megélt és megismerhető jó példájával lehet segítségünkre. Általában azt a szentet tartjuk védőszentünknek, akinek a nevét viseljük, amely nevet a keresztségben kaptunk. Így a védőszentünk ünnepe lesz a névnapunk. A név az emberi személy lényegét, sajátosságát, egyedi küldetését hordozza.

Akkor kerülünk tehát személyes kapcsolatba a védőszentünkkel, ha megismerjük az életét, és abból valamilyen nekünk vonzó példáját követjük. Lehet több keresztnevünk és így több védőszentünk is.

Én két püspök nevét kaptam a keresztségben, így lett egy nyugati és egy keleti védőszentem: Borromeo Szent Károly, Milánó 16. századi bíboros érseke, és Myrai Szent Miklós, a jótékony „Mikulás”. A bérmáláskor a felnőtt keresztény ember már maga választ védőszentet, amikor egy új nevet is kap a nagykorúság szentségében.

A védőszent lehet egy nemzet, egy nép, ország, régió, helyiség, mesterség, templom vagy személy közbenjárója és szószólója is Isten előtt a mennyben. A korai egyház napjai óta a keresztények szinte minden területen segítségül hívták a védőszenteket. Nehéz lenne mind felsorolni, hogy mely foglalkozásoknak ki a védőszentje. Általában annak megfelelően párosítjuk egy-egy hivatáshoz a védőszentet, hogy mi volt az adott szentnek a foglalkozása, vagy vértanúk esetében mi volt a vértanúságuk eszköze, mely területen mutatták meg hősiességüket.

És még hosszú a felsorolás...

Összeér az Ég és a Föld

A hívő emberek istentiszteletében ér össze a földi és égi világ. A szentmise ünneplésében mi földön élő emberek együtt lehetünk mennyei pártfogóinkkal. Ennek adunk hangot a szent áldozat csúcspontján, amikor Jézust várva imádkozzuk: „Mi ezért az angyalok és szentek kórusával együtt — dicséreted himnuszát zengjük, és vég nélkül mondjuk.”

 Őrangyalok és védőszentek

Forrás: depositphotos.com

Az egyik áldozati imádságban pedig kérjük: „Könyörögve kérünk, mindenható Istenünk, szent angyalod vigye áldozatunkat mennyei oltárodra isteni Fölséged színe elé, hogy mi, akik erről az oltárról Fiad szentséges Testében és Vérében részesülünk, minden mennyei áldással és kegyelemmel elteljünk.”

Égi segítőinket tehát Isten „mozgósítja”, hogy testi-lelki oltalmunkra legyenek. Fontos, hogy óvatosak legyünk, és mi is vigyázzunk magunkra. De ébereknek kell lennünk a lelkünk ellenségével, a sátánnal szemben is. Köszönjük az Úrnak mennyei védelmezőinket!

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com, depositphotos.com
Szerző: Dr. Szederkényi Károly Miklós atya

Iratkozz fel hírlevelünkre Támogasd Szolgálatunkat

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#hitéleti segítség #szentek

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató