Francesco Botticini: A három arkangyal és Tóbiás
A Magyar Katolikus Lexikon szerint az angyal kifejezés az „angelosz” (hírvivő, küldött) görög szóból ered, s olyan üdvözült, tiszta szellemi lényekre utal, akik autonóm személyiséggel, értelemmel és szabad akarattal rendelkeznek, fizikai testtel azonban nem.
A Katolikus Egyház megkülönbözteti egymástól az üdvözült, tiszta szellemeket (Isten angyalai) a kárhozott tiszta szellemektől (ördögök)[1], Areopagoszi Szent Dénes pedig a kereszténység első századaiban kidolgozta az angyalokat három rendbe és kilenc karba soroló rendszerét[2], amely a katolikus teológia meghatározó angelológiai elgondolásává vált.
Az arkangyalokként/főangyalokként számontartott Szent Gábriel, Szent Mihály és Szent Rafael e rendszerben a harmadik rendbe, illetve a nyolcadik karba tartoznak[3] (rajtuk kívül bizonyos apokrif iratok szerzői Urielt, Ráguelt és Szarielt is az arkangyalok közé sorolják[4], azonban a Szentírás lapjain csak az előbbi hármat találjuk nevesítve).
Az alábbi írás bibliai megjelenéseiket és a katolikus hit szempontjából vett jelentőségüket mutatja be, néhány hozzájuk kapcsolódó érdekességgel fűszerezve.
Szent Mihály, akinek neve azt jelenti: "Ki olyan, mint Isten?", az arkangyalok vezetője és a mennyei seregek parancsnoka – a szellemi harc kapcsán hozzá intézett rövid, védelmet kérő imát a legtöbb katolikus jól ismeri.
Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben; a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk! Esedezve kérjük: „Parancsoljon neki az Isten!” Te pedig, mennyei seregek vezére, a sátánt és a többi gonosz szellemet, akik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére! Amen.
A Bibliában számos helyen megjelenik, ahol védelmezőként és harcosként lép fel a gonosz erők ellen:
1. Elsőként Dániel könyvében, ahol egy angyal és a próféta párbeszédéből tudjuk meg, hogy Mihály szellemi harcra kelt az ellenállást kifejtő „Perzsia fejedelme” ellen:
„A perzsák országának (angyal) fejedelme huszonegy napon át ellenállt nekem. De Mihály, az egyik legfőbb fejedelem, segítségemre jött. Ott is hagytam, hogy küzdjön meg a perzsák királyával,” (Dán 10,13)
2. Másodjára ismét Dániel könyvében találkozunk a nevével, ahol az angyal tudatja a prófétával, hogy a gonosz erők elleni szellemi harcban egyedül Mihályra számíthat:
„Amikor elmegyek, jön Javán fejedelme. És nem lesz velük szemben senki más segítségemre, csak Mihály, a ti fejedelmetek, egyetlen pártfogóm, aki erős kézzel segít és támogat engem”. (Dán 10,21-11,1)
3. Harmadjára is Dánielnél kerül említésre, a 12. fejezet elején. E szakasz Mihályt Isten népének védelmezőjeként mutatja be egy, az idők végezetén bekövetkező, soha korábban nem látott nyomorúság idején:
„Abban az időben fölkel Mihály, a nagy fejedelem, néped fiainak oltalmazója; mert olyan szorongattatás ideje következik, amilyen még nem volt soha, amióta nemzetek vannak. Abban az időben megszabadul néped, mind, aki be van írva a könyvbe. Akik a föld porában alszanak, azok közül sokan feltámadnak, némelyek örök életre, mások gyalázatra, örök kárhozatra. Akkor az érteni tudók ragyogni fognak, mint a fénylő égbolt, s akik igazságra tanítottak sokakat, tündökölnek örökkön-örökké, miként a csillagok”. (Dán 12,1-3)
Szent Mihály arkangyal - Névtelen festő által készített bizánci ikon
4. Az Újszövegségben Mihály első említése egy kifejezetten érdekes utalás Júdás levelében, melyben az ördöggel vitázik Mózes teste fölött. E szakasz a harcos arkangyalt az Úr hatalmára támaszkodó, Sátán elleni védelmező szerepében jeleníti meg:
„Ennek ellenére ezek az álmodozók is ugyanúgy megfertőzik a testet, megvetik az (isteni) fölséget, káromolják az (égi) hatalmasságokat, jóllehet még Mihály főangyal sem mert káromló ítéletet kimondani, amikor Mózes holtteste miatt heves vitába szállt az ördöggel, csak ennyit mondott: „Büntessen meg az Úr!” (Júd 1,8-9)
5. Végül pedig megjelenik a Jelenések könyvében is a sárkány elleni mennyei harc leírásakor, amely talán Mihály legismertebb bibliai említése:
„Ezután nagy harc támadt a mennyben. Mihály és angyalai megtámadták a sárkányt. A sárkány és angyalai védekeztek, de nem tudtak ellenállni, s nem maradt számukra hely a mennyben. Levetették a nagy sárkányt, az ősi kígyót, aki maga az ördög, a sátán, aki tévútra vezeti az egész világot. A földre vetették, s vele együtt letaszították angyalait is”. (Jel 12,7-9)
Tisztelete és emlékezete: Szent Mihály tisztelete az egész katolikus világban elterjedt.
Számos templom és szentély viseli az ő nevét, például a híres Mont-Saint-Michel Franciaországban, vagy éppen az dél-olaszországi Gargano-hegyi Szent Mihály-barlang, ahol a főangyal a 490-es években több alkalommal is megjelent, s amelyet sok nagy szent, köztük Svéd Szent Brigitta, Clairvaux-i Szent Bernát és Pietrelcinai Szent Pió atya is felkeresett[5].
Magyarországon a kora középkortól kezdve a temetők és a temetés védőszentjeként tisztelték Szent Mihályt, amint azt a „Szent Mihály lova” kifejezés (fából készült, négy lábbal ellátott halottszállító saroglya) is hűen őrzi[6]. Ünnepét a többi arkangyallal együtt szeptember 29-én üljük.
Szent Gábriel nevének jelentése: „Isten embere” vagy „Isten erősnek bizonyult”. A Bibliában több alkalommal is megjelenik, jellemzően az isteni üzenetek hírnökeként:
Fra Angelico: Szent Gábriel angyal
„Történt, hogy amikor én, Dániel, ezt a látomást láttam, és értelmét kerestem: íme, egyszer csak előttem állt egy férfiúhoz hasonló alak. Az Uláj felől pedig emberi hangot hallottam, amint szólt: „Gábriel, magyarázd meg neki a látomást!” Erre odajött, ahol álltam. Amint közeledett, olyan rémület vett rajtam erőt, hogy elvágódtam. Megszólított: „Értsd meg, emberfia, hogy a végső időkre vonatkozik a látomás.” (Dán 8,15-17)
2. Másodjára ismét Dániel könyvében találkozunk a nevével, ahol az angyal magyarázatot ad a prófétának látomására, hangsúlyozva tanítói és közvetítői szerepét:
„Még mondtam az imádságot, amikor Gábriel, az a férfiú, akit már láttam az előbbi látomásomban, hirtelenül leszállt hozzám az esti áldozat idején. Megszólított és azt mondta: „Máris eljöttem, hogy felvilágosítást adjak. Amikor imádkozni kezdtél, egy szózat hallatszott. Eljöttem, hogy tudtodra adjam, mert kedvelt férfiú vagy. Figyelj hát a szózatra, és értsd meg a látomást!” (Dán 9,21-23)
3. Az Újszövegségben Gábriel első említése a Zakariással való templomi találkozáshoz köthető, amikor önmagát hírvivőként aposztrofálva bejelenti neki Keresztelő János születését:
„Én Gábor vagyok – felelte az angyal –, s az Úr színe előtt állok. Az a küldetésem, hogy ezt megmondjam neked, és adjam tudtodra ezt a jó hírt.” (Lk 1,19)
4. Végül pedig az azóta számtalan művészt megihlető „angyali üdvözlet” jelenete is Gábrielhez köthető, amelyről Szent Lukács evangélista könyvében olvashatunk:
„A hatodik hónapban az Isten elküldte Gábor angyalt Galilea Názáret nevű városába egy szűzhöz, aki egy Dávid házából való férfinak, Józsefnek volt a jegyese, és Máriának hívták. Az angyal belépett hozzá és megszólította: „Üdvözlégy, kegyelemmel teljes! Veled van az Úr! Áldottabb vagy minden asszonynál.” (Lk 1,26-28)
Leonardo da Vinci: Angyali üdvözlet
Tisztelete és emlékezete: Gábriel arkangyalra a modernkori katolikusok is Isten hírnökeként tekintenek, személyének tisztelete gyakorlatilag összeforrt az angyali üdvözlet mozzanatával: az "Üdvözlégy Mária" imádság szövege az e híres találkozás során elhangzott arkangyali szavakra épül, amelyet naponta mondanak el hívek milliói világszerte.
Szent Mihályhoz hasonlóan az ő nevét is számos templom és szentély viseli; emlékét Budapesten többek között a Hősök terének központi részén található, 36 méter magas korinthoszi oszlopon álló bronzszobor őrzi[7].
Szent Rafael, akinek neve azt jelenti: "Isten meggyógyít", gyógyítóként és a helyes utat mutató bölcs tanácsadóként ismert.
A katolikus kánonban mindössze egy helyen, Tóbiás könyvében jelenik meg, amint az ószövetségi könyv főszereplője mellé szegődik útitársnak anélkül, hogy Tóbiás tudtára adná kilétét. A történet végén azonban felfedi magát, mint az egyik angyal, aki az emberek imáit Isten elé viszi:
„Ráfael vagyok, egy a hét angyal közül, aki mindig készen áll arra, hogy az Úr fölséges színe elé lépjen.” (Tób 12,15).
Tisztelete és emlékezete: Rafael arkangyal tisztelete különösen a gyógyulással és útmutatással kapcsolatos.
Tiziano Vecellio: Rafael és Tóbiás
Számos szentély és kórház viseli az ő nevét világszerte, Magyarországon például a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház[8]. A katolikus hívők gyakran folyamodnak kérő imával Rafaelhez, közbenjárását kérve gyógyulásért és biztonságos utazásért.
Rafael arkangyal, egészségünk gondozó orvosa, szállj le a mennyből meggyógyítani a betegeket, és megoldani életünk nehéz problémáit. Maradj velünk, ó Arkangyal, akit Isten gyógyszerének hívnak. Szüntesd meg testünk betegségeit, és adj nekünk egészséges lelkületet. Amen.
A Katolikus Egyház tanítása szerint a három, a Szentírás lapjain nevesített arkangyal fontos szerepet tölt be Isten tervében.
Szent Mihály mint védelmező és harcos, Szent Gábriel mint isteni hírnök, Szent Rafael pedig mint gyógyító és a helyes irányt mutató tanácsadó lép kapcsolatba Isten földi élet útján zarándokló népével.
Az Istenhez hűséges angyali erők nagyhatalmú képviselői ők: Szent Főangyalok ünnepe táján (szeptember 29.) bátran kérjük segítségüket, pártfogásukat ügyes-bajos dolgainkban!
[1] https://lexikon.katolikus.hu/A/angyalok.html
[2] https://lexikon.katolikus.hu/A/angyalrangsor.html
[3] https://lexikon.katolikus.hu/F/f%C5%91angyal.html
[4] https://lexikon.katolikus.hu/F/f%C5%91angyal.html
[5] https://www.magyarkurir.hu/hirek/szent-mihaly-barlang-az-egyetlen-nem-emberi-kez-altal-folszentelt-kapolna
[6] https://mek.oszk.hu/02100/02115/html/4-1744.html
[7] https://index.hu/kultur/2024/07/18/hosok-tere-arkangyal-restauracio-felujitas-budapest-milleinumi-emlekmu/
[8] https://www.zmkorhaz.hu/
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: wikipedia.hu, Magyar Kurír
Szerző: Ménesi Kristóf
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.