Izgalmas pályázat iskolák, óvodák számára, „teremtésvédő” cím elnyerésére

Cikkek, hírek / Izgalmas pályázat iskolák, óvodák számára, „teremtésvédő” cím elnyerésére

Ebben a cikkben

A katolikus iskolák, óvodák általában örvendetesen fontosnak tartják a környezeti nevelést, a fenntarthatóságot. Ennek jegyében számos intézmény szervez erdei iskolákat, gondoz magaságyást az udvaron, ügyelnek a hulladék szelektív gyűjtésére – a sort hosszan folytathatnánk.

A Katolikus Pedagógiai Intézet (KaPI) és a Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia Caritas in Veritate (CiV) bizottsága szeretné ezentúl elismerni ezen intézmények – azon belül is a pedagógusok, a diákok, a szülők – teremtésvédelmi törekvéseit, munkáját, ezért felhívást tett közzé, melynek fókuszában a közoktatási intézmények teremtésvédő címének elnyerése áll.

Teremtésvédő intézmények

Forrás: freepik.com

Sokakban felmerülhet a kérdés: miért pályázzanak az iskolák, óvodák a teremtésvédő címért, ha már létezik hasonló, Ökoiskola vagy a Zöld Óvoda elnevezéssel? Tény, hogy az ökoiskolák vagy a zöld óvodák törekvései gyakran lehetnek ugyanazok, mint a teremtésvédő óvodáké, iskoláké. Az alapvető különbség a motivációban, a környezettudatos cselekedetek indítékában áll.

Teremtésvédő intézményként a teremtő Isten iránt érzett hálából és a tőle kapott értékes ajándék, a teremtett világ iránti felelősség tudatában születnek meg a mindennapi döntések.

Teremtésvédelemről akkor beszélünk, ha a természetet olyan ajándéknak látjuk, amelyet egy nagyon szeretett személytől kaptunk, s emiatt óvjuk, védjük, gyönyörködünk benne. Teremtésvédelem az, amikor szeretettel bánunk az ajándékkal, mert a szeretett ajándékozót látjuk benne és mögötte.” – Dr. Zlinszky János

A teremtésvédelmi felhívás intézményes támogatói

A KaPI Ferenc pápa Laudato si’ (vagyis „Áldott légy”) enciklikája kiadása óta, azaz immár tíz éve foglalkozik a pedagógusok teremtésvédelmi képzésével. Jelenleg hattagú munkacsoport dolgozik a teremtésvédelem területén, szervez továbbképzéseket, workshopokat, vetélkedőt, illetve felhívásokat tesz közzé annak érdekében, hogy a katolikus közoktatási intézményekben a teremtésvédelem egyre több figyelmet kapjon.

Az említett enciklika nyomán azt vallják:

Közös otthonunk, a teremtett világ megóvása korunk egyik legégetőbb kihívása, ugyanakkor lelkiismereti kötelességünk is a jövendő nemzedékekkel és a világot gyönyörűnek megalkotó Teremtő Istennel szemben is. Közös otthonunk, a Föld megóvása keresztény hitünk és életmódunk lényeges, kihagyhatatlan része. Isten ránk, az emberre bízta ezt a gyönyörű teremtett világot, hogy megőrizzük és műveljük (Ter 2,15). (Laudato si’, 217)

Az MKPK CiV bizottsága az egyház társadalmi tanítását közvetíti a világban: foglalkozik a teremtésvédelem mellett szociális kérdésekkel, életvédelemmel, cigánypasztorációval, menekültkérdéssel. Székely János püspök atya végtelen szeretettel és elkötelezettséggel dolgozik ezen a területen.

A bizottság célja az, hogy az egyház képes legyen Jézus arcát közvetíteni a világban. Ahogy a honlapjukon olvasható: „Az Egyház társadalmi tanítása napjainkban is választ ad az emberi fejlődés kérdéseire, amint azt XVI. Benedek pápa Caritas in Veritate (Szeretet az igazságban) enciklikájában megfogalmazza: »Az igazi fejlődésnek ugyanis magában kell foglalnia az emberek szellemi, lelki gyarapodását, és minden emberre ki kell terjednie. «”

Teremtésvédő intézmények

Forrás: freepik.com

A CiV-bizottság javaslatára minden egyházmegyében dolgozik teremtésvédelmi referens – ők mára országos hálózatot alkotnak. Az egyházmegyei sajátosságok függvényében a munkájuk bizonyos pontokon lehet eltérő, abban azonban egyetértés mutatkozik, hogy a plébániák mellett a katolikus közoktatási intézmények is fontos bázisai lehetnek a teremtésvédelmi programoknak.

A referensek a teremtésvédelmi cím „elnyerését” célzó pályázatok elbírálásában is tevékeny részt fognak vállalni. Felveszik a kapcsolatot a pályázókkal és személyes találkozón tekintik meg a teremtésvédelmi tevékenységeket.

Egyenlő esélyek, rugalmas feltételek

A két, a pályázat kiírásában illetékes, fentebb már említett bizottság célja az, hogy minden pályázó intézmény egyenlő esélyekkel indulhasson a teremtésvédő címért, és a lehetőségeitől függetlenül meg tudja valósítani saját teremtésvédelmi tervét.

A feltételek összeállításakor a bizottságok a Laudato Si’ Mozgalom (Laudato Si’ Movement) hét célkitűzését vették alapul azzal a szándékkal, hogy azok keretein belül valósítsanak meg az iskolák és az óvodák egy sajátosan „rájuk szabott” tervet. Mindez nem lehetetlen, sőt – a felhívás feltételei tekintetében a kiírók nagyon rugalmasak.

Teremtésvédő intézmények

Forrás: freepik.com

A szempontok közül legalább három különbözőt kell választani, és közülük legalább hatot teljesíteni. A szempontok és a bennük rejlő lehetőségek a következők:

1. Válasz a Föld kiáltására

1.1. Élővilágunk megőrzése: kiskert, zöld felület kialakítása, gondozása

1.2. Faültetés, virágosítás

1.3. Állatvédelmi eszközök kihelyezése és karbantartása: rovargarázs, madárodú, denevérodú...

1.4. Szemétszedés (kampányszerű vagy rendszeres)

1.5. Kirándulóhely, tanösvény, élőhely takarítása, karbantartása

1.6. Tanösvény létesítése

1.7. Tömegközlekedés előnyben részesítése

1.8. Egyéni autómentes közlekedés előnyben részesítése (pl. bicikli, busz, közös útvonalon együtt gyalogos közlekedés = bicibusz)

1.9. Szelektív hulladékgyűjtés

1.10. Komposztáló kialakítása, fenntartása

1.11. Egyéb

Teremtésvédő intézmények

Forrás: freepik.com

2. Válasz a szegények kiáltására

2.1. Gyűjtés szervezése

2.2. Rászoruló gyermekek/tanulók támogatása (korrepetálás, hangszerkölcsönzés stb.)

2.3. Perifériára szorult csoportok (idősotthon, anyaotthon stb.) ünnepeinek támogatása (program, sütemény, ajándék)

2.4. Egyéb

3. Ökológiai gazdaság

3.1. Használtelem-gyűjtés

3.2. Mobiltelefon-gyűjtés

3.3. Ne vásárolj!-kampány meghirdetése

3.4. Javítóműhely szervezése (varrás, műszaki stb.)

3.5. Közös terménybetakarítás és tartósítás (aszalás, befőzés), hagyományos módszerek feltárása

3.6. Újrahasznosítás támogatása: pl. befőttesüvegek börzéje, gardróbcsere stb.

3.7. Egyéb

Teremtésvédő intézmények

Forrás: katped.hu

4. Egyszerű életmód elsajátítása

4.1. Takarékoskodjon az erőforrásokkal: víztakarékosság

4.2. Takarékoskodjon az erőforrásokkal: energiatakarékosság

4.3. Takarékoskodjon az erőforrásokkal: digitális detox (legyenek digitális eszközmentes periódusok)

4.4. Szerénység az úticélok tekintetében

4.5. Szerénység a programszervezés tekintetében

4.6. Szerénység a kényelem tekintetében

4.7. Vezetékes ivóvíz fogyasztásának előnyben részesítése (palackos víz helyett)

4.8. Egyéb

Teremtésvédő intézmények

Forrás: freepik.com

5. Ökológiai nevelés

5.1. Teremtésvédelmi munkacsoport felállítása és éves munkaterv készítése

5.2. Teremtésvédelemmel kapcsolatos jeles napok megünneplése

5.3. Oktatási anyagok beszerzése (táblák, játékok, eszközök) és használata

5.4. Teremtésvédelmi hirdetőtábla kialakítása, fenntartása

5.5. Teremtésvédelmi honlapfelület kialakítása, működtetése

5.6. A Laudato si’ enciklika megismertetése tanulókkal, szülőkkel, munkatársakkal

5.7. Teremtésvédelmi kortárs segítő csoport létrehozása, működtetése

5.8. Egyéb

6. Ökológiai lelkiség

6.1. Teremtésvédelmi imádságok szervezése, megtartása a tanulók számára

6.2. Teremtésvédelmi zarándoklat szervezése, tartása

6.3. Részvétel a helyi plébánia vagy egyházmegye teremtésvédelmi programján

6.4. Egyéb

Teremtésvédő intézmények

Forrás: freepik.com

7. Közösségi elköteleződés és közösségi cselekvés

7.1. Az intézmény osztályai, csoportjai osszák meg egymás között a jó példákat

7.2. Vegyenek részt a település fenntarthatósági, környezetvédelmi, lelkiségi vagy szociális megmozdulásaiban

7.3. Próbáljanak partnereket bevonni (Karitász, vízszolgáltató, energiaszolgáltató, hulladékkezelő stb.)

7.4. Hagyományok felkutatása a településen, idősekkel való élő kapcsolat pl. szokásokról, régi receptek, módszerek megismerése

7.5. Egyéb

Minden pályázó számára kötelező elem lesz az ökológiai lelkiség tevékenységei közül választani. A többi tevékenység viszont szabadon választható. Azonban minden szempont esetén – ahogy fentebb is látható – lehetőség van szabadon választott tevékenységre is, nem kötelező a fix ajánlások közül választani.

A pályázatokat 2025. március 28-ig kell leadni ezen az űrlapon. További információ: https://www.katped.hu/index.php/palyazat/teremtesvedo-ovodaiskolakollegium-felhivas

A teremtésvédelem közös ügyünk. A természeti, gazdasági és szociális kihívásokra csak az emberi közösségben találhatunk megoldást.

Bárki, akinek óvodás, iskolás gyermeke, unokája van, vagy bárki, aki óvodában, iskolában dolgozik, tehet egy lépést azért, hogy „intézménye” elnyerhesse a teremtésvédő címet!

A 2025-ös szentév kiváló lehetőség arra, hogy mi magunk a remény emberei legyünk és ezt a reménységet sugározzuk a környezetünkben is. Az óvodák, iskolák, kollégiumok a felnőtt társadalom lenyomatai – ha változást szeretnénk elérni és komoly lépéseket tenni a teremtésvédelem céljainak irányában, akkor családjaink mellett közösségink és oktatási intézményeink életében is változásokat kell kezdeményeznünk.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com, katped.hu
Szerző: Nyiri Andrea

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#szemléletformálás

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Naphimnusz-Közösségben Veled a teremtett világért!

stat_minus_3
Naphimnusz-Közösségben Veled a teremtett világért!
A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület küldetése, hogy a hivatalos egyházi szervezetek kezdeményezéseivel teljes összhangban, mintegy arra adott „alulról jövő” válaszként népszerűsítse és segítsen átültetni a gyakorlatba az Egyház tanításának megfelelő környezettudatos gondolkodás- és cselekvésmódot. Célunk aktívan elősegíteni a magyar katolikus közösségek teremtésvédelmi elköteleződését, és koordinálni a közösségek együttműködését ebben a témában, összekapcsolni a teremtett világ megóvásáért tevékenykedni szándékozókat.

Segítő jelleg: előadás, film, hitéleti segítség, képzés, közösségépítés, szemléletformálás, tábor, workshop, gyermekfoglalkozás

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: országosan, egész évben rendszeres jelleggel

Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület

Érdekel

Interaktív teremtésvédelemi kiállítás és programok

Interaktív teremtésvédelemi kiállítás és programok
Teremtésvédelmi kiállításon keresztül közeledhetünk önmagunkhoz, a természethez és a Teremtőhöz. Változatos teremtésvédelmi érzékenyítő programok (pl. előadás, műhely, kirándulás, családi programok, kézműves foglalkozások, táborok, lelkigyakorlatok, konferenciák)

Segítő jelleg: előadás, lelkigyakorlat, szakmai nap, szemléletformálás, tábor, workshop, gyermekfoglalkozás, kiállítás

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, családoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: Péliföldszentkereszt, rendezvényeink esetileg, a kiállítás egész évben megtekinthető

Don Bosco Szalézi Társasága

Érdekel

Útkeresés háza- Kihívás éve: teremtésvédelmi önismereti-lelkiségi műhely fiataloknak

stat_minus_3
Útkeresés háza- Kihívás éve: teremtésvédelmi önismereti-lelkiségi műhely fiataloknak
Átfogó ökológiai műhely fiataloknak a Laudato si' nyomán. Ebben az évben azt keressük, hogyan kerülhetünk közelebb a minket körülvevő természethez, s általa a Teremtőhöz és benső világunkhoz. Engedni, hogy hasson ránk, gyakorolni, hogy hatással legyünk. Közösségben, új utakat keresve.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, közösségépítés, lelkivezetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programra jelentkezni, szeptembertől-júniusig

Benső Út Egyesület

Érdekel

Naphimnusz-Laudato si’-animátorképzés

stat_minus_3
Naphimnusz-Laudato si’-animátorképzés
Célunk olyan helyi csoportvezetők átfogó ökológiai képzése (teológiai és világi tudás terén is), akik saját helyi közösségeikben, plébániáikon, intézményeikben, más szervezeteikben kezdeményezni tudják a teremtésvédelmi cselekvést és segítik a teremtésvédelmi gondolkodást.

Segítő jelleg: képzés, közösségépítés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, hitoktatóknak, papoknak, szerzeteseknek, pedagógusoknak

Elérhető: országosan, évente 1-2 előre meghirdetett alkalommal

Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület

Érdekel

Égrenéző tábor - Keresztény Természettudományos Tábor

stat_minus_3
Égrenéző tábor - Keresztény Természettudományos Tábor
Az Égrenéző egy keresztény szellemiségű, természettudományos tematikájú, 4–8. évfolyamos gyerekeknek szóló napközis tábor Érden. A tábor során a résztvevők interaktív, játékos formában ismerkedhetnek meg a négy természettudomány (a fizika, kémia, biológia és földrajz), valamint társtudományaik (a matematika és informatika) izgalmas világával. Mindez a keresztény ember számára nem csupán érdekesség, hanem rácsodálkozás Isten teremtő munkájára – a tábor során ezt a szemléletet képviseljük.

Segítő jelleg: tábor

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak

Elérhető: Érden, Évente egyszer nyáron

Égrenéző tábor szervezői munkacsoportja

Érdekel

EcoOne - a felelős ökológiai szemlélet

stat_minus_3
EcoOne - a felelős ökológiai szemlélet
Az EcoOne az ökológia és a természetvédelem iránt elkötelezett, a környezettudományok területén dolgozó szakemberek és felelős állampolgárok kezdeményezése, akik egy sokoldalú, a természet- és humántudományok eredményeit integráló szemlélettel közelítenek az égető környezeti kérdésekhez.

Segítő jelleg: előadás, könyv, szemléletformálás

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, önkénteseknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: országosan, évente többször előre meghirdetett időpontban

Fokoláre Mozgalom

Érdekel

Mányi Berek - teremtésvédelmi központ

stat_minus_3
Mányi Berek - teremtésvédelmi központ
Kis teremtésvédelmi központunk szeretné az embereket testi, lelki és szellemi síkon egyaránt megszólítani, és ezzel hozzájárulni a Föld és az emberek közötti harmonikus kapcsolat kialakulásához, illetve ennek megerősítéséhez. Naphimnusz ösvénnyel, mezítlábas ösvénnyel, eredi játszótérrel és tematikus közösségi programokkal várjuk az ide látogatókat.

Segítő jelleg: szemléletformálás, tanösvény

Ajánljuk: családoknak, ifjúsági közösségeknek, közösségeknek

Elérhető: Mányon, egész évben látogatható, szeles időben biztonsági okok miatt zárva van, illetve a szúnyoginvázió idején (május közepétől június végéig) nem ajánlott a berek látogatása

Mányi Berek - teremtésvédelmi munkacsoport

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató