Szent Domonkos, a világító jel

Cikkek, hírek / Szent Domonkos, a világító jel

Ebben a cikkben

Guzmán Szent Domonkos szentté avatásának 790. évfordulójára emlékezve, augusztus 8-án a Római naptár szerint, méltó módon idézzük fel életét és tevékenységét, melyek mély nyomot hagytak az egyház történetében. A cikk azokat a történelmi előzményeket tárja fel, amelyek közepette Domonkos élt és munkálkodott, valamint bemutatja a rendalapító életútját, és a dominikánus rend kialakulását és fejlődését.

Fra Angelico: Szent DomonkosFra Angelico: Szent Domonkos

A XI. és XII. századi társadalmi és egyházi kihívások között Szent Domonkos példája és tevékenysége világító jelként szolgált, mely a szegénység, a hit terjesztése és az intellektuális elkötelezettség iránti elhivatottságot testesítette meg. Életének és munkásságának részletezése közelebb hozza hozzánk azt a lelki és szellemi örökséget, amelyet hátrahagyott, és amely a mai napig hatással van az egyház életére és a hívők közösségére.

Történelmi előzmények

A XI. és XII. század társadalmi környezete leginkább a ciszterci és a premontrei rendek fejlődésének és terjedésének volt kedvező. Ezt a kedvező körülményt nem elsősorban gazdasági tényezők befolyásolták, hanem inkább a benedeki Regula eredeti-új értelmezésének hatása, melyet főként Szent Bernát tevékenysége, példája és tanítása erősített meg.

Emellett olyan emberek számára is lehetővé vált a szerzetesi élet, akik nem akartak teljesen elszakadni környezetüktől, mégis közösségben akartak élni. Szent Norbert az ágostonos Regula keretein belül lehetővé tette a szerzeteseknek a lelkipásztori munkát, ami eddig nem volt jellemző ilyen mértékben.

A XII. század második felének Európa gazdasági életének növekedése, a pénzforgalom bővülése és a városiasodás fokozatos elterjedése volt a meghatározó jellemzője. Ennek eredményeként az egyre növekvő városokban kiéleződött a gazdagság és szegénység ellentéte.

Bár a szegénység eszménye mindig jelen volt a keresztény közösségekben, különösen a szerzeteseknél, az egyház nem tudott hatékony választ adni a XII - XIII. századi kihívásokra. Különböző szekták mozgalmak népszerűségüket azáltal építették, hogy hirdették a teljes szegénységet, különösen a gazdagok és az egyháziak számára.

Ezenkívül a városiasodás elénk tárta a plébániahálózat elmaradottságát, és a városok vezetői néha konfliktusokat szítottak a püspökkel, mivel saját vagyonuk és befolyásuk növekedett.

Megnőtt az intellektuális érdeklődés a teológia iránt. A városi papok többnyire nem voltak felkészültek a világiak kérdéseire, és a szerzetesek, akik jártasak voltak a teológiában, visszavonultan éltek a monostorokban, így tanításuk nem jutott el a városlakókhoz. Bár jelentkezett a kísértés, hogy a tévtanítást erőszakkal irtsák ki; mégis a meggyőzés módszere került előtérbe.

A Domonkos rend címere: A Domonkos rend címere: "Dicsérni, áldani, szentbeszédet tartani"

A 11. század végén kezdődött a keresztes hadjáratok mozgalma, melynek bonyolult jellegét nehéz teljesen megérteni, és a történetírás még mindig nem adott teljes magyarázatot rá. Azonban a keresztes hadjáratoknak az 1204-es Bizánc elfoglalásával végződött negatív kimenetele hatására a missziós munka vált fontossá. III. Ince pápa (1198-1216) idején sikerült egységet teremteni a nyugati kereszténység között.

Az alapító

Guzmán Domonkos Kasztiliában, a Burgostól délre eső Calaruega nevű városkában született 1170-ben, nemesi családból. Először a palenciai székesegyházi iskolában tanult teológiát, majd pappá szentelték, és kanonoki tisztséget töltött be Osma város székesegyházában.

Domonkos az ágostonos Regula szellemében élt és dolgozott, különösen az igehirdetés területén, és azt tervezte, hogy a pogány kunok között hirdeti az igét. Azonban III. Ince pápa Dél-Franciaországba küldte őt és püspökét Albi városába, hogy a katar eretnekeket térítsék.

Domonkos nem hatalmi alapon, hanem a szavak és példa erejével próbálta visszavezetni az eltévedteket az Egyházba. Példaként szegénységet vállalt, ami hatékony eszközként szolgált a térítésben.

Először női közösséget alapított Prouille-ban 1206-ban, hogy a megtértek közösségből merítsék az erőt a tévtanításokkal szemben. Püspöke visszatért egyházmegyéjébe és hamarosan meghalt.

Domonkos tovább járta a városokat és fáradhatatlanul prédikált néhány pap kíséretében. 1215-ben Toulouse-ban telepedtek le egy templom mellett, és itt alapították meg a prédikátorok rendjét. Ebben az időszakban is követték Szent Ágoston Reguláját és a premontrei rend szokásait, beleértve a fehér ruhát, amelyet a spanyol kanonokok viseltek.

Azonban Domonkos szélesebb perspektívában gondolkodott, és rájött, hogy munkájának az egyetemes Egyházban kell folytatódnia, nemcsak a toulouse-i egyházmegyében. Az 1221. évi általános káptalan után Domonkos felkereste Velencét, Trevisót és Veronát. Amikor visszaérkezett Bolognába, már beteg volt. Gyomorbántalmak kínozták, de ó minden zokszó nélkül viselte a fájdalmakat. Mielőtt meghalt, biztosította övéit, hogy halála után sokkal többet tesz értük, mint amikor még köztük volt.

A haldoklók szentségeinek felvétele után 1221. augusztus 6-án halt meg. A következő szombaton temették el a bolognai Szent Miklós-templom szentélyébe. A temetésen részt vett Hugolino bíboros is, aki, miután IX. Gergely néven pápa lett, 1234. július 3-án szentté avatta. Ünnepét azonnal felvették a római naptárba, augusztus 5-re. Havas Boldogasszony napjának bevezetésekor, 1568-ban augusztus 4-re helyezték. 1969-től augusztus 8-án ünnepeljük.

Szent Domonkos, a világító jel

Rend-teremtés a közösségből

A IV. lateráni zsinat évében, 1215-ben Szent Domonkos, a képzett teológus paptársai nevében fordult a pápához jóváhagyásért. Mivel a zsinat megtiltotta az új rendek alapítását, III. Ince az egyik Regula követeset ajánlotta, es a volt osmai kanonok hivatalosan is kijelentette Szent Ágoston Regulájához való ragaszkodását. Ill. Honorius pápa (1216-1227) pedig 1217-ben védelmébe vette az új közösséget, és ezt írásba is adta.

Rendtörténeti áttekintés

A dominikánusok, azaz a prédikáló testvérek rendszabályait először 1228-ban alkották meg, hogy megfeleljenek a rend gyors terjedésének. Ezek a szabályok az Ágostonos Regula alapján épültek fel, és a premontrei rend gyakorlatát is inspirációul szolgáltatta.

A prédikáló testvérek olyan életet éltek, amely a kanonoki élet szigorúságára épült, miközben monasztikus elemekkel egészítették ki, és életük középpontjában az igehirdetés és a prédikálás állt.

Ellentétben a benedeki rend szabályzatával, amely a stabilitást hangsúlyozta, a dominikánusok fogadalmukban kötelezettséget vállaltak arra, hogy bárhol és bármikor szolgálatot teljesítenek, ahol szükség van rájuk. Kezdetben még azt sem akarták elfogadni, hogy templomokat használjanak, mivel a lelkipásztori kötelességek akadályozhatták volna őket a folyamatos mozgékonyságukban.

Az időigényes zsolozsmát a ciszterciek példáját túllépve rövidítették meg, de a rendi liturgia egységesítése hosszú éveken át váratott magára, és csak 1254-ben, a budai generális káptalanon született döntés erről.

Szent Domonkos fiai szabályzatukban nem szabtak ki fizikai munkát, inkább a szellemi munkára összpontosítottak. Részletes szabályokat hoztak a tanulmányokkal kapcsolatban, és kivételt tettek a szigorú szegénységi előírások közül a tudomány és a könyvek tekintetében.

A prédikálás és a hit terjesztése volt a legfontosabb feladatuk, és innen származott a "Domini canes" becenév, vagyis az "Úr kutyái".

A rend szervezete 1220-1221 körül alakult ki, és bár visszaköszönnek benne a ciszterciek hatásai, az rend szabályzata mégis egy eredeti alkotásnak tekinthető, amely a kor igényeire válaszolt az egység és központosítás terén.

Szent Domonkos, a világító jel

A szabályzat kiválóan egyesítette a monarchikus és demokratikus elemeket, a központi vezetést és az egyes házak közötti kapcsolatot, amelyet a tartomány intézménye támogatott. A különböző tisztségek időszakosan kerültek betöltésre, és a rendfőnököt élethosszig választotta a generális káptalan, amely évente összeült a rend ügyeinek megvitatása céljából. A dominikánus rend hatékony működése szorosan kapcsolódott ennek a jól megtervezett rendi szervezetnek.

A DOMONKOSOK HETEDIK TARTOMÁNYA
Az Alapítás és a Korai Időszak

1221-ben Szent Domonkos vezetésével Bolognában tartották a prédikáló testvérek rendjének második generális káptalanját. Itt döntöttek hat tartomány létrehozásáról, és Szent Domonkos tervei között szerepelt egy hetedik tartomány megalapítása Magyarországon, a kunok megtérítése céljából. A Bolognában működő egyetem tanárai közül többen csatlakoztak a rendhez, köztük Paulus Hungarus (Magyarországi Pál), akit Szent Domonkos a magyar misszió vezetőjévé nevezett ki.

Az első kolostor és a missziós munka

Magyarország első dominikánus kolostorát 1221-ben alapították Székesfehérváron. A tatárjárásig tíz rendház jött létre, IV. Béla és Róbert esztergomi érsek támogatásának köszönhetően. Paulus és társai missziója során a Havasalföldre mentek, hogy a pogány kunokat térítsék, de sajnos a misszió rövid életű volt, mivel meggyilkolták őket. IX. Gergely pápa és Róbert érsek később folytatta a munkát, ami a kunok tömeges megtéréséhez vezetett.

Julianus barát és Magna Hungaria felderítése

A domonkosok nem csak a kunok között végeztek térítő munkát, hanem Béla trónörökös támogatásával elindították a Magna Hungaria felderítését is. Magyarországi Pál vezetésével indult az expedíció, amely ugyan veszteségeket szenvedett, de fontos híreket hozott vissza a magyar őshaza létezéséről. Julianus barát sikeres útjai során érte el az őshazát, és hozott híreket a keleti magyarokról, valamint a tatár veszélyről.

A Rend fejlődése és megpróbáltatásai

A tatárjárás és az oszmán hódítások nagy kihívások elé állították a domonkosokat. A 13. század második felére kialakult a rendházak hálózata, de a reformáció és a török pusztítás következtében a rend jelentős veszteségeket szenvedett. A 17. században indult újra a domonkosok munkája, Sigismondo Ferrari vezetésével. Az Osztrák-Magyar Rendtartomány létrejöttével erősödött a rend, de a jozefinista idők újabb törést hoztak.

Újraéledés és kihívások a modern korban

A 19. század végére és a 20. század elejére a domonkosok újjászervezték magukat, új rendházakat alapítottak, és különböző mozgalmakat indítottak a vallásos élet megerősítésére. Az 1938-ban ismét önállóvá vált Magyar Rendtartomány a második világháború után a kommunista diktatúra üldöztetése alatt is kitartott. Az 1989-es rendszerváltás után újraindult a rendtartomány működése, és ma is aktív jelenléttel bírnak Magyarországon.

Örökség és történelmi jelentőség

A domonkos rend jelentős szerepet játszott Magyarország vallási és kulturális életében missziós munkájával és oktatási tevékenységével. Emléküket szobrok, kolostorok és történelmi dokumentumok őrzik, amelyek tanúsítják a rend elkötelezettségét és áldozatos munkáját a hit terjesztésében és a magyar nemzet szolgálatában.

Forrás:

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: wikipedia.hu, domonkosnoverek.hu
Szerző: Serfőző Zoltán Roland, papnövendék

Iratkozz fel hírlevelünkre Támogasd Szolgálatunkat

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#szentek

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató