Szomjunk a fény a sötétben

Cikkek, hírek / Szomjunk a fény a sötétben

Ebben a cikkben

Az írás címeként citált taizé-i ének által megjelenített kép, a forrás vizére vágyók szomjúsága, lehet hitmetfora is. E szomjúság kielégíthetetlen ebben az árnyékvilágban, ugyanakkor már itt is Istenhez kapcsol minket, akiben aztán, földi halálunk után, kielégülést nyerhetünk. De hogyan tudjuk mindezt „lefordítani” az ifjúság helyzetére, avagy ez az Isten-szomj hogyan válhat fénnyé egy fiatal életében, egyáltalán van-e szomjúság és képes-e a korban előttük járó generáció a hitben is előttük járni? Gondolatkísérletek.

Ifjúság és a hit

Slágertéma

Egyvalami egész biztos. A „fiatalok” időről időre előkerülnek minden egyházközségben – mármint témaként. Jobb esetben nem csak témaként. Megfigyelhető, hogy tényleg komoly figyelem övezi őket, és ennek okait boncolgatni sem lenne haszontalan – szép válaszok születhetnének.

Egy magyarországi plébános úgy fogalmazott, ő most már csak olyan programokat szervez, ami a fiataloknak is vonzó. Mondván: sok szempontból ők azok, akik leginkább megválogatják a programokat, ezért a legjobb visszajelzés is tőlük kapható. Az inkább idősebbeknek szóló programoktól távol tartják magukat, míg a nekik meghirdetett és általuk is jónak tartott programok sok esetben érdeklődést váltanak ki az idősebbekből is, akik nem egy esetben meg is jelennek ezeken az eseményeken.

Hogy „mennyire vallásosak” a „mai fiatalok”, ez az örökzöld, legtöbbet megvitatott kérdések egyike, és az is marad. Az más lapra tartozik, hogy egy ilyen, végletekig leegyszerűsített megközelítéstől valójában mit várhatunk. Persze, kicsit jobban cizellálva, ez is tud nagyon értékes eszmecserékbe is torkollani. Pillanatnyi kitekintés: legutóbb épp Erdélyben rendeztek a témában egy valóban nagyszabású beszélgetést.

Ráadásul az ifjúság valláshoz való viszonyulásáról gondolkodnunk már csak azért sem mellékes, mert eközben „tulajdonképpen arra is keressük a választ, hogy milyen a vallás jövője a magyar társadalomban” – ezt már Rosta Gergely írja a Magyar ifjúság 2012 tanulmánykötet Hit és vallás című tanulmányában (316.).

Az Új Ember számolt be róla már több mint 10 évvel ezelőtt, hogy készült egy Ifjúság 2008 kutatás, amely egy önálló kérdésblokk segítségével vizsgálta a transzcendens, spirituális, vallásos hittartalmak elfogadását a magyar fiatalok körében. Bár a kutatás nem mai, látni fogjuk, hogy a témában azóta született tudományos munkák is alátámasztják állításait – pontosabban a leírt folyamatok még erőteljesebben hatnak azóta.

„A tizenhat, részben a kereszténységhez kapcsolható hittartalom közül a megkérdezettek mindössze egynegyede nem hisz egyik dologban sem, míg mintegy felük háromnál több dolog létét is több-kevesebb bizonyossággal hiszi. Az Istenben való hit tekinthető a legelterjedtebbnek, a válaszadók 50 százaléka inkább vagy teljes mértékben istenhívőként jellemezte magát. Emellett a fiatalok legalább egyharmada fogadja el a telepátiát, a mennyországot, a horoszkópot, illetve a halál utáni életet.”

Nem vitás, a keresés, a transzcendensre szomjazás a mindenkori ifjúság jellemzője,

azonban – ha már statisztikák – ne menjünk el szó nélkül a mellett, hogy már a 2008-as kutatás során is milyen jól látszódott, mennyire fontos lenne kimenni a „végekre”, a Ferenc pápa által azóta még erőteljesebben elénk tárt perifériára, ahová az egyház szociális küldetése szól, hiszen az ott élő fiatalok egyre kisebb arányban tudnak az egyházhoz kapcsolódni.

Az Új Emberben megjelent írás szociológus szerzői így fogalmaznak: „Megfigyelhető, hogy az egyházi kötődés egyre inkább a társadalom jobb helyzetű rétegei felé tolódik el: míg a viszonylagos anyagi biztonságban, netán jómódban élők között nagyobb arányban találunk vallásos fiatalokat, az egyház üzenete iránti nyitottság egyre csökken azon nehéz helyzetben élő fiatalok között, akikhez az egyházak küldetése különösen szólna. Mindamellett a maguk módján vallásosak, a valamiféle transzcendensben hívők még mindig számottevő aránya azt mutatja, hogy a vallás iránti fogékonyság a fiatalok körében továbbra is jelen van, ami egyszerre ad okot a bizakodásra és feladatot az ifjúsági munkához.”

Ifjúság és a hit

Összességében az is elmondható, hogy egyre többen vannak, akik „a maguk módján vallásosak”, vagy még inkább: „hívők, de nem vallásosak”. A már korábban idézett Rosta-tanulmány világít rá, hogy 2008 után az elvallástalanodás mértéke jelentősen megnőtt a fiatalok körében. 10 éve a 15-29 éves korosztálynak még „csak” a 62%-ára volt igaz, hogy soha semmilyen vallási szertartásra, eseményre nem megy el, templomba vagy más, vallással kapcsolatos helyre nem jár – mára már egész biztosan mindenki számára érzékelhető, hogy a „különleges kevesek” azok, akik legalább a hét egy napján részt vesznek valamilyen vallási cselekményben.

No de ne próbáljuk meg kikerülni a legkínosabb kérdést, tudniillik, hogy miről is beszélünk. Hívő–nem-hívő, vallásos–nem-vallásos, százalékok, tendenciák, kimutatások… hamar fel tudnak izgatni minket, mint minden hasonló kísérlet, mely a valóság lemérhetőségének illúziójával hiteget. Próbáljuk meg tehát mindezeket kontextusba helyezni!

Thoma László Róbert valláspedagógiai tárgyú doktori disszertációjában ismertet egy nagymintás német kutatást, melyben az „egyik legfontosabb tanulság, hogy a fiatalok vallásosság alatt nem ugyanazt értik, nem lehet az általánosan használt definícióval lefedni azt, amelyet ők vallásnak neveztek. A vallásosság különböző formáival van dolgunk a fiatalkorban, melyek egymással párhuzamosan vannak jelen a társadalomban az adott korosztályon belül is.”

Fontos tehát, hogy akár szűkebb környezetünkben is legyünk inkább óvatosak ítélkezés helyett, mert valódi információkat leginkább csak őszinte beszélgetésekből nyerhetünk, még az sem garancia semmire, hogy ki ül végig egy-egy szentmisét.

Rosta Gergely és Gábor Miklós közösen jegyzett tanulmánya a Vigília 2019/4 számában is arra mutat rá, hogy a kutatások alapján

a fiatalok számára az egyház valami távoli, idegen dolog – és ezen csak személyes élmények, tapasztalatok, beszélgetések tudnak változtatni. Azok viszont nagyon jelentősen!

Ifjúság és a hit

Innentől pedig igyekszem kicsit fókuszáltabban a személyes hit, a hitátadás kérdéseivel foglalkozni.

A közösség Istenére vágyva egy individualizált korban

Micsoda kontraszt van egyházunk gazdag szentháromságtani hagyománya – amely Istenről mint közösségről beszél – és a világban élő, korunkban egyre gyorsuló, egyre beszűkülő, egyre nehezebben kapcsolódó ember között! Ennek a feszültségéről bizony jó volna többet gondolkodnunk. Egy utolsó idézet az Ifjúság 2008-ból: „Eredményeink alapján a fiatalok vallásossága a felnőtt társadaloméhoz viszonyítva sok szempontból még inkább individualizált arcot mutat.”

Mindezt megerősíti a legfrissebb, ezt taglaló tudományos munka, az Ifjúság+ 2023-as kiadvány, amelyből kiderül, ma a magyarországi fiatalok (15-39 évesek) 15%-a kifejezetten gyakran érzi magát magányosnak, 5%-uk pedig mindig!

Micsoda evangelizációs lehetőség rejlik abban, hogy az egyház közösségre hív, asztalközösségre minden tagjával, sőt az üdvösség által az Úrral is, és nem csak elvont módon, hanem nagyon is kézzel fogható közösségekbe is!

De milyenek a mi közösségeink? Jó oda valakinek belépnie? Nyitottak vagyunk-e „külsősök” számára?

Ma, amikor annyi emberrel találkozunk egyetlen nap során, amennyivel őseink egész életük alatt sem, egyre nehezebben ismerkedünk, és a fiatalok körében kiemelkedően magasak a magányosságból származó mentális problémák. Ma, amikor minden eddiginél többen ismerkednek az interneten keresztül,

micsoda lehetőség felmutatni a közösség Istenét, aki valóságos, internet nélkül is elérhető, és aki minket is közösséggé kapcsol össze!

Ifjúság és a hit

Ennek az Istenkereső közösségélménynek a megélésére egy remek lehetőség például a Szent Ignáci-i lelkiségi alapokon nyugvó Útkeresés háza, amit jó szívvel ajánlok.

A hit válaszokat ad

Amikor a cikkírásra megbízást kaptam, az egyik kérés úgy szólt, legyen arról szó, milyen fogódzókat ad a hit fiatalkorban. Sokat gondolkodtam rajta, hogy lehet erről értelmesen, mégse hittanóra-szagúan írni. (Félreértés ne essék, nagyon jó, Isten-illata tud lenni egy hittanórának – csak éppen az egy másik műfaj.) A feltett kérdésre pedig úgy felelek meg, hogy

a hit válaszokat ad. Ami nem egy rossz dolog egy oly sok mindent megkérdőjelező személyiségfejlődési korszakban.

(Nota bene: egy másik 2023-as kutatás alapján a magyarországi fiatalok legégetőbb problémája ma a bizonytalanság, a kiszámíthatatlan jövő!)

Mások (Gájer László, Rosta Gergely, Gábor Miklós) remek válaszainak elolvasásához ajánlom a Vigília 2019/4 számának tanulmányozását!

Tehát a hit válaszokat ad. Bár azt nem gondolnám, hogy lenne olyan fiatal, aki úgy általánosságban tépelődik azon, vajh, milyen fogódzót jelenthet számára a hit.

Hiszen mindannyiunknak megvan a maga nyűgje, gondja, baja, nyavalyája. Erre keresünk öntudatlanul is gyógyírt, megoldást, megnyugvást, és éppen ez a gyógyírkeresés, a jó keresése tud elvezetni az Istenhitre, vagy elmélyíteni a hitben.

Tehát számomra a hit nem az élet nagy mászófalán fogódzók sokasága (világoskék fogódzók a kezdőknek, sötétek a haladóknak, pirosra már csak papokat, püspököket engednek jó szívvel, a zöld egy gyerekpálya gyermeki hitűeknek, a lilát kifejezetten apácáknak fejlesztették stb.), nem, sokkalta inkább a hit a fogódzók meg a mászófal, meg minden. Hiszen ha hitben látjuk a világot, kicsit úgy látjuk, ahogy Isten látja. Persze sajnos azért attól még így is elég távol vagyunk, mégis jó, ha Isten irgalmas tekintetét keressük, és próbálunk mi is akként látni, mert az ő tekintete irgalmas, az ő tekintetében gyógyulunk.

Ifjúság és a hit

És ne feledjük: a fiatalnak feladata az, hogy kitalálja magát, felfedezze magát, ki vagyok én, merre tartok, meddig juthatok el, és az lesz-e a boldogság útja? Mindezen kérdések felszültségét pedig megsokszorozza az a lassan atomjaira széteső individualizmus, amely minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektet az efféle én-kérdésekre, korunk lehetőségdömpingje által egyszersmind alaposan el is bizonytalanítva minket válaszainkban.

A hit normalizálja az életet. Élni segít. Istennel együtt nézni az élet kibontakozásával is jár. Tehát az adott helyzetben a fejünkben zsongó megannyi kétséget is képes egységgé alakítani, szétszórt gondolkodásunkat együgyűvé, rá irányulóvá tenni.

A XX. század kiemelkedő teológusa, a börtönviselt Dietrich Bonhoeffer szép versében találón foglalja mindezt össze:


Ki vagyok én?

Ki vagyok én? Gyakran mondják:
cellámból úgy lépek elő,
derűsen, nyugodtan, keményen,
mint várából a földesúr.
Ki vagyok én? Gyakran mondják:
őreimmel úgy beszélek,
szabadon, tisztán, kedvesen,
mintha parancsnokuk volnék.
Ki vagyok én? Azt is mondják:
sorsomat úgy viselem,
mosollyal, nyugodtan, büszkén,
mint aki váltig győzni szokott.
Az vagyok valóban, aminek mondanak?
Vagy csak az, aminek magamat ismerem?
Kalitkába zárt madár; sóvárgó, nyugtalan beteg,
aki levegőért kapkod, fuldokol,
színekre, virágra, madárdalra vágyik,
jó szóra, baráti melegre,
dühíti oktalan erőszak, kicsinyes bántás,
hánykolódik nagy dolgokra várva,
tehetetlenül aggódik, messze van barátja,
imádságra, gondolatra, alkotásra fáradt,
szíve üres, kész már mindentől búcsúzni?
Ki vagyok én? Ez vagy az?
Hol ez, hol amaz?
Egyszerre mindkettő? Másokat ámító,
magában sápító hitvány alak?
Vagy vert had fut bennem
szanaszét a már kivívott győzelem elől?
Ki vagyok én? Váltig faggat, gúnyol a magány, a gyötrelem.
Bárki vagyok, Te tudod, ismersz: Tiéd vagyok én, Istenem!

Forrás: Dietrich Bonhoeffer: Ki vagyok én? In: Börtönlevelek, Budapest, Harmat Kiadó, 1999, 165-166.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Tóth Márton

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#közösségépítés #közösségi támogatás #önismeret

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Magyar Cserkészszövetség

Magyar Cserkészszövetség
Kisközösségben fiatal vezető foglalkozik a gyerekekkel, mely kisközösség egy nagyobb csapat részeként működik. Számtalan szabadidős, hasznos tevékenységet nyújtanak a csapattagok számára a különböző természetközeli programok.

Segítő jelleg: közösségépítés, nevelési program, önkéntesség, tábor

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, felnőtteknek

Elérhető: országosan, egész évben rendszeresen

Magyar Cserkészszövetség

Érdekel

Magyar Antióchia - Fiatalok szolgálata fiatalokért

stat_minus_3
Magyar Antióchia - Fiatalok szolgálata fiatalokért
A közösség élete a fiatalok vezetésével és közreműködésével valósul meg. Ők vezetik a hétvégéket, ők mondják a bevezetőket, vezetik a beszélgetéseket a kiscsoportokban, és egymást szolgálják a hétvégén és utána is. Azzal, hogy meghallgatják a másikat és megosztják élményeiket, támogatják, és kihívás elé állítják egymást, segítik társaikat, hogy tisztábban lássák személyes helyzetüket az Evangélium üzenetének fényében.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, közösségépítés

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek

Elérhető: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye, Székesfehérvári Egyházmegye, Kaposvári Egyházmegye, Pécsi Egyházmegye, Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye, Szeged-Csanádi Egyházmegye,, egész évben rendszeres jelleggel, ill. bizonyos programok évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal

Magyar Antióchia Ifjúsági Közösség

Érdekel

Útkeresés háza- Útkeresés éve: közösségi lelkigyakorlatos év fiataloknak

stat_minus_3
Útkeresés háza- Útkeresés éve: közösségi lelkigyakorlatos év fiataloknak
Egy év Istennek, másoknak és magamnak. Persze minden év ilyen, de ez kicsit másképp. Tíz hónapon át közös esték lelkiségi-önismereti témákkal, reggeli szemlélődések, lelkinapok, önkéntesség és egyéni lelkivezetés alkotják az év gerincét. A programot az is színesíti, hogy néhányan a fiatalok közül együtt is élnek kisebb lakóközösségekben, míg mások otthonról járnak be a közös alkalmakra.

Segítő jelleg: közösségépítés, lelkigyakorlat, lelkivezetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programra jelentkezni, szeptembertől-júniusig

Benső Út Egyesület

Érdekel

Párbeszéd Háza (jezsuita budapesti lelkiségi és kulturális központ)

stat_minus_3
Párbeszéd Háza (jezsuita budapesti lelkiségi és kulturális központ)
A Párbeszéd Háza a jezsuiták budapesti lelkiségi és kulturális központja, programkínálatában számos élethelyzettel, témával kapcsolatos rendezvény, workshop megtalálható. A Ház a teremtő párbeszédet szolgálja a hit, a kultúra és a társadalmi igazságosság területén. Programjai között szerepelnek konferenciák, könyvbemutatók, előadások, műhelyfoglalkozások, kiállítások, koncertek, filmklubok. Rendszeres vendégeink neves közéleti és egyházi személyek, művészek, elismert nemzetközi szaktekintélyek.

Segítő jelleg: előadás, film, szakmai nap, workshop, kiállítás

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: Alapvetően Budapesten, illetve az online programok bárhonnan követhetőek. , egész évben rendszeres jelleggel

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

Mente Misszió gyermek- és ifjúsági közösségek

stat_minus_3
Mente Misszió gyermek- és ifjúsági közösségek
Közösségeket szervezünk a Váci Egyházmegye különböző plébániáin kisiskolás és kamasz fiataloknak a közösségi keresztény életre való játékos felkészítés jegyében, az Egyház és a keresztény közösség iránti későbbi elköteleződés céljával. Programjainknak játékos, gyakorlati és lelki vonulata is van. Előadástémáinkat az ő korosztályos érdeklődési körüknek és élethelyzetüknek megfelelően választjuk. Közösségeinkben feltehetik kényes kérdéseiket is, melyekre igyekszünk korrekt, alapos, őszinte, katolikus válaszokat adni, hogy átgondolt döntéseket hozzanak az életükre nézve. Fiatal felnőtteknek is szervezünk közösségeket 30 éves korig. Előadástémáink, közösségi önkéntes feladataink segítenek a hivatásuk kialakulásában, egyház iránti elköteleződésükben és életre szóló döntéseik meghozatalában. A közösségben mindenki életkorának megfelelő csoportban dolgozhatja föl az aktuális előadástémákat, miközben kortárs kapcsolatok születnek. Családcsoportjainkat házasok alkotják, akik élethelyzetüknek megfelelően alakítják programjaikat a nagy közösséghez is kapcsolódva.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, ima, közösségépítés, tábor, lelki nap

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, fiatal felnőtteknek

Elérhető: Váci Egyházmegye: Salgótarján - Hatvan - Szolnok - Cegléd - Dabas - Gödöllő - Vác térsége, egész évben rendszeresen

Váci Egyházmegyei Ifjúsági Lelkészség

Érdekel

Közösségek.hu

Közösségek.hu
A kozossegek.hu segít megtalálni a közösséged, a Te igényed szerint.

Segítő jelleg: közösségépítés

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak, egyedülállóknak, nőknek, férfiaknak

Elérhető: Az interneten keresztül nemzetközi szinten elérhető a szolgáltatás., folyamatosan

Közösségek.hu Munkacsoport

Érdekel

HÁLÓ Közösségfejlesztő Katolikus Egyesület

HÁLÓ Közösségfejlesztő Katolikus Egyesület
A HÁLÓ egy civil kezdeményezés, amely a TALÁLKOZÁS-KAPCSOLAT-KÖZÖSSÉG mottójának megfelelően igyekszik minél több olyan – akár lelki, akár kulturális - eseményt szervezni, ami lehetőséget biztosít a kapcsolatteremtésre, kisközösségek kialakulására, fenntartására.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás

Ajánljuk: felnőtteknek, időseknek

Elérhető: országos, egész évben rendszeres jelleggel

HÁLÓ Közösségfejlesztő Katolikus Egyesület

Érdekel

Pálos Lelki Központ - Hitéleti és életvezetési előadások

Pálos Lelki Központ - Hitéleti és életvezetési előadások
Előadásaink és programjaink felnőtt életünket segítő kérdésekben - a családi élet, a hivatás, a közösségben való szerep, az imaélet fejlődése témáiban - nyújtanak támogatást.

Segítő jelleg: előadás, hitéleti segítség

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, jegyeseknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, egész évben rendszeres jelleggel

Magyar Pálos Rend

Érdekel

Don Bosco Közösségi Ház

Don Bosco Közösségi Ház
Felépült és átadásra került az új Oratórium, ami azért kapta a Közösségi Ház megjelölést is, mert ez a hely egy olyan közösségi térré szeretne válni, ahol az óbudai szalézi közösségeken kívül további csoportok, társaságok is megtalálják az otthonukat.

Segítő jelleg: előadás, közösségépítés, szakmai nap, workshop

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, családoknak, ifjúsági közösségeknek, közösségeknek

Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel

Don Bosco Szalézi Társasága

Érdekel

Ifi Alpha kurzusok fiataloknak az élet és a hit nagy kérdéseiről

stat_minus_3
Ifi Alpha kurzusok fiataloknak az élet és a hit nagy kérdéseiről
Az Ifi Alpha egy olyan programsorozat, amely a mai fiatalokhoz szól és egy barátságos, őszinte és kötetlen légkörben segít felfedezni a keresztény hit alapjait. Az alkalmak célja, hogy a fiatalok beszélgessenek életről, hitről, Jézusról. Az előadások személyes történetek, animációk és utcai interjúk bemutatásával segítik feldolgozni az adott témát és kérdéseket a kiscsoportok számára.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: Országszerte, helyi közösségek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel

Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány

Érdekel

Közöspont - Ökumenikus Ifjúsági Fesztiválmisszió

stat_minus_3
Közöspont - Ökumenikus Ifjúsági Fesztiválmisszió
A KözösPont az evangélikus, református és katolikus történelmi egyházak közös missziója, amely a hazai könnyűzenei fesztiválokon megjelenve – saját ifjúsága által – együttesen képviseli felekezeteink különböző értékeit, szeretetközösségben megéli az evangéliumot, közösségre hívja a különféle felekezetű keresztyén fesztiválozókat felekezeti hovatartozástól függetlenül, és személyválogatás nélkül befogadja és meghallgatja a hozzánk betérőket, és a rendelkezésére álló eszközökkel az evangelizáció szolgálatát végzi.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, önkéntesség, tanúságtétel

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: Könnyűzenei fesztiválok helyszínén, a nyári időszakban

Ökumenikus Ifjúsági Iroda

Érdekel

Chemin Neuf Közösség - ifjúsági misszió

stat_minus_3
Chemin Neuf Közösség - ifjúsági misszió
Fedezd fel Istent a tanúságtételeken, előadásokon, műhelyeken keresztül, valamint a személyes és közösségi imában! Mélyítsd el a kapcsolatodat másokkal a megosztások meghallgatásán keresztül, és a testvéri élet megélésében! Ünnepeljük együtt az Életet, ünnepeljük Istent és tegyünk tanúságot a Reményről, ami bennünk él!

Segítő jelleg: előadás, ima, közösségépítés, lelkigyakorlat, lelkivezetés

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Chemin Neuf Közösség

Érdekel

Martineum - hitéleti programok

Martineum - hitéleti programok
A Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház örömmel biztosít helyet és szervez lelkigyakorlatokat különféle témákban különböző célcsoportoknak, melyeknek célja, hogy megkönnyítsék az élet dolgaiban való eligazodást a keresztény értékrend mentén.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, házasoknak, hitoktatóknak, papoknak, szerzeteseknek, pedagógusoknak

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató