A gyónás bűnbánóvá formál

Cikkek, hírek / A gyónás bűnbánóvá formál

Ebben a cikkben

A gyónás szentségéről több bibliai kép segítségével lehet szólni, de talán a legérzékletesebb a tékozló fiú története (Lk15), ott is az a pillanat, amikor az atya fia elé siet. János evangéliumában pedig a Feltámadott Jézus első szava: Békesség nektek! Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket… Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek megtartjátok, az bűnben marad (Jn 20,19-23).

A gyónás bűnbánóvá formál

Forrás: depositphotos.com

Isten által felkínált kiengesztelődés

A gyónás lényege, szerepe ajándékvolta a keresztény ember számára. A mi Mennyei Atyánk ugyanis nem várja meg végső megérkezésünket, hanem Jézus által elénk siet, hogy felkínálja a kiengesztelődést, az Úrkrisztus pedig ugyanazt adja át a tanítványoknak, amit Ő az Atyától kapott: a megbocsátás hatalmát.

Mi következik ebből? Az, hogy a gyónás szentségének középpontjában nem a bűn, a gyónó vagy a pap áll, hanem az irgalmával hozzánk lépő Atya. Ezért a feloldozáskor a pap nem csupán rámutat Isten irgalmára, hanem meg is valósítja, közli az Isten irgalmát, mert az apostolok – és az ő sajátos küldetésükből részesülők – a Feltámadottól erre megkapták a felhatalmazást.

De ebből következik, hogy van egy másik lényegi szempont is a gyónásnál, mégpedig az, hogy e szentség vételekor ráhangolódjunk az utolsó ítéletre, hiszen akkor ugyanúgy állunk majd az Atya előtt, mint ahogy itt betérünk a gyóntatószékbe az atyához: bűneinkkel, bűnbánattal, irgalmat kérve, változást remélve, megbocsátásban részesedve. Ezért a gyóntató atyának szüntelen rá kell hangolódnia az Atyára, mert így általa valamiképpen már visszhangozhat az a „hang”, amelyet egészen tisztán majd az Ítélet napján tapasztal meg a gyónó az Atyai Házban.

A gyónás bűnbánóvá formál

Forrás: freepik.com

Befogadott megbocsátás, újrakezdés

Ezen írás születése előtt néhány órával egy fiatal orvos vizsgált, és amikor megtudta, hogy pap vagyok, megkérdezte: – Atya, mi volt a legextrémebb esete a gyóntatásban? Mondhatja nyugodtan, mert név nélkül mi, orvosok is beszélhetünk esetekről. Annyit válaszoltam neki: Az lehet, de én így se beszélek a gyónásokról, őrizni szeretném annak „biztonságát”, mert az nem csupán szakmai titok.

Ott a gyónó Isten színe előtt áll és az Úr hallgatja őt a pap szolgálatában.

Egy másik bibliai helyre hivatkozva, érdekes arra is felfigyelni, hogy Jézus istenségének kérdését ellenfeleiben épp’ bűnbocsátó „gyakorlata” veti fel: „az írástudók és a farizeusok azt gondolták magukban és mondták: »Ki ez, hogy így mer káromkodni? Ki más bocsáthatja meg a bűnöket, mint az Isten?«” (Lk 5,21).

Vagyis a Szentírás szerint mi nem tudjuk mások bűnét vagy a magunkét megbocsátani, arra csak Istennek van hatalma. De a gyónásban be tudjuk fogadni a megbocsátást, ami képessé tesz arra, hogy újrakezdjünk, és ebben a befogadott megbocsátásban tudjuk részesíteni a másikat: Menj, és tégy te is hasonlóképpen – olvassuk az irgalmasság evangéliumában (Lk, 10,37). Mindezek alapján talán érzékeljük:

minden gyónás egyfajta nagyszombat, amikor Krisztus leszáll életünk poklába, megbocsátásával kezet nyújt nekünk, hogy kivezessen a világosságra.

E szentség által egyszerre ér a jelenbe a megváltás történeti eseménye, és elővételeződik benne az Atya országába való megérkezés pillanata. Ezért olyan fontos szentség a gyónás a keresztény ember számára.

Így készüljünk fel a gyónásra!

A gyónásra való előkészület a bizalomból fakad, olyan, mint az apostolok jelenléte a színeváltozás hegyén: a Fiúval, az égiekkel közösségben vannak, ennek fényében új perspektívában látják életüket. Az előkészületben meg kell próbálnunk kiemelkedni mindennapi mechanizmusainkból és Isten szemszögéből látni mindazt, ami addig történt.

Ez egyébként a megtérés első lépése. Ebben a folyamatban létezik az úgynevezett tökéletes bánat, amikor egész valómmal belátom és fájlalom bűneim súlyát, illetve a részleges bánat, amikor pl. értelmileg tudom, hogy rossz valami, de ezt érzelmileg elfogadni még nem vagyok képes. Ez is elegendő a szentségben való részesedéshez.

A gyónás bűnbánóvá formál

Forrás: depostiphotos.com

Gyónnom akkor kell, ha súlyos bűnt követek el, ilyenkor a Katekizmus azt kéri, azonnal tegyem meg. Miért? Mert a halálos, pontosabban a halált hozó vagy súlyos bűnnek Szent János levele (1Jn 5,16) szerint az a veszélye, hogy elkövetése rögzíti bennünk az Istentől való távollétet.

Halálos/súlyos bűnt tudva, akarva, ténylegesen és a 10 parancs szűk értelemben vett megszegése esetén követünk el (pl. napi ima elmulasztása nem halálos, míg a vasárnapi mise mulasztása igen). Amíg ezt meg nem gyóntuk, nem áldozhatunk.

Az egyház előírása, hogy évente legalább egyszer, ha lehet nagyböjti-húsvéti időben végezzük el szentgyónásunkat, a havi gyónás viszont nem luxus, hanem a szentek tapasztalata szerint a hűséges Krisztus-követés nagy támasza. Ezt rögzítheti az elsőpéntek vagy akörüli gyónás gyakorlata, a lényeg, hogy egy konkrét naphoz kössük annak időpontját.

Az előkészületre szánjak időt, hogy életem mélyebb rétegeihez is eljussak; ha lehet, ne csak beessek a gyóntatószékbe (bár olykor ez is elegendő). Különösen rendszeres gyónásainkat jellemzi egy lista, amit szinte automatikusan felsorolunk. De mögéjük nézünk-e? Ezeknek a bűnöknek mi a gyökere, vagy a felületi bűneink milyen mögöttes bűnöket takarnak el, amit elsőre észre sem veszünk, de talán sokkal súlyosabbak? Mi miatt követjük el ezeket? Minek a hiányát töltik be?

Érdemes az előkészülethezlelkitükör-brossúrát használni, amit segíthet meglátni azt, amire talán nem is gondolok. Életem fő területeit tekintsem át: istenkapcsolatomat, közvetlen környezetemben való jelenlétemet, személyes életvitelemet, kötelességteljesítésemet, titkos bűneimet, amit más nem lát, hogy vagyok-e oka a másik bűnének.

A színeváltozáskor Jézus a hegyen a törvényt képviselő Mózessel és a próféta Illéssel beszélget (vö. Lk 9,30). A bűn objektív dolog, mint a törvény, vannak azonban olykor szubjektív körülményei, ami abban való felelősségemet csökkenti vagy növeli. Prófétai tett ebben nem túlozni vagy hazudni magamnak, és épp’ itt segíthet a pap is, akinek a gyóntatószékben egyszerre kell gyakorolnia Krisztus gyógyító, bírói és tanító hatalmát. Ez sokszor éppen az objektív bűn közepette való szubjektív felelősségünk mérlegelésében nyilvánul meg leginkább.

Mielőtt áldozatot mutatsz be, menj és békülj ki testvéreddel (vö. Mt 5,24). Érdemes azt is átgondolni már a készületkor,

nem kell-e valakivel személy szerint kiengesztelődnöm, vagy mit kell átrendeznem az életemben ahhoz, hogy a gyónás után másként haladjak tovább.

Felnőtt emberek mesélik, milyen mély hittapasztalat volt gyermekkorukban, hogy gyónás előtt a családban egymástól bocsánatot kértek.

A gyónás bűnbánóvá formál

Forrás: freepik.com

Ismétlődő bűnök: gondolkodj el!

Bűneink jelentős részét újból és újból meggyónjuk. Ilyen helyzetekben a gyónás abban is segít, hogy kötelékink ne csontosodjanak meg, hanem időről időre megszakadjanak ezekkel a vétkekkel, és amikor gyónás után mentesebben tudunk élni tőlük, akkor a jóban jobban előre haladjunk.

Ébresszünk hálát a szívünkben az iránt az Isten iránt, aki alkalomról alkalomra kimondja: így is bízik bennünk, nem mond le rólunk.

A bűnök elhagyására szisztematikusan is oda lehet figyelni,

kerülve például a bűnre vezető alkalmakat, kifejlesztve azt az erényt, ami az adott bűn „ellentétje”, vagy a lelkivezető segítségével felfedezni a mélyebb gyökereket, s azok gyógyításával orvosolni a felületi bűnöket.

Innentől, de csak innentől kaphat szerepet a mentális egészség visszaszerzésében vagy megerősítésében a lelkigondozói szolgálat vagy életvezetési tanácsadás, aminek szerepe, hogy bizonyos motivációkat, viselkedésformákat segítsen elkerülni vagy éppen megtalálni, ráébresszen az emberek között való jelenlétünk mikéntjére, terápiás fejlődési lehetőségünkre.

Ehhez segítség lehet a gyóntatószékekben több helyütt elérhető Bízd Rá Magad „névjegykártya”, ami tájékoztatást nyújt a keresztény szakemberek és szakszolgálatok megtalálásában. A másik pedig, amire a visszaesés felhívja a figyelmünket, hogy a bűnbánat nem azonos a szégyennel, a csalódottsággal, hogy nem feleltünk meg önképünknek. Ez is része,

az igazi bűnbánat azonban mindig a bűn megutálásával, ahhoz fűződő kötelékeink tudatos, akaratlagos és érzelmi elvágásával jár, amiben a kegyelem, a vele való együttműködés tart meg és formál.

A gyónás bűnbánóvá formál

Forrás: depositphotos.com

A bűn okozta seb gyógyulása

Különbséget kell tenni a megbocsátás és a bűn okozta seb gyógyulása között. Az előbbi megtörténik a feloldozással, az utóbbi hosszabb folyamat is lehet. A gyógyulásban segíthet a személyre szabott elégtétel végzése, amely nem büntetés, hanem szeretetből való elégtételadás, az okozott kár jóvátétele Isten vagy ember felé valamilyen többlettel, áldozatvállalással.

Ugyanígy a búcsúnyerés, ahol a szentek közbenjáró közösségébe lépve kérjük belső rendünk helyreállását. Elhunyt testvéreinknél is fontos szerepe van a búcsúnyerésnek vagy a hosszabb ideig tartó misefelajánlásnak.

Többször javaslom ezt és látom üdvös voltát azoknál, akiknek nem sikerült kiengesztelődni valakivel az életében. Ilyenkor ez a természetfeletti kegyelemközvetítés, főként, ha hívő lélekkel ott vannak az elhunytakért felajánlott miséken, sokszor rendezi az elmaradt természetes utat.

Végezetül pedig azoknak, akiket nagyon és hosszan bánt a gyónás után is valamilyen bűnük, mindig azt tanácsolom, e lelkiismeretfurdalásban tegyenek hitvallást: Köszönöm, Uram, hogy ezt is megbocsátottad nekem, így is elfogadsz, szeretsz. Ne engedjenek a sátánnak, aki bizalmatlanságkeltéssel próbálja megrendíteni bennük Isten elénk siető jóságának munkálkodását!

Fiatal papként már rendszeresen gyóntattam a Ferenciek terei templomunkban, bár máshol szolgáltam. Gyónni is ide jártam, kicsit didaktikusan a magam számára, hogy én is lássam, végigjárjam azt az utat, amit megtesznek a gyónók, mielőtt megnyitnák gyóntatószékem ajtaját. Gyónni csak gyónóként lehet megtanulni, pontosabban a gyónás közepette maga az Úr formál irgalmával bennünket bűnösökből bűnbánókká.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com, depositphotos.com
Szerző: Dr. Kálmán Péter Peregrin OFM

Iratkozz fel hírlevelünkre Támogasd Szolgálatunkat

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató