„Szeresd a tested”- Hogyan beszélj a lányoddal a női dolgokról?

Cikkek, hírek / „Szeresd a tested”- Hogyan beszélj a lányoddal a női dolgokról?

Ebben a cikkben

„Ezentúl minden hónapban vérezni fogsz és betétet kell használnod. Ha fáj, el kell viselni.” – nagyon sok anya mesélte nekem, hogy ennyit mondott az anyukája gyerekkorában. Aki szerencsés volt, még egy könyvet is kapott. De volt, akinek semmit nem mondtak, és teljesen váratlanul érte az első vérzés.

És mindannyian arra vágytak, hogy a lányuknak majd jobb legyen. Hogy neki majd ne a szégyen és a magárahagyottság élménye társuljon a menstruációhoz.

De mit tehetünk ezért anyaként? Hogyan készítsük fel a lányunkat, ha nincsenek jó mintáink gyerekkorunkból? És lehet egyátalán jó élmény az első vérzés? Menstruációs felkészítéssel foglalkozó szakemberként azt gondolom: IGEN.

null

A menstruáció sokszor még ma is tabu

A nyelvezet, ahogy beszélünk, a szavak, amiket használunk vagy épp nem használunk – mindez sokat elárul egy témához való viszonyunkról. Mit is szoktunk mondani? Azt, hogy „MEGJÖTT.” Ki se mondjuk a nevét.

Mit üzen a kultúránk?

A reklámokban a betétet évtizedeken át halványkéken áttetsző folyadékkal locsolták, vagy fehér nadrágos nők légies lépésekben élvezték a betétek adta teljes szabadságot. Mintha a menstruáció nem is létezne.

Vannak, akik még mindig „havibajként” emlegetik a havi vérzést. Nőgyógyász honlapján olvashatjuk a „túlélni a nehéz napokat” kifejezést. Egy népszerű női magazin szerint „minden pillanatát utáljuk”. Ebben nőttünk fel, és megtanultuk, hogy a menstruációt titkolni kell és szégyen kapcsolódik hozzá.

Szeretnénk, ha a lányunknak jobb lenne. Szeretnénk, ha ismerné, értené és értékelné a saját teste működését és jó viszonyban lenne vele. De ehhez bizony tudatosan szembe kell mennünk a kulturális üzenetekkel.

Miért olyan nehéz?

Sok anyának nehéz beszélgetést kezdeményezni a serdülőkori testi változásokról vagy a menstruációról. Nemhogy a szexualitásról! Noha több évtizedes saját tapasztalata van róla, mégis halogatja a dolgot.

Mindez teljesen érthető. Hiszen kevesünknek adatott meg, hogy anyánk meghitt, bizalmas beszélgetést tudott volna folytatni velünk a menstruáció, a női ciklus mibenlétéről, a fogantatás csodájáról... És attól is tartunk: óhatatlanul szót kellene ejteni a szexről is.

Ilyen beszélgetésről aztán végképp nincsenek jó mintáink. Aggódunk: vajon nem korai-e ez a téma? Bizonytalanok vagyunk, vajon mit is tud róla a lányunk, és mit mondjunk. Reménykedünk, hogy a biológiaórán majd úgyis szó esik róla (a jelenlegi NAT szerint már ötödikben!).

De ha még arról is nehéz beszélgetnünk a lányunkkal, hogy hogyan működik az egészséges női test, akkor mit kezdünk majd az igazán nehéz témákkal? Ha a szexszel kapcsolatban van kérdése? Vagy megrázza, hogy pornóba botlott? Hogyan beszélgetünk majd vele beleegyezésről, határokról, egészséges és felelős párkapcsolatról? A menstruációról való nyitott és őszinte beszélgetéssel ezekhez is megteremtjük az alapot.

null

Hogyan készítsd fel a lányodat?

Az első menstruáció élménye kiemelt fontosságú egy lány életében. Befolyásolja, milyen lesz a menstruációhoz való viszonya a későbbiekben és hat a testéhez, nőiességéhez való viszonyára, önértékelésére is. A jó hír viszont az, hogy tehetsz azért, hogy jól élhesse meg az első menzeszt!

Kezd magaddal a felkészülést!

Teremts magadnak egy nyugalmas, zavartalan órát, amikor leülsz és visszaemlékezel, milyen is volt, amikor megjött az első menstruációd. Gondold végig:

És utána gondold át azt is:

Meséld el neki, mi történik a testében!

Ezt már kiskorában is elkezdheted. Amikor betétet veszel vele együtt a drogériában, vagy „rajtakap”, hogy betétet cserélsz – elmesélheted, hogy időnként anyának is kell mamapelus. A nők teste minden hónapban kuckót készít egy kisbabának, és ha nem érkezik meg, akkor elpakolja a párnát-paplant.

Később mesélhetsz neki arról a körforgásról, ami a testünkben zajlik. Ahogy a petefészkeiben rejlő sok-sok petesejtből minden hónapban megérik egy a védőburkában, a méhe pedig felkészül, hogy készen álljon, ha kisbaba érkezne. És ha mégse érkezik, akkor egy vérzés kíséretében távozik mindaz, ami otthont adott volna neki.

És pont ez a körforgás egy női „szupererő", ami egészségessé és erőssé teszi a testét.

A menstruációs ciklus során képződő hormonok ugyanis szükségesek sok-sok szervünk egészségéhez! Még felnőttkorban is - de a kamaszkori csont- és agyfejlődéshez különösen!

null

Épp ezért az Amerikai Nőgyógyászati Kollégium már több éve „az ötödik életjelnek” nyilvánította a menstruációs ciklust, ami ugyanolyan súlyú információkat ad a női szervezet működéséről, mint a testhőmérséklet, légzésritmus, vérnyomás, pulzus.

A ciklust kísérő és megfigyelhető tesi jelek ugyanis fontos visszajelzést adnak a hormonális egészségünkről.

Beszéljetek a félelmeiről is!

A lányoknak sokszor nehéz vagy akár ijesztő elképzelniük, milyen is lesz a menstruáció, és hogyan kezelik majd az ezzel járó helyzeteket. Ne kicsinyeld le mindezt azzal, hogy fölösleges aggódnia, ezen minden lány átesik. Fontos, hogy megélhesse: ez a sok zűrzavaros érzés teljesen rendben van.

Az elmúlt évek során több mint 2000 lánnyal beszélgettem az első menzeszről és kirajzolódott, mitől szoktak legjobban tartani. Mindenképpen beszélgessetek ezekről a kérdésekről, amelyek leginkább izgatni szokták a lányokat:

Gondoskodj róla: legyen felszerelve!

A legjobb, ha összeraktok neki egy kis neszesszerbe mindent, amire szüksége lehet: intimbetét több méretben, nedves törlőkendő, pótbugyi szükség esetére és zacskó a használtnak. Rejtsél bele meglepetésnek egy kis csokoládét is! Akár egy kedves kis kártyát is beletehetsz bátorító szavakkal: „Gondolok rád!”, „Menni fog!” vagy valami hasonló.

Azt is beszéljétek át, mit tehet, ha mégis váratlanul éri az érkező menzesz, vagy kifogyott a betétekből. Melyik lányhoz, tanárnőhöz fordulna jó szívvel betétet kérni. És ha netán a vécében veszi észre az árulkodó piros foltot, hogyan tud ideiglenesen wc-papírt vagy zsebkendőt használni betétként.

Készüljetek élményszerűen!

Szerencsére az első menstruációs készüléshez ma már egészen más segítség áll rendelkezésre lányok és anyák számára, mint amikor mi voltunk kiskamasz lányok.

null

A "4 évszak hercegnője" videós anya-lánya workshop 8-11 éves, első menzesz előtt álló lányoknak ÉS az anyukájuknak szól. Pszichológus-illusztrátor lányommal, Martos Julival alkottuk meg, és pontosan abból a tapasztalatomból született, milyen sok anyának esik nehezére beszélgetni erről a témáról.

A kedves illusztrációk és a hercegnő története pozitív keretbe helyezik a lányok számára nemcsak az első menzeszt, hanem a menstruációs ciklust is - miközben érthető biológiai tudást és praktikus ismereteket kapnak. Ráadásul erősíti az anya és lánya közti kapcsolatot, így megkönnyíti a további beszélgetéseket.

A Ciklus-show pedig egy 10-13 éves lányoknak szóló, drámapedagógiai jellegű felvilágosító foglalkozás. Az ötórás program célja, hogy a lányok egy ötletes dramatikus játékon keresztül érthessék meg a bennük zajló csodálatos történéseket, és megtanuljanak pozitívan viszonyulni a saját testük működéséhez.

A programokon túl nagyon jó könyvek is elérhetők a témában. Ha együtt olvassátok, akkor könnyebben kerekedik belőle beszélgetés, mintha csak odaadod azzal a biztatással, hogy szóljon, ha kérdése van!

null

Te magad pedig az Anya-lánya honlapon olvashatsz sok-sok további cikket az első (és többedik) menstruációval kapcsolatban.

Ünnepeljétek meg az első menstruációt

Sok hagyományos kultúrában megünnepelték az első menstruációt. Az ilyenkor szokásos „beavatási szertartás” egyértelműen jelezte egy új életszakasz kezdetét. Akár ti is megünnepelhetitek a lányod első vérzését, megadva a méltóságot ennek a fontos eseménynek.

Tudjuk, persze, hogy nem válik most rögtön nővé, az még egy jó néhány évig tartó folyamat lesz – de akkor is egy fontos határt lép most át. Ha megemlékeztek erről, akkor abban segíted, hogy ne csak a testében, hanem a lelkében is megtörténhessen ez az „átlépés”.

Ötletek az ünnepléshez

Beszélgessetek előre, mi esne jól neki. Találjátok ki, milyen lesz a ti saját „rítusotok”. Néhány ötlet:

Olyan nagy lehetőség áll előttünk, amikor a lányunk első menstruációjára készülünk. Ha reflektálunk arra, amit magunkkal hozunk, ha felkészülten és nyitottan beszélgetünk vele újra meg újra, ha mellette állunk, amikor megjön az első vérzése… akkor ő már valami mást fog megélni, mint mi annak idején. Megkaphatja tőlünk azt, amire nekünk is szükségünk lett volna.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: M. dr. Dulácska Csilla
Szerző: M. dr. Dulácska Csilla

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program - képzés oktatóknak, intézményeknek

Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program - képzés oktatóknak, intézményeknek
Az ifjúsággal foglalkozó szakemberek számára CSÉN Módszertani Bemutatókat szervezünk, ahol szakmai segítséget nyújtunk és gyakorlati tapasztalatainkat adjuk át.

Segítő jelleg: nevelési program

Ajánljuk: iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, pedagógusoknak

Elérhető: Országos, évente többször előre meghirdetett időpontban

Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft.

Érdekel

Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program diákoknak

stat_minus_3
Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program diákoknak
A „Boldogabb családokért®” Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program szerteágazó témakörei - pl. önismeret, önértékelés, kommunikáció, konfliktuskezelés, kamaszkor, barátság, szerelem, szeretet, párválasztás, felelős párkapcsolat, szexualitás, tisztaság, házasság, családalapítás, hivatás, karrier, stb. - segítik a kamaszokat a felnőtté válás bonyolult útvesztőjében. Segítik őket a testi-lelki változások megélésében, és abban, hogy a rávezetés, elgondolkodtatás módszereit megtapasztalva érintődjenek, és bensővé váljanak bennük az igazi értékek. Célunk, hogy ne kívülről vezérelve, hanem belső meggyőződésből tudjanak érett személyiséggé válni, nevelődni, akik képesek az érett kapcsolatok kialakítására, és akik értéknek tartják az ÉLET-et, a személyt, a házasságot, a családot.

Segítő jelleg: nevelési program

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak

Elérhető: országosan, igény szerint, igény szerint

Kecskemét-Széchenyivárosi Közösségépítő Egyesület

Érdekel

CsaládEgyetem - Ciklus-show kamaszoknak

CsaládEgyetem - Ciklus-show kamaszoknak
A CsaládEgyetem keretében évente egyszer szemináriumként meghirdetjük a "Ciklus-show" nevű programot 10-12 éves lányok számára. Az MFM-Projekt minden elemének az a célja, hogy a résztvevőkben saját testük működésének különlegességét és csodálatos voltát erősítse meg.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak

Elérhető: Szeged-Csanádi Egyházmegye, egész évben rendszeres jelleggel

Szeged-Csanádi Egyházmegye Pasztorális Helynökség - Családközpont

Érdekel

FÉSZ- szemléletformáló foglalkozások fiataloknak a felelős és örömteli gyermekvállalásért

stat_minus_3
FÉSZ- szemléletformáló foglalkozások fiataloknak a felelős és örömteli gyermekvállalásért
A Fiatalok az Élet Szolgálatában Közösség 16-30 év közötti fiatalok számára teremt közösségi alkalmakat, emellett a 30+ korosztályban tanárok, közösségvezetők számára szervez képzést és tart előadásokat és beszélgetéseket az emberi élet kezdetéről, a fogantatásról, a magzat fejlődéséről, a felelős párkapcsolatról, a megelőzésről.

Segítő jelleg: oktató képzés, szemléletformálás, tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak

Elérhető: országosan, előre egyeztetett helyen és időben

Együtt az Életért Egyesület

Érdekel

MFM-Projekt Ciklus-show - Kiskamasz felvilágosító program 10-12 éves lányoknak

stat_minus_3
MFM-Projekt Ciklus-show - Kiskamasz felvilágosító program 10-12 éves lányoknak
A Ciklus-show foglalkozás során a lányok többek közt megismerkedhetnek a női ciklus történéseivel, a termékenység értékével, az ÉLET egyenletével: hímivarsejt+petesejt=kisbaba. A foglalkozás drámapedagógiai módszerrel történő megjelenítése és megélése bízunk benne, hogy maradandó élményként segíti a lányok életében az ÉLET ajándékként történő megélését, az ÉLET melletti döntésüket. Így szolgálhatja programunk az életvédelmet, az abortuszmegelőzést, a felelős szexualitást, azt, hogy a lányok örüljenek annak, hogy nők, hogy édesanyák lehetnek.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: országosan, és a határon túli magyarság körében, előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben

Kecskemét-Széchenyivárosi Közösségépítő Egyesület

Érdekel

Megélni, és nem túlélni a kamaszkort!

stat_minus_3
Megélni, és nem túlélni a kamaszkort!
A TeenSTAR program segíti a gyerekeket, hogy a rájuk zúduló információhalmazban egy kicsit rendet tegyenek. A Teenstar program során időt és teret biztosítunk a fiataloknak, hogy az őket érintő legfontosabb kérdésekről, mint barátság, szerelem, szexualitás nyitott és oldott légkörben beszélgetni tudjanak. Támogatjuk a szülő-gyermek kapcsolatot. Nagy hangsúlyt fektetünk a pozitív testkép kialakítására és a termékenységtudatosságra.

Segítő jelleg: személyiségfejlesztő program

Ajánljuk: kamaszoknak, szülőknek, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: Budapest, Piliscsaba, Miskolc, Baja, Hódmezővásárhely, Szeged, Erdély, Felvidék, előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben

TeenSTAR Magyarország Egyesület

Érdekel

Anya-lánya honlap

stat_minus_3
Anya-lánya honlap
Magyarország első olyan weboldala, amely kifejezetten lányos anyáknak nyújt segítséget abban, hogy hosszú távon is jó anya-lánya kapcsolat és kölcsönös bizalom lehessen köztetek. Szeretnénk Neked segíteni abban, hogy még inkább támogatni tudd a lányodat a benne rejlő értékek és képességek kibontakoztatásában. Segítünk megküzdeni a kiskamasz és kamaszkor mindennapos kihívásaival és eligazodni a szexuális nevelés nehéz terepén.

Segítő jelleg: blog, e-tájékoztatás, workshop

Ajánljuk: anyukáknak

Elérhető: online, folyamatosan

M. dr. Dulácska Csilla

Érdekel

A 4 évszak hercegnője workshop - Készüljetek együtt az első menstruációra!

A 4 évszak hercegnője workshop - Készüljetek együtt az első menstruációra!
Szeretnéd, ha az első menstruáció jobb élmény lenne a lányodnak, mint neked volt annak idején? Ez a workshop segít benne! Készüljetek együtt az első menstruációra! 

Segítő jelleg: workshop

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, anyukáknak

Elérhető: online, folyamatosan

M. dr. Dulácska Csilla

Érdekel

Martineum - gyermeknevelés keresztény értékek mentén

stat_minus_3
Martineum - gyermeknevelés keresztény értékek mentén
A Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház örömmel biztosít helyet és szervez programokat, előadásokat szülőknek különféle témákban, melyeknek célja, hogy keresztény értékrendű válaszokat kapjanak gyermeknevelési kérdéseikre és ezzel megkönnyítsék a élet dolgaiban való eligazodást.

Segítő jelleg: előadás, tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak, szülőknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház

Érdekel

Egyedül nem megy - Szexuális nevelés keresztény értékek mentén

Egyedül nem megy - Szexuális nevelés keresztény értékek mentén
Az Egyedül nem megy kurzus-sorozat a keresztény szülőket segíti gyermekeik szexuális nevelésében.

Segítő jelleg: blog, előadás, tanácsadás, tanfolyam

Ajánljuk: szülőknek

Elérhető: országosan és online, folyamatosan

Eberlein Éva

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató