
Ha szeptember, akkor Katolikus Társadalmi Napok, KATTÁRS. Új helyszín, új emberek. Hogyan mutatná be nekik a rendezvényt?
U.Gy: Mindannyiunkban él a világ, az ember, önmagunk megismerésének vágya. Egy idő után kiemelkedik a felelősség gondolata. Felelős vagyok azért, aki vagyok, azért, ami körülvesz. Nem mindig könnyű ez a felismerés, inkább hajlunk arra, hogy belemeneküljünk egyfajta szűkös kényelembe. Holott ha vállaljuk a felismert felelősséget, egy szép világ tárul ki. Mindaz, ami a társadalomban előre visz, tudomány, egészségügy, kultúra, együttélés megkívánja, hogy tegyünk érte.
Az egyház társadalmi tanítása megfogalmazza, mit gondol Isten és ember kapcsolatáról, megfogalmazza a felelősséget, az ember végső célját, az anyagi javak, a társadalmi cselekvés normáit. A KATTÁRS ezt szeretné bemutatni ünnep formájában. Gyümölcsökként, úgy, hogy láthatóvá, megismerhetővé, elérhetővé tegye mindenki számára, aki szeretne bekapcsolódni. Fogadókészséget találjon, akkor is, ha nem teljesen, nem jól ismeri az Egyház tanítását, de szeretne valami jót tenni a közösségért.
Miért vállalná az ember a felelősséget? A világ azt mutatja, szívesebben odébbáll, elfordul, lecserél.
U.Gy.: Valóban, nagy a kísértés, hogy kialakítsuk magunknak a kényelmes világunkat, úgy rendezzük be, ahogy nekünk kellemes. De az élet realitásától nem tudunk elbújni, ilyen a betegség, a szegénység, a magány. Amikor az ember kihívás elé kerül, elfogy a szellemi-lelki muníciója. Az Egyház életében is nagy veszély, hogy pusztán tanítást fogalmaz meg, elveket, melyek igazak ugyan, de kevéssé tűnnek hasznosnak a mindennapi élet számára. A katolikus társadalmi tanítás azt próbálja közel hozni, hogy az élet realitásában – a szenvedésben, veszteségben vagy épp a fejlődés fázisaiban - hogyan tudunk, és hogyan kell felelősen részt venni.
Programáttekintő
Mit kap lelkiségben és élményekben a látogató?
L. D. E: Szervezőként azt szeretném, ha minden hozzánk érkező megtalálná a számára értékes, érdekes, személyes eseményt a 4 napban, hogy gazdagabban, feltöltődve, megerősödve távozzék a várhegyről. Ha látogatóként tekintek a hétvégére, ha tehetném, valamennyi előadásra beülnék, sátorba „beköltöznék”, beszélgetést meghallgatnék, szívesen töltenék csendes órákat a székesegyházban, és természetesen nem lenne olyan játék sem, amit ki ne próbálnék, és még az unokáimat is elhoznám a 3 nap családi programjaira. Így csak kiragadni tudok a kínálatból.
Szívemnek nagyon kedves eseménnyel kezdődik a szombati nap is. Reggel 9 órakor a Szent Imre térről indul a Pueri Cantores kórusainak fúvószenekarral kísért énekes menete a belváros utcáin, terein a Szentháromság térre, 600 gyermek imádkozik a békéért. Imájuk aktualitása megrendítőbb, mint valaha.
A KATTÁRS napjaiban 27 sátorban közel 50 intézmény-közösség-egyesület várja örömmel az arra járókat. Valódi programkavalkád kezdődik pénteken a Vár utcán és a Várnegyed épületeiben. Közel 10 helyszín, 27 tematikus sátor települ ki, melyekben egy-egy azonos terület képviselői együtt fogadják az érdeklődőket. Országosan sok közösség jelentkezett a részvételre, hogy megmutassa magát.
Az egyházmegye papjai és szerzetesei is folyamatosan fogadják a beszélgetni vágyókat a „Meghallgat-Lak” sátorban.
A napok gerince a főpásztori szentmise lesz. Lelkiségi mozgalmak, dicsőítő zenekarok – az Eucharist, a Rád találtam – hívnak imára, dicsőítésre. Lesz szentségimádás, és természetesen imádkozzuk a rózsafüzért is. Az óvárosban lesz városvonat, a Fotonban filmvetítések. Önkénteseink játékokat szerveznek a gyerekeknek. Lesz családi fotófal, beöltözős szoba, szabadulószoba. Gondoltunk a társas együttlétre, minden este borkóstolóra hívunk... – hogy néhány lehetőséget említsek.
Főszerepet kap a zene is. Megszólal a nyitómisén az EKF pályázaton harmadik díjazott Gizella-mise és Gizella fanfár. Ezzel az orgonás misével kapcsolódunk ahhoz a 18-19. századi, Magyarországon kiemelkedő gazdagságú egyházzenei irodalomhoz, amit az egyházmegye birtokol, és igen büszkék vagyunk rá. Nagy lehetőség, hogy pályázatot tudtunk hirdetni, hogy kapcsolódhatunk eleink kiemelkedő szakmai múltjához, és hogy most be tudjuk/be tudtuk mutatni az új miséket a 2023-as évben. Reményeink szerint a Gizella misék országosan ismertté válnak, s a kántorok liturgikus szolgálatának része lesz a következő évtizedekben. Szeretettel indítjuk el a KATTÁRS során útjára bocsájtott, nyomtatásban is megjelenő Gizella mise kottát valamennyi kántor számára.
A KATTÁRS hagyománya, hogy szombat este olyan kulturális eseményt nyújt, mely minden látogatót meg tud szólítani. Ezért a magyarság korosztály nélküli közös „kincsét” a 40 éves jubileumát ünneplő István a Király koncert előadását hívtuk meg. Veszprém számára István király, Gizella királyné és Imre herceg jelenléte megnyilvánul az épített örökségünkben, épületeinkben, a történelmünkben – szinte kézzel fogható valóság. Kézenfekvő volt a döntés és a felkérés ebben a jubileumi évben. Örülünk, hogy megvalósulhat. Ugyanilyen nagy örömmel hívunk mindenkit az orgona bemutatóra, Eucharist, Rád találtam koncertre.
Mit üzen a rendezvény mottója?
U.Gy.: Az evangélium hirdetése mindig feladata az Egyháznak, mindig aktuálisan kell hirdetnie. Úgy tűnik, a minket körülvevő és befolyásoló társadalmi nehézségek kikezdik az ember reményét. Márpedig mi hisszük, hogy a reménységünk nem ideig-óráig szól, nem valami jóra irányul, hanem az üdvösségre szól. Mert van reményem, annak tárgyát, az örök életet, a hitemmel tudom megfogalmazni. Ezért tudom megtenni a szeretet cselekedeteit. A hármas isteni erény szépen összekapcsolódik, és megjelenik a mindennapi élet cselekvésében. Ha nem a reményt erősítjük, akkor úgy tűnik, le tudnak győzni az élet dolgai, elveszik a kedvünket vagy olyan helyzetbe sodornak, amikor már úgy gondoljuk, cselekedni sincs sem esély, sem lehetőség.
Mi azt szeretnénk az evangélium alapján kézzel foghatóvá tenni, a remény nem körülményektől, nem a tehetségtől függ, és nem attól, hogy milyen lehetőségeim vannak, hanem attól az alapvető meggyőződéstől, hogy a reménységem a túlpartra irányul.
Ezért lett a horgony a remény szimbóluma. Nem elegendő egyszerűen a reménységet megélni önmagunkban, szűk közösségben, a remény jeleit fel kell mutatni a társadalmunkban, kultúránkban. Ehhez ma küzdelemre van szükség, ebből született a mottó, „Erősek a reményben”.
Az egyházmegye védőszentje, Szent Mihály ünnepéhez kapcsolódunk. Mihály arkangyal hagyományunkban a szellemi harc vezére. Az ő közbenjárását kérjük ebben a küzdelemben. Ebben a harcban szükséges a felkészültség, akár tudományos területek jó ismerete és szükséges egyfajta lelki megerősödés. Egy templombúcsú, egy ünnep ezt tudja megadni, különösen akkor, ha azokkal együtt éljük át, akik hasonló tevékenységben vesznek részt.
A felújítás alatt álló veszprémi várnegyed 18 egyházi épület megújulását jelenti. Mit tudnak megmutatni?
U. Gy.: Amikor Veszprém elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet, és 2021-ben elkezdődtek a munkálatok, azt vállaltuk, hogy 2023-ra elkészülnek, fogadóképesek lesznek közösségi tereink. Ezt sikerült elérnünk, nagy öröm megosztani az eddigi eredményeket. Szeretném jelezni, a munka felénél vagyunk, de már olyan állapotban, ami már megmutatható, ezért tudunk hívni mind a Szentháromság térre, mind a közösségi terekbe látogatókat.
L.D.E.: A 4 nap alatt igyekszünk minél több mindent megmutatni a beruházásból is. Folyamatosan indítunk vezetéseket. Bakancsos-sisakos túrákon lehet megismerkedni mindazzal, ami a kutatás, feltárás során előkerült. Építési területekre lehet bejutni, olyasmit látni, amire a befejezést követően nem lesz lehetőség. Az Európa szerte egyedülálló állvány rendszeren lehetőség lesz az „állvány lifttúrára”.
Kikkel találkozhatunk Veszprémben?
L.D.E.: Sok közösség jelentkezett a részvételre, Egyházunk életének különféle területeiről. Szerzetesrendek, lelkiségi csoportok, köztük a Szent Mauríciusz Monostor bencései, Assisi Szent Ferenc Segítő Nővérei, az Élő Kövek közösség tagjai, Szent Kamill Leányai, Katolikus Shalom Közösség, Szeretet Leányai Társulat, Együtt az Életért, FÉSZ, Betlehem Imacsoport, a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület, az EcoOne Magyarország Munkacsoport és a Fokoláre Mozgalom tagjai, az Alexiánus Testvérek Kongregációja, a Világban Élő Karmel tagjai és a Szent András-i Iskola képviselői és a Bízd Rá Magad Szolgálat is.
Bemutatkoznak egyházmegyénk búcsújáró helyei, így Búcsúszentlászló, Csatka, Jásd, Sümeg. Fórumra hívunk vallásturizmus témában is, és megmutatjuk, hogy miként tudott belekapcsolódni az Egyház az EKF programba.
Jelen lesznek a katolikus felsőoktatást képviselő intézmények, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a szegedi Gál Ferenc Egyetem, Veszprémi Érseki Főiskola, továbbá a szociális gondoskodásban szerepet vállaló intézmények közül részt vesznek a Szent Lukács Idősek Otthona és a bakonyszücsi Lelki Rehabilitációs Otthon képviselői.
U.Gy.: Az Egyházunk által szolgálatként végzett tevékenységekkel jelenünk meg a városban. Megmutatjuk, milyen tevékenységeket végzünk, és azt szeretnénk, ha átjönne az az öröm, az a boldogság, amivel ezt végezzük.
Mert a szolgálat egy jó dolog, nem egy olyan felelősség, feladat, amit kínkeservvel kell megvalósítani, hanem az életünk része, ami nekünk örömet szerez.
Találkozzunk szeptember 29. és október 1. között a Kattárson, Veszprémben! A részletes programfüzet IDE kattintva érhető el.
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: Magyar Kurír
Szerző: Trauttwein Éva
Együtt az Életért - támogatás krízisterhesség esetén
Segítő jelleg: kríziskezelés, segélyvonal, tanácsadás
Ajánljuk: várandósoknak
Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, egész évben rendszeres jelleggel
Együtt az Életért Egyesület
FÉSZ- szemléletformáló foglalkozások fiataloknak a felelős és örömteli gyermekvállalásért
Segítő jelleg: oktató képzés, szemléletformálás, tanfolyam
Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak
Elérhető: országosan, előre egyeztetett helyen és időben
Együtt az Életért Egyesület
Naphimnusz-Közösségben Veled a teremtett világért!
Segítő jelleg: előadás, film, hitéleti segítség, képzés, közösségépítés, szemléletformálás, tábor, workshop, gyermekfoglalkozás
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek, papoknak, szerzeteseknek
Elérhető: országosan, egész évben rendszeres jelleggel
Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület
Együtt az Életért - segítségnyújtás örökbefogadás esetén
Segítő jelleg: tanácsadás, örökbefogadás
Ajánljuk: házasoknak
Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, egész évben rendszeres jelleggel
Együtt az Életért Egyesület
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.