Fejléc képe
Miben keresel segítséget?

csecsemő-kisgyermekkor / érzelmi/pszichológiai elakadások

Minden életszakasz egy új kihívás, új fejlődési lehetőség, de egyben megküzdendő életfeladat is. Ezeket a kihívásokat normatív kríziseknek nevezzük, mivel az élet természetes velejárói. A krízisek során valami új születik: muszáj változnunk, hogy megfeleljünk az új kihívásoknak, életfeladatoknak.

Személyfüggő, hogy ezekre a krízisekre hogyan reagálunk, hiszen mindenki számára eltérő, hogy mi az, ami könnyebben, és mi az, ami nehezebben küzdhető meg. Személyiségünk, élettörténetünk és hátterünk, pszichológiai működésünk, kapcsolati hálónk, szociális körülményeink és az életünkben jelen levő további stresszorok összhatásaként alakul ki reakciónk egy-egy élethelyzetre, kihívásra. Előfordul, hogy a természetes fejlődés útja megakad, gondolkodásunk és érzelmeink beszűkülnek az adott problémára. Ennek oka sokféle lehet:  aktuális túlterhelődés egy még soha nem tapasztalt nehézség által, korábbi traumák újraéledése egy aktuális konfliktushelyzetben, vagy akár az az élmény, hogy a meglévő kapcsolatainkból remélt támogatás nem elegendő.

Minél tovább tart ez az állapot, és minél inkább befolyásolja életvitelünket, annál inkább nevezhető érzelmi elakadásnak a kialakult helyzet.  Még súlyosabb esetben pszichológiai tünetek jelentkezhetnek, mentális betegség alakulhat ki, mint például depresszió, pánikbetegség, vagy generalizált szorongás. Ezekben az esetekben már közvetlenül befolyásolják a munkaképességet és az emberi kapcsolatokat a kialakult tünetek, a személy nem képes úgy vinni az életét, ahogy eddig, mindenre kihat a pszichés állapot megváltozása. Ezen túl vegetatív tünetek is jelentkezhetnek, mint például alvászavar, vagy az étvágy megváltozása.

Mi jelenthet segítséget az érzelmi elakadásokban és a pszichológiai problémákkal való megküzdésben?

Enyhébb, mentális betegség kialakulásával nem járó érzelmi elakadásokban sokat segíthet a mentálhigiénés segítő beszélgetés, illetve a lelkigondozás. Ezek által feltárható az érzelmi elakadás háttere, mozgósíthatók az erőforrások, hogy a problémával küzdő személy megtalálhassa a saját legjobb megoldásait a helyzetre vonatkozóan. A lelkigondozásban az adott krízis, elakadás hitéleti vonatkozásai is átdolgozhatóak (imaélet, Istenkapcsolat, lelkiismereti konfliktusok).

Amennyiben súlyosabb, már pszichés betegség szintjét elérő tünetek alakulnak ki, feltétlen szükséges szakember (pszichoterapeuta, pszichiáter, klinikai pszichológus) segítségét kérni. A területileg illetékes pszichiátriai ambulanciákat beutaló nélkül fel lehet keresni, akár előzetes bejelentkezés nélkül is. Sok tényező függvénye, hogy mi az adott helyzetben a leghatékonyabb segítség.

Gyakran gyógyszeres kezelést is javasolnak, mivel a megküzdéshez szükséges valamennyi energia, legalább annyi jóllét, ami biztosítja a cselekvőképességet. Bizonyos esetekben emiatt lehet hatékonyabb a párhuzamos gyógyszeres és pszichoterápiás segítség. (A pszichiátriai gyógyszerek az idegrendszerben az idegsejtek közötti ingerület átvivő anyag megváltozott mennyiségét szabályozzák, állítják helyre.)

A pszichoterápiás segítség segít az elakadás mélyebb átdolgozásában, a személyiség fejlesztésében, hogy a problémával küzdő képes legyen új módon viszonyulni az adott nehézséghez. Sok féle pszichoterápiás módszer ismert: verbális és nem verbális technikák, rövidebb és hosszabb kezelések.: Fontos megtalálni azt a lehetőséget, ami leginkább illeszkedik az adott problémához, és a segítségkérő személyiségéhez, adottságaihoz.

 

Gézengúz Alapítvány a Születési Károsultakért

Az egyéni és csoportos terápiás lehetőségek között szerepel 0-6 éves korig a koraszülöttek komplex ellátása, neuro-hydroterápiás és dinamizáló analitikus mozgásterápiás kezelések, gyógytorna és gyógyúszás, illetve ezek kombinációja. A Gézengúz nevéhez fűződik a Huple, egy újfajta gyógyászati és mozgásterápiás eszköz alkalmazása, amely az egyensúlyrendszeren keresztül fejti ki hatását.

kora gyermekkori intervenció, koraszülött, gyógytorna, gyermekneurológia, gyógypedagógia, mozgásfejlesztés,
Gordon Módszer

Harmonikus együttműködés a szülők között, a kisgyermek érzelmi intelligenciájának alapozása.

hiszti megelőzés, dackorszak,
Jelenlét program - Magyar Máltai Szeretetszolgálat

A mélyszegénységben élő gyerekek ingerszegény, gyakran egészségre káros lakókörnyezetben élnek, így számukra a megfelelő környezeti és tárgyi feltételek biztosítása elengedhetetlen a felzárkóztatásuk szempontjából. A komplex szociális kísérés lehetővé teszi a gyermekek mozgás- és beszédfejlődéshez, egészséges személyiségfejlődéshez szükséges környezeti és tárgyi feltételekhez, az életkori sajátosságoknak megfelelő játékokhoz, fejlesztő eszközökhöz való hozzáférést.

megkésett ill. eltérő pszichomotoros fejlődés, korai fejlesztés, mozgásfejlesztés, készségfejlesztés, szociális készségek fejlesztése, játék, fejlődési rendellenességek,
Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Mentálhigiénés segítő beszélgetés, lelkigondozás, szülők érzelmi támogatása, családkonzultáció, csoportok, gyerekdráma - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

családterápia, egyéni és csoportos konzultáció, mentálhigiéné, Érzelmi támogatás, érzelmi/pszichológiai elakadások,
Manóház TSMT Központ

0-12 éves korig egyéni és csoportos TSMT terápia, Diagnosztika, Tanulási nehézségek, Figyelemzavar, Iskolaérettségi vizsgálatok és iskolaelőkészítés, Gyermekpszichológia, Élményterápia

autizmus, gyógypedagógia, TSMT mozgásterápia, tanulási nehézségek, figyelemzavar, beszédindítás, viselkedési és magatartási problémák, szorongás, önbizalomhiány,
Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért

Az örökbefogadás sok speciális szülői kihívással jár. A beilleszkedés, egymásra hangolódás, a kötődés kialakulása,a kezdeti hónapokban nyújtott szakszerű tanácsadás igénybevételével sok későbbi kudarc, elakadás megelőzhető.

örökbefogadás, krízis, szülőség, szülővé válás,
Otthon Segítünk Alapítvány

Az Otthon Segítünk Alapítvány helyi szolgálataiban szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben. Célunk, hogy a fiatal szülők támaszt kapjanak, képesek legyenek a felmerült problémák kezelésére, megtapasztalják a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát, aminek következtében a gyermekek érzelmi biztonságot adó otthonban fejlődhetnek.

egyedülálló szülő, Első gyerek körüli tanácstalanság, ikrek, új gyermek születése, több pici gyerek, sérült szülő, bizonytalanság gyereknevelésben, fáradt szülő, kimerültség, új helyre költözés, sérült gyermek,
Remény Háza Pár-Kapcsolat és Család Műhely

A párok új életciklusba lépnek, ha gyermekükük lesz, s szembesülnek azzal, hogy kapcsolatuk nem lesz már olyan, mint a jövevény előtt. Az új feladat, túlterheltség, magas stressz előhozhatja a bizonytalan kötődési mintázatokat, amelyek harchoz, meneküléshez, frusztráló eltávolodáshoz vezethetnek. Ezen mintázatok felismerésével, a bizalom újraépítésével, az érzelmek kifejezhetőségével biztonságosabb kötődés eléréséhez nyújtunk támogatást.

magány, bizonytalan kötődés, érzelem kifejezés, frusztráció, szexuális nehézségek, túlterheltség,
SZAKAJTÓ - az anya-gyermek kapcsolat pszichológiai és mentálhigiénés megsegítése

A Szakajtó szakmai műhely programjai között szerepel a Mamakör, amely 0-5 hónapos babák és édesanyáik számára elérhető. Az anya-gyermek körök (Mamakörök) és szükség esetén a családi, szülő-csecsemő konzultációk képesek „védőhálót” fonni a kisgyermekes családok köré. Óvodás korú gyermekének nagyobb változásokkor, esetleges elakadásokkor nyújtunk segítséget a művészetterápia és a pszichológia eszköztárával, hogy a mindennapok eseményeit rugalmasan követhesse.

szorongás, otthon a babával, érzelem kifejezés, érzelmek kezelése, szociális készségek fejlesztése, szülővé válás, mutizmus, elalvási nehézségek, étkezéssel kapcsolatos nehézségek, szobatisztaság,
Útkeresés háza

Baba-mama kerti programunkban a természetre figyelés segítségével és imagyakorlatokkal támogatjuk a mamák kapcsolódását önmagukhoz, babájukhoz, családjukhoz, a világhoz. A közösség erejét élhetik meg, amikor tapasztalataikat kiscsoportban tudják megosztani. Egyéni segítőbeszélgetésekkel, lelki kíséréssel támogatjuk az adott élethelyzetben azokat, akik ezt külön kérik.

közösség, közösségi programok, lelki egészség, kapcsolódás, rekreáció, érzelmek kezelése, szentignáci imamód,
Gézengúz Alapítvány a Születési Károsultakért

Az egyéni és csoportos terápiás lehetőségek között szerepel 0-6 éves korig a koraszülöttek komplex ellátása, neuro-hydroterápiás és dinamizáló analitikus mozgásterápiás kezelések, gyógytorna és gyógyúszás, illetve ezek kombinációja. A Gézengúz nevéhez fűződik a Huple, egy újfajta gyógyászati és mozgásterápiás eszköz alkalmazása, amely az egyensúlyrendszeren keresztül fejti ki hatását.

kora gyermekkori intervenció, koraszülött, gyógytorna, gyermekneurológia, gyógypedagógia, mozgásfejlesztés,
Gordon Módszer

Harmonikus együttműködés a szülők között, a kisgyermek érzelmi intelligenciájának alapozása.

hiszti megelőzés, dackorszak,
Jelenlét program - Magyar Máltai Szeretetszolgálat

A mélyszegénységben élő gyerekek ingerszegény, gyakran egészségre káros lakókörnyezetben élnek, így számukra a megfelelő környezeti és tárgyi feltételek biztosítása elengedhetetlen a felzárkóztatásuk szempontjából. A komplex szociális kísérés lehetővé teszi a gyermekek mozgás- és beszédfejlődéshez, egészséges személyiségfejlődéshez szükséges környezeti és tárgyi feltételekhez, az életkori sajátosságoknak megfelelő játékokhoz, fejlesztő eszközökhöz való hozzáférést.

megkésett ill. eltérő pszichomotoros fejlődés, korai fejlesztés, mozgásfejlesztés, készségfejlesztés, szociális készségek fejlesztése, játék, fejlődési rendellenességek,
Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Mentálhigiénés segítő beszélgetés, lelkigondozás, szülők érzelmi támogatása, családkonzultáció, csoportok, gyerekdráma - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

családterápia, egyéni és csoportos konzultáció, mentálhigiéné, Érzelmi támogatás, érzelmi/pszichológiai elakadások,
Manóház TSMT Központ

0-12 éves korig egyéni és csoportos TSMT terápia, Diagnosztika, Tanulási nehézségek, Figyelemzavar, Iskolaérettségi vizsgálatok és iskolaelőkészítés, Gyermekpszichológia, Élményterápia

autizmus, gyógypedagógia, TSMT mozgásterápia, tanulási nehézségek, figyelemzavar, beszédindítás, viselkedési és magatartási problémák, szorongás, önbizalomhiány,
Mózeskosár az Örökbefogadó Családokért

Az örökbefogadás sok speciális szülői kihívással jár. A beilleszkedés, egymásra hangolódás, a kötődés kialakulása,a kezdeti hónapokban nyújtott szakszerű tanácsadás igénybevételével sok későbbi kudarc, elakadás megelőzhető.

örökbefogadás, krízis, szülőség, szülővé válás,
Otthon Segítünk Alapítvány

Az Otthon Segítünk Alapítvány helyi szolgálataiban szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben. Célunk, hogy a fiatal szülők támaszt kapjanak, képesek legyenek a felmerült problémák kezelésére, megtapasztalják a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát, aminek következtében a gyermekek érzelmi biztonságot adó otthonban fejlődhetnek.

egyedülálló szülő, Első gyerek körüli tanácstalanság, ikrek, új gyermek születése, több pici gyerek, sérült szülő, bizonytalanság gyereknevelésben, fáradt szülő, kimerültség, új helyre költözés, sérült gyermek,
Remény Háza Pár-Kapcsolat és Család Műhely

A párok új életciklusba lépnek, ha gyermekükük lesz, s szembesülnek azzal, hogy kapcsolatuk nem lesz már olyan, mint a jövevény előtt. Az új feladat, túlterheltség, magas stressz előhozhatja a bizonytalan kötődési mintázatokat, amelyek harchoz, meneküléshez, frusztráló eltávolodáshoz vezethetnek. Ezen mintázatok felismerésével, a bizalom újraépítésével, az érzelmek kifejezhetőségével biztonságosabb kötődés eléréséhez nyújtunk támogatást.

magány, bizonytalan kötődés, érzelem kifejezés, frusztráció, szexuális nehézségek, túlterheltség,
SZAKAJTÓ - az anya-gyermek kapcsolat pszichológiai és mentálhigiénés megsegítése

A Szakajtó szakmai műhely programjai között szerepel a Mamakör, amely 0-5 hónapos babák és édesanyáik számára elérhető. Az anya-gyermek körök (Mamakörök) és szükség esetén a családi, szülő-csecsemő konzultációk képesek „védőhálót” fonni a kisgyermekes családok köré. Óvodás korú gyermekének nagyobb változásokkor, esetleges elakadásokkor nyújtunk segítséget a művészetterápia és a pszichológia eszköztárával, hogy a mindennapok eseményeit rugalmasan követhesse.

szorongás, otthon a babával, érzelem kifejezés, érzelmek kezelése, szociális készségek fejlesztése, szülővé válás, mutizmus, elalvási nehézségek, étkezéssel kapcsolatos nehézségek, szobatisztaság,
Útkeresés háza

Baba-mama kerti programunkban a természetre figyelés segítségével és imagyakorlatokkal támogatjuk a mamák kapcsolódását önmagukhoz, babájukhoz, családjukhoz, a világhoz. A közösség erejét élhetik meg, amikor tapasztalataikat kiscsoportban tudják megosztani. Egyéni segítőbeszélgetésekkel, lelki kíséréssel támogatjuk az adott élethelyzetben azokat, akik ezt külön kérik.

közösség, közösségi programok, lelki egészség, kapcsolódás, rekreáció, érzelmek kezelése, szentignáci imamód,