Minden ember teremtettségéből fakadóan rendelkezik méltósággal, és ennek a méltóságnak a védelme komoly és értékes feladatunk.
A szerzetes közösségekben és szerzetesi fenntartású intézményekben élő és dolgozó emberek mindegyikét érinti a méltóság témája, a határsértés, a hatalmi helyzet felnőttként, tanárként, beosztottként, munkatársként, de rendtársként, elöljáróként is.
Szeretnénk megtalálni, hogyan válhat szemléletté az emberi méltóság és annak védelme és szeretnénk, ha ez a közösségeinket és intézményeinket meghatározó kultúra alapvető eleme lenne.
Azon dolgozunk, hogy jól tudjuk képviselni, szolgálni és koordinálni az emberi méltóság ügyét a magyar szerzetesi körben. Ennek érdekében társadalmi és egyházi párbeszédet kezdeményezünk, speciális szolgáltatásokat nyújtunk és a megszületett tapasztalatok alapján módszertani központot hozunk létre. Mindezt úgy akarjuk tenni, hogy ezzel erősítsük a szerzetesrendek közötti együttműködést, megosztva egymással az eddig elért eredményeket, és bevonva mindazokat, akik szemléletünkkel és tevékenységünkkel egyetértenek.
Rudan Mária vezetésével 2020 elején elkezdtük egy szerzetesi stratégia kidolgozását, amely arról szól, hogy szerzetesi körben mi mindent szeretnénk megtenni 2025-ig az emberi méltóság védelmének érdekében.
Olyan stratégiát alkottunk, amely meggyőződésünk szerint jól tudja segíteni a szerzetesrendeket: megfogalmazza az ideált, segít a szemléletformálásban, támogatja a konkrét feladatokat a megelőzés, képzés, kríziskezelés, jóvátétel-feldolgozás területén is. Célunk volt, hogy szemléletében és konkrét céljaiban erősítse a szerzetesség jel-voltának kifejeződését (elöl-járni, gyógyító jelenlét, „prófétaiság”).
2022-ben a stratégia cselekvési tervének megfelelően elsősorban a köznevelési intézmények felé fordulunk, és az Emberi Méltóság Stratégia segít abban, hogy a gyerekekkel foglalkozó szerzetesi intézmények és közösségek – iskolák, óvodák és egyéb szervezetek – az emberi méltóság, a gyermekek és sérülékeny felnőttek védelmét az intézményi és közösségi kultúrájuk részévé tegyék, válaszokat kapjanak kérdéseikre, és támogatást találjanak ennek a szemléletnek a megvalósításában.
- Képzéseket kínálunk köznevelési intézményeknek, tanároknak, szülőknek és diákoknak.
- Meghatároztunk köznevelési intézményi irányelveket, és segítséget kínálunk a szerzetesi fenntartású intézményeknek a saját intézményi gyermekvédelmi irányelveik kidolgozásában és a sztenderdek adaptálásában.
- Működtetjük a Szerzetesi Gyermekvédelmi Szolgálatot és a gyermekvedelem.szerzetesek.hu bejelentő oldalt, ahol fogadjuk a szerzetesi kört érintő gyermekvédelmi bejelentéseket, és szakmai segítséget nyújtunk az érintetteknek.
- Szemléletformáló és szemléletünket megjelenítő eszközöket kínálunk.
- Jogi tanácsadást kínálunk fel szabályzatok kidolgozásában és esetkezelésben.
- Kommunikációs támogatást kínálunk a szerzetesrendek és intézményeik számára.