A Szent Erzsébet Karitász Szenvedélybeteg-segítő Lelki Központ szenvedélybetegek közösségi ellátását végzi Óbudai központtal, Budapesten és két járásban: Szentendrei és Esztergomi járásokban.
Szolgálatunk munkája a közösség erejére, támogatására épül, amely a gyógyulás felé segíthet. Szenvedélybetegek és hozzátartozók részére működik csoport, valamint ifjúsági csoport, szenvedélybeteg szülők gyermekeinek, továbbá segítjük a hozzánk fordulókat segítő beszélgetéssel, tanácsadással, pár és családkonzultációkkal.
Önkénteseink rendszeresen látogatnak szenvedélybetegeket kórházakban. Közösségi alkalmakon, családlátogatások során is lehetőség nyílik a személyes beszélgetésekre, amely segítheti a gyógyulás utáni vágy felébredését, a változás lehetőségét nyújtva. Közös ünnepeket, kirándulásokat szervezünk.
Tevékenységeink:
1. Konzultáció
- Segítő beszélgetés (életmód változtatásának ösztönzése, támogatása; személyes célok meghatározásának segítése; probléma elemző-, megoldó beszélgetések)
- Pszichoterápia pszichiáter vagy pszichológus vezetésével
2. Terápiás és önsegítő csoportok
- Gamma GT önsegítő csoport (Elsődleges szerepet kap a józan életet élő emberek személyes példája, ami a hitelessége miatt nagy reményt ad azoknak, akik változtatni szeretnének az életvitelükön. Az önsegítő csoport őszinte, támogató beszélgetései sok embert segített már életük rendezésében, tovább tanulásban, munkahely találásában, családi kapcsolataik rendezésében.)
- JÁTSZMA KONTROLL: 2022. január 2-ától indítottunk új csoportot, addiktológiai segítő beszélgetés, konzultáció pszichiáter és terápiás munkatárs vezetésével.
„Lelkileg egészséges az, aki dolgozni és szeretni tud” - William Glasser kaliforniai pszichiáter G.L. Harringtonnal közösen fejlesztette ki a „realitás-játszma kontroll terápiát”, mely szerint humanisztikus szükségletünk, hogy felelősséget érezzünk mások iránt, elvárva azt, hogy ők is érezzék ugyanezt irántunk. Szükségünk van a sikerélményre is, hogy munkánk során elismerjenek bennünket, és hogy mi is elismerjünk másokat. Továbbá szükségünk van a szeretet szolgálatra, hogy önzetlenül, szelíden szeretni tudjunk, és minket is szeressenek.
- Mese történet csoport 2022. május 5-től indítottuk új csoportunkat. A mese egy kaland, rövid kitalált történet, szórakoztató, az életre alkalmazható tanulságot hordoz, irányít, sugall a hétköznapokban. Az akadályokra, mint megoldandó feladatokra tekint.
Optimista életszemléletet közvetít, csökkenti a hétköznapok okozta feszültséget. Mint prevenció a mentális zavarok megelőzésére, valamint a problémáink megoldásához vezetnek, útmutatóként működik, segít a közösségek építésében, önmegismerésében. „A tudattalan állandóan tevékeny, és egyre újabb kombinációkat alkot anyagából, amelyek a jövő meghatározásához segítenek.” C.G. Jung
Csoportvezető: terápiás munkatárs
A program két hetente szerdán másfél órában kerül megtartásra.
- Elengedés és megtartás csoport: A csoportfoglalkozások célja
A pszichoedukációs csoport rövid távú célja a jelenlegi vagy korábban megélt fájdalmas érzésekkel való megbirkózás segítése, melyek elsősorban különböző jellegű veszteségek kapcsán keletkeztek. Az érzések és indulatok feldolgozásának hiánya hosszú távon hat, rizikótényezőt jelenthet a függőségek kialakulásában, az alkalmazkodásban. Ezért a foglalkozások távlati célja az élethelyzetekhez való optimális alkalmazkodás kialakítása, a tárgykapcsolati minták felfedezése, megértése és az ezekből eredő fájdalom feldolgozása. Ezért a csoportmunka során kiemelt figyelmet fordítottunk a megküzdések feltárására, a kapcsolati vagy más függőségek megjelenésének jeleire, a megküzdések tudatos alakítására.
Csoportvezetők: klinikai szakpszichológus, és csoportterapeuta
Csoport indítása: Egyedi időpontokban, egy csoport felépítése 4+2 alkalommal, alkalmanként 2 órában. Erről információt a honlapon lehet megtalálni.
3. Lelkigondozás
- Biblia csoport
- Lelki beszélgetés
4. Kórházi kezelés alatt álló szenvedélybetegek látogatása
5. Információ telefonon és személyesen
6. Felvilágosító tevékenységek, prevenciós programok, online worshopok szervezése, megvalósítása
7. Közösségi, sport és szabadidős programok szervezése: havi rendszerességgel szentmise kerül megtartásra, hónap első hétfőjén 15.30-tól.
8. További tevékenységeink
- Lelki hétvégék: szenvedélybetegek és házastársak részére
- Lelkinapok szervezése
- Családlátogatás
- Közösségi ünnepek, találkozók szervezése
- Kapcsolattartás, együttműködés kiépítése oktatási-, egészségügyi-, és szociális intézményekkel, civil és egyházi szervezetekkel, valamint a helyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórummal
9. Kiadványok készítése: Rohamivás problémáira felhívó szórólap elkészítése