Amikor nehéz az iskolatáska…

Cikkek, hírek / Amikor nehéz az iskolatáska…

Ebben a cikkben

Ismét becsöngettek az iskolákba, nekilendültek gyerekek és szülők egyaránt az új tanévnek. Volt, akit az új osztály, egy új közösség, mást pedig a régi barátok és megszokott környezet várt, de mindenképpen egy új szakasza indult el az életünknek.

Szülőként reményekkel telve küldjük iskolába a gyermekeinket. Gondosan előkészítjük a ruhákat, bepakolunk az iskolatáskába, elkészítjük az uzsonnát. Próbáljuk mindenre felkészíteni őket, majd egy utolsó puszi a suli előtt (ha még engedi ?) és már rohannak is a társaikhoz.

Persze, amint a gyermekünk először lép be az iskola kapuján, millió gondolat cikázik bennünk, különösen, ha először hagyjuk ott az iskolában.

A kihívások, amelyekkel iskoláskorukban találkoznak, felkészíti őket az életre. De van, hogy olykor ez egy kicsit döcögősebben megy, mint ahogy azt gondoltuk volna. Mit tehetünk?

Melyek a leggyakoribb nehézségek, amelyeken a gyermekeinket át kell segítenünk?

Tény, hogy nagyon más lehet az iskolakezdés a tekintetben is, hogy vajon a lurkó, mennyire várja már. Lehet, hogy tele van nyári élményekkel és minél hamarabb meg akarja osztani a társaival, hiszen, hiányoznak már a barátok. Lehet, hogy szívesen megy és várja a felsőbb osztályba lépést, de az is előfordulhat, hogy még nagyon szeretné folytatni a gondtalan nyaralást, vagy akár szorongással és nehezen indul útnak az első nap reggelén.

gyermekfoglalkozás, hitéleti segítség, közösségépítés

Amikor kifogyunk a motivációból…

A motiváció fenntartása nem csak az iskolakezdésnél, de folyamatosan nagyon fontos. És nem csak akkor, amikor a továbbtanulás miatt erre különösen is figyelni kell. Az iskola kiemelt feladata, hogy kinyissa a világot a gyerekek számára, hogy valami iránt elkezdjenek érdeklődni.

Ha azonban megcsappan a motiváció az a hangulatukra, az iskolában töltött időre, a környezetében élőkkel való kapcsolataira is ki tud hatni. Ebben a folyamatban fontos, hogy a kisiskolás gyermekek minél többet megtudjanak önmagukról, saját működésükről. Egyéni erőforrásaikra támaszkodva leljék meg a saját útjukat.

Ez nem mindig könnyű feladat és olykor érdemes szakértőt, coachot is bevonni, aki segít feltérképezni a gyermek erősségeit és fejlesztendő területeit, valamint reális célokat kitűzni, motivációt szerezni, illetve motiválni saját magát és szükség esetén segítséget kérni. Ha ebben hiteles segítőt keresel, a Bízd Rá Magad jó gyakorlatai között szerepel a váci Motiváció Képzési Központ, ahol támogatást kaphattok a motivációvesztés elkerüléséhez, többek között a Kid's Skills program segítségével.

Kimondottan a kamasz lányokat szólítja meg a Pure személyiségfejlesztő program, ahol élményszerűen foglalkoznak a kamaszkori válaszkeresés témáival, jövőképükkel, önismeretük fejlesztésével. Szemléletmódjukat a fejlődésközpontúság, a közösségi gondolkodás és az Istentől kapott emberi méltóság határozza meg. Az Anya-lánya és Apa-lánya alkalmaikon keresztül a szülők is részesei lehetnek a programnak.

Céljuk olyan minőségi idő teremtése a lányoknak és szüleiknek, mely során kapcsolatuk elmélyülhet, az alkalmon közösen szerzett élmény pedig jó alapul szolgálhat a későbbi beszélgetésekhez. A 2023/2024-es tanévben először októberben indul két műhely-sorozatuk, melyek Budapesten és Debrecenben is elérhetőek. Érdemes minél előbb jelentkezni!

Oldjuk fel a szorongásokat!

A megfelelő/otthon elvárt/önmaguktól elvárt érdemjegy kiérdemlése olyan stresszhelyzet, amelyet minden gyerek megtapasztal. Sajnos manapság már a kisiskolások is érzik azt a nyomást, ami korábban inkább a felsőbb osztályokban és a középiskolásoknál volt jellemző. De szeparációs problémákat okozhat az elszakadás élménye is, legyen szó egy elsős kisiskolásról, vagy kollégiumba költöző kamaszról, és ezt tetézheti, ha nem talál barátokra, nem ért szót a társaival, esetleg egyedül kell egy már összeszokott közösségbe beilleszkednie.

Emiatt pedig az iskolai éveket átjárhatja a szorongás, és az ilyen helyzetekre szülőként muszáj nagy figyelmet fordítanunk. Ha azonban nem találunk ehhez tartós feloldást, érdemes például a budapesti Szakajtó szakmai közösségéhez fordulni. Kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt szerveznek olyan játékos és művészetterápiás foglalkozásokat, ahol a gyermek megtanulja feloldani a szorongásait, hogy önfeledten élje meg az iskolai mindennapokat, azok kihívásait, stresszhelyzeteit is.

A pozitív kommunikáció ereje

Új diáknak lenni nem könnyű és az ilyen helyzetben is nagy segítséget jelenthet a gyermekednek olyan új kommunikációs technikák elsajátítása, amelyek a kapcsolatok kialakításában, fejlesztésében tudják őt támogatni. Ilyen a Gordon-módszer is, amely világszerte családban, iskolákban és munkahelyeken is egyaránt használható kommunikációs eszközeivel, pl. az értő figyelm és én-üzenetek használatával segíti elő a konfliktusok megelőzését, megoldását.

gyermekfoglalkozás, hitéleti segítség, közösségépítés

Amikor a szülőnek is elkél a segítség

Aligha van olyan szülő, különösen, ha nagycsaládosként sok gyerkőcöt terelget nap mint nap, akinél nem sejlenek fel a krónikus fáradtság, a kiégés, a folyamatos megfelelni akarás nehézségei. Néhány zseniális anyuka, a Nagycsaládos Harcművészet trénerei idén szeptemberben Miskolcon, októberben pedig Budapesten is indítanak asszertív kommunikációs tréningeket, ahol édesanyaként megtanulhatjuk mit és hogyan lehetne másként, kicsit jobban csinálni a gyermekünkkel, a párunkkal, a szüleinkkel.

Az élet állandó változásában nagy szükségünk van mind a stresszhelyzetekkel való megküzdési stratégiákra, mind pedig a rezilienciára. A FeSzülőkből RugAnyók tréningsorozat ebben szeretne az anyukák segítségére lenni.

Sokszor elbizonytalanodunk számos nevelési kérdés kapcsán, így mindenképp érdemes elmenni Pécsi Rita előadásaira, melyek mindig üditően hatnak, miközben elképesztő módszertani tudás és a legmodernebb kutatások állnak mögötte.

A szülők válása után is nagyon elveszettnek érezhetik magukat a gyermekek, és bizony a szülő sincs könnyű helyzetben, miközben igyekszik egyedül helytállni, megküzdeni a bizonytalansággal, hogy hogyan fogja tudni ezt túlélni, s mi lesz közben a gyerekeivel. A legközelebb szeptember végén induló AVE kurzuson a frissen (5 éven belül) elvált szülőknek nyújtanak támogatást, hogy hitük segítségével és a közösség megtartó erejével sikerüljön minél előbb újra talpra állni és ismét békés, derűs szülei lehessenek gyermekeiknek.

gyermekfoglalkozás, hitéleti segítség, közösségépítés

A kortárs közösségek megtartó ereje

A közösség megtartó ereje vitathatatlanul az egyik legfontosabb támogatás a fiatalok számára. Egy jó közösség, baráti kör erős bázist jelent a gyerekek minden életszakaszában és abszolút jelentőséggel bír a családi kapcsolataik mellett. Jó, ha szülőként és fiatal kamaszként egyaránt ismerjük a lehetőségeket, hogy milyen közösségek felé fordulhatunk.

Világszerte talán az egyik leghíresebb ifjúsági közösség a cserkészet. Több mint 200 országban 50 millió cserkész dolgozik egy közös célért: segíteni a gyermekeket és fiatalokat, hogy aktív és elkötelezett felnőttekké, felelős állampolgárokká váljanak. A több mint 14 ezer fős Magyar Cserkészszövetség (MCSSZ) nevelési módszerének lényege a teljes emberben való gondolkodás, természetesen játékos, korosztályhoz igazított módon.

A Szalézi Ifjúsági Mozgalom kifejezett célja, hogy a fiatalokat összefogja, közösséget kovácsoljon belőlük. Egészen kisiskolás kortól lehetőség van részt venni a különböző programjaikon. A kisebbeknek táborokat, játéknapokat szerveznek, a kamaszoknak pedig lelkigyakorlatokat, közösségi alkalmakat, keresztény táborfesztiválokat.

Hasonlóan a Váci Egyházmegye Mente Missziójához, mely programjait a plébániákon a kisiskolás korú gyerekek közösségi keresztény életre való játékos felkészítése jegyében tartja meg.

A Szentjánosbogár közösségben komolyabb témákkal foglalkozó ifjúsági lelki napokat szerveznek a nagyobbaknak, valamint a Szentjánosbogarak vezetőképzőkön, évközi klubokon, programokon, bálokon, métabajnokságon is részt vehetnek.

Hátrányos helyzetben

Magyarországon évente több ezer gyerek marad ki az iskolából a tartós betegsége miatt. Ők gyakran teljesen elszigetelődnek a társaiktól és sokszor egyedül kell megküzdeniük a tananyaggal, a vizsgáikkal. A kórházi gyógyulásuk és az azt követő rehabilitációs időszak hónapokig, akár évekig is eltarthat. A KórházSuliban önkéntes egyetemisták bevonásával segítenek nekik a tanulásban.

gyermekfoglalkozás, hitéleti segítség, közösségépítés

Hasonló elszigeteltséget élhetnek meg az autizmussal élő gyermekek is. Az eltérő fejlődésük miatt, az érzékszerveik vagy túlságosan érzékenyen reagálnak a külső ingerekre, vagy éppen nem kellően érzékenyek ezekre. Emiatt pedig nehezen teremtenek kapcsolatot a környezetükkel.

A Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartománya 1999 óta működteti a gyöngyösi Autista Segítő Központot, mely egyedülálló és komplex módon tudja segíteni az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat és az őket nevelő szülőket.

A Reménykörben a speciális szükségletű gyermekeknek rendszeres bibliaórákat tartanak jelnyelven, a siket iskolában és a nagyothallók iskolájában pedig hitoktatás zajlik.

A budaörsi Manóházban pedig azokat a gyerkőcöket várják, akiknek játékos fejlesztésre és önbizalmuk megerősítésére van szükség. A főbb fejlesztési irányok: TSMT- nagymozgás és finommozgás fejlesztés, csapatmunka, önbizalom, énkép, önállóság.

A halmozottan hátrányos helyzetű, főként roma származású családokkal foglalkozik az Elfogadlak Alapítvány. Van programjuk gyerekek, fiatalok és felnőttek számára is. Legfőbb céljuk, hogy az evangélium örömhírére rátaláljanak és közben a hátrányos helyzetükből fakadó nehézségeket is kompenzálni lehessen.

Az iskola a gyermekek tanulmányi életének, kortárs közösségi kapcsolatainak kiindulópontja. Ahogy nőnek, egyre bonyolultabb helyzetekkel találkozhatnak. Fontos, hogy szülőként rendíthetetlenül érdeklődjünk minden nap a gyerkőcöktől, akkor is, ha a „Milyen napod volt ma az iskolában?” kérdésre csak azt meséli el, mi volt az ebéd. Érdeklődjünk a tanulmányai mellett a baráti kapcsolatairól, nehézségeiről, örömeiről és vegyünk részt aktívan az iskolai életében is!

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: Freepik
Szerző: Csabai Hajnalka

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#hitéleti segítség #közösségépítés #gyermekfoglalkozás #tanulási nehézségek

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Ferences Rendi Autista Segítő Központ

stat_minus_3
Ferences Rendi Autista Segítő Központ
Intézményünk Magyarországon, egyedülálló módon több tagintézmény együttes, egymásra építő munkájával valósítja meg az autizmussal élő gyermekek és fiatalok, illetve az őket nevelő családok komplex megsegítését. Jelenleg közel 45 családnak segítünk azzal, hogy autista családtagjának az oktatását, bentlakásos gondozását, lakóotthoni ellátását megoldjuk.

Segítő jelleg: fejlesztő foglalkozás, fogyatékos személyek szakellátása, konzultáció, mentálhigiénés segítség, tanácsadás

Ajánljuk: gyerekeknek, fiatal felnőtteknek, szülőknek

Elérhető: országosan, folyamatosan

Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány

Érdekel

Manóház TSMT Központ

Manóház TSMT Központ
0-12 éves korig egyéni és csoportos TSMT terápia, diagnosztika, tanulási nehézségek, figyelemzavar, iskolaérettségi vizsgálatok és iskolaelőkészítés, gyermekpszichológia, élményterápia

Segítő jelleg: fejlesztő foglalkozás, gyógypedagógia, mozgásfejlesztés, pszichológus

Ajánljuk: gyerekeknek

Elérhető: Bárhonnan, mert van ONLINE lehetőség is, Egész évben

Manóház Terápiás és Diagnosztikai Központ

Érdekel

Szalim - gyerekeknek

Szalim - gyerekeknek
Évközi hétvégi foglalkozások, nyári "ottalvós" és napközis jellegű táborok.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, tábor, gyermekfoglalkozás

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, egész évben rendszeres jelleggel

Don Bosco Szalézi Társasága

Érdekel

Szalim - Fiatalok a fiatalokért

stat_minus_3
Szalim - Fiatalok a fiatalokért
Közösségeket kínálunk a fiataloknak, ahol nem csak barátokra tehetnek szert, hanem megtapasztalhatják az önzetlen szeretet, az önkéntesség szépségeit. A fiataloknak több lehetőséget is tudunk kínálni: lelkigyakorlatok, közösségi programok, kirándulások, a nyár folyamán a BoscoFeszt keresztény táborfesztivál, illetve az önkénteseknek képzések, országos találkozók. Fiatal felnőtteknek arra kínálunk lehetőséget, hogy keresztény közösségben töltsék szabadidejüket. A nyár folyamán egy családias hangulatú, keresztény fesztivált szervezünk, a STÉG - Szalézi Tófesztivált. Továbbá év közben kétszer van lehetőségük szalézi lelkigyakorlaton részt venni kortársaikkal. Nem csupán résztvevőként várjuk őket, hanem lehetőségük van önkéntesként is becsatlakozni programjainkba, hogy fiatalként szolgálják a többi fiatalt.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, lelkigyakorlat, tábor

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, önkénteseknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, egész évben rendszeres jelleggel

Don Bosco Szalézi Társasága

Érdekel

Magyar Cserkészszövetség

Magyar Cserkészszövetség
Kisközösségben fiatal vezető foglalkozik a gyerekekkel, mely kisközösség egy nagyobb csapat részeként működik. Számtalan szabadidős, hasznos tevékenységet nyújtanak a csapattagok számára a különböző természetközeli programok.

Segítő jelleg: közösségépítés, nevelési program, önkéntesség, tábor

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, felnőtteknek

Elérhető: országosan, egész évben rendszeresen

Magyar Cserkészszövetség

Érdekel

Szentjánosbogár Közösség - ifjúsági lelki napok és rendszeres Szentjánosbogárklubok

stat_minus_3
Szentjánosbogár Közösség - ifjúsági lelki napok és rendszeres Szentjánosbogárklubok
6-7 napos nyári lelki napokat szervezünk 14-16 éves kamaszoknak, illetve komolyabb témákkal is foglalkozó ifjúsági lelki napokat 17-től 21 éves ifjaknak. A Szentjánosbogarak vezetőképzőn, évközi klubokon, programokon, bálokon, métabajnokságon is részt vehetnek és iskolai lelki hétvégék megtartását is vállaljuk. Célunk közösségben megtartani egymást a keresztény értékek között, kikapcsolódni, feltöltődni, minőségi időt együtt eltölteni. Felnőttek táborát, közösségerősítő és családos lelki napokat szervezünk.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, önkéntesség, tábor, gyermekfoglalkozás, lelki nap

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: országszerte, egész évben rendszeresen

Szentjánosbogár Közhasznú Egyesület

Érdekel

Mente Misszió gyermek- és ifjúsági közösségek

stat_minus_3
Mente Misszió gyermek- és ifjúsági közösségek
Közösségeket szervezünk a Váci Egyházmegye különböző plébániáin kisiskolás és kamasz fiataloknak a közösségi keresztény életre való játékos felkészítés jegyében, az Egyház és a keresztény közösség iránti későbbi elköteleződés céljával. Programjainknak játékos, gyakorlati és lelki vonulata is van. Előadástémáinkat az ő korosztályos érdeklődési körüknek és élethelyzetüknek megfelelően választjuk. Közösségeinkben feltehetik kényes kérdéseiket is, melyekre igyekszünk korrekt, alapos, őszinte, katolikus válaszokat adni, hogy átgondolt döntéseket hozzanak az életükre nézve. Fiatal felnőtteknek is szervezünk közösségeket 30 éves korig. Előadástémáink, közösségi önkéntes feladataink segítenek a hivatásuk kialakulásában, egyház iránti elköteleződésükben és életre szóló döntéseik meghozatalában. A közösségben mindenki életkorának megfelelő csoportban dolgozhatja föl az aktuális előadástémákat, miközben kortárs kapcsolatok születnek. Családcsoportjainkat házasok alkotják, akik élethelyzetüknek megfelelően alakítják programjaikat a nagy közösséghez is kapcsolódva.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, ima, közösségépítés, tábor, lelki nap

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, fiatal felnőtteknek

Elérhető: Váci Egyházmegye: Salgótarján - Hatvan - Szolnok - Cegléd - Dabas - Gödöllő - Vác térsége, egész évben rendszeresen

Váci Egyházmegyei Ifjúsági Lelkészség

Érdekel

Befogadlak - segítség a tanulásban gyerekeknek és kamaszoknak

stat_minus_3
Befogadlak - segítség a tanulásban gyerekeknek és kamaszoknak
Hátrányos helyzetű és roma származású kisiskolás gyerekeket segítünk a tanulásban, a házi feladatok elkészítésében, majd lehetőséget biztosítunk a közös játékra, kézműveskedésre. Hátrányos helyzetű és roma származású kamaszokat segítünk a tanulásban, szakma, érettségi megszerzésében, szabadidejük értelmes eltöltésében.

Segítő jelleg: cigánypasztoráció, hitéleti segítség, korrepetálás, szociális tevékenység

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak

Elérhető: Arló (Ózdi kistérség, BAZ megye), egész évben rendszeres jelleggel

Elfogadlak Alapítvány

Érdekel

Reménykör–egyházi misszió az akadályozott emberekért

Reménykör–egyházi misszió az akadályozott emberekért
A Reménykör támogatja azokat a családokat, ahol fogyatékossággal élő gyermekek vagy felnőttek vannak. Alapvető törekvésünk, hogy számukra is elérhetővé váljon a hit közösségi megélése a keresztény közösségekben.

Segítő jelleg: gyógypedagógia, hitéleti segítség, jeltolmács, szemléletformálás

Ajánljuk: fogyatékkal élőknek

Elérhető: Budapest és környéke (Esztergom-Budapesti Főegyházmegye), előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben

Reménykör

Érdekel

NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely

stat_minus_3
NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely
A NagyCsaládos HarcMűvészet kis- és nagycsaládos édesanyáknak, nagymamáknak kínál önismereti és készségfejlesztő workshopokat, illetve egyéni kísérést. Arra hívjuk az őket, hogy befelé figyelve fedezzék fel magukban azokat a képességeket és lehetőségeket, amelyek a mindennapok örömtelibb megélésében segítenek. Lehetőséget kínálunk, hogy a résztvevők szembenézhessenek önmagukkal, hogy megláthassák, miben és hogyan lenne érdemes továbbfejlődniük a teljesebb, harmonikusabb családi élet érdekében.

Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: anyukáknak

Elérhető: Budapest, Pest megye, szeptemberben és januárban induló képzések

NagyCsaládos HarcMűvészet

Érdekel

KórházSuli - gyógykezelés alatt álló diákoknak

stat_minus_3
KórházSuli - gyógykezelés alatt álló diákoknak
A KórházSuliban az iskolából kimaradó, tartós gyógykezelés alatt álló gyerekek otthoni oktatását segítjük. Velünk biztonságos közegben, játékosan, közösségben tanulhatnak és gyógyulhatnak a beteg fiatalok. Célunk, hogy diákjaink lelkileg is megerősödve térjenek vissza betegségük előtti életükhöz. Ebben segítjük Őket, családjukat és anyaiskolájukat önkéntes egyetemisták bevonásával. Hiszünk a tanulás és a közösség gyógyító erejében. Fiatal felnőttként (30 év alatt) önkéntes munkára várunk szeretettel. Az általad választott tantárgyból egy tartós betegségből gyógyuló fiatal tanítója lehetsz online vagy személyes találkozással heti rendszerességgel.(1-2 óra/hét)

Segítő jelleg: korrepetálás

Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek

Elérhető: Online, országosan, Iskolai tanév ideje alatt

KórházSuli Alapítvány

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató