Az elköteleződés útján – mersz dönteni?

Cikkek, hírek / Az elköteleződés útján – mersz dönteni?

Ebben a cikkben

Az elköteleződés útján

1. A kérdés kikerülhetetlen

Fiatalként mindannyiunkat újabb és újabb nagy kérdések elé állít az élet, kezdve a középiskola-, majd fakultációválasztással, később pedig a hivatás-, pár- és szakmaválasztás kalandjaiban. Mit kezdjek az életemmel? Túl sok a lehetőség. Ha egyvalamit választok, sok mindent elveszítek. Fogynak a támogatott féléveim, szűkülnek a lehetőségeim. Az is lehet, hogy néhány év múlva nem fogom a helyemen érezni magam abban, amiért most egy csomót küzdök? Sok hasonló kérdés, szorongás lehet bennünk; érezhetjük azt is, hogy úgysem tudunk jól dönteni, és inkább jobb lenne elkerülni a döntéshelyzeteket.

Az elköteleződés útján

Viszont ez nyilvánvalóan lehetetlen. Ha nem hozok meg egy döntést, az is döntés, és ha nem én irányítom életem folyását, akkor a körülmények fogják vezetni. Csak úgy tudok valamiben elmélyülni, ha arra fókuszálok, így pedig sok minden kikerül a látókörömből. Az időnk véges, ha valakire, vagy valamire valóban rászánom, akkor másra nem fog maradni. Vagyis életünk kikerülhetetlen része az elköteleződés, és az ezzel járó őrlődés, kockázatvállalás.

2. Nem csak egy jó út van

Ha első döntésként elhatározzuk, hogy kezünkbe vesszük életünket, és nem hagyjuk, hogy csak sodródjunk, felmerül a kérdés, hogy Istennek van-e akarata, elképzelése életünkkel. Aki sokat mozog egyházi körökben, azonnal rávágja, hogy nyilvánvalóan igen – és ez így igaz. Viszont könnyen félreérthető kijelentésről van szó, megszülethet bennünk az a téves gondolat, hogy Isten akarata egy konkrét forgatókönyv életünkről, és nekünk ezt kell követnünk, ez az egy jó út létezik, az összes többi pedig rossz. Jézus viszont nem ezt mondja, hanem azt, hogy:

„Maradjatok hát bennem, s akkor én is bennetek maradok. Amint a szőlővessző nem teremhet maga, csak ha a szőlőtőn marad, úgy ti sem, ha nem maradtok bennem. Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők. Aki bennem marad, s én benne, az bő termést hoz. Hisz nélkülem semmit sem tehettek.” (Jn 15, 4-5)

Vagyis az Úr akarata az, hogy vele együtt járjuk életünket, hozzuk meg döntéseinket, és így az ő kegyelméből bő termést hozzunk és eljussunk az üdvösségre. Erre pedig sok különböző módon van lehetőségünk; van viszont legjobb választás, út – a hivatásunk, ahová Isten személyesen hív. Ezt igyekeznünk kell meghallani, elfogadni, lehető legteljesebben beleadni magunkat.

Az elköteleződés

3. Nem kell egyedül

Dönteni mindenkinek saját magának kell, de ez nem azt jelenti, hogy nem kérhetjük egymás segítségét. Fontos, hogy amikor a saját vágyainkat, képességeinket, Isten hívását kutatjuk, ezt nem kell egyedül tennünk. Érdemes lelki vezetőt keresnünk, aki segít felismerni és értelmezni a Jóisten jelenlétét, tetteit életünkben. Megkérdezhetjük szüleinket, testvéreinket, családtagjainkat, barátainkat, közösségeinket, hogy hogyan látnak minket, szerintük milyen munka vagy hivatás lenne testhezálló számunkra.

De nem csak emberek állnak mellettünk az útkeresésben, hanem maga az Úr is. Számomra (személyesen kísért) lelkigyakorlatokon mindig nagyon kézzelfogható az ő vezetése, aktív jelenléte – kifejezetten ajánlom mindenkinek, aki Istent keresi. Emellett számos közösség szervez lelki programokat, imaalkalmakat, lelkigyakorlatos hétvégéket; az imádságban is lehet rutint szerezni, egyre inkább érzékennyé válni az Úr szavára. Lelki mélyüléshez, önmagunk jobb megismeréséhez, hivatásunk tisztázásához, vagy hivatásunkban való megerősödéshez csak ajánlani tudom az Iránytű Hivatástisztázó Műhelyt, nekem is sokat segített annak idején. Lényeg: bátran kérjünk, keressünk segítséget, merjük megosztani egymással útkeresésünket!

4. A cél

Az, hogy merre indulunk, attól függ, hogy hová szeretnénk eljutni. Vagyis először föl kell tennünk a kérdést: mi a célunk az életünkkel? Jézus egyértelműen kimondja, hogy

„aki meg akarja menteni életét, elveszíti. Aki elveszíti értem és az evangéliumért, az megmenti életét.” (Mk 8,35)

Hasonlóan fogalmaz a II. Vatikáni Zsinat a Gaudium et Spes kezdetű konstitúciójában: „Az ember (...) teljesen csak akkor találhat önmagára, ha őszintén elajándékozza magát.” (GS 24) Vagyis életünk nem csak rólunk szól, nem akkor leszünk sikeresek, boldogok, ha folyton magunk körül forgunk, hanem ellenkezőleg – ha megtanulunk másokért élni. Jézus búcsúbeszédében ezt parancsolja a tanítványainak:

„Szeressétek egymást! Amint én szerettelek benneteket, úgy szeressétek ti is egymást!” (Jn 13,34)

Ha életünk nagy döntéseit is Krisztust követve, a szeretet parancsának engedelmeskedve hozzuk meg, akkor jó célt tűzünk ki.

5. Három fontos útjelző

Ahhoz, hogy ezt a jó célt valóban el is érjük, vannak „jelzőtáblák” életünkben, melyek mutatják a helyes irányt. Ezek segítségével rá tudunk jönni, hogy milyen konkrét hivatást, szakmát válasszunk – hol válhatunk egyre inkább Isten- és emberszeretőkké. Itt most a teljesség igénye nélkül három szempontot, „útjelzőt” szeretnék kiemelni.

Az elköteleződés

Saját természetünk, képességeink kijelölnek egy irányt, melytől nagyon eltérni nem is igazán lehet, meg nem is érdemes. Kiskorunktól fogva keressük és tapasztaljuk, hogy miben vagyunk tehetségesek, mihez vannak adottságaink – ezeket érdemes szem előtt tartani, amikor dönteni készülünk. Saját vágyainkat is fontos ismernünk; János evangéliumában Jézus első kérdése, mellyel a későbbi tanítványok felé fordul, így hangzik: „Mit kerestek?” (Jn 1,38) Hitünk szerint legmélyebb vágyainkat Isten ültette belénk, hogy felé vezessenek, vonzzanak. Tegyük fel magunknak a kérdést: milyen életet szeretnénk, mire néznénk vissza szívesen életünk végén? [1]

És talán a legfontosabb: Isten vágya az életünkkel. Jézus Krisztus, aki velünk van minden nap a világ végéig (vö.: Mt 28,20), személyesen szólít meg mindannyiunkat, meghív az ő követésére, küldetést ad. Szava nem érthetetlen, nem távoli. Életem legnagyobb felfedezése, ami azóta is leginkább lelkesít ez; Jézussal valódi, személyes kapcsolatban, barátságban lehet lenni, a vele való kommunikáció, időtöltés, az ő jelenléte a legvalóságosabb, a legbiztosabb az életben. Ez a tér mindenki számára nyitott, ha szeretnénk imádkozni, a Szentlélek segítségünkre siet, és tanít az Úrral való találkozásra, hangjának felismerésére (vö.: Róm 8,26).

Az elköteleződés

6. A döntés

Ha látjuk az irányt, melyet Isten hívása és saját vágyaink, képességeink kirajzolnak, induljunk el arra. Nem kell azonnal végleges döntést hozni, de elindulni érdemes, hiszen akkor fogjuk látni a gyümölcsöket, melyek alapján megerősödhetünk benne, hogy valóban ez a mi utunk (vö.: Mt 7,15-20). Én már negyedik éve voltam kispap, amikor kezdtem igazán megbizonyosodni a papi hivatásom felől. Érdemes kockáztatni, elindulni akkor is valamerre, ha nem vagyunk még 100%-osan biztosak dolgunkban. Jézus szavai, miszerint

„aki az eke szarvára teszi kezét és hátrafelé néz, nem alkalmas az Isten országára” (Lk 9,62),

véleményem szerint ezt is jelenti: az elköteleződéshez bátornak kell lenni.

Szent Ignác szerint három olyan belső időjárás van, melyben alkalmasak vagyunk jó döntés meghozatalára. Az első, melyben Isten hívása teljesen világos, érezzük, hogy döntésünkhöz „most van a kellő idő, most van az üdvösség napja!” (2Kor 6,2) Szép példa erre Máté meghívása:

„Amikor Jézus továbbment, látott egy Máté nevű embert, amint ott ült a vámnál. Szólt neki: »Kövess engem!« Az felállt és követte.” (Mt 9,9)

Viszonylag ritka, de létező belső időjárás ez. A második már gyakoribb: lelki életünkben váltakozik a szárnyalás, Isten jelenlétének erős érzékelése, és a szárazabb, üresebb időszakok. Ha figyelemmel kísérjük ezeket a változásokat, kirajzolódik egy ív, mely megmutatja a jó döntés irányát. Ebben az „időjárásban” különösen is fontos lelki vezető jelenléte, lelki napló vezetése. És a harmadik: a nyugalom ideje. Ekkor nem élünk át erős lelki dinamikákat, de az értelmi megfontolásra kiválóan alkalmas időről van szó. A jó döntéshez szükséges mérlegelést, eddigi életünkre való reflexiót könnyen meg tudjuk tenni ilyenkor. Mindhárom említett belső időjárás alkalmas a jó döntés meghozatalára, nem jobb, vagy rosszabb egyik a másiknál.

7. Élet a döntés után

Ahogy az elköteleződés felé közeledünk egyre világosabban látszik, hogy a döntéshozatal nem cél-, hanem rajtvonal: innen indul a pálya, a jó harc, melyre életünk végén reméljük Szent Pálhoz hasonlóan tudunk majd visszatekinteni: „A jó harcot megharcoltam, a pályát végigfutottam, hitemet megtartottam.” (2Tim 4,7) Itt azért fontos megkülönböztetnünk egymástól a végleges (pl.: házasság, papság) és a határozott vagy határozatlan időre szóló, de nem végleges döntéseket (pl.: szakma, munkahely). Az utóbbi esetekben a körülmények változásával lehet, sőt, bizonyos helyzetekben kell is újragondolni korábbi választásunkat.

Véglegesen elköteleződésben élő embernek már nem kell azon gondolkoznia, hogy mit kezdjen az életével. Aki ezt már egyszer őszintén, lelkiismeretesen végiggondolta, átimádkozta és szabadon döntést hozott, annak ezt nem kell, sőt nem is szabad felülvizsgálnia – a kezdeti szeretethez, lelkesedéshez viszont érdemes újra és újra visszatérni.

Mindenfelé, Egyházon belül és kívül, nap mint nap találkozunk hűtlenséggel. Nekem korábban a jókedvű, aktív, tehetséges papok voltak az elsőszámú példaképeim. Mostanság viszont egyre inkább becsülöm az esetleg nem olyan közvetlen vagy ügyes atyákat, akik minden küzdelmük, esendőségük ellenére hűségesen, kitartóan szolgáltatják ki a szentségeket, közvetítik a Jóistent. Ehhez hasonlóan családos emberek között is talán többeknek több mindenben lehetne jobban, szentebbül élni; de a házastársak egymás iránti hűsége felbecsülhetetlenül nagy jel, tanúságtétel.

A végidőkről nem véletlenül mondja Krisztus Urunk: „A gonoszság megsokasodása miatt sokakban kihűl a szeretet, de aki mindvégig kitart, az üdvözül.” (Mt 24,12-13) A szeretet egyik legfontosabb „tartozéka” a hűség. Kívánom a Bízd Rá Magad minden kedves Olvasójának, hogy Istennel együtt, bátran, jó döntéseket hozzon, végleges elköteleződéseiben pedig az Úr kegyelméből tartson ki hűségesen.

Hivatkozások:

[1] Josef Maureder SJ: Arra tartunk, amerre tekintünk, Korda Kiadó, Kecskemét 2012, 46-47.

[2] Nagy Bálint SJ: Dönts együtt Istennel!, Jezsuita Kiadó, Budapest 2022, 27-33.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: Freepik
Szerző: Háder Márk kispap

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#önismeret

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás

stat_minus_3
Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás
Mentálhigiénés egyéni segítő beszélgetés, lelkigondozás, önismereti csoportok. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

Segítő jelleg: lelkigondozás, lelkivezetés, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Manréza Lelkigyakorlatos Ház

Manréza Lelkigyakorlatos Ház
Teret, csendet és lelki kísérést biztosítunk mindazoknak, akik Isten jelenlétében, csendességben szeretnék megtalálni útjukat, testi, lelki pihenésre, megújulásra vágynak.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat, lelkivezetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, papoknak, szerzeteseknek

Elérhető: Pest megye, online, egész évben rendszeres jelleggel

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

párKatt.hu katolikus társkereső

párKatt.hu katolikus társkereső
A honlap célja, hogy segítse az olyan, azonos értékrendet valló emberek egymásra találását, akik egymással szentségi házasságot szeretnének kötni, és erre alapozzák családjuk jövőjét.

Segítő jelleg: társkereső

Ajánljuk: egyedülállóknak, párkeresőknek

Elérhető: online, folyamatosan

Párkatt Rendezvényszervező és Szolgáltató Kft.

Érdekel

Életrendezés Háza lelkigyakorlatai

Életrendezés Háza lelkigyakorlatai
A Házban megrendezésre kerülő lelkigyakorlatok segítenek az Istenkapcsolat és a hit elmélyítésében a résztvevőknek.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, ifjúsági közösségeknek, közösségeknek

Elérhető: országosan, egész évben rendszeres jelleggel

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

Lelkigyakorlat párkeresők számára

stat_minus_3
Lelkigyakorlat párkeresők számára
A lelkigyakorlatra szeretettel várjuk azokat a 25–45 év közötti, párkereső személyeket, akik szeretnének imádságos légkörben, közösségben másokkal ránézni párkeresési küzdelmeikre, az egyedülálló lét kihívásaira és lehetőségeire. Az előadások, beszélgetések, és csendes idők révén megpróbáljuk megtalálni azokat a pontokat, ahol változtathatunk önmagunkon, másrészt gyakorolhatjuk az Istenre való ráhagyatkozás képességét.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat

Ajánljuk: egyedülállóknak, párkeresőknek

Elérhető: országosan, évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal

Koinónia Családterápiás Műhely

Érdekel

Gyakorlatok a Szentlélekben felnőtteknek és kamaszoknak

stat_minus_3
Gyakorlatok a Szentlélekben felnőtteknek és kamaszoknak
A felnőtt életkor sajátosságaiból adódó kihívásokra adható érett válaszok keresése a csendben, az imában és személyes beszélgetésekben. Az öregedés során tapasztalható hanyatlásban rejlő szép életlehetőségek felfedezésében igyekszünk segíteni. A halál közeledésével való éberebb szembesülés nem ünneprontás, hanem épp előkészület az Ünnepre. A kamaszok őszintén keresik a hiteles válaszokat Istennel, az emberrel, önmagukkal, a világgal és az élet értelmével kapcsolatban. Ebben a tiszteletreméltó keresésben támogatjuk őket korosztályuknak megfelelően.

Segítő jelleg: lelkigondozás, lelkigyakorlat, lelkivezetés, mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek, függőséggel élőknek

Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, vannak rendszeres, előre meghirdetett és igény szerint egyeztetett alkalmak

Szent Ferenc Kisnővérei

Érdekel

Iránytű Hivatástisztázó Műhely

Iránytű Hivatástisztázó Műhely
Katolikus, papi- és szerzetesi hivatás iránt érdeklődő, 18-30 év közötti fiataloknak tartunk hivatástisztázó műhelysorozatot.

Segítő jelleg: képzés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek

Elérhető: Budapest, Minden év szeptemberében indul, 2 félév alatt 6-6 alkalom

Iránytű Hivatástisztázó Műhely

Érdekel

ELZA- lelkigyakorlatos és zarándokházak

ELZA- lelkigyakorlatos és zarándokházak
Összefoglaló weboldal, ahol megtalálhatod az aktuális lelkigyakorlatokat, zarándoklatokat és látogatóközpontokat.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat, lelkivezetés, zarándoklat

Ajánljuk: iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek

Elérhető: online, folyamatosan

Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája

Érdekel

Montserrat hivatástisztázó év

stat_minus_3
Montserrat hivatástisztázó év
A Montserrat közösségbe olyan 18-30 év közötti katolikus fiatalembereket hívunk, akik munkájuk vagy tanulmányaik mellett Istennek szentelnek egy tanévet az életükből: személyes és közösségi imádságban növekedve, másokat szolgálva önkéntes munkában, a Sodrás utcai jezsuita közösségben élve.

Segítő jelleg: képzés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, férfiaknak

Elérhető: Budapesten, szeptembertől júniusig tart

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

Domonkos Nővérek - Hivatástisztázás

Domonkos Nővérek - Hivatástisztázás
Hivatástisztázó programjainkat azoknak ajánljuk, akiket érdekel a szerzetesség és szeretnék tudni, hogy Isten milyen életállapotra hívja őket.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat, tanfolyam, tréning

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: Budakeszi, évente egyszer

Szent Domonkos Rendi Nővérek Apostoli Kongregációja

Érdekel

KétIgen - PárTan

KétIgen - PárTan
90 perces pörgős, interaktív találkozón gondolkodunk együtt a fiatalokkal szerelemről, elköteleződésről, tapasztalt mentorházaspár vezetésével.

Segítő jelleg: nevelési program

Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak

Elérhető: országosan, előre egyeztetett igény szerint

KétIgen Alapítvány

Érdekel

Chemin Neuf Közösség - ifjúsági misszió

stat_minus_3
Chemin Neuf Közösség - ifjúsági misszió
Fedezd fel Istent a tanúságtételeken, előadásokon, műhelyeken keresztül, valamint a személyes és közösségi imában! Mélyítsd el a kapcsolatodat másokkal a megosztások meghallgatásán keresztül, és a testvéri élet megélésében! Ünnepeljük együtt az Életet, ünnepeljük Istent és tegyünk tanúságot a Reményről, ami bennünk él!

Segítő jelleg: előadás, ima, közösségépítés, lelkigyakorlat, lelkivezetés

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Chemin Neuf Közösség

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató