Hogyan segíthetünk jól, ha valaki úgy érzi nincs tovább?

Cikkek, hírek / Hogyan segíthetünk jól, ha valaki úgy érzi nincs tovább?

Ebben a cikkben

„Nem tudok így tovább élni” – gyakran hallott mondat ez súlyos krízisbe került emberek részéről.

Amit kiemelnék ebből a fájó mondatból, az az „így” szócska. Rövid, jelentéktelen kis szó, de hatalmas súlya van. Kifejez abból valamit, hogy „így” nem megy tovább… Hogy nem látok kiutat, nem látok megoldási lehetőséget, csapdába kerültem, a jelen állapotot fenntarthatatlannak érzem, és nem látok alternatívát. „Így” nem tudok tovább élni.

Kifejezi ugyanakkor azt is, hogy ha lehetne „máshogy”, akkor lehet, hogy újra visszatérne valami az életkedvemből! Akkor lenne mozgástér, lenne alternatíva, lenne miért küzdeni, lenne reménység, lenne élet!

null

Ez a kettősség jellemzi a súlyos krízisben öngyilkossági gondolatokkal küzdő szenvedő ember érzelemvilágát: a lénye egy része kiszállna, feladná; a lénye másik része keresné a kiutat, csak nem találja…

Ilyenkor nagyon fontos a segítség! Hiszen egyedül nem megy, de segítséggel nyílhatnak új utak egy ilyen ellehetetlenült helyzetben is!

Éppen ezért az ilyen krízissel küzdő embert nem szabad egyedül hagyni – a szónak abban az értelmében, hogy kincset ér minden kapcsolódás, beszélgetés, kapcsolati háló az illető körül. Már az, ha valakinek rendszeresen (néhány naponta) el tudja mondani, ami feszíti, segíthet abban, hogy egyrészt ne érezze magát annyira egyedül a helyzetben, másrészt, hogy az elmesélés által oldódjon ez a beszűkültség, és új perspektívák nyíljanak.

Minden barát, családtag tehát egy védőburok, egy segítő kapcsolat lehet! Ettől függetlenül, emellett mindenképp szükséges olyan szakemberhez is fordulni, aki hasonló krízishelyzetek kezelésében képzett!

Hol találhatunk segítséget, szakembert?

A legegyszerűbb a területileg illetékes pszichiátriai ambulanciát, vagy osztályt megkeresni, beutaló nélkül lehet érkezni (egy telefonhívást azért érdemes előtte megtenni, különösen, ha az ambulanciát keressük). Az osztályokon ügyeleti ellátás is van, tehát bármikor, akár hajnali 2-kor, vagy a hétvége közepén is be lehet sétálni az osztályra, ha úgy érzi valaki, hogy baj van, egyedül nem megy tovább, egyedül nem sikerül megtartani az egyensúlyt, megelőzni a rossz gondolatok elhatalmasodását.

Ezt érdemes is megtenni, sőt, ha érezzük, hogy fenyeget az egyensúlyvesztés, előre feltérképezni, hol is a kórház, hogy lehet odajutni, hogy ne akkor kelljen ezzel foglalkozni, amikor nagy a baj.

A kórházban néha annyi is elég, hogy azt a nehéz éjszakát átvészelje ott a krízisben levő, amit nem mert egyedül bevállalni.

Reggelre, ha jobban van, akár dönthet az ambuláns kezelés mellett is (ami azt jelenti, hogy hazamegy, és rendszeresen bejár beszélgetni egy szakemberhez). Ha több idő kell az egyensúly visszaszerzéséhez, lehet ez a tartózkodás hosszabb is, különösen, ha valamilyen járulékos mentális betegségre is fény derül, ami szintén kezelést igényel (pl. depresszió).

Sokszor jól is esik megpihenni, a kórházi lét által kilépni az otthoni fenyegető helyzetből, távolságot venni tőle, kicsit kívülről nézni azt.

A kezelésről az érintett személy mindig maga dönt (természetesen az orvossal megbeszélve a lehetőségeket), kivéve, ha döntésképtelen állapotban van (annyira beszűkült, hogy az adott pillanatban nem beszámítható). Ilyenkor addig az orvosok vállalják át a döntés felelősségét a kezeléssel kapcsolatban, amíg az illető újra képessé válik ezt megtenni, átgondolni. (Ezt kötelező kezelésnek hívjuk, és szigorúan szabályozott jogilag, független orvosszakértő is látja a beteget, hogy biztosan jó döntés szülessen, ne történhessen visszaélés).

null

Néha a segítség még sürgősebb: lehet, hogy arra is kevés az erő, hogy az érintett személy elmenjen a kórházig. Fontos tudni, hogy bármikor lehet, sőt kell is mentőt hívni ilyen helyzetben! Akár maga az érintett is hívhatja a mentőt, vagy valamely családtagja, munkatársa, stb - bárki, aki ott van körülötte.

Az is előfordulhat, hogy erre se tudja rászánni magát az érintett, és mondjuk mások sincsenek épp körülötte, akik ezt megtennék helyette. Ilyenkor fontos felhívni valamilyen éjjel-nappal elérhető krízistelefonszámot, ami be tudja tölteni az „elsősegély” szerepét, addig is, míg az illető további segítséghez jut. Ilyen telefonszám például a következő:

Lelki elsősegély telefonszám: 116 123 vagy +36 80 810 600 (az országos központi segélyhívó szám pedig: 112).

Budapesten külön járóbeteg-ellátás és osztályos ellátás is elérhető kifejezetten a krízisben levők számára, ahol csak ezzel foglalkoznak, erre specializálódtak:

Péterfy Sándor Utcai Kórház - Krízis Intervenciós Osztály és Ambulancia, Budapest VII. kerület, Alsó erdősor u. 7. Tel.: +36 1 322 1896.

Felbecsülhetetlen értékű a jókor kapott jó segítség, hiszen utólag, a krízis elmúltával sokszor átértékelődik minden a bajban levő személyben, és hálás az új esélyért az élettől, hogy megélheti a jövő reményeit, láthatja a számára fontos személyeket, hogy új módon nézhet a nehézségekre, egy megváltozott perspektívából.

Segítség hiányában is oldódik a krízis, jellemzően nem tart tovább 6 hétnél ez a fokozottan beszűkült állapot, utána enged a szorításából, jön egy fellélegzés, megkönnyebbülés. De sajnos, amennyiben a háttér okokban, vagy az azokhoz való viszonyban nem áll be változás, a krízis később kiújulhat. Nem összekeverendő tehát az a megkönnyebbülés, ami inkább egy tompaság, átmeneti eltávolodás a krízist kiváltó helyzettől, a krízis megoldásával, meghaladásával.

"Árulkodó jelek"

A krízis mélysége személyenként nagyon különböző. Az a jelenség, hogy átfut a fejünkön egy gondolat, milyen lenne meghalni, még messze van a konkrét öngyilkossági gondolatoktól.

Nem kis kihívás felmérni egy krízis mélységét, érdemes ebben inkább szakemberre hagyatkozni, és minden szuicid (értsd: öngyilkossági) késztetést komolyan venni.

Ettől függetlenül, nem minden krízis olyan súlyosságú, hogy azonnali beavatkozást igényel. Amire általában figyelni szoktak a szakemberek a krízis mélységének, súlyosságának, az öngyilkossági késztetések akut jellegének megállapítása során, az egyrészt az, hogy mennyire konkrétak ezek a gondolatok. A konkrét tervek (az öngyilkosság módjára vonatkozóan) mindig sokkal veszélyesebbek, mint az általános gondolatok.

Szintén veszélyes, ha a személy nem tudja kiadni a haragját, dühét, hanem a feszültséget maga ellen fordítja (pl. magát hibáztatja mindenért). Az izoláció szintén veszélyes egy ilyen állapotban, tehát, ha kevesekkel tart a bajban levő személy kapcsolatot, magára marad a problémájával, egyre inkább magába fordul, nem enged másokat közel, nem osztja meg a nehézségeit másokkal. Lehet, hogy ebben még a jó szándék is vezérli, hogy nem akar mások terhére lenni, vagy egyszerűen csak kívülállónak érzi magát minden társaságban, a sok nehéz érzés miatt, amit hordoz.

Mégis, ez az izoláció azért is veszélyes, mert egyre inkább csak a saját megakadt gondolatait pörgeti magában, ami meddő körforgássá alakul, mint egy sárba ragadt kocsikerék. Nincs egy külső kapcsolódási pont, ami új színt vihetne a képbe, amiben meg lehetne kapaszkodni.

A beszűkülés, tehát az az állapot, amikor már semmi másra nem tud gondolni az illető, csak a nehézsége körül forog, akut krízist jelez: ilyenkor fontos a gyors segítség számára.

null

De hogyan is segíthetünk, azon túl, hogy szakemberhez juttatjuk az illetőt?

Van, amit megtehetünk, családtagként, ismerősként is, mint például azt, hogy nem hagyjuk magára, ahogy erről már a korábbiakban is szó volt.

Megtehetjük azt is, hogy nyíltak vagyunk: ez nem árt, inkább segít: értve ezalatt akár az arról való érdeklődést is, hogy vannak–e rossz gondolatai az illetőnek.

A kimondás már fél siker, hiszen akkor már nincs egyedül ezekkel a gondolatokkal a krízisben levő. (Az egy másik kérdés, hogy a hozzátartozót, barátot meg nagyon megterhelheti, amit hall, tanácstalannak érezheti magát, hogy most mit tegyen – ezért is fontos, hogy szaksegítség is legyen a bajbajutott mellett, ne csak baráti/családi segítség.)

"Biztonsági terv", mint kapaszkodó

A családtagok, barátok segíthetnek egy „biztonsági terv” kialakításában is, itt is ideális, ha ez a szakemberrel egyeztetve történik. Egy ilyen biztonsági terv kiterjedhet arra, hogy:

null

Egy ilyen kapaszkodó a leglehetetlenebb helyzeteken is átsegíthet, legyen az akár egy személy, egy jövőbeli cél, vagy a küzdés maga, az esélyadás valami jobbra, az emberi méltóság.

Keresztény emberként a fentiekhez hozzátenném az ima valóságát, lehetőségét. Isten is lehet egy segítő kapcsolat, aki felé fordulni tud akár az érintett krízisben levő, akár a hozzátartozó, aki aggódik a szerettéért. Ahogy a bajban ismerszik meg a leginkább a jóbarát,

sokszor épp egy krízis helyzet az, ami valóságos tapasztalatot hoz arról, hogy nem csak evilági segítségben remélhetünk, hanem Valaki még van, akinek számítunk, aki velünk van.

Fontos azonban, hogy a kegyelem erejében ne a szaksegítség helyett, hanem amellett bízzunk!!! Hiszen a bajbajutott lehet, hogy épp a krízisállapota miatt nem is képes imádkozni, sőt, talán Istenben is kételkedik a szenvedései okán.

Soha ne hagyjuk tehát őt emberileg egyedül, és szaksegítség nélkül!

Végső soron persze minden élet, és az élet minden megújulása ajándék, kegyelem. Amikor hirtelen kitisztul az ég, új perspektívák nyílnak, megoldódnak helyzetek, visszatér az erő, kioldódnak a csomók. Amikor feloldódik a krízis, és újra van tovább. Van élet.

Erről a tapasztalatról szól Reményik Sándor verse is, amellyel ezeket a sorokat zárom:

Reményik Sándor: Kegyelem

Először sírsz.
Azután átkozódsz.
Aztán imádkozol.
Aztán megfeszíted
Körömszakadtig maradék-erőd.
Akarsz, egetostromló akarattal –
S a lehetetlenség konok falán
Zúzod véresre koponyád.
Azután elalélsz.
S ha újra eszmélsz, mindent újra kezdesz.
Utoljára is tompa kábulattal,
Szótalanul, gondolattalanul
Mondod magadnak: mindegy, mindhiába:
A bűn, a betegség, a nyomorúság,
A mindennapi szörnyű szürkeség
Tömlöcéből nincsen, nincsen menekvés!

S akkor – magától – megnyílik az ég,
Mely nem tárult ki átokra, imára,
Erő, akarat, kétségbeesés,
Bűnbánat – hasztalanul ostromolták.
Akkor megnyílik magától az ég,
S egy pici csillag sétál szembe véled,
S olyan közel jön, szépen mosolyogva,
Hogy azt hiszed: a tenyeredbe hull.

Akkor – magától – szűnik a vihar,
Akkor – magától – minden elcsitul,
Akkor – magától – éled a remény.
Álomfáidnak minden aranyágán
Csak úgy magától – friss gyümölcs terem.

Ez a magától: ez a Kegyelem.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Dr. Szabó-Jáki Zsuzsanna

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#egészségügyi ellátás #mentálhigiénés segítség

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Egyszülős Központ - Egyedülálló Szülők Klubja

Egyszülős Központ - Egyedülálló Szülők Klubja
Gyermekét egyedül nevelő szülőknek nyújtunk segítséget: jogi és munkaügyi tanácsadással, gyermekeik korrepetálásával, közös egyszülős családi táboroztatással, az Egyszülős Központban hétfőtől péntekig való napközbeni jelenléttel - helyszíni és online programokkal.

Segítő jelleg: előadás, film, gyakorlati segítség, jogi tanácsadás, klub, korrepetálás, közösségépítés, közösségi támogatás, önsegítő csoport, tábor, tanácsadás, tréning, gyermekfoglalkozás

Ajánljuk: gyermeküket egyedül nevelőknek, elváltaknak

Elérhető: bárhonnan, egész évben rendszeresen

Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány

Érdekel

Egyedülálló szülők AVE lelkigyakorlata

stat_minus_3
Egyedülálló szülők AVE lelkigyakorlata
Elvált, külön élő, özvegy, soha meg nem házasodott szülőknek, azaz EGYEDÜLÁLLÓ SZÜLŐKNEK szól a három hétvégéből álló AVE kurzus, ha még friss, maximum 5-6 éven belüli a család széthullásának a sebe. Az AVE kurzus a talpra állás, "újratervezés" lehetőségét kínálja. Azoknak szól, akik még nem látják, hogyan tovább a házastársuk nélkül, lehetnek-e még boldogok, mi lesz így a gyerekeikkel. Az AVE kurzus után a gyerekek ismét derűsnek, kiegyensúlyozottnak látják szülőjüket.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, lelkigyakorlat

Ajánljuk: gyermeküket egyedül nevelőknek, elváltaknak

Elérhető: Budapesten rendszeresen, de hívásra vidéken is., évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal, vannak rendszeres havi "továbbsegítő" alkalmak Budapesten.

Emmánuel Közösség

Érdekel

Szalim - Fiatalok a fiatalokért

stat_minus_3
Szalim - Fiatalok a fiatalokért
Közösségeket kínálunk a fiataloknak, ahol nem csak barátokra tehetnek szert, hanem megtapasztalhatják az önzetlen szeretet, az önkéntesség szépségeit. A fiataloknak több lehetőséget is tudunk kínálni: lelkigyakorlatok, közösségi programok, kirándulások, a nyár folyamán a BoscoFeszt keresztény táborfesztivál, illetve az önkénteseknek képzések, országos találkozók. Fiatal felnőtteknek arra kínálunk lehetőséget, hogy keresztény közösségben töltsék szabadidejüket. A nyár folyamán egy családias hangulatú, keresztény fesztivált szervezünk, a STÉG - Szalézi Tófesztivált. Továbbá év közben kétszer van lehetőségük szalézi lelkigyakorlaton részt venni kortársaikkal. Nem csupán résztvevőként várjuk őket, hanem lehetőségük van önkéntesként is becsatlakozni programjainkba, hogy fiatalként szolgálják a többi fiatalt.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, lelkigyakorlat, tábor

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, önkénteseknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, egész évben rendszeres jelleggel

Don Bosco Szalézi Társasága

Érdekel

Pálferis Közösségek

Pálferis Közösségek
Folyamatosan új, tematikus csoportokat indítunk, különböző élethelyzetben lévőknek: OpenSky (20-35 év közöttieknek), senior közösség, imacsoport, biokertészet, kamarakórus és karitász.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: változó helyszíneken, egész évben rendszeres jelleggel

Pálferi Alapítványa a Teljes Életért

Érdekel

Magyar Cserkészszövetség

Magyar Cserkészszövetség
Kisközösségben fiatal vezető foglalkozik a gyerekekkel, mely kisközösség egy nagyobb csapat részeként működik. Számtalan szabadidős, hasznos tevékenységet nyújtanak a csapattagok számára a különböző természetközeli programok.

Segítő jelleg: közösségépítés, nevelési program, önkéntesség, tábor

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, felnőtteknek

Elérhető: országosan, egész évben rendszeresen

Magyar Cserkészszövetség

Érdekel

Szentjánosbogár Közösség - ifjúsági lelki napok és rendszeres Szentjánosbogárklubok

stat_minus_3
Szentjánosbogár Közösség - ifjúsági lelki napok és rendszeres Szentjánosbogárklubok
6-7 napos nyári lelki napokat szervezünk 14-16 éves kamaszoknak, illetve komolyabb témákkal is foglalkozó ifjúsági lelki napokat 17-től 21 éves ifjaknak. A Szentjánosbogarak vezetőképzőn, évközi klubokon, programokon, bálokon, métabajnokságon is részt vehetnek és iskolai lelki hétvégék megtartását is vállaljuk. Célunk közösségben megtartani egymást a keresztény értékek között, kikapcsolódni, feltöltődni, minőségi időt együtt eltölteni. Felnőttek táborát, közösségerősítő és családos lelki napokat szervezünk.

Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, önkéntesség, tábor, gyermekfoglalkozás, lelki nap

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak

Elérhető: országszerte, egész évben rendszeresen

Szentjánosbogár Közhasznú Egyesület

Érdekel

Mente Misszió gyermek- és ifjúsági közösségek

stat_minus_3
Mente Misszió gyermek- és ifjúsági közösségek
Közösségeket szervezünk a Váci Egyházmegye különböző plébániáin kisiskolás és kamasz fiataloknak a közösségi keresztény életre való játékos felkészítés jegyében, az Egyház és a keresztény közösség iránti későbbi elköteleződés céljával. Programjainknak játékos, gyakorlati és lelki vonulata is van. Előadástémáinkat az ő korosztályos érdeklődési körüknek és élethelyzetüknek megfelelően választjuk. Közösségeinkben feltehetik kényes kérdéseiket is, melyekre igyekszünk korrekt, alapos, őszinte, katolikus válaszokat adni, hogy átgondolt döntéseket hozzanak az életükre nézve. Fiatal felnőtteknek is szervezünk közösségeket 30 éves korig. Előadástémáink, közösségi önkéntes feladataink segítenek a hivatásuk kialakulásában, egyház iránti elköteleződésükben és életre szóló döntéseik meghozatalában. A közösségben mindenki életkorának megfelelő csoportban dolgozhatja föl az aktuális előadástémákat, miközben kortárs kapcsolatok születnek. Családcsoportjainkat házasok alkotják, akik élethelyzetüknek megfelelően alakítják programjaikat a nagy közösséghez is kapcsolódva.

Segítő jelleg: hitéleti segítség, ima, közösségépítés, tábor, lelki nap

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, fiatal felnőtteknek

Elérhető: Váci Egyházmegye: Salgótarján - Hatvan - Szolnok - Cegléd - Dabas - Gödöllő - Vác térsége, egész évben rendszeresen

Váci Egyházmegyei Ifjúsági Lelkészség

Érdekel

Közösségek.hu

Közösségek.hu
A kozossegek.hu segít megtalálni a közösséged, a Te igényed szerint.

Segítő jelleg: közösségépítés

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak, egyedülállóknak, nőknek, férfiaknak

Elérhető: Az interneten keresztül nemzetközi szinten elérhető a szolgáltatás., folyamatosan

Közösségek.hu Munkacsoport

Érdekel

KALÁSZ csoportok kamasz lányoknak

KALÁSZ csoportok kamasz lányoknak
Női köreink mellett lány-csoportjaink is vannak kamaszlányoknak, amik közösséget nyújtanak, családi életre nevelnek, nemzeti és vallási értékeket közvetítenek. Ősszel és tavasszal egész hétvégés programot, nyáron egyhetes tábort is szervezünk ennek a korosztálynak.

Segítő jelleg: lelkigyakorlat, tábor, workshop

Ajánljuk: kamaszoknak

Elérhető: Országosan, ill. határon túli magyar nyelvű csoportjaink is vannak, egész évben rendszeres jelleggel

KALÁSZ - Katolikus Asszonyok és Lányok Szövetsége

Érdekel

KALÁSZ csoportok nőknek

stat_minus_3
KALÁSZ csoportok nőknek
A KALÁSZ csoportok női közösséget nyújtanak a keresztény nőknek rendszeres csoporttalálkozókkal. A lányokat és asszonyokat segítjük abban, hogy a katolikus hit és a tiszta erkölcs alapján tudják betölteni a sajátos női hivatásukat a társadalomban, az egyházban és a családban, mert a hitvesi és családanyai szerepre sem a széthullt családok, sem az iskolai oktatás nem készít fel. - Népi, nemzeti kultúránk, hagyományaink ápolása - A keresztény nők identitásának és hitének erősítése

Segítő jelleg: klub, lelkigyakorlat, tábor, tanfolyam

Ajánljuk: nőknek

Elérhető: Országosan, ill. határon túli magyar nyelvű csoportjaink is vannak, egész évben rendszeres jelleggel

KALÁSZ - Katolikus Asszonyok és Lányok Szövetsége

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató