„Ha kenyeret adsz az éhezőnek, és jól tartod a nyomorultat, akkor fölragyog a sötétben világosságod, és homályod olyan lesz, mint a déli napfény." (Ézs 58,10)
Sokunk igénye, hogy a számunkra fontos jó ügyek előmozdításában tevőlegesen is részt vehessünk. Ehhez bekapcsolódhatunk a civil szervezetek munkájába, hiszen mindig szükség van elhivatott, dolgos kezekre. A civil szervezetek elsődleges „megélhetését”, azaz a működésüket a pénzbeli adományok biztosítják, ugyanakkor az önkéntesek munkája nélkül, a legtöbb esetben nem tudnák biztosítani a szolgáltatásaikat, holott társadalmi szinten elengedhetetlenül szükség van rájuk.
Önkéntes oldalról szintén sokat profitálhatunk az önkénteskedésből. Fiatalként a kötelező 50 óra közösségi szolgálat elvégzése közben értékes baráti kapcsolatokkal gyarapodhatunk és akár a hivatásunkra is rálelhetünk. Egy-egy így megismert szervezet rendszeres támogatása akár családi hagyománnyá is válhat.
Tíz éves kortól már bevonhatjuk a gyerekeket is az életkoruknak megfelelő önkéntes feladatokba és lehet ez a család egyik közös „családépítő” szokása is, ahol együtt élhetjük meg, hogy hozzátenni a nagy egészhez milyen jó. A gyerekek így szüleik példájából szívhatják magukba ennek a jelentőségét, megtapasztalják ennek pozitív lelki hozadékát, miközben közös élményként van jelen az életükben. Friss nyugdíjasként szintén a közösség és a hasznosság örömét és érzéseit, és sokaknál a magány gyógyírját kaphatjuk meg a közösségi szolgálatokkal.
Minden életkorban fontos lehet adni, és tehetünk azért, hogy ez minél inkább az életvitelünk részévé váljon, akár egyénileg, akár az egész család számára, ahol kicsik és nagyok együtt élhetik meg, hogy jót tenni jó, pláne együtt.
Az önkéntes szolgálat megmutatja számunkra a segítségadás örömét és segít elfogadni, beépíteni a szemléletünkbe a másokért való felelősséget. Adni sokkal többet jelent, mint keresztényi kötelesség. Belső hívás, hit és elköteleződés. Életforma. És mindeközben megérezhetünk Isten végtelen szeretetét.
1. Tájékozódj!
Egy-egy számodra fontos téma kapcsán keresgélj az interneten (például https://www.onkentes.gov.hu/), közösségi portálokon, ill. kapcsolódj be a Bízd Rá Magad segítői közösségébe, a közel 170 segítő szervezet munkájának támogatásával. Az Önkénteskedj! aloldalon alkalmi és rendszeres önkénteskedési lehetőségek közül is válogathatsz idődhöz, erődhöz, lehetőségeidhez mérten.
2. Mi a szívügyed?
Keress olyan szervezetet a lakóhelyed közelében, amelynek a missziója közel áll hozzád! Keresd meg őket személyesen, biztos lehetsz benne, hogy minden szükséges információt megkapsz az önkéntes lehetőségekről. Kérdezd meg például, hogy milyen gyakorisággal, milyen időközönként van szükségük önkéntesekre, milyen típusú segítségre van szükségük, kell-e valamelyikhez adott esetben szakképesítés stb. A legtöbb helyen tartanak tájékoztató napokat is, amikor minden információt megosztanak a lehetőségekről.
3. Mérd fel, mennyi időd van önkéntes munkára!
Nagyon fontos, hogy felmérd ténylegesen mennyi időt és energiát tudsz erre rászánni. Így be tudod építeni a naprendedbe és a segítő szervezet is tudni fogja mikor számíthat rád.
Ha megszületett a szívedben az elhatározás, mindig tartsd szem előtt az is, hogy adni abból tudsz, ami benned van, ezért figyelj arra, hogy te is eleget pihenj és töltekezz. Mindig az életkorodnak, élethelyzetednek megfelelő, állapotbeli feladataid (pl. kisgyermekek, család ellátása) mellett végezhető szolgálatot vállalj! Nem megoldás és senkinek sem teszel jót azzal, ha a saját szükségleteidet elhanyagolod. Amikor segítesz, tedd teljes szívvel, de önmagadat is szolgáld jól és amikor töltekezik a lelked, azt is csináld odaadóan.
4. Milyen tevékenységeket végeznél szívesen?
Egy-egy szervezetnél mindig többféle munkalehetőség van és nem kell olyasmit csinálnod, amit egyébként nem szívesen teszel, ettől ne tarts! Mindig elmondják, hogy a szervezet számára milyen típusú feladatokban van szükség dolgos kezekre, és mindenkitől csak azt fogják kérni, amit fel tud vállalni. Általában a belépés előtt egy tájékoztató nyomtatványt kell kitölteni, ahol felsorolják, milyen típusú feladatok vannak, te pedig kiválaszthatod, melyiket csinálnád szívesen.
Az önkéntes munkák zöme nem igényel speciális tudást és könnyen betanulható (például ételosztás, ház körüli munkák, szemétszedés, adományok gyűjtése stb.), ugyanakkor az is előfordul, hogy segítő szervezet kimondottan valamilyen konkrét szakmai tudással keres önkéntes segítőket. Vannak olyan tevékenységek, amelyek szakképzettséget igényelnek (például terápiás segítségnyújtás, jogi segítség stb.), így ilyen típusú feladatra ennek fényében jelentkezz. A Bízd Rá Magad önkéntes adattárában le tudod szűrni többek között azt is, hol és milyen típusú szakképzettséggel keresnek önkénteseket.
5. Ha pénzt vagy használati eszközöket adományoznál inkább
Ha anyagilag is szeretnéd segíteni a szervezetek munkáját, azt ma már nagyon sokféleképpen megteheted. Az adomány lehet egyszeri vagy rendszeres pénzadomány, lehet ruha, cipő, háztartási eszköz, bútor, könyv stb. Küldhető pénzadomány postán vagy telefonhívással, de akár online lehetőségeken keresztül is. Tudj meg többet az adományozásról szóló cikkünkből! https://bizdramagad.hu/cikkek/az-adomanyozas-kulturaja/
6. Kaphatok juttatásokat?
Az önkéntesség lényege, hogy a munkát pénzbeli ellenszolgáltatás nélkül végzed. Tedd jó szívvel, önzetlenül! Mindenki úgy adjon, ahogyan előre eldöntötte szívében, ne kedvetlenül, vagy kényszerűségből, mert
„a jókedvű adakozót szereti az Isten”. (2Kor. 9,7)
A törvény lehetőséget biztosít arra, hogy például a járulékos költségeidet a szervezet megfizesse számodra. Ez minden esetben függ a konkrét munkától, például, ha védőfelszerelés, munkaruha szükséges, azt biztosítják. Ha például az önkéntes munka során sokat kell utazni, akkor azt is biztosítja a szervezet. Ezt minden esetben egyedi és az önkéntes szerződés tartalmazza. Bármilyen gyakorlati kérdésed merül fel, kérdezz rá bátran!
Az önkéntesség egyszerre fejleszti és építi azt, aki adja és szolgálja a közösséget. Az ötvenórás kötelező iskolai közösségi szolgálat már több, mint egy évtizede része a középiskolák nevelési rendjének és nagy szerepe van a fiatalok társadalmi felelősségvállalásának kialakításában. A bizdramagad.hu portálon több olyan szervezet tevékenységét is megismerheted, akiknél az 50 órás szolgálat is lehetséges.
Ha fiatalként konkrét önkéntes lehetőségeket keresel, szívből ajánljuk számodra a Csak Egyet Szolgálatot, melynek elsődleges célja, hogy a hozzájuk betérő rászorulókat konkrétan és hatékonyan tudják segíteni. Elsősorban konyhai szolgálatra keresnek önkénteseket, reggeli készítésére, ételosztásra. Ha úgy érzed, szívesen áldoznál szabadidődből erre a szolgálatra, örömmel várják a jelentkezésed.
A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület fő célkitűzése, hogy növelje a magyar katolikus közösségek teremtésvédelmi elkötelezettségét – minél szélesebb körrel együttműködve – az egész társadalom javára. Ha te is magadénak érzed a teremtett világ gondozásának és védelmének ügyét és a közösségi gondolkodást, keresd fel őket és legyél náluk önkéntes.
Önkéntes egyetemisták jelentkezését várják a Kórházsuli Alapítványnál is, ahol korrepetálással olyan gyerekeknek segíthetnek, akik gyógykezeléseik miatt kimaradnak az iskolákból. Segíts Te is!
Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye területén működő Katolikus Karitász szervezeténél több, mint 1200 önkéntes vállal karitász szolgálatot. Mindenkit jó szívvel fogadnak, aki érez magában indítást arra, hogy csatlakozzon, keresse meg a helyi plébániai karitász csoportot vagy a plébános atyát. Többek között lehetőség van élelmiszer-, ruha-, gyógyászati segédeszköz gyűjtésre, szétosztásra, táboroztatásra, gyakorlati segítségnyújtásra is.
Ha a keresztény hitet megismertető programok szervezésében vennél szívesen részt, az Alpha Kurzust érdemes lenne felkeresned. Az Alpha egy több hetes kurzus, a keresztény hitet felfedező találkozások sorozata. Minden alkalom része egy jóhangulatú vacsora, egy előadás a keresztény hittel kapcsolatban és egy kiscsoportos beszélgetés, ahol mindenki elmondhatja gondolatait és felteheti kérdéseit az adott témával kapcsolatban. Az Alpha alkalmakat helyi önkéntesek szervezik. Az Alpha megtartásához egy kis csapatra van szükség: a szervezéshez, a vacsora előkészítéséhez, a teremberendezéshez, a kiscsoportok vezetéséhez. Indíts Te is egy Alphát!
Az Otthon Segítünk Alapítvány (OSA) egy olyan országos, közhasznú segítő szolgálat, amelyben szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben, a harmonikus családi élet kialakításában, a szülői készségek megerősítésében a családközpontú segítés alapelvei mentén.
Vannak speciális szaktudást igénylő eseti feladatok is. Hajléktalanok segítésében is gyakori a szakmai önkéntesség kérése. A Csak Egyet Szolgálatnál például az élet legkülönbözőbb területein dolgozó nagylelkű emberek a szaktudásukat adják adományként, ezáltal fodrászhoz, ügyvédi és orvosi tanácsadásokhoz is hozzájutnak a rászorulók.
Ha van olyan társadalmi ügy, ami a szívednek kedves és szeretnél új tapasztalatokat szerezni, tudásodat a jó ügy érdekében kamatoztatni, akkor ennek egy kézenfekvő és gyakorlati formája lehet, ha valamelyik civil szervezetnél, vagy egyházi szolgálatnál vállalsz önkéntes tevékenységet.
Legyél Te is önkéntes! Bízd Rá Magad Te is!
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: Freepik
Szerző: Csabai Hajnalka
Csak Egyet Szolgálat - Szociális Segítő Központ
Segítő jelleg: gyakorlati segítség, hajléktalan ellátás, ima, szociális tevékenység
Ajánljuk: felnőtteknek, időseknek
Elérhető: Budapest, folyamatos
Csak Egyet Szociális Segítő Központ
Alpha kurzusok a keresztény hit kérdéseiről
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: felnőtteknek, közösségeknek
Elérhető: Országszerte, helyi közösségek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel
Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány
Otthon Segítünk - otthoni segítség kisgyermekeseknek
Segítő jelleg: gyakorlati segítség, önkéntesség
Ajánljuk: családoknak
Elérhető: országosan, részletek a honlapon, egész évben rendszeres jelleggel
Otthon Segítünk Alapítvány
Katolikus Karitász - karitász tevékenység
Segítő jelleg: gyakorlati segítség, önkéntesség, szociális tevékenység
Ajánljuk: családoknak, egyedülállóknak, betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: országosan, folyamatosan
Katolikus Karitász - Caritas Hungarica
KórházSuli - gyógykezelés alatt álló diákoknak
Segítő jelleg: korrepetálás
Ajánljuk: betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: Online, országosan, Iskolai tanév ideje alatt
KórházSuli Alapítvány
Ifi Alpha kurzusok fiataloknak az élet és a hit nagy kérdéseiről
Segítő jelleg: tanfolyam
Ajánljuk: kamaszoknak, ifjúsági közösségeknek
Elérhető: Országszerte, helyi közösségek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel
Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.