“Megismertük és hittünk a szeretetben, amellyel Isten van irántunk. Az Isten szeretet, és aki kitart a szeretetben, az az Istenben marad, s az Isten is benne marad.”
(1Jn 4,16)
Gondoljunk csak bele, mi milyen szeretetkifejezésnek örülünk, és mi hogyan szeretjük tudatni másokkal, hogy fontosak a számunkra? Van, akinek fontos, hogy ajándékokat kapjon és adni is szereti, van, aki sokkal fontosabbnak tartja a szeretteivel megélt minőségi, közös időt. Van, aki azzal mutatja ki környezete számára, hogy számíthatnak rá, hogy mindig „ott van”, mindig segítséget nyújt és van akinek egy szerető ölelés mindennél többet jelent.
Különbözőek vagyunk, a szeretetünket is másképp fejezzük ki és másképp fogadjuk jól. Gary Chapman amerikai család- és párterapeuta a sok évtizedes praxisa alapján arra a következtetsre jutott, hogy a szeretet kifejezését csakúgy, mint például az anyanyelvünket, tanuljuk életünk során. Chapman öt, különböző szeretetnyelvet határozott meg, amelyeket többféle kombinációban és mértékben használunk életünk során.
Az első szeretetnyelv: az elismerő szavak
Mark Twain mondta egyszer: „Egy kellemes bókkal két hónapig elélek.”¹ Neki úgy tűnik, elég volt évente hat bók a boldogságához, hogy a szíve csordultig legyen szeretettel. De azért nem olyan nagy baj, ha többet kapunk, igaz? A szeretet egyik kifejezésmódja, ha szavakba öntjük a szeretett személy fontosságát, bátorítással, ha netán elkeseredik, vagy szelíd szavainkkal fejezzük ki szeretetünk felé, a mindennapok apró megmozdulásaiban, apró örömeiben.
A második szeretetnyelv: minőségi idő
Megfigyelted már, hogy az étteremben randevúzó párokon mennyire látszik, hogy nem csak a finom ételek miatt vannak ott? Nem csak nézelődnek maguk körül, hanem figyelnek egymásra, kiváncsiak a másikra.
A minőségi idő lényege az együttlét és nem az egymás mellett lét. A minőséget a figyelem adja meg, egy meghitt beszélgetés, őszinte érdeklődés. De ide tartozik minden közös megélés, a közösen töltött idő is. Egy kellemes kirándulás, egy jó kis családi társasjátékozás, közös biciklitúra. Bármi, ahol a másikkal való kommunikáció és a jelenlét a fontos.
A harmadik szeretetnyelv: az ajándékozás
Az ajándék egy igen kézzelfogható jele annak, ha valaki gondol ránk. Persze nem az számít, hogy az a tárgy mennyibe kerül. Gondoljunk csak bele, hogy kisgyermekeink első rajzait milyen nagy becsben tartjuk, hiszen ők ezzel fejezik ki érzéseiket irántunk. A szeretet és az adni vágyás szoros összefüggést jelent. Vannak, akik számára az ajándékok nagyon fontosak, míg másoknak kevésbé, ezért érdemes figyelni arra és meg is kérdezni, minek örül a másik, minek kevésbé.
Persze vannak olyan ünnepeink, ahol az ajándékozás a szokás része, de mi lenne, ha erről is elkezdenénk egy kicsit másképp gondolkozni. Adni mindig jó. Viszont nagyon sok embertársunk sajnos nem csupán szeretetet, de sokszor a méltó élethez elegendőt sem kap. Nekik is tudsz segíteni önkéntes munkával, adományokkal.
Keresd fel például a Katolikus Karitászt, ahol 16 egyházmegyei karitászon keresztül a rászorulókat lehet rövid- és/vagy hosszútávon segíteni például élelmiszerosztásban vagy gyűjtésben, tanszerek gyűjtésében, gyerekjátékok gyűjtésében. Így nem csak a közvetlen környezetednek adhatsz a benned lévő szeretetből, de másoknak is, és te is kaphatsz onnan, ahonnan nem is várod talán.
Az adventi időszakban nagyon sok önkéntes lehetőséget találhatsz a Bízd Rá Magad oldalán is! A helyes adományozásról pedig Adni jó cikkünkben írtunk részletesebben.
A negyedik szeretetnyelv: szívességek
Sokszor nem becsüljük eléggé, pedig annak, hogy másoktól szívességet kérhetünk és számíthatunk rá a nehéz helyzetekben is, óriási szeretet értéke van. De gondoljunk csak a mindennapokra, egy kis figyelmesség is mekkora örömet tud okozni. Például, ha a párunk elénk jön a munkahelyünkre vagy elmosogat helyettünk.
Állítsátok össze a kívánságlistáitokat! Írjátok össze otthon például egy 5 pontos listában, ki milyen szívességnek örülne igazán és ne féljetek használni! Csak úgy, mert adni is ugyanolyan jó a szívességeket és figyelmességet, mint kapni!
Az ötödik szeretetnyelv: az érintés
Az érintés is a szeretet kifejezésének módja, és itt nem csupán a szexualitást értjük ezalatt, hanem a bátorító kézfogást, egy csókot, egy baráti ölelést is. Vagy gondoljunk csak a csecsemőkre, az ő érzelmi fejlődésük elengedhetetlen része az ölelés, simogatás. Az érintéssel kifejezett szeretet kevés időt, de annál nagyobb figyelmet igényel, különösen akkor például, ha a családunkban nem szoktunk hozzá az ilyen típusú szeretet kifejezéshez. Persze ebben minden társadalomnak megvannak a maga konvenciói, a figyelem ezért is különösen fontos.
Ha Te is szeretnéd a pároddal elmélyíteni a kapcsolatod, jobban érteni, megérteni őt és az ő szeretetnyelvét, szívből ajánljuk számodra a Bízd Rá Magad párkapcsolat erősítő lehetőségeit, mint például az EFT - Ölelj át! - párkapcsolat-gazdagító programot.
Ha azt akarjuk, hogy szeretteink szeretet-tankja mindig tele legyen fontos, hogy mind a saját, mind pedig az ő szeretetnyelvüket jól értsük. Ha ismerjük a sajátunkat, akkor arról tudunk beszélni is párunknak, környezetünknek és ezzel segítjük őket, hogy megtanuljanak bennünket is jól szeretni, úgy, ahogyan azt mi szeretnénk. Mi pedig kérdezzünk, figyeljük, hogy a körülöttünk élők minek örülnek. Jól szeretni is meg kell tanulni, és az a jó, amit a másik a legszívesebben fogad.
Könyvajánló
Hogyan őrizhető meg a szeretet a párkapcsolatban, amikor a rózsaszín köd már eloszlott? A válasz az öt szeretetnyelv megismerésében rejlik. Gary Chapman világhírű könyvének megújult kiadása, Az 5 szeretetnyelv: Egymásra hangolva - Az életre szóló szeretet titka (Harmat Kiadó, 2022.) segít a pároknak (is) abban, hogy ráhangolódjanak egymás szeretetnyelvére.
Chapman számos célcsoportot szeretne megszólítani a szeretetnyelvekkel kapcsolatban, így a pároknak szóló köteten túl elérehetőek, a speciálisan egyedülállóknak, mozaikcsaládoknak, fiataloknak, kamaszoknak, gyermekeknek szóló könyvei is a témában.
Bízd Rá Magad Te is!
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média, Ute Ehrhardt és Wilhelm Johnen - Mindennapi hazugságaink, (Trivium Kiadó Kft)
Képek forrása: Freepik, nyitókép: „Boldogabb családokért®” Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program
Szerző: Csabai Hajnalka
E.N.D. Katolikus Házastársi Mozgalom
Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás
Ajánljuk: házasoknak
Elérhető: jelenleg a Váci és a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében valamint Déván vagyunk jelen, de nyitottak vagyunk, folyamatosan
E.N.D. Katolikus Házastársi Mozgalom Egyesület
Alpha Házaskurzus
Segítő jelleg: párkapcsolati tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: Országszerte, helyi gyülekezetek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel
Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány
Cor-Way - Életmódváltás, egyéni fejlesztés
Segítő jelleg: mozgás és spiritualitás
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek
Elérhető: Budapest, I. kerület, Igény szerint, bejelentkezés után
Cor-Way Molnár Renáta
Házas Hétvége - Magyar Házas Hétvége Katolikus Lelkiségi Mozgalom
Segítő jelleg: közösségépítés, közösségi támogatás, tréning
Ajánljuk: házasoknak
Elérhető: országosan, egész évben rendszeres jelleggel
Házas Hétvége Katolikus Alapítvány
"Családban maradva" - segítő filmsorozat
Segítő jelleg: film
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek, közösségeknek
Elérhető: online, folyamatosan
Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya
MotiVÁCió - gyermek és ifjúsági coaching
Segítő jelleg: mentálhigiénés segítség, személyiségfejlesztő program
Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak
Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján
MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.
EFT - Ölelj át! - párkapcsolat-gazdagító program
Segítő jelleg: párkapcsolati tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak
Elérhető: országos, egész évben rendszeres jelleggel
Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány
Férfitalálkozók a Pécsi Egyházmegyében
Segítő jelleg: előadás, közösségi támogatás, workshop
Ajánljuk: férfiaknak
Elérhető: Pécsi Egyházmegye (Baranya és Tolna megye), évente csak néhány előre meghirdetett alkalommal
Pécsi Egyházmegye
NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely
Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség
Ajánljuk: anyukáknak
Elérhető: Budapest, Pest megye, szeptemberben és januárban induló képzések
NagyCsaládos HarcMűvészet
KétIgen - párkapcsolat-gazdagító műhelyek
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek
Elérhető: személyesen budapesti helyszínen vagy online , évente több előre meghirdetett alkalommal
KétIgen Alapítvány
SOLWODI - Segítségnyújtás a kényszerprostitúció és a családon belüli erőszak áldozatainak
Segítő jelleg: egészségügyi ellátás, életvezetési tanácsadás, gyakorlati segítség, kríziskezelés, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés, szociális tevékenység
Ajánljuk: nőknek
Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, folyamatosan
SOLWODI Hungary Egyesület
Forrás-Pszichiátriai betegek közösségi és nappali ellátása
Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség, szociális tevékenység
Ajánljuk: családoknak, betegeknek
Elérhető: Debrecen és környéke, folyamatosan
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok
Segítő jelleg: csoportterápia, segítő beszélgetés
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek
Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján
MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.
Pálos Lelki Központ - Lelkigondozás és pszichoterápia
Segítő jelleg: mentálhigiénés segítség, pszichológus, segítő beszélgetés
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek
Elérhető: Bárhonnan lehet hozzájuk fordulni, egész évben rendszeres jelleggel
Magyar Pálos Rend
Martineum - mentálhigiénés támogató csoportok
Segítő jelleg: csoportterápia
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, özvegyeknek
Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban
Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.