Reziliencia – a titokzatos lelki immunrendszer

Cikkek, hírek / Reziliencia – a titokzatos lelki immunrendszer

Ebben a cikkben

Hogyan lehetséges az, hogy nagyon hasonló adottságú, élethelyzetű emberek esetén, akiket hasonló csapás, tragédia ér, az egyikük fel tud állni belőle, a másik pedig nem?

Talán velünk is előfordult már, hogy valamely szörnyűséget éltünk át, s feltettük maguknak a kérdést: Hogyan lehet ezt túlélni? Más, aki hasonlót élt át, hogyan folytatta életét? Csodálattal nézzük azokat, akiknek sikerült, s kíváncsian próbálunk rábukkanni titkukra.

A változások, veszteségek kezelése az élet része, vannak kisebb mértékűek (például egy munkahelyi elismerés elmaradása), s vannak egészen döbbenetesek. Gondoljunk akár a háborús fogságok vagy természeti katasztrófák túlélőire, el sem tudjuk képzelni, hogy azok után, amit megéltek, újra tudnak nevetni, szeretni, életüket tervezni. Van bennük egy titokzatos szervező erő, mely képessé teszi őket minderre, amit manapság gyakran úgy neveznek: reziliencia.

A stresszel való megküzdés képessége, a reziliencia

Mi a reziliencia története?

A reziliencia manapság divatos fogalom, eredetileg a fizikában használták, vizsgálva azt a paradoxont, hogy egy rendszer teljesítőképessége, fennmaradása és rugalmassága között összefüggés van. Ökológiai kutatásokban pedig olyan jelenségekre lettek figyelmesek, hogy stresszhatás után egyes biológiai rendszerek képesek újra egyensúlyba kerülni, azaz hatékonyan túlélni.

Később a pszichológiában is használatossá vált, sőt használta a fogalmat a fejlődéslélektan, például kutatva azt, hogy hogyan lehetséges, hogy mostoha körülmények között felnövekvő gyermekek egy része képes egészséges, jól működő felnőtté válni, mások pedig nem.

Min múlik? Később elkülönítve a biológiai rezilienciától, elkezdtek kifejezetten pszichológia rezilienciáról beszélni, ahol a fejlődéslélektan mellett, középpontba kerültek olyan kutatások, ahol a fókusz a traumából való felépülésre került (például katasztrófák, háborús helyzetek esetében), illetve a stresszes tapasztalatok mellett kialakuló pozitív alkalmazkodásra és kompetenciára irányultak.

A következőkben a pszichológiai rezilienciáról lesz szó. Azt járjuk körbe, hogyan lehetséges az, hogy az egyén negatív hatások, stresszek, traumák ellenére is újra egyensúlyra képes lelni?

Mi a reziliencia?

A rezilienciát szokták ellenálló képességnek is fordítani, s nincs jobb szavunk rá. Röviden a stresszel, negatív hatásokkal, történésekkel való megbirkózás és az ezekből való kilábalás képessége. Azonban, sajnos ez nem elég pontos, mert nem adja vissza azt a fontos tényezőt, hogy egy rendkívül összetett, bonyolult, soktényezős rendszert jelent, mely segít, hogy a negatív hatásokkal megküzdjünk.

E képesség bonyolultságát mutatja, hogy nem olyan egyszerű kérdés, hogy valakinek jó, valakinek rossz, hanem az is lehet, hogy a személynek bizonyos helyzetekben jól működik, másokban pedig nem, lehet rá mondani tehát, hogy helyzetfüggő is.

Persze vannak olyan személyek, akik annyi különböző megküzdési stratégiát sajátítottak el életük során, hogy számos nehéz, sőt akár traumatikus élethelyzet után is képesek egyensúlyba kerülni. Kívülről tehát úgy tűnhet nekünk, hogy ők magas rezilienciával rendelkeznek. Megküzdésük nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden visszaáll a régi kerékvágásba, hanem jelentheti azt is, hogy jól tudnak alkalmazkodni. Tehát feltételez egyfajta rugalmasságot. Ha pedig nem velünk született, akkor fejleszthető, tanulható, ahogyan a szervezetet is lehet arra edzeni, hogy erősebb legyen és jobban ellenálljon például a fertőzéseknek.

A stresszel való megküzdés képessége, a reziliencia

Hogy kell elképzelni egy ’jó rezilienciával’ rendelkező felnőttet?

A jó megküzdési stratégiákkal rendelkező személy tud problémaorientáltan, érzelemorientáltan és támogatáskereső módon is működni, sőt fel tudja ismerni, hogy melyik élethelyzetben melyikhez nyúljon, hogy egyensúlyát fenntartsa vagy újra visszanyerje.

Ha kell, tud konfrontatív lenni, ha kell visszavonuló, tud problémaelemzőként vagy érzelmek mentén is működni. Például egy balesetnél nagyon fontos, hogy valaki irányítsa a mentést, hogy a krízishelyzetben ne ragadják el az érzelmek, hanem gyorsan, hatékonyan, összehangoltan legyen végrehajtva a feladat. Fontos, hogy akár konfrontálni is tudjon, például egy tűzesetnél erőteljesen fel kell lépni az ellen, hogy valaki visszaszaladjon táskájáért, problémaorientáltan kell viselkedni. De ugyanakkor egy magas, veszélyes helyre felmászó kisgyermekre tilos rákiabálni, mert pont az ijedtség miatt eshet le. Egyik helyzetben életmentő lehet például a kiabálás, a másikban tragédiát okozhat. Az optimális működés e példánál maradva az, ha valaki tud kiabálni, s különbséget tud tenni, hogy mikor tegye, vagy ne tegye.

A vészhelyzetben általában le kell nyomnunk magunkban az érzelmeket, s a gondolkodó és cselekvő funkciókat kell nagyon felerősítenünk. De a vészhelyzet után vissza kell állítanunk a normál szintre e két funkciót, vagyis „lejjebb csavarni” a kogníciót és az akciót, viszont az emóciót is vissza kell állítani a normál tartományba, azt viszont „fel kell csavarni” az alacsony tartományból, újra vissza kell engednünk a lelkünkbe.

E három tényezőnek lehetőleg normál spektrumon kell maradnia, s, ha onnan egy stresszes helyzetből kifolyólag kikerülnek, akkor vissza kell hozni őket a normál tartományba. Akik sokat dolgoznak stresszes, katasztrófális körülmények között, például orvosok, tűzoltók, ott gyakrabban előfordul, hogy nem tudják visszahozni az érzelmeket a normál szintre, rögzül náluk az érzelmek elnyomása, aminek a magánéletben szörnyű következménye lehet. Ezért, ha ezt felismerjük magunknál, hogy nincs harmóniában életünkben ez a három tényező, akkor mindenképpen forduljunk szakemberhez, aki át tudja beszélni velünk, hogy ennek mi lehet az oka, s segít kialakítani azt a képességet, hogy vissza tudjuk nyerni az egyensúlyt.

A stresszel való megküzdés képessége, a reziliencia

Hogyan működik a reziliencia? Mi segíthet, hogy fejlesszük?

A fentiek alapján már sejthetjük, hogy a reziliencia nem jelent stresszmentes életet. Nem egy olyan képesség, amelynek segítségével olyan ügyesek leszünk, hogy elkerülünk minden csapást, hanem a kezelését jelenti.

A stresszel való megküzdés képessége, a reziliencia

A stresszel való megküzdés képessége, a reziliencia

A stresszel való megküzdés képessége, a reziliencia

S bár mindenkinek van egy veleszületett érzékenysége, genetikai adottsága és élettörténete, „csomagja”, amit hordoz, de a lelki immunrendszerünkért mi is sokat tehetünk. S ha nem boldogulunk ezzel magunk, ne restelljünk szakemberhez fordulni, hiszen, ha bármely testi betegségből huzamosabb ideig nem gyógyulunk fel, akkor is segítséget kérünk, orvoshoz fordulunk.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Asztalos Bernadett

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#közösségi támogatás #lelkigondozás #mentálhigiénés segítség #mozgás és spiritualitás #önkéntesség #pszichológus #segítő beszélgetés #Bízd Rá Magad segítői közössége

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Antropos- Mentálhigiénés segítő beszélgetés és lelkigondozás

Antropos- Mentálhigiénés segítő beszélgetés és lelkigondozás
Mentálhigiénés segítő beszélgetésre és lelkigondozásra lehet hozzánk jelentkezni.

Segítő jelleg: lelkigondozás, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: Budapest és környéke, egész évben rendszeres jelleggel

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás

stat_minus_3
Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás
Ingyenes mentálhigiénés segítő egyéni beszélgetés, lelkigondozás. Fizetős csoportos foglalkozások. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

Segítő jelleg: lelkigondozás, lelkivezetés, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálat, Oázis - ahol meghallgatnak

stat_minus_3
Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálat, Oázis - ahol meghallgatnak
Lelkigondozás, professzionális segítség mindazok számára, akik krízisben vannak, „sérülékeny felnőttek”, elakadtak a személyes életükben, magányosak vagy konfliktusaik vannak. Az Oázisba betérők térítésmentesen (4 alkalom, utána már térítésköteles), a feltétel nélküli elfogadás megtapasztalásával képessé válnak arra, hogy találkozzanak értékeikkel, erőforrásaikkal, és azzal élni is tudjanak.

Segítő jelleg: lelkigondozás, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak

Elérhető: országos ellátóhely budapesti központtal és Mobil-Oázissal, folyamatosan

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

Közösségek.hu

Közösségek.hu
A kozossegek.hu segít megtalálni a közösséged, a Te igényed szerint.

Segítő jelleg: közösségépítés

Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak, egyedülállóknak, nőknek, férfiaknak

Elérhető: Az interneten keresztül nemzetközi szinten elérhető a szolgáltatás., folyamatosan

Közösségek.hu Munkacsoport

Érdekel

NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely

stat_minus_3
NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely
A NagyCsaládos HarcMűvészet kis- és nagycsaládos édesanyáknak, nagymamáknak kínál önismereti és készségfejlesztő workshopokat, illetve egyéni kísérést. Arra hívjuk az őket, hogy befelé figyelve fedezzék fel magukban azokat a képességeket és lehetőségeket, amelyek a mindennapok örömtelibb megélésében segítenek. Lehetőséget kínálunk, hogy a résztvevők szembenézhessenek önmagukkal, hogy megláthassák, miben és hogyan lenne érdemes továbbfejlődniük a teljesebb, harmonikusabb családi élet érdekében.

Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: anyukáknak

Elérhető: Budapest, Pest megye, szeptemberben és januárban induló képzések

NagyCsaládos HarcMűvészet

Érdekel

Cor-Way - Mozgással egybekötött lelkigyakorlatok

Cor-Way - Mozgással egybekötött lelkigyakorlatok
Mozgáskurzussal egybekötött lelkigyakorlatok, lelki napok

Segítő jelleg: lelkigyakorlat, mozgás és spiritualitás

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: Országos, évente többször

Cor-Way Molnár Renáta

Érdekel

MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok

MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok
Mentálhigiénés segítségnyújtási lehetőségeket kínálunk felnőttek számára, az egyéni segítő beszélgetéstől az önismereti csoportokig.

Segítő jelleg: csoportterápia, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján

MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató