A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia 2006-ban nyilvánította Mátraverebély-Szentkutat Magyarország római katolikus nemzeti kegyhelyévé. Mária-kegyhelyünk a Kárpát-medence egyik legfontosabb zarándokhelye évszázadok óta.
Az Apostoli Szentszék az evangelizáció szolgálatában kiemelkedőnek tartja a kegyhelyek szerepét: sokféle ember, sokféle problémával keresi Istent ezen a helyen, ahol a ferences szerzetesközösség tagjai segítik őket ebben. A zarándokok bekapcsolódhatnak a kegyhely liturgikus életébe, a szentmisékbe és a zsolozsmába, lehetőségük van gyónásra és lelkivezetésre. A kegyhely által szervezett lelkigyakorlatok és lelki napok különböző korosztályokkal és élethelyzetekkel foglalkoznak.
Lelki nap és háromnapos lelkigyakorlat általános és középiskolás diákcsoportoknak Mátraverebély-Szentkúton: A mátraverebély-szentkúti Nemzeti Kegyhely általános- és középiskolás korosztályok számára szervez lelki napot és háromnapos hétvégi lelkigyakorlatot. A programokat a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Pedagógiai Tanszékének munkatársai állították össze, a gyerekek hittani ismereteinek és Szentkút sajátosságainak megfelelően.
A lelki nap és a lelkigyakorlat célja:
- Istennel való kapcsolat erősítésének segítése
- az önismeret, önvizsgálat segítése
- a figyelem ráirányítása a keresztény értékekre
- a keresztény életmód összetevőinek tudatosítása, gyakorlása
- közösségi együttlét élményének megtapasztalása
A programok részét képezi a kegyhelyismertetés, a szentmise, a zsolozsma és a gyónási lehetőség. A háromnapos lelkigyakorlatba külön kérésre geológiai séta is beilleszthető.
A szentkúti geológiai séták célja a szakrális értékek mellett felfedezni a környék őslénytani, földtani, vízföldtani, barlangtani értékekeit, kincsekeit a Novohrad-Nógrád Geoparkhoz tartozó földtudományi érdekességek sokaságát felvonultató területen.
A főbb állomások (Barátlakások, Szentkút, Szent László hasadék, Vadászgödör) között további megállóhelyek is szerepelnek, amelyek segítik a terület földtani felépítésének megérthetőségét. Információkat kaphatunk a kőzetek abszolút és relatív koráról, rátehetjük a kezünket egy tektonikai vonalra, amely mentén két különböző korú kőzet találkozik és nem utolsó sorban megnézhetjük a kb. 15 millió évvel ezelőtt élt tengeri élővilág meszes maradványait is.