Ez az írás négy részből áll, négy fő gondolatot tartalmaz. Az ifjúság és a fiatal felnőttek szemszögéből mutatja be, hogyan állunk „apáink-anyáink hitéhez”, illetve a (keresztény) értékekhez. Íme a pontok!
1. Mit is mondtok a hitről?
2. Hiteles-e, aki mondja?
3. Abban hiszünk, amiből élet fakad
4. Ne csak beszéljünk: járjunk együtt az úton!
Hajlamosak vagyunk elfeledkezni egy egészen alapvető dologról, amikor ilyen kérdések kerülnek szóba. Mégpedig arról, hogy mit hallunk az előttünk járóktól. Továbbmegyek: hallunk-e valamit? Sok esetben azt kellene válaszolni: nem, igazából nem ismerem a hitüket, sosem beszéltek róla.
Különösen is fontos lenne, hogy amikor annyiféle kuszaság meg szélsőség kínálja magát a világban, lehessen olyan hangokat is hallani, akik egységben vannak az egyházukkal, annak hittani tanításával. „A hit tehát hallásból fakad, a hallás pedig Krisztus tanításából.” (Róm 10,17)
Ehhez képest mennyi zagyvaságot hallani! Én hogy állok ezzel a kérdéssel? Tudok beszélni a hitemről és annak igazságairól? Szükség van rá!
A következő történetről egy ismerősöm számolt be. Idén történt, egy kertvárosi plébánián. Nagyszombat éjjelén a templom körül elindult a feltámadási körmenet. Ez az óra hitünk leglényegéről szól, amikor törekszünk valamivel mélyebben belépni a feltámadás misztériumába. Kevés ennél emelkedettebb helyzet van. Fiatal ismerősöm mégsem tudta mindezt igazán megélni, mert a közelében vonulók közül többen (mondjuk éneklés vagy esetleg csendes imádság helyett), végigbeszélgették a menetet, aminek lényege vélhetően nem érintette meg őket.
Az életben előttünk járók hitéből, hagyományaiból azt tudjuk befogadni, magunkévá tenni, ami tényleg az övék.
Talán sokszor nem is az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e elfogadni és befogadni azt, ami a család, az iskola, az egyház üzenete. Inkább az, egyáltalán meghalljuk-e.
Sokszor érezhetjük azt, hogy a minden pillanatos lehetőségdömping harsogása mellett teljesen lehetetlen átgondolt döntéseket hoznunk. Túl sok opció van, és túl kevés idő. Talán még ilyen-olyan hittanos, közösségi, lelkiségi stb. programból is túlkínálat lehet olykor, nem beszélve a végtelen mennyiségű internetes tartalomról… legyen az podcast, vlog, riportfilm, lélekemelő zene. Ismerős? A bőség zavara! És mi van, ha csak le kéne ülnöm egy csöndes helyre, és hagyni, hogy 20 percig ne történjen semmi?
Minden lehet eszköze annak, hogy megerősödjön a hitem, hogy értékekkel gazdagodjam. Hogy „átmenjen az üzenet”. Mi segít hát a figyelmemet jó helyre vinnem? Segíthet Jézus szava. Amikor a tömeg utánamegy és megtalálja őt, szembesíti őket, miért vannak ott.
„Bizony, bizony, mondom nektek – felelte Jézus –, nem azért kerestetek, mert csodajeleket láttatok, hanem mert ettetek a kenyérből és jóllaktatok. Ne olyan eledelért fáradozzatok, amely megromlik, hanem olyanért, amely megmarad az örök életre. Ezt az Emberfia adja nektek, – őt ugyanis az Atya igazolta.” (Jn 6, 26-29)
Nagy bizalommal tölthet el minket az evangéliumnak ez az apró részlete. Jézus hallgatósága, miután evett a kenyérből, ráérez annak ízére, és, ha nem is rögtön, de egy idő után követi a Mestert. Erre mi is képesek lehetünk!
Ha megízleltük az igazán jót, előbb-utóbb rájövünk, hogy nincs szükségünk napestig okos meg látványos dolgokat nézni, hallgatni…
Hanem nyomás a Mester után, aki ilyen kenyeret adott nekünk! Azért fogod meghallani, meglátni, észrevenni az Igazságot, mert mindennél hatalmasabb. Más az íze.
Amit megismertem, azt bizony tovább kell adnom. Tanultuk, tudjuk, elméletileg. De hogyan?
Újra meg újra föl kell tennünk magunknak a kérdést: hogyan is csinálta Jézus? Ő a hit alapjait tanítványainak abban a három évben, amíg velük volt, úgy adta át, hogy velük járt városról városra, együtt vándoroltak, együtt ettek, ittak, együtt élték az életüket. Jézus valósággal eléjük élte az evangéliumot. Ez a közösségben létezés elsőre talán nagyon szépnek és kívánatosnak tűnik, de ha kicsit jobban belegondolunk, nem mindig olyan egyszerű hosszú távon bárkit is elviselni, különösen, ha tényleg jóformán 0-24 órában együtt vagyunk.
Nehezen tudom elképzelni, hogy ne mentek volna néha a tanítványok, az apostolok is egymás agyára. Sőt, úgy képzelem, valószínűleg gyakran Jézust is fáraszthatták, bosszanthatták. De Ő kitart mellettük. Bízik bennük, és türelemmel van feléjük. Ezzel a különös társasággal képzeli el a jövőt is – az egyház indulását. És emlékezhetünk, a tanítványoknak sokszor milyen sokára kezd el bármi is derengeni mindabból, amit a Mester szeretne átadni számukra. Mégsem cseréli le őket. Velük van dolga. Hűséges türelemmel van feléjük. És a szeretetnek ez a megtapasztalása biztosan elért a szívük mélyére már akkor is, amikor értelmük még nem tudta felfogni mindazt, ami történik velük.
Azt gondolom, a hitet legjobban mégis így tudjuk egymásnak átadni, így tudjuk továbbadni, az utánunk jövőknek is örökül hagyni. Hogyha nem vagyunk restek, se túl kényesek egymás mellé szegődni az élet zarándokútján. Ha Jézus pedagógiáját próbáljuk követni. Kell ehhez egy jó nagy adag türelem is, de másként nem tudunk együtt haladni – a hit pedig közösségre indít minket.
A közös zarándoklás képe pedig egy friss élményt idéz fel bennem. Húsvétot követően egy baráti társasággal Rómában jártunk. Nagyszerű élmény volt, de nem csak Róma miatt, hanem mert mindezt együtt éltük át. Ezt örökíti meg a következő néhány sor, ami tulajdonképpen egy barátoknak szóló levél, és ami talán jól illusztrálja az eddig leírtakat is. Az irgalmasság vasárnapján íródott.
"Hálás vagyok mindnyájatoknak az elmúlt napokért. Idő lesz felfogni, hogy mi mindenben volt részünk. Hiszen számomra ez a római kirándulás, ami egyben egy különleges zarándoklat is volt, hasonlított az Apostoli Palota Raffaello-festette loggiáihoz. A végeláthatatlan folyosók pazar díszítettsége: rengeteg szín, kép, forma, történet, antik, bibliai és reneszánsz motívum és mögötte még sokszor annyi gondolat, figyelem, idő és munka. Az összhatás az, ami elsősorban lenyűgöz, de külön-külön aligha érthetők meg a kisebb-nagyobb képek, melyekből sokszáz van. Inkább csak a rácsodálkozás marad, és az emlékek. Ezek alapján döbbenhetünk rá az élmény nagyságára, a megajándékozottságunk nagyságára.
Az a három folyosó a maga gazdag és befogadhatatlan valóságában, kimeríthetetlen üzeneteivel leképezi ennek a római útnak a napjait. Megannyi hely, kép, látvány és találkozás. Szédítő és fárasztó egyszerre – hol együtt örülünk, hol egymás idegeire megyünk. De együtt csináljuk, és ettől válik zarándoklattá, mint az egyház kétezeréves története is. Kismillió bénázás, bosszantó dolog, különböző emberek mégis egy úton járnak és közben csodák történnek. Ezek vagyunk mi, ez a mi egyházunk. És ezért vezet minden út Rómába.
Négynapos zarándoklatunk csak egy apró epizódja volt élethosszig tartó zarándoklatunknak és csak egy szempillantásnyi idő az egyház örök zarándoklatában. Mégis ez a négy nap életre szóló muníciót adhatott a folytatáshoz, egy-egy élménye, például a magát zarándokként megnevező Loyolai Szent Ignác szobájának egyszerű látványa által.
Köszönöm, hogy együtt járhattunk az úton, ahogy azt Róma püspöke, Ferenc pápa is kérte tőlünk csíksomolyói látogatása alkalmából. Életünk fonalait összeadva szőjük együtt a jövő szőttesét! – tette hozzá az egyházfő. Vinculum caritatis: a szeretet kötelékében, „bilicsében”, azaz helyesen függve a valóságtól, kapcsolódva ahhoz. Amikor pedig mindezt elmondta az egyházfő, már ott virított a Kis- és Nagy-Somlyó közti nyeregben az irgalmasság szentévének Misericordia felirata.
Mert irgalmasság nélkül nem tudunk együtt járni ezen az úton. Ma, az irgalmasság vasárnapján köszönöm, hogy szeretettel hordoztuk egymást, hogy elviseltetek engem és rám sem róttatok elviselhetetlen terhet. Mert csak így tudunk a feltámadás fényében együtt továbbhaladni azon az úton, amely során élet fakad. Amen."
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Tóth Márton
Barátok Útja - Katolikus ifjúsági zarándoklat
Segítő jelleg: zarándoklat
Ajánljuk: kamaszoknak, fiatal felnőtteknek, ifjúsági közösségeknek
Elérhető: Országos, évente egyszer nyáron
Barátok Útja Zarándoklat Munkacsoport
Zarándoklatok a Mária Úton
Segítő jelleg: zarándoklat
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak
Elérhető: Az egész ország területéről, rendszeres, előre meghirdetett csoportos alkalmak, de egyénileg bármikor járható a Mária út
Mária Út Közhasznú Egyesület
Pálos70 zarándoklat családoknak
Segítő jelleg: zarándoklat
Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, családoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek
Elérhető: Budapest térsége, évente csak néhány, előre meghirdetett alkalommal
Magyar Pálos Rend
Pálos70 gyalogos teljesítménytúra, zarándoklat
Segítő jelleg: zarándoklat
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, ifjúsági közösségeknek, közösségeknek
Elérhető: Budapest térsége, évente csak néhány, előre meghirdetett alkalommal
Magyar Pálos Rend
Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely - gyermekre vágyók zarándokhelye
Segítő jelleg: zarándoklat
Ajánljuk: házasoknak
Elérhető: bárki számára, folyamatosan
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely - zarándoklat, lelki feltöltődés
Segítő jelleg: lelkigyakorlat, zarándoklat
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, közösségeknek
Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, -
Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány
ELZA- lelkigyakorlatos és zarándokházak
Segítő jelleg: lelkigyakorlat, lelkivezetés, zarándoklat
Ajánljuk: iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek
Elérhető: online, folyamatosan
Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája
Élő Rózsafüzér Zarándoklat
Segítő jelleg: hitéleti segítség, ima, zarándoklat
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, családoknak, hitoktatóknak, közösségeknek
Elérhető: Budapest és környéke, évente egyszer
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
Zarándoktáborok
Segítő jelleg: tábor, zarándoklat
Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek
Elérhető: Bárhonnan lehet a táborokra jelentkezni általában január közepétől április végéig, minden évben nyáron
Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája
Zarándoktábor-vezető képzés
Segítő jelleg: oktató képzés, tábor, zarándoklat
Ajánljuk: ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, papoknak, szerzeteseknek, pedagógusoknak, közösségvezetőknek
Elérhető: Bárhonnan lehet a képzésre jelentkezni, Évente kétszer, ősszel és tavasszal
Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.