A Szentjánosbogár egy országos, katolikus Szent Ignác-i lelkiségű közösség. Közhasznú egyesület formájában működik, a Jezsuita rend támogatásával.
Minden évben több gyerek- és kamasztábort, ifjúsági tábort tartunk, emellett van még a felnőtt vezetők és a családos Bogarak tábora. Évről-évre vezetőképzőt tartunk a felnőtt kor küszöbét átlépő Bogarak számára, akik aztán nyáron csoportvezetőként szolgálnak.
Közösségünk tagjai évközben több esemény alkalmával találkoznak – a Szentjánosbogár bálokon, lelkigyakorlatokon, Rajzáson, Métabajnokságon, iskolai lelkigyakorlatokon, és más egyéb alkalmakon. A közösségben mindenki önkéntes alapon, ingyen végzi a vállalt feladatait, az “ingyen kaptátok, ingyen adjátok” evangéliumi elv szerint.
Az ország különböző településein több, mint 40 Szentjánosbogárklub működik, melyeket tanév közben tartanak a legaktívabb vezetők. Ezeknek a foglalkozásoknak a menete, lefolyása, programja szabadon alakul, “testre szabva” a klubba járó gyerekek igényeire, szükségletire, érdeklődésére. Céljuk a fiatalok szellemi és lelki fejlődéséhez hozzájárulni, a mindennapi kereszténység légkörében.
A gyerekekkel való kapcsolatainkban megszerzett sok éves tapasztalataink összesítéseként megszületett sajátos csoportvezetői szemléletünk, a “Bogárpedagógia”. Alapja a játék és annak különböző feldolgozási módjai. Gyűjtjük és fejlesztjük a játékokat, melyeket énekeinkkel együtt könyv formában is megjelentettük.
Legfontosabb törekvésünk, amelyet a saját életünkben és a gyerekekkel való kapcsolatainkban előtérbe helyezünk – a mindennapi kereszténység. A közösségben, személyes szeretetkapcsolatokban megélt ígérete Isten Országának.
A Szentjánosbogarat Dunakeszin két plébánia, több mint tíz családja hozta létre a 80-as évek második felében azzal a céllal, hogy saját gyermekeik részére keresztény lelkületű közösséget adjanak az általuk szervezett gyerekklubban.
A szülők egy kiadványt is létrehoztak a gyerekek számára, melyet ők írtak és terjesztettek is egyben. A klubot, a kisújságot, a miséken szolgáló énekkart is Szentjánosbogárnak nevezték. A név ötlete Sík Sándor egy verséből merítették:
„Az Isten küld, testvéreim tinéktek,
hogy sugarai eleven tüzét,
amik arcáról a szívembe égtek,
sugározzam csendesen szerteszét
a testvéreknek, kik az éjben járnak.
Az Isten küldött, szentjánosbogárnak.”
Ha szeretnéd jobban megismerni a Szentjánosbogár Közösség értékes tevékenységét, akkor olvasd el cikkünket!