Családi munkamegosztás a baba születése után

Cikkek, hírek / Családi munkamegosztás a baba születése után

Ebben a cikkben

Egy család működtetése szervezést igényel, néha komolyabbat, mint azt gondolnánk. Nézzük meg most közelebbről az ideális családi munkamegosztást és a családi életben nélkülözhetetlen kommunikációt.

Családon belüli munkamegosztás a baba születése után

Kisgyermekkel még a háztartás is más

Amikor pedig megszületik a Gyermek, a családokban a korábbinál több teendő, házimunka adódik.

Az anyukák általában sokat mosnak, teregetnek és vasalnak. Gondosan megtervezett bevásárlást követően kis lábosokban finom étkek készülnek – több odafigyeléssel, mint korábban a három fogásból álló karácsonyi vacsora.
Az apukák nyitásgátlókat, az asztal sarkára legömbölyített ütközés-tompítókat szerelnek. A vezetékek hirtelen nagyon rendezett sínekben futkosnak tovább.

Máshogy alakul a rend: tisztább a padló és értelmet kap az elpakolás: mindent hatótávolságon kívülre kerül, amit a növekvő gyermekre nézve veszélyes lehet.
A gyermek megszületése után minden máshogy lesz, mint előtte.


Az élet újra szerveződik a gyermek születése után

Érdemes emiatt az otthoni teendőket tudatosan újra szervezni azért, hogy a lehető legzökkenőmentesebben működjön a család.
A közös életük minden területére kiterjedően megváltozik a férfi és a nő közötti együttműködés módja. Ezt a változást fogjuk most végig követni.

Családon belüli munkamegosztás a baba születése után


Hogy is volt, amíg ketten voltunk?

A párkapcsolat (ki)alakulásával létrejön a nő és férfi közötti munkamegosztás, kialakul a pár saját kommunikációs stílusa is: milyen témákat milyen módon beszélnek meg – egyáltalán megbeszélnek-e.
A közös mindennapokban – ne legyenek illúziók – megjelennek a konfliktusok is, kisebb-nagyobb viták. Kell is, hogy legyenek, az azonban nem mindegy, hogy a nézeteltéréseket hogyan rendezik, milyen módon beszélik meg.

Mit hoz magával a várandósság?

A várandósság kezdeti időszakában, ameddig az anya még kevésbé érzi átalakuló testének jelzéseit, a családon belüli munkamegosztásban jellemzően nincs különösebb változás.
A hónapok során apránként nehezedik el az anya, észreveszi, hogy van, amiben már kevesebbet bír, óvja a magzatot és magát.
Ez az az időszak, amikor érdemes átbeszélni a gyermeket váró párnak, hogy a korábban kialakult munkamegosztást milyen módon tudják változtatni és az újonnan alakuló feladatokat hogyan osztják fel maguk között.
Magát a témát az anyának ajánlott kezdeményeznie, hiszen a férje nem gondolatolvasó, nem ugyanazt éli át a várandósság során. Ugyanakkor nehéz segítséget kérni, még a férjtől is, nemhogy a tágabb családtól. Pedig a segítségkérés képessége fontos a család kiegyensúlyozottsága szempontjából.

Családon belüli munkamegosztás a baba születése után

Családi munkamegosztás régen és most

Régen, hagyományosan kérés nélkül is hétről hétre egyre több feladatot vettek át a nagycsalád nőtagjai a várandós nőtől, hiszen tapasztalatból tudták, hogy az elnehezülés, befelé fordulás időszakában más a munkabírás.

Évtizedek óta a várandós nő mellett már kevésbé van jelen a nagycsalád, így óhatatlanul az apára hárulna az az aktívabb feladatátvállalás, amit korábban nagyrészt a nőrokonok láttak el. Ez önmagában is szerepkonfliktust okozhat az apában: ha tradicionális férfi-női feladatmegosztást támogató családban nőtt fel, akkor megfelelő minta híján akár el is utasíthatja, hogy a „női feladatokba” besegítsen. A család kiegyensúlyozottsága szempontjából mégis ideálisabb, ha minden otthoni teendőből kiveszi a részét – a hogyant pedig a feleségével közösen dolgozzák ki.

Tapasztalat az is, hogy – mivel már nincs hagyománya – a nagycsaládi kéretlen segítséget sokszor zokon veszi az anya és az apa. Erről is érdemes beszélgetni, először a leendő szülőknek arról, hogy ki az, akitől szívesen fogadnak el segítséget, majd a rokonsággal. Tisztázni, ki miben és milyen gyakorisággal tud segíteni és kinek mire van igénye. Mert az a jó segítség, aminek a megsegített is örül…

Családon belüli munkamegosztás a baba születése után


Munkamegosztás és kommunikáció a gyermek megszületése után

Megszületik a gyermek és az új élethelyzet újratervezésre ösztökéli a családot. Az újratervezés pedig zökkenőkkel járhat, hiszen az új helyzetben még senki sem rutinos. Jó ilyenkor tudni, hogy ezek a napról napra kialakuló, megoldásra váró helyzetek jelenthetnek kihívást, és a szülőknek talán csak ezekkel a helyzetekkel és nem pedig egymással van nehézségük.

Mi jelenthet segítséget, hogyan lehet a lehető legkevesebb súrlódással előre haladni a családos életben?

  1. Kellő mennyiségű, hiteles információ arról, hogy a gyermekes lét, a családdá válás milyen területeken milyen változásokat hoz magával.
  2. Megfelelő minőségű kommunikáció és elfogadás
    • Megbeszélni – akár már a gyermek születése előtt – például azt, hogy a gyermek körüli, háztartással kapcsolatos teendőknek milyen eszmei értéke van a házastársak számára.
    • a családon belüli tevékenységeket hogyan osztja fel a család, mi az, amit a két szülő csinál, miben kérnek családi vagy külső, akár fizetett segítséget.
    • A nagycsaláddal való kapcsolattartás, kérések kapcsán – különösen, ha vannak zökkenők a generációk között – mindenki a saját származási családjával beszéli meg a kis család igényeit, kéréseit.
  3. Elfogadni például azt, hogy
    • minden családtagnak hozzá kell szoknia az új életszakaszhoz, tételezzük fel a másikról, hogy az adott helyzetben a tőle telhető legjobb döntést igyekszik meghozni. És ha ez nem tetszik, nem értünk vele egyet? Akkor van mit megbeszélni. A hogyanra még vissza fogok térni.
    • a családon belüli szerepek nem összehasonlíthatóak, így nem lehet méricskélni, hogy melyik a nehezebb. Az anyának a folyamatos otthonlét és a csecsemő igényeinek való 24 órás alárendelődés a fárasztó, az apának a munka világában való megfelelés és az otthoni feladatvállalás. Ez is nehéz – az is nehéz: a két szülő helyzete máshogy nehéz.

Minden megbeszélhető és együtt megoldható. Persze nem mindegy, hogyan mondjuk el, hogyan jelezzük a nehézségeket, igényeket, érzéseket.

Családon belüli munkamegosztás a baba születése után

A mindenkinek jóleső kommunikáció

Ha két ember együtt van, a kommunikációt nem lehet elkerülni – akkor sem, ha egy szót sem szólnak egymáshoz. Egy arckifejezéssel is mennyi mindent a másik tudomására lehet hozni, akár önkéntelenül is. És a szavak, a mimika megerősítő is lehet, de elbizonytalanító is. Mind a várandósság, mind a gyermek születését követő – években mérhető – időszak érzékenyebbé teszi a szülőket egymással és a külvilággal szemben is.

A legnagyobb megerősítést a szülő tudja a szülőtársának adni, annak az elismerésével, hogy látja és értékeli a család működtetésébe fektetett energiáját, a gyermek iránti odaadását.


Mi lehet tehát a családon belüli támogató kommunikáció vezérfonala?

A másik és a magunk szükségleteinek, igényeinek és vágyainak egymásra tekintettel lévő megfogalmazása.

Melyek ennek az összetevői:

Családon belüli munkamegosztás a baba születése után


A munkamegosztás kialakítása és a kommunikáció kéz a kézben járnak

A tevékenységek egy részét persze ösztönösen, akár külön megbeszélés nélkül alakítják ki a szülők, de minden családban akad olyan terület, amiről érdemes beszélni.

Ha úgy érzi valamelyik családtag, hogy döccenők adódnak a család működtetésében, érdemes tudni, hogy ez teljesen természetes.

Érdemes ugyanakkor minél hamarabb segítséget kérni annak érdekében, hogy a kezdeti nehézségek ne nőjenek kezelhetetlenül nagyra. A várandós és kisgyermekes családokkal foglalkozó szülő-csecsemő, kisgyermek konzulensek tevékenységi körébe a családok ilyen jellegű támogatása is beletartozik.


Zárógondolatok

Nem a szülők objektíven egyenlő mértékű bevonása számít a családi munkamegosztás alapjának, hanem az, hogy mindkét szülő méltányosnak és elfogadható mértékűnek éli-e meg az általa végzett tevékenységeket.

A megfogalmazáson is nagyon sok múlik: nekünk is könnyebb, ha nem segítséget kérünk szülőtársunktól, hanem együttműködést és részvételt a családi működésben.

Egy jó hír a végére: a családon belüli jóleső kommunikáció begyakorlására rengeteg lehetőség van. Mire 18 éves lesz a gyermek, hihetetlenül nagy kommunikációs és munkaszervezési rutin alakulhat ki – és ezt az élet egyéb területein, munkában, családban, ismeretségi körben is lehet kamatoztatni!

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Jindáné dr. Labádi Gabriella

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#gyakorlati segítség #pozitív kommunikáció

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning

Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning
Akár egy totyogó, akár egy tinédzser szülője vagy, jól tudod, hogy szülőnek lenni komoly kihívás - olykor talán túlságosan is. Akárhogy is, a gyerekekhez nem érkezik kezelési útmutató. És attól, hogy szülő vagy, még nem feltétlenül fogsz mindent ösztönösen tudni.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: szülőknek, nagymamáknak, nagypapáknak

Elérhető: országosan elérhető, folyamatosan

Gordon Kiadó Magyarország Kft.

Érdekel

Otthon Segítünk - otthoni segítség kisgyermekeseknek

stat_minus_3
Otthon Segítünk - otthoni segítség kisgyermekeseknek
Az Otthon Segítünk Alapítvány helyi szolgálataiban szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben. Célunk, hogy a fiatal szülők támaszt kapjanak, képesek legyenek a felmerült problémák kezelésére, megtapasztalják a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát, aminek következtében a gyermekek érzelmi biztonságot adó otthonban fejlődhetnek.

Segítő jelleg: gyakorlati segítség, önkéntesség

Ajánljuk: családoknak

Elérhető: országosan, részletek a honlapon, egész évben rendszeres jelleggel

Otthon Segítünk Alapítvány

Érdekel

NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely

stat_minus_3
NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely
A NagyCsaládos HarcMűvészet kis- és nagycsaládos édesanyáknak, nagymamáknak kínál önismereti és készségfejlesztő workshopokat, illetve egyéni kísérést. Arra hívjuk az őket, hogy befelé figyelve fedezzék fel magukban azokat a képességeket és lehetőségeket, amelyek a mindennapok örömtelibb megélésében segítenek. Lehetőséget kínálunk, hogy a résztvevők szembenézhessenek önmagukkal, hogy megláthassák, miben és hogyan lenne érdemes továbbfejlődniük a teljesebb, harmonikusabb családi élet érdekében.

Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: anyukáknak

Elérhető: Budapest, Pest megye, szeptemberben és januárban induló képzések

NagyCsaládos HarcMűvészet

Érdekel

Anyós suli - Menyek, Vejek sulija

Anyós suli - Menyek, Vejek sulija
Az Anyós sulit azzal a szándékkal alapították, hogy segítsék a családon belül a generációk szeretetteljes, békés együttélését. Céljuk az, hogy a fiatalabbak és idősebbek egyaránt bátran, szabadon és egymást támogatva tudják megélni, aktuális életfeladatukat.

Segítő jelleg: workshop

Ajánljuk: szülőknek, pároknak, házasoknak

Elérhető: előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben, előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben

Süttő Márta

Érdekel

KétIgen - Egy nap egymásért – Szülők leszünk?! párkapcsolati műhely

KétIgen - Egy nap egymásért – Szülők leszünk?! párkapcsolati műhely
Ez a műhelyünk azoknak a gyermekvállalás és szülővé válás előtt álló pároknak szól, akik szeretnének tudatosan tenni a kapcsolatukért.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek

Elérhető: budapesti helyszíneken, évente több előre meghirdetett alkalommal

KétIgen Alapítvány

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató