Kompetenciafejlesztés élménypedagógiával

Cikkek, hírek / Kompetenciafejlesztés élménypedagógiával

Ebben a cikkben

A reformpedagógia egyre népszerűbb irányzata az élményszerzésen alapuló módszertan, ami a közvetlen tapasztalásokon és a gyerekek aktív cselekvésén keresztül tanít. Hatékonyan fejleszti a gyerekek önismeretét, az egyéni készségeiket és tehetségeiket, a felelősségvállalást és gondolkodásmódot, a szociális kompetenciáikat. Mindezt élvezetes, tapasztalati eszközökkel, ami nem csak élményszerű, de célszerű is. Az élménypedagógia tulajdonképpen a teljességre nevelés művészete.

gyermeknevelés, gyermeknevelési kérdésekKalandpedagógia

Élmények kint és bent

Az élménypedagógia egyik specialitása, hogy nem csupán a hagyományos, tantermi (indoor) oktatásban alkalmazható. A tanulás speciális formáját fedezhetik fel a tanulók a természetben található eszközöket felhasználva (outdoor), szabadban végzett tevékenységek, fizikai és problémamegoldó gyakorlatok során is. Mindezt érzelmileg és fizikailag is védett helyzetekben, mégis a megszokott környezettől és komfortzónából kilépve. Olyan kihívást biztosít ez a számukra, ami elősegíti önmaguk megismerését, valamint újszerű viselkedésformák felfedezését és az élményből fakadó tanulás hosszú távú elmélyítését.

A tantermi (indoor) módszereknél elsősorban a rajz, a festészet, a zene, a filmek, fényképek, kézműves alkotás segítségével törekednek az általuk keltett élmények megélésére és tudásuk elmélyítésére.

Azaz a passzív, ismeretbefogadó módszertan helyett, az aktív, teremtő, alkotásban és cselekvésben megnyilvánuló módszerek lépnek elő.

gyermeknevelés, gyermeknevelési kérdésekÉlménypedagógia

Mire használható az élménypedagógia módszere?

Az élménypedagógia rendkívül sokrétű, ennek megfelelően a szakirodalom is több néven ismeri: kalandpedagógia, akciópedagógia, szabadidőpedagógia, tapasztalati tanulás, kooperatív tanulás stb. Az elnevezések sokszínűségéből is látható, hogy az élménypedagógia különböző csoportokat, különböző eszközökkel céloz meg.

Az élmény, mint közösségformáló esemény nem a mai kor találmánya. Több írásban, már az ókorban is felbukkan az a gondolat, hogy az egyes tantárgyakat is élményszerűbbé lehet tenni, ami az élménypedagógia alapjait tette le. Hogy egy nagyon hétköznapi hasonlattal éljünk az élménypedagógia egy étel elkészítésénél nem csupán a receptet tanítja meg, hanem az elkészítés módját is, a kóstolást sem kihagyva.

Nagy erőssége, hogy mivel megközelítésében megszakítja az általános órák menetét, eleve sok impulzust felerősít a gyerekekben, ugyanakkor olyan rejtett készségek, képességeket is felszínre hozhat, amely más módszer mellett talán sosem derül ki. Lényege abban nyilvánul meg, hogy több kompetenciát fejleszt egyszerre, ezáltal a tanult tudás elmélyül, aktívabban fejlődik a személyiség, az önreflexió, az erőszakmentes kommunikáció és a konstruktív együttműködés készsége, a világra és a társakra való nyitottság is.

Fontos cél, hogy kialakuljon és megismerjék a gyerekek saját határaikat, korlátaikat, de erősségeiket és kompetenciáikat is.

Az élménypedagógia módszere tulajdonképpen az „agy, szív és kéz” összekötése.

A tökéletes tanulás-élmény márpedig létezik

A tanulás során szerzett információk a módszertantól függően épülnek be mélységében. A legkevésbé hatékony, ha értelmezés nélkül magolunk be valamit. Az élménypedagógia módszerei magát a tanulást viszik át a passzívitásból aktív cselekvéssé és fejlesztéssé. Amikor megtanulunk például egy szöveget, azt nagyon gyorsan el is fogjuk felejteni, ha nem kapcsolunk hozzá cselekvést, elmélkedést.

Vegyünk egy gyakorlati problémát, amelyet elolvasunk, a példa kedvéért legyen az 5. osztályban tanult Bábel tornyának története. Ha csak elolvassuk a könyvben lévő leírást, akkor a szövegszerű tanuláson kívül nem épül be semmi, illetve csak rövid időre, hiszen csupán egyetlen síkon értelmeztük a tanulnivalót.

Az élménypedagógia azonban elgondolkodtat, cselekvésre késztet vagy kreativitást fejleszt egy-egy probléma megoldása során. Ha az olvasáson túl, elkezdünk beszélgetni Bábel tornyáról, hogy kiben milyen érzéseket kelt, azzal az érzelmi síkon még egy plusz tanulási szintet is beleviszünk.

Majd elkezdünk problémákat, helyzeteket – erkölcsi, szociális és valós életbeli helyzeteket elemezni a téma kapcsán és beszélgetni róla. Ezzel az érzelmi síkon felül behozunk még egyet, a problémamegoldást, a divergens és nyitott gondolkodást, az elemzőkészséget.

Ha még eggyel tovább megyünk és csinálunk egy szituációs gyakorlatot, amelyben érvelnie kell a csoportokra osztott gyerekeknek. Mit tanulhatnak ebből? Érveléstechnikát, erkölcsi érzékenységet, a csoportos együttműködést, asszertív kommunikációt és együttműködést. És ha mindehhez még egy kreatív feladatot is teszünk, például építsék meg a ő saját Bábel tornyukat, akkor cselekvésben is elmélyítettünk számtalan olyan készséget és helyzetet, amellyel más konkrét formában, de találkozni fognak életük során.

gyermeknevelés, gyermeknevelési kérdésekKép forrása: Bábel tornya (Mészáros Tímea felvétele, 2022) – https://katedra.sk/wp-content/uploads/2023/02/Katedra-folyoirat

Mi is történt pontosan a folyamat során?

• Veszünk egy problémát. Megfigyeljük mi benne a kihívás, majd társakkal együttműködve megoldásokat, válaszokat keresünk.

• Érveket keresünk mindkét oldalon. Összehasonlítunk, elemzünk.

• Játékosan, önmagunkat is megfigyelve működünk együtt társainkkal, nyitunk feléjük.

• A közösségi kapcsolódás élménye a tapasztalati tanulás során még jobban elmélyül.

• Érzelmeinket művészi, kreatív, teremtő munkába forgatjuk át.

És közben szinte észre sem vesszük, mennyi mindent tanultunk mindeközben!

Közösségépítés az élménypedagógiában

Minden csoportos tevékenység óhatatlanul felszínre hozhatja a konfliktusokat is. A közös élmények, felismerések és tapasztalatok ugyanakkor egyben ezeknek a konfliktusoknak a feldolgozását és feloldását is magukban hordozzák, ezért fontos, hogy kezeljük őket.

A módszernek nem célja a résztvevők manipulálása, a szabad döntés jogát fenn kell tartani, így akár azt is, hogy ki milyen mértékben vesz részt a folyamatban. Ugyanakkor a közösséget összetartásra, egymás félelmeinek észrevételére és közös leküzdésére, egymás segítésére ösztönzi, mindezt erőszakmentes kommunikációval és az empátia fejlesztése során.

gyermeknevelés, gyermeknevelési kérdésekSzituációs gyakorlat az élménypedagógiában

Hol találkozhatunk a módszerrel a Bízd Rá Magad-on?

Kimondottan képzők képzéseként van jelen az országosan több helyszínen és időpontban is elérhető CSÉN (Családi Életre Nevelés) Módszertani Bemutató, amely a köznevelésben dolgozó, ifjúsággal foglalkozó szakemberek számára ajánlott, akik nyitottak a tanulók családbarát szemléletű támogatására személyiségfejlődésük, felnőtté érésük, családalapításuk, élethivatásuk felvállalásának kérdéseiben.

A résztvevők saját élmény alapján gyakorlati ismereteket és tapasztalatot szereznek az interakcióra, non-direktivitásra, dráma- és élmény-, valamint konstruktív pedagógiai módszerekre alapozó Program alkalmazásával kapcsolatosan, hogy felkészülten kezdhessék meg a CSÉN témák feldolgozását CSÉN órák keretében, vagy más tantárgyba ágyazottan (pl. osztályfőnöki etika, életvitel, kiscsoportos, vagy szakköri foglalkozások) a családbarát szemlélet kialakítása, közösségépítés, személyiség- és kompetenciafejlesztés, családi életre nevelés céllal.

Szintén a CSÉN programon belül valósulnak meg a Család-barát órák, amelyeket gyerekeknek, ifjúsági közösségeknek, iskoláknak ajánlunk jó szívvel. Ezeken a foglalkozásokon sokat játszanak együtt, beszélgetnek a szakemberek a diákokkal, s az új ismereteket előadások helyett közös munkával fedezik fel. Ehhez az újszerű szemléletmódhoz nyújtanak segítséget a közösen végzett gyakorlatok, játékok és drámapedagógiai, élménypedagógiai eszközök alkalmazása.

A SZÉK (Kecskemét-Széchenyivárosi Közösségépítő Egyesület) ugyancsak gyakorlatorientált, nagysikerű kiskamasz felvilágosító programja, a Ciklus-show® program 10-12 éves lányoknak. Ez az életkornak megfelelő felkészülési program egy fél napos dramatikus játék, melynek során a lányokat szó szerint végigvezetik a női termékenység testi folyamatain, megismertetik és játékosan megtapasztaltatják velük testük működésének alapvető összefüggéseit.
A program célja, hogy a saját test értékességének megtapasztalásán keresztül a lányok az egészségükkel, termékenységükkel és szexualitásukkal felelősen tudjanak bánni. Természetesen mindezt a szülők bevonásával: a programokat megelőzően vagy követően a szülők tájékoztatása is megtörténik Szülői bemutató keretében.
Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft. szervezésében valósul meg a Titkos Küldetés® Kiskamasz Program - interaktív felvilágosító foglalkozást 10-13 éves fiúknak. Fontosnak tartják a fiúk megszólítását a serdülőkori folyamatok megismerése, a termékenység, nemiség, szexualitás és végső soron a férfivá érés kérdéseinek megértése, tudatosítása miatt.

A gondolkodás formálásában és fejlesztésében az élménypedagógia egy kiváló és nagyon hatékony eszköz. Használjátok bátran!

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: BRM Média
Képek forrása: lsd. a szövegben és Freepik
Szerző: Csabai Hajnalka

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program - képzés oktatóknak, intézményeknek

Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program - képzés oktatóknak, intézményeknek
Az ifjúsággal foglalkozó szakemberek számára CSÉN Módszertani Bemutatókat szervezünk, ahol szakmai segítséget nyújtunk és gyakorlati tapasztalatainkat adjuk át.

Segítő jelleg: nevelési program

Ajánljuk: iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, pedagógusoknak

Elérhető: Országos, évente többször előre meghirdetett időpontban

Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft.

Érdekel

Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program diákoknak

stat_minus_3
Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program diákoknak
A „Boldogabb családokért®” Családi Életre Nevelés (CSÉN) Program szerteágazó témakörei - pl. önismeret, önértékelés, kommunikáció, konfliktuskezelés, kamaszkor, barátság, szerelem, szeretet, párválasztás, felelős párkapcsolat, szexualitás, tisztaság, házasság, családalapítás, hivatás, karrier, stb. - segítik a kamaszokat a felnőtté válás bonyolult útvesztőjében. Segítik őket a testi-lelki változások megélésében, és abban, hogy a rávezetés, elgondolkodtatás módszereit megtapasztalva érintődjenek, és bensővé váljanak bennük az igazi értékek. Célunk, hogy ne kívülről vezérelve, hanem belső meggyőződésből tudjanak érett személyiséggé válni, nevelődni, akik képesek az érett kapcsolatok kialakítására, és akik értéknek tartják az ÉLET-et, a személyt, a házasságot, a családot.

Segítő jelleg: nevelési program

Ajánljuk: gyerekeknek, kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak

Elérhető: országosan, igény szerint, igény szerint

Kecskemét-Széchenyivárosi Közösségépítő Egyesület

Érdekel

MFM-Projekt Ciklus-show - Kiskamasz felvilágosító program 10-12 éves lányoknak

stat_minus_3
MFM-Projekt Ciklus-show - Kiskamasz felvilágosító program 10-12 éves lányoknak
A Ciklus-show foglalkozás során a lányok többek közt megismerkedhetnek a női ciklus történéseivel, a termékenység értékével, az ÉLET egyenletével: hímivarsejt+petesejt=kisbaba. A foglalkozás drámapedagógiai módszerrel történő megjelenítése és megélése bízunk benne, hogy maradandó élményként segíti a lányok életében az ÉLET ajándékként történő megélését, az ÉLET melletti döntésüket. Így szolgálhatja programunk az életvédelmet, az abortuszmegelőzést, a felelős szexualitást, azt, hogy a lányok örüljenek annak, hogy nők, hogy édesanyák lehetnek.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: országosan, és a határon túli magyarság körében, előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben

Kecskemét-Széchenyivárosi Közösségépítő Egyesület

Érdekel

Titkos Küldetés® Kiskamasz Program - interaktív felvilágosító foglalkozás 10-13 éves fiúknak

stat_minus_3
Titkos Küldetés® Kiskamasz Program - interaktív felvilágosító foglalkozás 10-13 éves fiúknak
A foglalkozás célja a férfivá érés és édesapává válás legfontosabb lépéseinek érintése, rámutatás a férfias felelősség mibenlétére. A foglalkozáselemek a pozitív testkép és a férfiúi identitás megerősítését szolgálják. Kerettörténet segíti a fiúkat a serdülőkori testi-lelki változások megismerésében, a sokszor tabunak számító témák, kérdések érintésében. A női és férfi termékenység jellemzőit megismerve fontos, hogy ajándéknak tekintsék, amit védelmezniük kell, és amiért felelősséggel tartoznak.

Segítő jelleg: workshop

Ajánljuk: kamaszoknak, iskoláknak, ifjúsági közösségeknek

Elérhető: Országosan és határon túlon is, előre egyeztetett igény szerinti időben

Életünk a család! Nonprofit Közhasznú Kft.

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató