Párkapcsolati kötődési mintázataink

Cikkek, hírek / Párkapcsolati kötődési mintázataink

Ebben a cikkben

Minden kapcsolatban természetes, hogy idővel megjelennek viták, konfliktusok. De amikor sokadjára is ugyanabba a folyóba lépünk bele, és a vitáinkban ugyanazokat a tánclépéseket tesszük meg akár különböző, akár hasonló témákban, akkor érdemes elgondolkodni a kötődési stílusunkon, és arról, hogy ez hogyan hat kapcsolatunk dinamikájára. Mielőtt tovább olvasod a cikket, válaszd ki a rád jellemző állítást ... és jegyezd meg!

  1. Könnyű számomra, hogy érzelmileg közel kerüljek másokhoz. Számomra kellemes, ha másoktól függök, és ha mások függenek tőlem. Nem aggódom amiatt, hogy egyedül maradok vagy nem fogadnak el.
  2. Számomra kényelmetlen közel kerülni másokhoz. Szeretnék érzelmileg közel kerülni másokhoz, de nehéznek találom, hogy teljesen megbízzam a másikban vagy függjek tőle. Attól félek, hogy megsérülök, ha a másikat túl közel engedem magamhoz.
  3. Szeretnék teljes intim érzelmi közelségbe kerülni másokkal, de mások vonakodnak olyan közel kerülni, mint amennyire én szeretném. Kényelmetlenül érzem magam közeli kapcsolatok nélkül, de aggódom, hogy mások nem méltányolnak annyira engem, mint én őket.
  4. Kényelmesen érzem magam közeli érzelmi kapcsolatok nélkül. Nagyon fontos számomra, hogy független, önálló legyek. Nem szeretem, ha másoktól függök, és ha mások függenek tőlem.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

A kötődés szerepét és jelentőségét magyar analitikus pszichológusok ismerték fel először a XX. sz. első harmadában (ezt nevezik Budapesti iskolának). Erre az alapra épített a kötődési elmélet atyja, John Bowlby, aki családjában hatodik gyermekként jött világra.

A kor szokásai szerint őt és a testvéreit dadák nevelték. Édesanyját általában naponta egyszer látta, amikor délutáni teaidőben egy órát a gyermekeivel töltött. Ennek oka a kor felfogása volt, amely szerint a szeretet kimutatása és a nagyfokú figyelem a gyermeket elkényezteti. Hétévesen egy bentlakásos iskola tanulója lett, ahol szörnyen érezte magát. Diplomás pszichológusként egy beilleszkedési nehézségekkel küszködő gyerekekkel foglalkozó iskolában kezdett dolgozni, az ő hatásukra kezdett foglalkozni azzal, hogy a korai tapasztalatok hogyan befolyásolhatják a személyiség fejlődését.

Kutatásai nyomán megállapította, hogy minden gyermeknek veleszületett szükséglete, hogy első életévében kialakuljon legalább egy szoros érzelmi kapcsolata.

A kötődés tehát közelség keresése és fenntartása egy másik személlyel. Ezt a testi-érzelmi szükségletet elsősorban a szülők, főképp az édesanya elégíti ki a mindennapi gondozás, a babával történő interakciók során. Az elsődleges kötődés megszilárdulási időpontja eltérő lehet: négyhónapos kortól egyéves korig történik meg.

A kötődés nem jön létre automatikusan, az interakciók alapozzák meg. Az újszülött viselkedési repertoárja: a sírás, nevetés, kapálózás, mind olyan viselkedés, amely biztosítja a közelséget és elősegíti az anyával a kapcsolódást. A kötődési kapcsolat megszakadása esetén a kötődési személy nem helyettesíthető egy másik (még a szűkebb környezetben jelenlévő) gondozóval sem, mert a kialakult kötődés személyhez kötött, nem vihető át másik kapcsolatra.

A csecsemők azonban több kötődést is kialakíthatnak az első életévek során (pl. az anyához és az apához), így, ha az egyik kapcsolat átmenetileg vagy véglegesen megszakad, támaszkodhatnak egy másik kötődési kapcsolatra.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

Bowlby kötődéselméletét Mary Ainsworth vitte tovább, ő világított rá, hogy

a gyerekkorban megtanult kötődési mintázat és a felnőttkori romantikus kapcsolat kötődési viselkedése szorosan összefügg.

Kötődési stílusok

A kötődési stílusok tehát olyan kötődési mintákat jelentenek, amelyeket gyermekkorunkban tanulunk meg, és felnőttkori kapcsolatainkba is továbbvisszük.

Életünk első kapcsolatában megtapasztalt kötődésünk minősége alapvetően meghatározza, hogy egész életünk során hogyan viszonyulunk más emberekhez, és hogyan reagálunk az intimitásra.

Felnőttként ez azt jelenti, hogy az ilyen személy magabiztos, bizakodó és reményteljes, képes egészségesen kezelni a konfliktusokat, jól reagál az intimitásra, és eligazodik a romantikus kapcsolatok hullámvölgyeiben.

A bizonytalan kötődésű csecsemők gyakran olyan felnőttekké válnak, akik nehezen értik meg saját érzelmeiket és mások érzéseit, ami korlátozza a stabil kapcsolatok kialakításának vagy fenntartásának képességét. A bizonytalan kötődési stílusú felnőtt gyakran nehezen kapcsolódik másokhoz, visszariad az intimitástól, vagy túlságosan ragaszkodó, esetleg túlzottan félénk vagy szorongó lesz egy kapcsolatban.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

A kutatók az alábbi kötődési stílusokat különböztetik meg:

Kötődés csecsemőkorban

A magabiztos anya képes megnyugtatni a gyermekét, aki ezáltal kiszámíthatóságot, biztonságot él meg. A biztonságosan kötődő gyerek jól kezeli az érzelmeit, rugalmas, jól működik a kapcsolataiban, jól kommunikál, megfelelő az önértékelése.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

Ha a szülő túlságosan szorong, hol odafigyel, hol nem a gyerekére, nem tud érzelmileg ráhangolódni, sőt akár a bajban lévő gyerektől pánikba esik, nem képes megnyugtatni őt, ezzel növeli a félelmét és így a gyerek nem lesz képes az érzelmeit szabályozni. Az ilyen gyerekek rosszul tűrik kudarcot, gyakran van dührohamuk. Az ilyen gyerekek lesznek szorongó-ambivalens kötődésűek.

Ha a szülő elhanyagoló, bántalmazó, vagy mentálisan beteg, nem tud a gyermeke felé fordulni, vagy ha felé is fordul, saját feldolgozatlan vesztesége, traumája miatt fájdalom, ijedelem, fenyegetettség tükröződik a tekintetében, akkor nem tudja megnyugtatni a gyermekét, aki megrémül, menekül tőle. Az ilyen gyerekek számára kiszámíthatatlan, félelemteli a szülővel való kapcsolat. Vágyik a közelségre, de fél is tőle, mert a szülő egyszemélyben jelenti a vágyott kötődést és a veszélyt is. Az ilyen gyerekek kötődése dezorganizált lesz.

Ha a szülő elutasító, nem hangolódik rá és nem reagál a gyerek érzelmi szükségleteire, vagy bagatellizálja, tagadja a gyerek igényeit, nem vigasztalja meg, akkor jellemzően a gyerek kezdetben próbálkozik, majd visszahúzódik, és egyre kevésbé bízik abban, hogy eléri anyja ingerküszöbét. Sokszor ezek a gyerekek saját fantázia világot építenek maguknak, abba menekülnek, ezzel oldva saját feszültségeiket. Az ilyen gyerekek lesznek bizonytalan-elkerülő kötődésűek.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

Kötődés gyermekkorban

Természetesen a csecsemőkor és a felnőttkor között szerzett tapasztalatok is befolyásolják és alakítják a kapcsolatainkat, a hozzáállásunkat. A csecsemőkori agyunk azonban annyira érzékeny, és olyan mélyen befolyásolják a megtapasztalt kötődési élmények, hogy

életre szóló nyomok keletkeznek bennünk és ezek a felnőttkori kapcsolatainkra is hatással vannak.

A gyermekkorban tanuljuk meg az érzelemszabályozás alapjait. Biztonságos kötődés esetén, az anya és a gyerek interakciói során a negatív érzések megnevezhetők, lehet rá reflektálni, így csillapíthatók. Bizonytalan kötődés esetén az anya és a gyerek kapcsolatában a feszültség miatt a gyerek nem tudja kordában tartani az érzelmeit és elég hamar heves érzelmek alakulnak ki. A gyerekben nem, vagy gyengén alakul ki az önmegnyugtatás képessége.

A cikk elején felsorolt mondatok Cindy Hazan és Phillip R. Shaver amerikai pszichológusok kutatásaihoz köthetők, megfigyelésük szerint a mondatok ezekhez a kötődési mintákhoz tartoznak:

Biztonságos: 1.

Ambivalens: 2.

Dezorganizált: 3.

Elkerülő: 4.

A kötődési stílusunk egy spektrum, nem vagy-vagyként kell rá tekinteni, hanem egy skálán helyezhetjük el leginkább magunkat.

A felnőtt kötődési kapcsolat jellegzetességei

A biztonságosan kötődő felnőttek egymással kölcsönös, szimmetrikus, rugalmas kapcsolatot tudnak kialakítani. Jól kezelik a közelséget, a saját függésüket és társuk függését.

Nyíltan beszélnek pozitív és negatív érzéseikről, szükségleteiket tudják képviselni. Nem félnek a sérülékenységük feltárásától.

Ha bajban vannak keresik társuk támogatását és képesek ráhangolódni társukra. Elérhetők, ha a partnerüknek szüksége van rájuk, és kibírják, ha társuknak más a véleménye. A felnőttkori kötődési párkapcsolat fontos eleme az érzelmi elérhetőség és válaszkészség mellett az elköteleződés. A fizikai jelenlét hiányában is képesek a kapcsolatot értékesnek látni. A kapcsolatuk erotikával és szexualitással átitatott.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

Az ambivalens kötődésű felnőttek a párkapcsolatban intenzív érzelmességet mutatnak és képesek az intimitásra. Gyakran igénylik a megerősítést. Éberen figyelik, hogy elég jók-e a kapcsolatban. Követelőzve igényelnek több időt, figyelmet, intimitást: legyen több szex, lehessen hosszan lelkizni, mindig együtt kell elaludni. Érzékenyek a partnerük rezdüléseire, főleg negatív jelzéseire.

Folyamatosan félnek attól, hogy nem jól csinálnak valamit és különösen félnek az elhagyástól.

Gyakran eltúlozzák a személyüket fenyegető veszélyeket, sérelmeket. A konfliktusokat sokszor kiélezik.

Dezorganizáltan kötődő felnőttekben a korai trauma növeli az igényt a közeli intim kapcsolatra, de csökkenti a képességet a bizalomra, a kapcsolat építésére. Extrém bennük a vágy a közelségre, de ha megkapják, akkor megijednek, eltávolodnak, félnek. Szeretnének közel lenni, de nem tudják elviselni, ugyanakkor nem bírják az egyedüllétet sem.

Amikor a másik eltávolodik, az elutasítottság keserű érzése felidézi a korai traumát.

A gyakori traumás emlék és érzelem „betörés”, lefoglalja a dezorganizált kötődésű egyént, így kevéssé tud jelen lenni a párkapcsolatban, kevésbé tud gondoskodást nyújtani. A trauma következménye az időnkénti dermedtség, az alacsony hőfokú kapcsolódás. Az érzelem-szabályozás tartós zavara miatt gyakoriak a dührohamok, az ingerültség. Mindez kaotikus viselkedést eredményez. Összességében gyakran magányosak és elkeseredettek.

Kötődési mintázatok a párkapcsolatban

Az elkerülően kötődő felnőttek nehezen kezdeményeznek párkapcsolatot, bizalmatlanok, nem adják ki és át magukat.

A párkapcsolat elmélyülésekor úgy érzik a másik túl sokat akar.

Nem keresnek támaszt a másiknál és nehéznek tartják a támasz adását. Visszavonulnak, ha a másik szorong, inkább feladatokra, aktivitásra koncentrálnak. A legtöbb helyzetre beszűkült érzelmességgel reagálnak. Fontos számukra a függetlenség a párkapcsolatban, a túl erős közelség terhes. Nincs nagy elvárásuk a partnerüktől, leginkább azt kérik, hogy hagyják őket békén.

A vágyaikat nem fejezik ki, sérülékenységüket nem tárják fel, mindent egyedül akarnak megoldani és jellemzően konfliktuskerülők.

Sokszor élnek meg nehézséget az elköteleződésben, akadályozott az összeköltözés, a házasságkötés, a gyerekvállalás számukra. Szakításkor jellemzően megkönnyebbülnek.

Kötődési mintázatunk nem végleges

A bizonytalan kötődés biztonságos irányba mozdítható. Az első lépés a belső figyelem, a reflektálás fejlesztése. Különösen hasznos, ha egyre pontosabban értjük érzéseinket és szükségleteinket.

A párkapcsolatban megélt pozitív élmények bátoríthatnak a kockázat vállalására, az intenzívebb bevonódásra, a sérülékenységünk felvállalására.

Az önismereti munka és a korai sebzettségeink feldolgozása még a biztonságosan kötődőket is segítheti, de különösen jót tehet, ha bizonytalan kötődésűek vagyunk. Az önismereti munka során az elkerülő kötődésűek jobb agyféltekés feladatok segítségével jobban megérthetik, mit érezhet a társuk. Ambivalens kötődésűeknek bal agyféltekés fejlesztés javasolt, hogy jobban megtanulják megnevezni és kezelni az érzelmeiket és félelmeiket.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Kigyóssy-Bozsó Andrea

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#önismeret

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Alpha Házaskurzus

stat_minus_3
Alpha Házaskurzus
Az Alpha Házaskurzusa a párokat szeretné támogatni az együttélésükben, a kommunikáció alapjaitól kezdve a konfliktusokon át a szexualitás kérdését is érintő előadásokat követően lehetőséget ad a pároknak átbeszélni a hallottakat és így a kapcsolatuk minőségi fejlődésen megy át.

Segítő jelleg: párkapcsolati tréning

Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek

Elérhető: Országszerte, helyi gyülekezetek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel

Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány

Érdekel

Antropos- Mentálhigiénés segítő beszélgetés és lelkigondozás

Antropos- Mentálhigiénés segítő beszélgetés és lelkigondozás
Mentálhigiénés segítő beszélgetésre és lelkigondozásra lehet hozzánk jelentkezni.

Segítő jelleg: lelkigondozás, mentálhigiénés segítség, pszichológus, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: Budapest és környéke, egész évben rendszeres jelleggel

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

EFT Párterápia

EFT Párterápia
Elsősorban szakember segítségét igénylő párkapcsolati nehézségekben nyújt hatékony segítséget. A családi életciklus szempontjából az "üres fészek" szakaszában járó házaspároknak is támogatást nyújt az érzelmi közelség, a kötődés újra kialakításában.

Segítő jelleg: mentálhigiénés segítség, terápia

Ajánljuk: pároknak, házasoknak

Elérhető: országos, egész évben rendszeres jelleggel

Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány

Érdekel

Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás

stat_minus_3
Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás
Mentálhigiénés egyéni segítő beszélgetés, lelkigondozás, önismereti csoportok. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

Segítő jelleg: lelkigondozás, lelkivezetés, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Kilátó - Család- és párkonzultáció

stat_minus_3
Kilátó - Család- és párkonzultáció
Mentálhigiénés érzelmi támogatás szülőknek, kamaszoknak családkonzultáció - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

Segítő jelleg: konzultáció, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: kamaszoknak, családoknak, szülőknek, pároknak, házasoknak

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálat, Oázis - ahol meghallgatnak

stat_minus_3
Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálat, Oázis - ahol meghallgatnak
Lelkigondozás, professzionális segítség mindazok számára, akik krízisben vannak, „sérülékeny felnőttek”, elakadtak a személyes életükben, magányosak vagy konfliktusaik vannak. Az Oázisba betérők térítésmentesen (4 alkalom, utána már térítésköteles), a feltétel nélküli elfogadás megtapasztalásával képessé válnak arra, hogy találkozzanak értékeikkel, erőforrásaikkal, és azzal élni is tudjanak.

Segítő jelleg: lelkigondozás, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak

Elérhető: országos ellátóhely budapesti központtal és Mobil-Oázissal, folyamatosan

Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya

Érdekel

EFT - Ölelj át! - párkapcsolat-gazdagító program

EFT - Ölelj át! - párkapcsolat-gazdagító program
A 8 alkalmas vagy hétvégi program célja, hogy segítséget nyújtson a pároknak a párkapcsolatuk javításában, erősítésében és folyamatos továbbfejlesztésében.

Segítő jelleg: párkapcsolati tréning

Ajánljuk: pároknak, házasoknak

Elérhető: országos, egész évben rendszeres jelleggel

Érzelem Fókuszú Család- és Párterápiás Alapítvány

Érdekel

NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely

stat_minus_3
NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely
A NagyCsaládos HarcMűvészet kis- és nagycsaládos édesanyáknak, nagymamáknak kínál önismereti és készségfejlesztő workshopokat, illetve egyéni kísérést. Arra hívjuk az őket, hogy befelé figyelve fedezzék fel magukban azokat a képességeket és lehetőségeket, amelyek a mindennapok örömtelibb megélésében segítenek. Lehetőséget kínálunk, hogy a résztvevők szembenézhessenek önmagukkal, hogy megláthassák, miben és hogyan lenne érdemes továbbfejlődniük a teljesebb, harmonikusabb családi élet érdekében.

Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: anyukáknak

Elérhető: Budapest, Pest megye, szeptemberben és januárban induló képzések

NagyCsaládos HarcMűvészet

Érdekel

KétIgen - párkapcsolat-gazdagító műhelyek

KétIgen - párkapcsolat-gazdagító műhelyek
Négyszemközti és csoportos párkapcsolat-gazdagító műhelyeink pároknak nyújtanak támogatást a párkapcsolat elmélyítésére.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek

Elérhető: személyesen budapesti helyszínen vagy online , évente több előre meghirdetett alkalommal

KétIgen Alapítvány

Érdekel

MotiVÁCió - család- és párkonzultáció

MotiVÁCió - család- és párkonzultáció
A Központ család- és párkonzultációt kínál felnőttek számára.

Segítő jelleg: konzultáció, terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak

Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján

MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.

Érdekel

KétIgen - önismereti műhelyek pároknak

KétIgen - önismereti műhelyek pároknak
Önismereti műhelyeink pároknak nyújtanak támogatást a párkapcsolat elmélyítésére.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: pároknak, házasoknak, jegyeseknek

Elérhető: Budapesten, évente több előre meghirdetett alkalommal

KétIgen Alapítvány

Érdekel

MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok

MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok
Mentálhigiénés segítségnyújtási lehetőségeket kínálunk felnőttek számára, az egyéni segítő beszélgetéstől az önismereti csoportokig.

Segítő jelleg: csoportterápia, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján

MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.

Érdekel

Önismereti csoportok a Pálferis Közösség szervezésében

Önismereti csoportok a Pálferis Közösség szervezésében
Folyamatosan indított, új, különböző tematikára épülő csoportjaink az önismeretben való növekedést segítik.

Segítő jelleg: csoportterápia

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: változó helyszíneken, egész évben rendszeres jelleggel

Pálferi Alapítványa a Teljes Életért

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató