Ne ideákat kergess! Azt az anyát keresd, akit Isten beléd álmodott!

Cikkek, hírek / Ne ideákat kergess! Azt az anyát keresd, akit Isten beléd álmodott!

Ebben a cikkben

Milyen a jó anya? Hogyan kell azt csinálni? Mivel szoktuk magunkat anyaként nyomasztani? Merre van az előre, mit tegyünk, hogy az anyaság ne csak harc és küzdelem, hanem művészet és boldogság is legyen?

Forián-Szabó Kinga és Joó Bernadett anyák napi gondolatai következnek a szóközről, ami megváltoztatja az édesanyák életét: kivagyok – de valójában ki vagyok?

Az elég jó anya

A legtöbb édesanya, onnantól kezdve, hogy érzi magában növekedni az új életet, érzi a késztetést is arra, hogy jó szülő legyen. Munkánk során csupa olyan szülővel találkozunk, akiben megvan a vágy, hogy mindent megadjon gyermekének, ami ahhoz kell, hogy boldog, kiteljesedett ember lehessen.

Azt is tapasztaljuk, hogy az első gyerek megszületéséig viszonylag biztosan tudja minden leendő édesanya, hogy milyen a jó anya. Aztán megszületik az első gyermek, és fenekestül felfordul a világ.

Azzal szembesülünk időnként, hogy nem megy, nem tudunk megfelelni a „jóanya-képünknek”, sőt már azt sem tudjuk, mivel teszünk jót. Már semmi sem egyértelmű. Most az a jó, ha etetjük, altatjuk, hagyjuk sírni, vagy az, ha az adott pillanatban pont az ellenkezőjét tesszük? Most az a jó, ha fegyelmezzük, és korlátot állítunk neki, vagy azzal letörjük a kreativitását, a kezdeményezőkészségét? És akkor még a kamaszkor, meg a leválás időszakának bonyodalmairól ne is beszéltünk…

Saját korlátainkkal is szembesülünk nap mint nap.

Elhatározzuk, hogy türelmesek leszünk, de a leckeírás tizedik percében elszáll az agyunk. Szépen szervírozott vacsorákra vágyunk, ahol meg tudjuk élni a család egységét, aztán leharcolt, túlfeszített saját magunkkal szembesülünk, aki már csak legyinteni tud arra, ha a másfélévese kézzel eszi a vajat a vajtartóból, miközben a két nagyobb az asztal körül kergetőzik. Összebújós, diavetítős, mesélős, beszélgetős estét tervezünk, de már valahogy fürdetés közben elszáll a lendület, és már csak azt várjuk, legyen vége a napnak.

Sokat gyötrődünk, keressük a választ arra, hogy milyen a jó anya. És nemcsak a választ keressük, hanem a hogyant is. Hogyan tudom ezt megvalósítani? Hogyan tudok nap mint nap olyan édesanya lenni, aki békével tud este a tükörbe nézni?

Mit jelent a mai világban „jó anyának lenni”?

Mitől leszek elég jó? Honnan tudom, hogy elég jó az, amit teszek, képviselek?

Nagy a kísértés, hogy ezekre a kérdésekre egy egyszerű, frappáns választ várjunk a „világtól”, amit mérceként állíthatunk magunk elé. A „világ” persze felismeri ezt az igényt, és igyekszik betölteni azt.

Remek ötletek, zseniális tanácsok vesznek minket körbe nap mint nap, és már nemcsak a játszótéren, hanem az online térben is bármikor. Milyen a trendi smink és arcápolás, milyen a tökéletes nappali, milyen az igazán egészséges tízórai és vacsora, milyen fejlesztő játékokkal kell otthon játszani, milyen egy igazán gondosan elkészített jelmez, milyen egy „rendes” gyerek házi feladata, bizonyítványa, felvételi eredménye stb.

Külső elvárások, idealisztikus képek tömege zúdul ránk akár a családból, akár a médiából. És persze kiműveltük már magunkat annyira, hogy tudjuk, hogy a Facebook-világ nem igaz, hogy az Instagram szűrőjén azért látjuk a másik életét rendben levőbbnek, mert nem vagyunk elég közel hozzá, de mégis hatnak ránk a szuperanyák képei. Mintha ezek a kívülről érkező impulzusok, elvárások megmozgatnának bennünk valamit…

Az elég jó anya

Nem csak kívülről jönnek ezek az elvárások…

Mintha ezek az elvárások nem csak kívülről jönnének. Mintha belül is lenne egy „megmondóemberünk”, egy belső hajcsárunk, „aki” további terheket rak ránk azzal, hogy folyton ilyesmiket susog: „Légy tökéletes, csak ha tökéletesen csinálod, akkor leszel elfogadható és szerethető!”. Vagy azt, hogy „Szerezz örömet, legyen boldog mindenki körülötted!”, vagy „Siess, nincs idő, gyorsabban, így nem fogsz a teendőid végére érni!”, vagy „Mindent ki kell bírnod, csak magadra számíthatsz, egy igazi anya nem nyafog!”, esetleg azt, hogy „Küzdj, amikor a véred folyik, na az az igazi!”

Nyomasztásból tehát akad bőven. Ha másoktól várjuk a választ a „milyen a jó anya?” kérdésünkre, az kényelmesnek tűnik, hisz megkímél bennünket a belső munka fáradtságától, ugyanakkor olyan mércét állít elénk, melynek képtelenek leszünk megfelelni. Na, nem azért, mert esetleg nem vagyunk elég jó anyák, sokkal inkább azért, mert a kép, a cél, amit magunk elé állítottunk, utópisztikus, realitásokat nélkülöző.

Ha valódi és előre vivő választ akarunk kapni a kérdésünkre, mely felemel és ösztönöz, akkor a kérdést önmagunknak kell megválaszolnunk saját magunk számára.

Ahhoz, hogy ezeket a kérdéseket meg tudjuk válaszolni, sok-sok kérdést kell még magunkban tisztázni:

Sok-sok önismereti kérdés, melynek megválaszolása abban segít, hogy olyan „jóanya-képet” alkossunk magunknak, ami a belső értékrendünkből, küldetésünkből, személyiségünkből, élethelyzetünkből fakad, és ami így teljesen ránk lesz szabva.

Az elég jó anya

Mindennek ára van!

Olyan anya-ideált kell választanunk, aminek az „árát” szívesen ki is fizetjük. És éppen ez az, amiben nagyon különbözőek vagyunk.

Bizonyára mindannyian szeretjük például, ha rend és tisztaság vesz körül, de abban már nagyon különbözünk, hogy mekkora „áldozat” a részünkről ennek fenntartása. Vannak közöttünk, akik nagyon szívesen felmosnak akár minden nap, de olyanok is, akik számára ez egy lehetetlen küldetés, túl nagy áldozat. Legtöbbünknek öröm, ha házi készítésű friss kenyér gőzölög az asztalon, ha tökéletes az outfitünk, vagy ha például a gyerekünk versenyt nyer, de abban már nagyon különbözünk, hogy ezek számunkra mennyire fontos dolgok, vagy hogy az ezekhez kapcsolódó teendők melyikünknek mennyire mennek könnyen.

Ha olyan ideált állítunk magunk elé, aminek az árát nem, vagy csak nagyon komoly erőfeszítések mellett tudjuk kifizetni, valószínű „kölcsönt kell majd felvennünk”. Ilyenkor a körülöttünk élők kontójára vállaljuk túl magunkat: túlhajszoltak, ingerültek, türelmetlenek, boldogtalanok leszünk, és másoktól várjuk, hogy mentsenek meg, szabadítsanak föl, tegyenek boldoggá, legyenek elégedettek, mert mi magunktól nem tudunk.

Ha sikerül egy reális saját anya-ideált megalkotnunk önmagunk számára, az erővel és kompetenciaérzéssel tölt el, mert olyan célt állít elénk, ami valóban elérhető.

Olyan célt, amiért érdemes napról napra tenni, mert magába foglalja mindazt, ami számunkra igazán fontos, és aminek a megvalósítása valódi belső megelégedettséget és örömet okoz.

Az elég jó anya

Ez azonban nagyon melós. A folyamat, amit önismeretnek hívunk, néha még fáj is. De megéri. A Nagycsaládos HarcMűvészet önismereti és készségfejlesztő műhelyben ebben igyekszünk segíteni az édesanyákat: lássák meg a magukkal és anyaságukkal való munkának az értelmét.

Karbantartás – karban tartás

Szeretjük a szóban rejlő jelentéseket. Karbantartás az, amikor megszerelünk valamit. Amikor szereljük az anyaságunkat, megtanuljuk felismerni az érzéseinket, a szükségleteinket, a vágyainkat.

Azt keresgéljük, hogy mi az az anyakép, amivel személy szerint jóban tudunk lenni, aminek a megvalósítására törekedni tudunk. Vizsgálgatjuk, hogy mi a következő lépés. Tanulunk konfliktust, stresszt kezelni, keressük a rést az idő- és energiagazdálkodásunkon, tanulunk delegálni, nemet mondani, határokat húzni.

És karbantartás az is, amikor karban tartunk. A karunkban tartjuk gyermekeinket, férjünket, de magunkat is! Tanulgatjuk, hogy a sok belső- és külső elvárás közepette hogyan lehetünk irgalmasak magunkkal, hogyan engedjük meg a hibázást, a tökéletlenséget magunknak és családtagjainknak, és hogyan vegyük észre azt, ha valamit jól csináltunk, ha megtettünk egy újabb lépést.

Tanulgatjuk azt is, hogy hogyan ismerjük fel belső erőforrásainkat, belső értékrendünket. Meg azt is, hogy hogyan szeressük magunkat.

Hiszünk abban, hogy ha gyermekeink látják azt a fejlődést, aminek folytán kiizzadjuk magunkból azt az anya-, nő- és még más szerepet, amivel békénk van, amiért érdemesnek tartjuk, hogy tegyünk nap mint nap, mert van értelme, nos akkor elkezdjük lányaink elé élni azt az anyát, nőt, barátot…, amit tiszta szívből kívánunk nekik felnőttkorukra. Fiainknak pedig azt tanítgatjuk, hogy későbbi kapcsolataikban észrevegyék és tudják értékelni mindazt, amit egy nő, egy édesanya varázsol a családjában.

Az elég jó anya

Így, anyák napján tiszta szívünkből azt kívánjuk nektek, édesanyák, hogy szeressétek magatokat! Vegyétek észre a jót magatokban! Fáradhatatlanul keressétek a következő lépést, hogy elérjétek, amit Isten belétek álmodott! Vegyétek észre ezt az álmot a családtagjaitokban is! Éljétek meg minden egyes nap, hogy a családi lét művészet is, meg boldogság, nem csak harc, veszekedés, és küzdelem!

Irodalom:

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Forián-Szabó Kinga és Joó Bernadett

Iratkozz fel hírlevelünkre Támogasd Szolgálatunkat

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás
#önismeret

Kapcsolódó támogató lehetőségek

NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely

stat_minus_3
NagyCsaládos HarcMűvészet - önismereti és készségfejlesztő műhely
A NagyCsaládos HarcMűvészet kis- és nagycsaládos édesanyáknak, nagymamáknak kínál önismereti és készségfejlesztő workshopokat, illetve egyéni kísérést. Arra hívjuk az őket, hogy befelé figyelve fedezzék fel magukban azokat a képességeket és lehetőségeket, amelyek a mindennapok örömtelibb megélésében segítenek. Lehetőséget kínálunk, hogy a résztvevők szembenézhessenek önmagukkal, hogy megláthassák, miben és hogyan lenne érdemes továbbfejlődniük a teljesebb, harmonikusabb családi élet érdekében.

Segítő jelleg: életvezetési tanácsadás, mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: anyukáknak

Elérhető: Budapest, Pest megye, szeptemberben és januárban induló képzések

NagyCsaládos HarcMűvészet

Érdekel

MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok

MotiVÁCió - egyéni segítő beszélgetés és önismereti csoportok
Mentálhigiénés Műhelyünkben várunk mindenkit, akinek lelki támogatásra, tanácsadásra vagy meghallgatásra van szüksége.

Segítő jelleg: csoportterápia, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján

MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.

Érdekel

Önismereti csoportok a Pálferis Közösség szervezésében

Önismereti csoportok a Pálferis Közösség szervezésében
Folyamatosan indított, új, különböző tematikára épülő csoportjaink az önismeretben való növekedést segítik.

Segítő jelleg: csoportterápia

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: változó helyszíneken, egész évben rendszeres jelleggel

Pálferi Alapítványa a Teljes Életért

Érdekel

Kilátó - önismereti csoportok

Kilátó - önismereti csoportok
A Kilátó Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat fő profilja – valamennyi helyszínen – az egyéni kísérés, hogy elakadások esetén megelőzésként hasson komolyabb nehézségek elkerülésében.

Segítő jelleg: bibliodráma, mentálhigiénés segítség, önsegítő csoport

Ajánljuk: felnőtteknek

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Anyakulcs tréning - az elengedés lépései

stat_minus_3
Anyakulcs tréning - az elengedés lépései
Magyar nyelvű komplex eszközrendszer – könyv, online segítség és találkozási lehetőség –, amely világos alapelvekkel, kiforrott struktúrával és nagy empátiával segít bármely élethelyzetben lévő édesanyának, hogy egészségesebben és örömmel tudja elengedni a gyermekét.

Segítő jelleg: könyv, tréning

Ajánljuk: szülőknek, anyukáknak, nagymamáknak

Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel

Süveges Gergő

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató