“A nevelés az Élet szolgálata” – ezt vallom, ennek módjait kutatom, keresem feleségként az önnevelésben, anyaként, tanárként és pedagógiai kutatóként is. Mindezt leghitelesebben és legelevenebben Josef Kentenich (a katolikus Schönstatt nevelési és családmozgalom alapítója) organikus pedagógiájában találtam meg.
1991 óta tartozunk a Schönstatt Családmozgalomhoz. Az organikus pedagógia adaptálásához nagyban hozzájárult Tilmann Beller, a Schönstatt Családmozgalom egykori magyarországi vezetőjével való több éves munka.
Neveléskutatóként a személyiség hatékony fejlesztése, az érzelmi intelligencia humán tőkévé alakítása érdekel. Legjobban tehát az, hogy hogyan tanítsunk-neveljünk úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot adjunk át. Ezt a pedagógiát tanítottam a Debreceni Tudományegyetemen, a Károli Gáspár Református Egyetememen, a Széchenyi Egyetemen, és jelenleg az Apor Vilmos Katolikus Főiskola docenseként.
Itt indulhatott el 2019-ben a két féléves Organikus pedagógia szakirányú továbbképzés is, amely a szemléletmód intenzív megismerését, és további munkatársak képzését szolgálja. A misszió szerves részeként a Váci Egyházmegye 29 oktatási intézményében pedagógiai igazgatóként segítem, hogy ezek a tartalmak megújíthassák az iskolák és óvodák életét.
A misszió célja, hogy megváltoztassuk a pedagógiai közgondolkodást Magyarországon, illetve, hogy a családoknak és az erre nyitott személyeknek nevelési, önnevelési, életvezetési segítséget nyújtsunk a hétköznapokban és hosszú távon egyaránt. Ezért járjuk férjemmel az országot, szeretnénk, hogy egyre több helyen megismerjék és alkalmazzák ezt a szemléletmódot.
Miért hatékony?
- korszerű, de nem korhoz ragadt;
- profetikus és zseniálisan egyszerű;
- tapasztalatokon nyugszik és a legmodernebb kutatások eredményét ötvözi;
- szóhoz jutnak a nagy nevelők, a szentek és a Lélek egyaránt;
- szemléletmódot nyújt, az újkori élet új problémáira válaszol;
- az emberben lévő eredeti személyiséget formálja ki;
- világnézettől függetlenül eredményes, ugyanakkor mélyen keresztény gyökerű;
- hosszútávú nevelési célokat valósít meg, mégis itt és most elérhető eszköztárat kínál.
Kinek ajánljuk?
Mindazoknak, akik szeretnék
- a rájuk bízottak érzelmi intelligenciáját fejleszteni;
- J. Kentenich pedagógiai rendszerét — egy keresztény szellemiségű nevelést — a gyakorlatban alkalmazni;
- a személyiséget az életkorral járó belső mozgásokra támaszkodva fejleszteni;
- a művészeti hatásmechanizmusokat a személyiség és a közösség fejlesztésében alkalmazni;
- szakmai programok, tananyagok és eljárások organikus szemléletű, érzelmi intelligencia központú továbbfejlesztését a saját szakterületükön mentorálni.