Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

Cikkek, hírek / Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

Ebben a cikkben

Szülővé válásunk pillanatában mindannyian vágytunk rá, hogy gyermekünknek a legjobbat adjuk, meleg, ölelő családi otthont, harmóniát, biztos hátteret. Ennek érdekében akár kompromisszumokra is hajlandónak mutatkoztunk. A hétköznapok valóságában azonban rendre azon kapjuk magunkat, hogy nem értünk egyet, összezördülünk nevelési kérdésekben.

Természetes, hogy egy pár két tagja, akik különböző családból, különböző szokásokkal, hagyományokkal rendelkeznek, legalább részben különböző módokon, más-más szabályok szerint képzeli el a gyereknevelést. Sokszor már a másik viselkedését, furcsa szokásait is gyanakodva figyeljük, de amikor ezt a gyerekeink vonatkozásában is érvényre akarja juttatni, akkor ott heves szóváltás alakulhat ki.

Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

Egymásnak feszülnek a különböző nézetek:

Számtalan fontos és szinte lényegtelen, banális dolgon vagyunk képesek veszekedni.

Miben különbözünk?

Bármiről is legyen szó, a nevelési különbségek normálisak. Az viszont, hogyan oldjuk meg ezeket a különbségeket, döntő fontosságú. Az első, legfontosabb lépés, hogy felismerjük: különbözőek vagyunk, mást tartok fontosnak a gyereknevelésben én, mint te.

Sok pár eddig a lépésig sem jut el, és a gyerek(ek) tünetei (szorongás, bepisilés, agresszió, nagyobb korban függőségek) árulkodnak csak arról, hogy a szülők között kimondott vagy kimondatlan, de mindenképp feloldatlan konfliktusok vannak. Egy gyerekre plusz terhet ró, ha a szülei „miatta” veszekednek, ha azt érzi, bármit is csinál, okot ad a veszekedésre, és ellentétes üzeneteket kap arról, hogyan is kellene viselkednie.

A kezdetek

Mint a legtöbb esetben, itt is a legszerencsésebb, ha már a kapcsolat kezdetén ránézünk a családi mintáinkra, mi az, amit szeretnénk tovább vinni abból, ahogy a szüleink minket neveltek, és mi az, amit szeretnénk máshogy csinálni. Láttunk-e más családoknál olyan mintát, amit szívesen alkalmaznánk, kipróbálnánk.

Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

Persze mindenki tökéletesen tudja hogyan kell gyereket nevelni mindaddig, amíg meg nem születik a sajátja, mégis érdemes beszélgetni róla már a gyerekek születése előtt is. A személyiségünk, temperamentumunk is befolyásolja, milyen szülő válik belőlünk, melyik nevelési stílus áll majd hozzánk legközelebb:

- autoriter szülő, aki tud határt szabni, elvárásai a gyerekkel szemben magasak, és nem tudja tolerálni, ha a gyerek viselkedése nem felel meg az elképzeléseinek.

- mérvadó szülő, aki feladatot tud bízni a gyerekére korának megfelelően, irányítja és kontrollálja a gyerek viselkedését, de válaszkészsége a gyermek igényeire nagy

- engedékeny szülő, akit meleg, elfogadó attitűd jellemez, nagy autonómiát biztosít a gyereknek, és kevésbé kontrollálja a viselkedését. Alacsony elvárásai vannak a gyerekkel szemben, és ha lehet, elkerüli a büntetést.

Szabályok

Minden családban fontos szerepe van a szabályoknak, szokásoknak.

A közhiedelemmel ellentétben a gyerekek szeretik a szabályokat, persze azokat, amik világosak, egyértelműek.

Alkalmazkodnak ezekhez, biztonságban érzik magukat ezektől. Érdemes kevesebb szabályt felállítani, de azok legyenek könnyen betarthatók! Nem lehet mindent szabályhoz kötni. Ha állandóan csak fegyelmezünk, a szülői szerepünk hamar őrmester-szereppé válik. Ráadásul a túl sok szabály gátolja a gyerekek spontán kezdeményezőkészségét is.

A szabályokat természetesen nekünk, szülőknek is be kell tartanunk, hiszen a gyerekek nem azt követik, amit szóban mondunk nekik, hanem ahogy mi viselkedünk. Vagyis nem hiteles, ha megtiltjuk a telefonozást, miközben mi a telefonnal megyünk mindenhova, a mellékhelyiségtől a hálószobáig.

Mindenkinek könnyebb, ha a szabályok kimondhatók, vagyis akár párban, akár a gyerekekkel beszélgessünk ezekről, a következményeikkel együtt. Ha csapatként találjuk ki ezeket, könnyebb betartani, érvényre tudjuk juttatni őket akkor is, ha a másik szülő épp nincs a közelben, így megelőzhetők a nézeteltérések.

Nálunk jól bevált fórum erre a családi kupaktanács, ahol mindenki elmondhatja a véleményét egy adott szabályról, és ha kell, írásba foglaljuk, és a hűtőre kifüggesztjük az épp aktuálisan fontos családi szabályokat.

Jelenleg ezek vannak kifüggesztve: ki/hol/mikor takarít, zenehallgatás szabályai: normál hangerőn lehet hallgatni, ha a másikat zavarja, fülhallgatóra kell váltani; étkezés szabályai: asztalhoz nem hozunk telefont, semmilyen ételt nem fújjogunk le.

A kupaktanácsban mindenkinek lehetősége nyílik gyakorolni, hogy meghallgassa a másikat, és kompromisszumot kössön, amikor szükséges. A végső döntés – ahogy a felelősség is – persze a miénk, de igyekszünk figyelembe venni mindenki szempontjait.

Rugalmasság

Bár a szabályok fontosak, de legalább ennyire fontos, hogy ha kell, felülvizsgáljuk és megváltoztassuk a szabályokat. Egy kamasznál máshol vannak a határok (időben, térben), mint egy óvodás korú gyereknél. De mások a szabályok szünidőben, mint iskolaidőben, vagy más szabályok érvényesek a nagymamánál, vendégségben, mint otthon.

Jó zsaru, rossz zsaru

Nagyon gyakori hiba, amit elkövetünk szülőként, hogy egyikünk a jó zsaru, másikunk a rossz zsaru szerepébe szorul be. Az egyik szülő szigorúbb, sokszor egyedül ő hozza és ő ügyel a szabályok betartására, mindig ő fegyelmez, míg a másikkal sokkal könnyebb dolguk van a gyerekeknek, mert ő könnyedebb, lazább, vele könnyebb játszani.

Sokszor a nevelési különbségek abból erednek, hogy az egyik szülő nehezebben kezeli a konfliktusokat. Amikor már nem bírja a feszültséget, akkor ráhagyja a dolgot a gyerekre, megpróbál kilépni a szituációból, miközben a másik szülő próbálna kitartani, fegyelmezni. Ez vezet olyan kijelentésekhez, hogy „Túl engedékeny vagy” vagy „Túl kemény vagy velük”.

Sok családban jellemző az is, hogy az apa, aki épphogy hazaér vacsorára fáradtan a munkából, már nem nevelni szeretné a gyerekeket a közösen töltött kevés időben, csak birkózni, csikizni, önfeledten játszani szeretne, és anyára hárul a feladat, hogy a vacsora, fürdés, fogmosás, lefekvés idejét betartassa. A rossz zsarura óriási teher hárul, ilyen szereposztásban ő nemigen engedheti meg magának a lazaságot.

Egymás támogatása

Nagyon fontos, hogy házaspárként egységet mutassunk, támogassuk egymást a gyerekek előtt. Ez nem képmutatás, hanem a gyerekek biztonságérzetét szolgáló alapvető viselkedés, hiszen a gyerekeknek szorongást, bizonytalanságot okoz, ha a szüleiknek gyakran van nézeteltérésük a gyereknevelésben.

Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

Ha adott esetben nem is értek egyet a házastársam nevelési módszereivel, nem kérdőjelezhetem meg őt, nem áshatom alá a tekintélyét a gyerekek előtt. A megkérdőjelezéssel a gyerekek is azt tanulják meg, hogy az egyik szülő szava fontosabb, mint a másiké, és a széthúzás arra késztetheti a gyerekeket, hogy gyakrabban forduljanak az engedékenyebb szülőhöz, sőt bevezetheti azt a gondolatot, hogy az egyik szülő jobban szereti őket, mint a másik.

Inkább térjek vissza a kérdésre négyszemközt, de ne írjam felül ott helyben a társam döntését.

Sokszor a gyerekek, ha az egyik szülőtől elutasító választ kapnak a kérdésükre, a másik szülőhöz mennek engedékenyebb válaszban reménykedve. Résen kell lennünk, és egyrészt érdemes a gyerektől is megkérdezni, hogy az adott kérdést már feltette-e a társunknak, másrészt nyugodtan kérjünk időt a válaszra, hogy meg tudjuk beszélni a közös álláspontunkat. Ha pedig adódik olyan helyzet, hogy a gyereknek mégis sikerült engedményt elérni az egyik szülőnél olyan kérdésben, amit a másik már elutasított, akkor ezt mindenképp közösen meg kell beszélni, nyíltan kell kommunikálni, hogy nem megengedhető a családban ez a fajta játszma.

Érdemes figyelembe venni azt a tényezőt is, hogy a gyerekek sokkal ügyesebben olvasnak a nonverbális jelzéseinkből is, mint gondolnánk. Ha a gyerekünk megneszeli, hogy nem értek egyet azzal, amit kér tőle a másik szülő, újra és újra fel fogja hozni a témát, hogy rövid távon megosszon minket, és ezáltal elkerülje a felelősségvállalást, és a könnyebb utat választhassa. Közben neki magának is az a hosszútávú érdeke, hogy mi szülőként egységes állásponton legyünk.

Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

Alíz és Robi azzal jelentkeztek be párterápiára, hogy rengeteget veszekednek, és bár szeretik egymást, kezdi felőrölni a kapcsolatukat a sok vita. 3 kisgyerekük van, ami önmagában is érthetővé tette, hogy nagyon fáradtak. Robi sokat dolgozik, de esténként igyekszik segíteni Alíznak a fürdetés, vacsora teendőiben. Rákérdezve a megismerkedésük történetére kiderült, hogy nagyon gyorsan történt velük sok minden. 5 évvel ezelőtt januárban ismerkedtek meg, májusban fogant meg az első gyermekük, júliusban esküvő, októbertől építkezés, következő februárban az első gyermek születése. Alig volt idejük párrá válni, álmodozni, tervezni, és azóta még 2 gyermekük született.

Alíz sérelmezi, hogy Robi túl könnyedén veszi a gyereknevelést, neki mindegy, ha csúszik az esti fektetés egy órával, nem veszi észre, ha a legkisebbnek pelenkát kell cserélni, vagy simán hagyja a hideg kövön mezítláb rohangálni a köhögős-orrfolyós gyereket. Robinak az egyik nagy fájdalma, hogy Alíz rendszeresen az ő szavaival élve „kiheréli” őt a gyerekek előtt, vagyis amit ő csinál, az sosem jó. Az egyik fájdalmas mondat, amit kapott Alíztól, hogy „Te még söprögetni se tudsz rendesen, hogy bízzak így rád egy gyereket!”.

Kölcsönös kéréseket alkalmazva Alíz azt kérte Robitól, hogy közösen fektessék le és közösen tartsák be a szabályokat, Robi pedig, hogy Alíz ismerje el őt a gyerekek előtt, és ha valami problémája van, azt négyszemközt közölje vele.

Szükség esetén kérjetek segítséget!

Előfordulhat, hogy a fenti stratégiák nem működnek, és nem tudunk konszenzusra jutni. Vannak megoldhatatlan vagy feloldhatatlan helyzetek, amikor egy semleges harmadik fél (lelkigondozó, pár- és családterapeuta, szülői tanácsadó, mediátor) új szempontot, más nézőpontot tud nyújtani a pár vagy család dinamikájába, és talán újfajta megoldásokat tud javasolni a kommunikáció javítására.

Szülői konszenzus a gyermeknevelésben

A változás mindig időbe telik, különösen az olyan kritikus kérdésekben, mint a szülői szerepvállalás. Ez a folyamat senkinek nem könnyű, de érdemes energiát, időt szánni a kommunikációra, hogy megerősödjünk a szülői szerepeinkben, és így az egész családunk boldogabb és egységesebb lehessen.

További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!

Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!

Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com, depositphotos.com
Szerző: Kigyóssy-Bozsó Andrea

Iratkozz fel hírlevelünkre

Oszd meg:

Értékeld:

Hozzászólás

Kapcsolódó támogató lehetőségek

Antropos- Mentálhigiénés segítő beszélgetés és lelkigondozás

Antropos- Mentálhigiénés segítő beszélgetés és lelkigondozás
Mentálhigiénés segítő beszélgetésre és lelkigondozásra lehet hozzánk jelentkezni.

Segítő jelleg: lelkigondozás, mentálhigiénés segítség, pszichológus, segítő beszélgetés

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek

Elérhető: Budapest és környéke, egész évben rendszeres jelleggel

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

Antropos Pár- és családterápia

stat_minus_3
Antropos Pár- és családterápia
A család- és párterápia olyan terápiás segítség, mely során a fókuszban a családi működés, annak erőforrásai és elakadásai állnak. A családra, párra mint rendszerre tekint, ahol mindenki hatással van a másikra, ezen együttműködések, egymásra hatások eredménye a mindenki számára kielégítő működés, vagy az elakadás, működészavar.

Segítő jelleg: terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak

Elérhető: Budapest és környéke, csütörtökönként

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning

Gordon Módszer - Szülői Eredményességi Tréning
Akár egy totyogó, akár egy tinédzser szülője vagy, jól tudod, hogy szülőnek lenni komoly kihívás - olykor talán túlságosan is. Akárhogy is, a gyerekekhez nem érkezik kezelési útmutató. És attól, hogy szülő vagy, még nem feltétlenül fogsz mindent ösztönösen tudni.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: szülőknek, nagymamáknak, nagypapáknak

Elérhető: országosan elérhető, folyamatosan

Gordon Kiadó Magyarország Kft.

Érdekel

Kilátó - Család- és párkonzultáció

stat_minus_3
Kilátó - Család- és párkonzultáció
Mentálhigiénés érzelmi támogatás szülőknek, kamaszoknak családkonzultáció - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.

Segítő jelleg: konzultáció, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés

Ajánljuk: kamaszoknak, családoknak, szülőknek, pároknak, házasoknak

Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig

Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat

Érdekel

Kulcs a neveléshez - Organikus pedagógia "A nevelés az élet szolgálata"

Kulcs a neveléshez - Organikus pedagógia "A nevelés az élet szolgálata"
Ez a pedagógiai módszertan segít, hogy a lehető legjobban sikerüljön anyává-apává válni, hogyan tanítsunk-neveljünk úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot adjunk át gyermekeinknek minden élethelyzetben.

Segítő jelleg: előadás

Ajánljuk: szülőknek, közösségeknek

Elérhető: országos, ill. a Kárpát-medencében és határainkon túl, magyar nyelven, egész évben rendszeres jelleggel, előre egyeztetett igény szerinti helyen és időben

Uzsalyné dr. Pécsi Rita

Érdekel

Apakulcs tréning - az erősebb kapcsolódásért

stat_minus_3
Apakulcs tréning - az erősebb kapcsolódásért
Az Apakulcs elsősorban olyan apák és nagyapák számára nyújt segítséget, akik erősebben szeretnének kapcsolódni a gyermekükhöz, unokájukhoz - függetlenül a gyermek életkorától. Az Apakulcs-tréningek kis létszámú egész napos alkalmak, amelyeken közelebb kerülünk saját apai működésünk erősségeihez és fejlesztendő területeihez.

Segítő jelleg: könyv, tréning

Ajánljuk: szülőknek, férfiaknak, apukáknak

Elérhető: Budapest, egész évben rendszeres jelleggel

Süveges Gergő

Érdekel

MotiVÁCió - család- és párkonzultáció

MotiVÁCió - család- és párkonzultáció
A Központ család- és párkonzultációt kínál felnőttek számára.

Segítő jelleg: konzultáció, terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak

Elérhető: Váci Egyházmegye, de a konzultációk online is elérhetőek, előzetes bejelentkezés alapján

MotiVÁCió Képzési Központ Nonprofit Kft.

Érdekel

Antropos- Mediáció

Antropos- Mediáció
A mediáció során egy pártatlan, semleges fél – a mediátor – segíti a konfliktusban érintett feleket a konfliktushelyzet rendezésében (pl. válási, gyermekkel való kapcsolattartási, szülő-kamasz konfliktusokban)

Segítő jelleg: mentálhigiénés segítség

Ajánljuk: felnőtteknek

Elérhető: Budapest és környéke, egész évben rendszeres jelleggel

Antropos Mentálhigiénés Módszertani Központ

Érdekel

Remény Háza-családterápia

Remény Háza-családterápia
A családterápia rendszerszemléletű pszichoterápiás módszer mely azt vallja, hogy a családi rendszer tagjai kölcsönhatásban vannak egymással. Bármelyik tag életében bekövetkező változás kihat a többi családtagra. Fókuszában mindig a család egésze áll.

Segítő jelleg: terápia

Ajánljuk: családoknak

Elérhető: Szeged központtal Dél-Alföldi Régió, egész évben rendszeres jelleggel

Remény Háza Pár-Kapcsolat és Család Műhely

Érdekel

Van időm Rád – Anya-lánya, Anya-fia, Apa-lánya, Apa-fia hétvégék

Van időm Rád – Anya-lánya, Anya-fia, Apa-lánya, Apa-fia hétvégék
Apák és lányok, apák és fiúk, anyák és fiúk, anyák és lányok hétvégéje kapcsolatuk erősítéséért.

Segítő jelleg: tréning

Ajánljuk: kamaszoknak, szülőknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház

Érdekel

Martineum - gyermeknevelés keresztény értékek mentén

stat_minus_3
Martineum - gyermeknevelés keresztény értékek mentén
A Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház örömmel biztosít helyet és szervez programokat, előadásokat szülőknek különféle témákban, melyeknek célja, hogy keresztény értékrendű válaszokat kapjanak gyermeknevelési kérdéseikre és ezzel megkönnyítsék a élet dolgaiban való eligazodást.

Segítő jelleg: előadás, tanfolyam

Ajánljuk: kamaszoknak, szülőknek

Elérhető: Bárhonnan lehet a programokra jelentkezni, évente többször előre meghirdetett időpontban

Martineum Felnőttképző Akadémia és Lelkigyakorlatos Ház

Érdekel

Gordon Módszer - Kommunikációs tréningek

stat_minus_3
Gordon Módszer - Kommunikációs tréningek
A személyes fejlődésre, sikeres kommunikációs eszköztárra nem csak speciális élethelyzetekben, hanem a mindennapokban is igényünk lehet. A Gordon Módszert a fontos emberi kapcsolatainkra értelmezzük és ilyenek életünk minden időszakában vannak: család, barátok, munkatársak, párkapcsolat, házasság.

Segítő jelleg: tanfolyam

Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek

Elérhető: országosan elérhető, folyamatosan

Gordon Kiadó Magyarország Kft.

Érdekel

Szociális Testvérek Társasága - Pár- és családterápia

Szociális Testvérek Társasága - Pár- és családterápia
Várják a családokat és a párokat kapcsolati elakadások, krízisek esetén. Az általuk nyújtott támogatás nem mediáció, és nem pszichoterápia.

Segítő jelleg: segítő beszélgetés, terápia

Ajánljuk: családoknak, pároknak, házasoknak, jegyeseknek

Elérhető: Budapesten, előzetes bejelentkezés alapján

Szociális Testvérek Társasága

Érdekel

Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!

Mindet elfogadom Beállítások

Süti beállítások

Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.

Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.

Beállítások mentése   Adatkezelési tájékoztató