Gyerekek mindannyian voltunk – vagyis mindannyiunknak saját élményeink vannak a gyermeknevelésről a neveltek oldaláról nézve. Mégis döbbenettel tapasztaljuk, mennyire más perspektíva a nevelő oldaláról nézni ugyanazokat a kérdéseket, életszakaszokat. Szülőként azt is gyakran tapasztaljuk, hogy ugyanarról a nevelési kérdésről a környezetünkben rengeteg különféle vélemény, tanács születik – és persze mindenki tudja, jobban tudja, és csak a saját elveit ismeri el érvényesnek. Nem könnyű a különféle nézetek közt eligazodni, kiválasztani az élethelyzetünknek, értékrendünknek, temperamentumunknak megfelelőt, a mi családunkra, gyerekünkre szabottat.
A gyermeknevelés olyan terep, ahol saját megtapasztalásaink (sem a gyerekkori emlékek, sem a jelen érzelmi élményei) nem megkerülhetők. Gyermekünk adott életszakaszának problémái mintha nagyítón keresztül, sűrítve kerülnének újra szemünk elé, megmozgatva saját felnőtt életünk, identitásunk kialakultnak hitt rendszerét. Mérlegre tehetjük korábbi nézeteinket, szüleink módszereit, aktuális értékrendünket, és még a közösségeket is, amikhez eddig tartoztunk.
Az eligazodásban jól jön a segítség. A rengeteg (gyakran kéretlen) tanácsadó lehet erőt adó támasz, de bizony összezavaró tényező is. Ha sikerül saját személetünkhöz közel álló, hiteles szakembereket, szakirodalmat találnunk a minket foglalkoztató témában, az nagy segítség lehet a nehéz témákról való gondolkodás, nevelőtársainkkal alakított párbeszéd során. Mára sok fórumon – plébániákon, egyházi fenntartású pedagógiai intézmények szülőknek szervezett estjein, erre alakult szervezetek kínálatában, de akár az internetes megosztó csatornákon is – találkozhatunk hiteles, az adott témában szakmailag is megalapozott módon nyilatkozó szakemberek előadásaival. Különösen értékesek ezek az alkalmak, ha lehetőséget biztosítanak a közös megvitatásra is.
Nem kevésbé hatékony a hasonló életszakaszban járó szülőtársakkal való találkozás, megosztás is. Amikor gyermekeinket fogékony korukban hitéleti tevékenységet is folytató ifjúsági szervezet közösségeibe irányítjuk, nem csak az ő optimális fejlődésükről, a családunk számára fontos értékeket osztó kortárs közösségről gondoskodunk, hanem magunk, szülők számára is támaszt adó, a nehézségeket közösen megoldani próbáló közeget találhatunk. A gyermeknevelés során kevés az előre teljes biztonsággal eltervezhető folyamat, az egyszer s mindenkorra kikristályosodott és mereven követhető elv – sokkal inkább folyamatos megfigyelés, ráhangolódás, párbeszéd és utánigazítás dinamikus folyamatában él szülő és gyermek.
Bizonyos intézmények és szervezetek lehetőséget biztosítanak személyes (szülő)konzultáció igénybevételére is. Ezek a lehetőségek akkor is jól jönnek, ha bizonytalanok vagyunk, vajon gyermekünk aktuális elakadása igényel-e szaksegítséget (pszichológus, fejlesztőpedagógus, stb. segítségét). A pszichológia vagy pszichoterápiás segítséget a gyakran hallott nézetekkel ellentétben nem csak akkor lehet igénybe venni, ha valami nagy katasztrófa fenyeget. Olykor néhány alkalom, a helyzetre való más perspektívából való rátekintés, néhány jól megfogalmazott új kérdés is elképesztő megkönnyebbülést hoz, előrelépést eredményez, új lendületet ad.
A legnagyobb rugalmasságra természetesen a kamaszkorú gyerekek mellett van szükség. A folyamat annyiféleképp futhat, ahány serdülő él a Földön. A szülők jellemzően azt tapasztalják, hogy gyermekük kamaszodása megállíthatatlan erővel alakítja át a korábban kialakult módon működő kapcsolatokat a családban. Mindez rengeteg önreflexiót, sok tanakodást és beszélgetést igénylő folyamat. Ám bármilyen elkötelezettek is a szülők, tapasztalniuk kell, hogy jelenlétük nem old meg mindent – hiszen épp az eltávolodásban, a családon kívül talált példaképekkel, értékekkel való találkozásban vagy konfrontálódásban forr ki az az új, felnőtt identitás, amelyre a fiatal felnőttnek majd szüksége lesz.
Ebben az időszakban meg kell küzdeni a szülőktől való eltávolodás, a társadalomban való önálló helytállás, az éretté váló szexualitás nehéz témáival. Mindezt immár nem a szülők tudják a legjobban irányítani: a fiataloknak olyan lehetőségekre van szüksége, amelyek fórumot biztosítanak a nehéz témákról való gondolkodásnak, a mások élményeivel való találkozásnak akár a legrizikósabb témákban is – de megtartó, biztonságos keretek közt. A szülők feladata ebben az életszakaszban már inkább a háttérből figyelés, a párbeszédre való készenlét, a saját értékeik hiteles „eléélése”, a mindenkor elérhető jelenlét lesz.
Komplex diagnosztikai vizsgálat. Fejlődés szempontjából veszélyeztetett, rizikó csoportba tartozó gyermekek fejlődésének nyomonkövetése, tanácsadás. Megkésett pszichomotoros fejlődésű, eltérő fejlődésű, illetve fogyatékos csecsemők és kisgyermekek sokoldalú terápiája, fejlesztése, a család kísérése, pszichológiai megsegítése, családterápia. Az óvodai részlegben súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek ellátása. Autizmussal élő gyermekek óvodára felkészítő csoportja működik.
kora gyermekkori intervenció, komplex diagnosztikai vizsgálat, megkésett ill. eltérő pszichomotoros fejlődés, családterápia, értelmi akadályozottság, autizmus, látássérült, hallássérülés, halmozott fogyatékosság, evészavar,Harmonikus együttműködés a szülők között, a kisgyermek érzelmi intelligenciájának alapozása.
hiszti megelőzés, dackorszak,A mélyszegénységben élő gyerekek ingerszegény, gyakran egészségre káros lakókörnyezetben élnek, így számukra a megfelelő környezeti és tárgyi feltételek biztosítása elengedhetetlen a felzárkóztatásuk szempontjából. A komplex szociális kísérés lehetővé teszi a gyermekek mozgás- és beszédfejlődéshez, egészséges személyiségfejlődéshez szükséges környezeti és tárgyi feltételekhez, az életkori sajátosságoknak megfelelő játékokhoz, fejlesztő eszközökhöz való hozzáférést.
megkésett ill. eltérő pszichomotoros fejlődés, korai fejlesztés, mozgásfejlesztés, készségfejlesztés, szociális készségek fejlesztése, játék, fejlődési rendellenességek,Mentálhigiénés segítő beszélgetés, lelkigondozás, szülők érzelmi támogatása, családkonzultáció, csoportok, gyerekdráma - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.
családterápia, egyéni és csoportos konzultáció, mentálhigiéné, Érzelmi támogatás, érzelmi/pszichológiai elakadások,Könyvekkel, cikkekkel, előadásokkal segítséget nyújt abban, hogy hogyan tanítsunk-neveljünk úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot adjunk át gyermekeinknek minden élethelyzetben.
kötődési sérülések, hiszti megelőzés, Bizalom, dackorszak, fegyelmezés, indulatkezelés, testvérféltékenység, mese, szülői felelősség, elkényeztetés, okos eszközök, haragkezelési minták, szexuális nevelés, nemi identitás, érzelmi intelligencia fejlesztése,0-12 éves korig egyéni és csoportos TSMT terápia, Diagnosztika, Tanulási nehézségek, Figyelemzavar, Iskolaérettségi vizsgálatok és iskolaelőkészítés, Gyermekpszichológia, Élményterápia
autizmus, gyógypedagógia, TSMT mozgásterápia, tanulási nehézségek, figyelemzavar, beszédindítás, viselkedési és magatartási problémák, szorongás, önbizalomhiány,Az örökbefogadás sok speciális szülői kihívással jár. A beilleszkedés, egymásra hangolódás, a kötődés kialakulása,a kezdeti hónapokban nyújtott szakszerű tanácsadás igénybevételével sok későbbi kudarc, elakadás megelőzhető.
örökbefogadás, krízis, szülőség, szülővé válás,Az Otthon Segítünk Alapítvány helyi szolgálataiban szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben. Célunk, hogy a fiatal szülők támaszt kapjanak, képesek legyenek a felmerült problémák kezelésére, megtapasztalják a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát, aminek következtében a gyermekek érzelmi biztonságot adó otthonban fejlődhetnek.
egyedülálló szülő, Első gyerek körüli tanácstalanság, ikrek, új gyermek születése, több pici gyerek, sérült szülő, bizonytalanság gyereknevelésben, fáradt szülő, kimerültség, új helyre költözés, sérült gyermek,A párok új életciklusba lépnek, ha gyermekükük lesz, s szembesülnek azzal, hogy kapcsolatuk nem lesz már olyan, mint a jövevény előtt. Az új feladat, túlterheltség, magas stressz előhozhatja a bizonytalan kötődési mintázatokat, amelyek harchoz, meneküléshez, frusztráló eltávolodáshoz vezethetnek. Ezen mintázatok felismerésével, a bizalom újraépítésével, az érzelmek kifejezhetőségével biztonságosabb kötődés eléréséhez nyújtunk támogatást.
magány, bizonytalan kötődés, érzelem kifejezés, frusztráció, szexuális nehézségek, túlterheltség,A Szakajtó szakmai műhely programjai között szerepel a Mamakör, amely 0-5 hónapos babák és édesanyáik számára elérhető. Az anya-gyermek körök (Mamakörök) és szükség esetén a családi, szülő-csecsemő konzultációk képesek „védőhálót” fonni a kisgyermekes családok köré. Óvodás korú gyermekének nagyobb változásokkor, esetleges elakadásokkor nyújtunk segítséget a művészetterápia és a pszichológia eszköztárával, hogy a mindennapok eseményeit rugalmasan követhesse.
szorongás, otthon a babával, érzelem kifejezés, érzelmek kezelése, szociális készségek fejlesztése, szülővé válás, mutizmus, elalvási nehézségek, étkezéssel kapcsolatos nehézségek, szobatisztaság,Intézetünk olyan kiadványokat jelentet meg, amelyek segítik a kisgyermekek családi életre való jó felkészülését.
gyermeknevelés, szexuális nevelés, nemiség,Komplex diagnosztikai vizsgálat. Fejlődés szempontjából veszélyeztetett, rizikó csoportba tartozó gyermekek fejlődésének nyomonkövetése, tanácsadás. Megkésett pszichomotoros fejlődésű, eltérő fejlődésű, illetve fogyatékos csecsemők és kisgyermekek sokoldalú terápiája, fejlesztése, a család kísérése, pszichológiai megsegítése, családterápia. Az óvodai részlegben súlyosan halmozottan fogyatékos gyermekek ellátása. Autizmussal élő gyermekek óvodára felkészítő csoportja működik.
kora gyermekkori intervenció, komplex diagnosztikai vizsgálat, megkésett ill. eltérő pszichomotoros fejlődés, családterápia, értelmi akadályozottság, autizmus, látássérült, hallássérülés, halmozott fogyatékosság, evészavar,Harmonikus együttműködés a szülők között, a kisgyermek érzelmi intelligenciájának alapozása.
hiszti megelőzés, dackorszak,A mélyszegénységben élő gyerekek ingerszegény, gyakran egészségre káros lakókörnyezetben élnek, így számukra a megfelelő környezeti és tárgyi feltételek biztosítása elengedhetetlen a felzárkóztatásuk szempontjából. A komplex szociális kísérés lehetővé teszi a gyermekek mozgás- és beszédfejlődéshez, egészséges személyiségfejlődéshez szükséges környezeti és tárgyi feltételekhez, az életkori sajátosságoknak megfelelő játékokhoz, fejlesztő eszközökhöz való hozzáférést.
megkésett ill. eltérő pszichomotoros fejlődés, korai fejlesztés, mozgásfejlesztés, készségfejlesztés, szociális készségek fejlesztése, játék, fejlődési rendellenességek,Mentálhigiénés segítő beszélgetés, lelkigondozás, szülők érzelmi támogatása, családkonzultáció, csoportok, gyerekdráma - várunk, ha úgy érzed, elakadtál. Várunk, ha úgy érzed, nehézségeid meghaladják az erőforrásaidat, és utadnak ezen a szakaszán jólesne, ha melléd szegődne egy kísérő. Várunk, ha olyan kérdéseid vannak, amelyeket már mindenkivel végigbeszéltél, mégis úgy érzed, egy helyben toporogsz, vagy éppen olyan kérdéseid vannak, amelyeket senkivel nem tudsz megbeszélni.
családterápia, egyéni és csoportos konzultáció, mentálhigiéné, Érzelmi támogatás, érzelmi/pszichológiai elakadások,Könyvekkel, cikkekkel, előadásokkal segítséget nyújt abban, hogy hogyan tanítsunk-neveljünk úgy, hogy ne csupán ismereteket, hanem életet alakító tudást és tapasztalatot adjunk át gyermekeinknek minden élethelyzetben.
kötődési sérülések, hiszti megelőzés, Bizalom, dackorszak, fegyelmezés, indulatkezelés, testvérféltékenység, mese, szülői felelősség, elkényeztetés, okos eszközök, haragkezelési minták, szexuális nevelés, nemi identitás, érzelmi intelligencia fejlesztése,0-12 éves korig egyéni és csoportos TSMT terápia, Diagnosztika, Tanulási nehézségek, Figyelemzavar, Iskolaérettségi vizsgálatok és iskolaelőkészítés, Gyermekpszichológia, Élményterápia
autizmus, gyógypedagógia, TSMT mozgásterápia, tanulási nehézségek, figyelemzavar, beszédindítás, viselkedési és magatartási problémák, szorongás, önbizalomhiány,Az örökbefogadás sok speciális szülői kihívással jár. A beilleszkedés, egymásra hangolódás, a kötődés kialakulása,a kezdeti hónapokban nyújtott szakszerű tanácsadás igénybevételével sok későbbi kudarc, elakadás megelőzhető.
örökbefogadás, krízis, szülőség, szülővé válás,Az Otthon Segítünk Alapítvány helyi szolgálataiban szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen, heti rendszerességgel, átlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben. Célunk, hogy a fiatal szülők támaszt kapjanak, képesek legyenek a felmerült problémák kezelésére, megtapasztalják a szülővé válás pozitív, örömet adó oldalát, aminek következtében a gyermekek érzelmi biztonságot adó otthonban fejlődhetnek.
egyedülálló szülő, Első gyerek körüli tanácstalanság, ikrek, új gyermek születése, több pici gyerek, sérült szülő, bizonytalanság gyereknevelésben, fáradt szülő, kimerültség, új helyre költözés, sérült gyermek,A párok új életciklusba lépnek, ha gyermekükük lesz, s szembesülnek azzal, hogy kapcsolatuk nem lesz már olyan, mint a jövevény előtt. Az új feladat, túlterheltség, magas stressz előhozhatja a bizonytalan kötődési mintázatokat, amelyek harchoz, meneküléshez, frusztráló eltávolodáshoz vezethetnek. Ezen mintázatok felismerésével, a bizalom újraépítésével, az érzelmek kifejezhetőségével biztonságosabb kötődés eléréséhez nyújtunk támogatást.
magány, bizonytalan kötődés, érzelem kifejezés, frusztráció, szexuális nehézségek, túlterheltség,A Szakajtó szakmai műhely programjai között szerepel a Mamakör, amely 0-5 hónapos babák és édesanyáik számára elérhető. Az anya-gyermek körök (Mamakörök) és szükség esetén a családi, szülő-csecsemő konzultációk képesek „védőhálót” fonni a kisgyermekes családok köré. Óvodás korú gyermekének nagyobb változásokkor, esetleges elakadásokkor nyújtunk segítséget a művészetterápia és a pszichológia eszköztárával, hogy a mindennapok eseményeit rugalmasan követhesse.
szorongás, otthon a babával, érzelem kifejezés, érzelmek kezelése, szociális készségek fejlesztése, szülővé válás, mutizmus, elalvási nehézségek, étkezéssel kapcsolatos nehézségek, szobatisztaság,Intézetünk olyan kiadványokat jelentet meg, amelyek segítik a kisgyermekek családi életre való jó felkészülését.
gyermeknevelés, szexuális nevelés, nemiség,