A gyermekvállalással kapcsolatos pillanatok kiemelt jelentőségűek, sok várakozás, öröm, de csalódás, hiány, kudarc is kapcsolódhat hozzájuk. Nagy ajándék minden olyan támogatás, mely ezen az időszakon segít át. Az egyik legnehezebb próbatétel lehet, amikor a várt gyermek nem érkezik. Ilyenkor a pár gyakran elszigetelődik, és az újabb próbálkozások, remények és kudarcok kimeríthetik.
Jó szándékkal olyan utakon indulhatnak el, melyek később megterhelik a párkapcsolatot, magát a (női) szervezetet, és lelkiismereti dilemmákhoz vezetnek.
Ilyenkor kulcsfontosságú, hogy a pár időben halljon azokról az egyház által is javasolt egészségügyi kezelésekről, melyek alternatívát jelentenek a kétségkívül fizikailag és kapcsolatilag is igen igénybevevő, elterjedt módszerekhez képest, s így lehetősége legyen mérlegelni, dönteni.
Így elkerülhetők zsákutcák, sok szenvedéstől megkímélve a párt. A fizikai (orvosi) segítségen túl a lélektani, és hitéleti, közösségi támogatás hasonló jelentőségű lehet, erőt adva a küzdelemhez, összekapaszkodva más párokkal, akik hasonló helyzetben vannak. Jó, hogy ilyen kezdeményezések is elérhetőek.
A közösségi támogatás azokban az esetekben is erőt ad, amikor az örökbefogadás mellett dönt egy pár: jó látni olyan példákat, akik ezt az utat járják, és kiteljesedtek benne, bátorságot adhat a saját úthoz. A lelki támogatáson túl praktikus segítséget is jelentenek ezek a közösségek, könnyebb információkhoz jutni szervezetekről, az eljárás menetéről, szempontokról, melyekre érdemes figyelni ahhoz, hogy az örökbefogadás valóban jól működjön, és örömmel élhesse meg a pár, a tágabb család, és maga az örökbefogadott gyermek.
Egy további, nagyon nehéz helyzet a gyermekvállalás kapcsán az, amikor olyankor érkezne egy gyermek, amikor erre nincs felkészülve sem az édesanya, sem a pár, a család. Sokféle helyzet létezik, kezdve a kamaszkori teherbeeséstől a fejlődési rendellenességgel érkező babán át a családba már nagy gyerekek mellé, váratlanul, későn meglepetésként érkező gyermekig. Segítséget kérni párként egy ilyen nehéz helyzetben mindenképp célszerű − akár egyénileg, akár párként.
A segítség későbbi pontokon is elérhető. Ha az édesanya úgy dönt, hogy örökbe adná gyermekét, fontos mielőbb kapcsolódni azokhoz a szervezetekhez, melyek ebben segítenek, és biztosítják a folytonosságot a baba és az édesanya számára, akár a nyílt (egymást ismerő) örökbefogadás megszervezésével, mire a baba világra jön.
Azokban az esetekben, amikor már megtörtént egy abortusz, szintén nagyon fontos lehet a segítségkérés. Az ezzel járó lélektani és lelkiismereti terheket sokszor egy életen át hordozzák a nők, még mentális betegségek is kialakulhatnak ezzel összefüggésben. Fontos a lélektani trauma feldolgozása csakúgy, mint a kiengesztelődés magunkkal, az érintettekkel, és Istennel. Ezek segíthetnek hozzá, hogy a jelen jó megélésétől a lehető legkevésbé vonják el az energiát a múltbeli terhek.Segítséget jelenthetnek az egyéni pszichológiai / mentálhigiénés / lelkigondozói beszélgetések, a célzott lelkigyakorlatok, programok, melyeken hasonló terheket hordozó társakkal lehet közösen lépni a gyógyulás és kiengesztelődés felé.
Szintén jelentős veszteség, amiről kevés szó esik, a magzatvesztések sora. A jelenség nagyon általános, a nők jelentős részét érinti. Ugyanakkor nehéz megengedni, megélni azt a gyászfolyamatot, mely egy magzat spontán elvesztését követi. Az egyéni, illetve csoportos, lelkigyakorlatos segítség ezekben a helyzetekben is igénybe vehető.
A szülést követő érzelmi, pszichológiai problémák, mint például a szülés utáni depresszió, szintén nehezen felvállalhatóak sokak számára mind önmaguk, mind a családtagok előtt. Ilyenkor is fontos, hogy ne maradjon magára küzdelmeivel az édesanya. A hiányzó anyai érzések önmagukban kínzóak, de az anya terápiás vagy mentálhigiénés-lelkigondozói támogatásával, szükség esetén baba-mama terápiával támogatható a gyógyulás folyamata. A testi-lelki értelemben kiszolgáltatott, érzékeny, és változásokkal teli gyermekágyas időszakban fontos, hogy sikerüljön megtalálni, kialakítani azt az új egyensúlyi állapotot, ami babának, mamának és az őket körülvevő családnak is elégedettséget, békét hoz.
A szoptatás időszakában további kérdések merülhetnek fel, amelyek érintik az anya, a baba, az apa és az idősebb testvérek testi-lelki állapotait, ezek összehangolása sok esetben külső segítséget igényel. A szoptatási tanácsadók segíthetnek megoldani a család különböző tagjainak látszólag egymással ütköző szükségleteinek illesztésében. Segítenek a közös időbeosztás, kialakításában, az egészségügyi helyzetek, fizikai problémák (többek között a baba nem megfelelő gyarapodása, szoptatás alatti fájdalom, kellemetlenség, szexuális problémák) optimális megoldásában, a családtagok közötti személyes kötődések megerősítésében, megőrzésében.
Mamafonó, a hely, ahol találkozhatsz azokkal, akik azon az úton, változásokon mennek keresztül, amin Te. Együtt gondolkodunk az anyaságot érintő különböző témákon: szülésélmény, párkapcsolati változások, test változása, öngondoskodás. Ha van kedved horgolhatsz egy babatakarót közben. A Mamafonó abban támogat, hogy ezt a változásokkal teli időszakot könnyebben, tapasztalataidat és érzéseidet megosztva, kapaszkodókat kapva éld át.
anyaság, Érzelmi támogatás, közösségi támogatás, gyermekágy,Mamafonó, a hely, ahol találkozhatsz azokkal, akik azon az úton, változásokon mennek keresztül, amin Te. Együtt gondolkodunk az anyaságot érintő különböző témákon: szülésélmény, párkapcsolati változások, test változása, öngondoskodás. Ha van kedved horgolhatsz egy babatakarót közben. A Mamafonó abban támogat, hogy ezt a változásokkal teli időszakot könnyebben, tapasztalataidat és érzéseidet megosztva, kapaszkodókat kapva éld át.
anyaság, Érzelmi támogatás, közösségi támogatás, gyermekágy,