Bár a kapcsolatteremtés iránti igényünk veleszületett, sokan közülünk gyakran érezzük magunkat egyedül. Számos kutatás foglalkozott a témával és habár ténylegesen a 75 évnél idősebbeket érinti legjobban a magányosság, valójában három kritikus életkorban tör ránk legerőteljesebben az egyedüllét érzése:
A magány még azokat az emberek is érintheti, akiket egész nap sokan vesznek körül vagy éppen tartós házasságban élnek. A magány komoly veszélyt jelent a jóllétre, valamint a hosszú távú lelki és fizikai egészségre egyaránt.
Ráadásul az elmagányosodás és a társadalmi elszigeteltség egyre nagyobb közegészségügyi problémát is jelent idősödő társadalmunkban. Jelenleg hozzávetőlegesen több, mint 170.000 80 év feletti, egyedülálló idős ember él Magyarországon. Így összességében maga a jelenség több százezer embert érint közvetlenül, és milliókat a családjaikon keresztül.
Éppen ezért a bizdramagad.hu honlap egyedi, tematizált ajánlásgyűjteményében a magány, elszigetelődés kérdésköreiben is azt tűzte ki célul, hogy a teljes emberi életút ezen kihívásával kapcsolatban mindenki valós, gyakorlati, keresztény értékeken alapuló lelki, hitéleti és fizikai szinten is segítséget találhasson. Akár közvetlenül érintett, akár egy szerettének akar segíteni.
A közösségek, a segítő szolgálatok – ahogyan a Bízd Rá Magad főként katolikus segítő szervezetei is -, a társas lét érzelmi stabilitást biztosít, ezért is fontos, hogy a mindennapokban legyen mellettünk valaki, aki támaszt nyújt mind fizikai, mind pedig lelki szinten és ebben a közösségek szerepe elengedhetetlen.
Az emberek számos okból válhatnak szociálisan elszigeteltté, például életkoruk vagy betegségeik okán, vagy azért, mert már nem ők a család központja, nyugdíjba mennek, elhaláloznak a házastársak és barátok.
A veszteségérzés mellett sokan tapasztalják a magányt a szoros családi kapcsolatok vagy a helyi közösségi tevékenységek hiánya miatt, vagy éppen azért, mert nem mernek csatlakozni egy-egy közösséghez.
A magány a testet-lelket egyaránt megbetegíti, ezért komplex feladat és kiemelkedő jelentőségű minél előbb felvenni vele a harcot, melyre a gyógyír nem más, mint a közösség megtartó ereje.
Bármi legyen is az ok, megdöbbentően könnyű magányosnak és kiszolgáltatottnak érezni magunkat, ami depresszióhoz és a fizikai egészség és jóllét súlyos romlásához vezethet.
A magányosságot stigma övezi és sajnos az idősebb emberek hajlamosak arra, hogy ne kérjenek segítséget, ami még jobban konzerválja nehéz helyzetüket.
Fontos azonban, hogy ne feledjük, a magányosság bárkit érinthet – és érint is -, bármilyen életkorban, ugyanakkor igenis sokat tehetünk ellene!
A magány és az egyedüllét közötti legfontosabb különbség az, hogy az egyedüllét pozitív lelkiállapot, míg a magány abszolút negatív. A magányosságot az elszigeteltség jellemzi, az egyedüllét ezzel szemben önkéntes. Azok az emberek, akik szívesen töltenek időt egyedül, továbbra is fenntartják a társas kapcsolataikat, amelyekhez visszatérhetnek, amikor közösségben megélt élményekre vágynak. Még mindig töltenek időt másokkal, de ezeket az interakciókat kiegyensúlyozzák az egyedül töltött időszakok.
Magyarországon jelenleg több, mint 1 millió ember él magányosan, ebből több, mint 600 ezer 65 év feletti.**
Bár pontos adatok nincsenek arra vonatkozóan, közülük hányan vannak, akiknek nincs családjuk, a számadat mégis jól mutatja, hányan tölthetik például az ünnepeket magányosan.
Mi magyarok nem igazán vagyunk a társas kapcsolatok szakértői, hiszen a felnőtt lakosságnak mintegy 40%-a nem, vagy csak alig él társadalmi életet, miközben minden tizedik felnőtt érzi magát kimondottan magányosnak.*** Persze ez a riasztó adat részben a világjárvány számlájára is írható, de ahhoz, hogy lényegesen változzon, több erőfeszítés szükséges mind az érintett, mind pedig a környezete részéről.
Ha érintettek vagyunk, a legfontosabb, hogy vegyünk egy nagy levegőt, csipetnyi bátorságot és keressük meg azokat a környékbeli közösségeket, akikhez érdeklődési körünkben, lelkiségünkben kapcsolódni tudunk. Ilyen lehet például egy önsegítő kör, egy klub, egy lelkiségi mozgalom, egy kórus, egy kiránduló csoport stb.
De kereshetünk olyan lehetőségeket is, ahol önkéntes feladatokat tudunk végezni, ott sosem leszünk feleslegesek, mert mindig örülnek az őszinte, tevékeny szeretetnek. Ha valaki érez magában indíttatást arra, hogy önkéntesként csatlakozzon egy rászorulókat segítő szervezethez, keresse bátran a helyi plébániai karitász csoportot vagy a plébános atyát.
Sok további lehetőség mellett, különösen jó szívvel ajánlunk az Otthon Segítünk Alapítványt is, melynek helyi szolgálataiban szakemberek által felkészített önkéntesek ingyen,heti rendszerességgel, áitlagosan 3-6 hónapig segítenek a családok otthonában a támogatást kérő kisgyermekes családoknak a mindennapi tevékenységekben.
A magány és izoláció csökkentésére számtalan módszer rendelkezésre áll. A társas kapcsolatok fenntartása és kiterjesztése, a feleslegesség érzésének csökkentése, a kommunikáció fejlesztése hatékony eszközei lehetnek az idős emberek szellemi-fizikai-lelki aktivitásának megtartásához. Ehhez pedig a közösségek szerepe kimagasló. Az aktivitás fokozása, a közösségben szerzett élmények mind elősegítik a testi-lelki jóllétet.
Adhat-e ennél többet az élet? Tesszük fel sokszor ilyenkor is a kérdést, pedig sosem késő egy közösség tagjává válni. A bizdramagad.hu oldalon is bemutatkozó Alpha Alapítvány alkalmain igazán azt érezheted majd, hogy a jó beszélgetések, jó társaság mellett a java még csak most kezdődik! De a Bízd Rá Magad jógyakorlatai között szerepel a patinás múlttal rendelkező KALÁSZ, a Katolikus Asszonyok és Lányok Szövetsége is, ha inkább a női elvonulásokat, lelkigyakorlatokat, könyvklubokat részesíted előnyben.
A rendszeres fizikai aktivitás fejleszti az idősek motoros képességeit, csökkenti a fájdalomérzetet és így segít a jó általános egészségi állapot megőrzésében, ami alapvető fontosságú a magány elleni közdelemben, kialakulásának megakadályozásában. A rendszeres sporttevékenység hatására javul az agy oxigén ellátottsága, ami pozitív hatással van a mentális képességekre, javítja a gondolkodást, koncentrációs készséget és a közérzetet.
Ha már régen sportoltál, apró lépésekkel kezdd újra. És a legfontosabb, hogy olyan mozgásformát válassz, ami örömmel tölt el. Ha teheted, kertészkedj, egy gyönyörű kert testnek-léleknek gyógyír. Ha szeretsz kirándulni, keresd a Viator Egyesület túráit, ahol a hittől távolabb lévőket is szeretettel várják, vagy bejárhatod a Mária Út zarándok- és turistaút hálózatának egyes szakaszait, de megismerkedhetsz az egyedülálló Cor-Way® módszerrel is, ha épp a nordic walking áll hozzád közelebb.
Az önmagunkkal való szembenézés, az imádság és az elmélkedés lényünk középpontjába vezet, figyelmessé tesz Isten jelenlétére az életünkben. A belőle áradó szeretet megtapasztalása kettős hatással van az életünkre: megerősíti a jót és gyógyítja, ami megtörött.
A bizdramagad.hu lelkigyakorlatai segítenek az életutunk hitünk mentén történő feldolgozásában, miközben az örömteli együttlét és a jelen pillanatainak pozitív megélését is ajándékként vihetjük magukkal. Ezáltal erősödik a közösségi érzés, új kapcsolatok alakulhatnak ki.
Egyénileg és csoportosan kísért lelkigyakorlatain a Szív Lelkiségi Központ és a Betlehem Lelkigyakorlatos Ház biztosítja a gyönyörű környezetet, a természet adta lehetőségeket és az igényes pihenést, miközben az életút feldolgozásában és az öregedésben rejlő szép életlehetőségek felfedezésében is segítséget kaphatunk. Egyéni lelkigondozásra, mentálhigiénés vagy éppen istenkapcsolat mélyítő segítő beszélgetésre ad lehetőséget a Kilátó Szolgálat és az Oázis; ha úgy érzed, a magány szorítja a lelked, itt biztosan meghallgatnak.
Jó szívvel ajánljuk a Párbeszéd Házát is, ha változatos lelkiségi és kulturális programokra vágysz, például konferenciákra, könyvbemutatókra, előadásokra, műhelyfoglalkozásokra, kiállításokra, koncertekre, filmklubokra.
A család a legtöbbet azzal teheti, hogy van. Ha jelen van az idős szülő, nagyszülő életében, hiszen leginkább a szociális stimuláció, a társas kapcsolatok, az unokák, dédunokák tartják az időseket jó állapotban. Legyen része az életüknek! A technika ma már könnyedén áthidalja a távolságokat, egy-egy rendszeres telefon, a látogatási idők mind-mind segítenek idős rokonainknak, hogy fitten tartsák magukat szellemileg, lelkileg, fizikailag egyaránt.
Minden történet, minden élethelyzet más, minden családnak önmagának kell valamilyen megoldást találnia. Néhány általános szempontot ajánlunk:
Legyen időnk megtenni ezeket a a lépéseket, segítsük a magányban élő időseket!
Források:
** KSH
*** https://knowledge4policy.ec.europa.eu/sites/default/files/fairness_pb2018_loneliness_jrc_i1.pdf
További értékes cikkekért, programokért, tanúságtételekért iratkozz fel havi hírlevelünkre itt!
Élj a cikkünk alatt található támogató lehetőségekkel, kapcsolódj be programjainkba, kurzusainkba és nyerj inspirációt további cikkeinkből!
Forrás: Bízd Rá Magad Média
Képek forrása: freepik.com
Szerző: Csabai Hajnalka
Alpha kurzusok a keresztény hit kérdéseiről
Segítő jelleg: tréning
Ajánljuk: felnőtteknek, közösségeknek
Elérhető: Országszerte, helyi közösségek szervezésében, egész évben rendszeres jelleggel
Alpha Keresztény Ismeretterjesztő Alapítvány
Non tu solus - Betegápolás otthon
Segítő jelleg: betegápoló közvetítés
Ajánljuk: időseknek, betegeknek
Elérhető: A 24 órás betegápolás az egész országban, a bejárós ápolás csak Budapesten és környékén, folyamatosan
Nontusolus Kft.
Cor-Way - Életmódváltás, egyéni fejlesztés
Segítő jelleg: mozgás és spiritualitás
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek
Elérhető: Budapest, I. kerület, Igény szerint, bejelentkezés után
Cor-Way Molnár Renáta
Kilátó- segítő beszélgetés, lelkigondozás
Segítő jelleg: lelkigondozás, lelkivezetés, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek
Elérhető: országosan, szeptembertől júniusig
Kilátó Ferences Mentálhigiénés és Lelkigondozói Szolgálat
Oázis Lelkigondozó és Mentálhigiénés Szolgálat, Oázis - ahol meghallgatnak
Segítő jelleg: lelkigondozás, mentálhigiénés segítség, segítő beszélgetés
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak
Elérhető: országos ellátóhely budapesti központtal és Mobil-Oázissal, folyamatosan
Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya
Otthon Segítünk - otthoni segítség kisgyermekeseknek
Segítő jelleg: gyakorlati segítség, önkéntesség
Ajánljuk: családoknak
Elérhető: országosan, részletek a honlapon, egész évben rendszeres jelleggel
Otthon Segítünk Alapítvány
Webnővér - társ az otthoni ápolásban
Segítő jelleg: e-tájékoztatás, jogi tanácsadás, mentálhigiénés segítség
Ajánljuk: felnőtteknek, családoknak, betegeknek
Elérhető: országosan online elérhető, folyamatosan
Magyar Máltai Szeretetszolgálat
Többlettartalommal megtöltött természetjárás
Segítő jelleg: mozgás és spiritualitás, zarándoklat
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, ifjúsági közösségeknek, hitoktatóknak, közösségeknek
Elérhető: Bárhonnan lehet jelentkezni a programokra, alkalmanként, előre meghirdetett helyen és időpontban
Viator Egyesület
Zarándoklatok a Mária Úton
Segítő jelleg: zarándoklat
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak
Elérhető: Az egész ország területéről, rendszeres, előre meghirdetett csoportos alkalmak, de egyénileg bármikor járható a Mária út
Mária Út Közhasznú Egyesület
Katolikus Karitász - karitász tevékenység
Segítő jelleg: gyakorlati segítség, önkéntesség, szociális tevékenység
Ajánljuk: családoknak, egyedülállóknak, betegeknek, önkénteseknek
Elérhető: országosan, folyamatosan
Katolikus Karitász - Caritas Hungarica
Párbeszéd Háza (jezsuita budapesti lelkiségi és kulturális központ)
Segítő jelleg: előadás, film, szakmai nap, workshop, kiállítás
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, papoknak, szerzeteseknek
Elérhető: Alapvetően Budapesten, illetve az online programok bárhonnan követhetőek. , egész évben rendszeres jelleggel
Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya
Szív Lelkiségi Központ lelkigyakorlatai
Segítő jelleg: bibliodráma, lelkigyakorlat, lelkivezetés, mozgás és spiritualitás
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek, családoknak, egyedülállóknak, gyermeküket egyedül nevelőknek, hitoktatóknak, özvegyeknek
Elérhető: Tahitótfalu, egész évben rendszeres jelleggel
Jézus Szíve Társasága
KALÁSZ csoportok nőknek
Segítő jelleg: klub, lelkigyakorlat, tábor, tanfolyam
Ajánljuk: nőknek
Elérhető: Országosan, ill. határon túli magyar nyelvű csoportjaink is vannak, egész évben rendszeres jelleggel
KALÁSZ - Katolikus Asszonyok és Lányok Szövetsége
Cor-Way - Mozgással egybekötött lelkigyakorlatok
Segítő jelleg: lelkigyakorlat, mozgás és spiritualitás
Ajánljuk: fiatal felnőtteknek, felnőtteknek, időseknek
Elérhető: Országos, évente többször
Cor-Way Molnár Renáta
Weboldalunk olyan megoldásokat (feltétlenül szükséges, valamint statisztikát támogató sütik) használ, melyekkel a jobb szolgáltatás érdekében elemzi a weboldal forgalmát, és személyre szabottabb élményt kínál. A részleteket megtalálod az Adatkezelési tájékoztatónkban. Jó böngészést kívánunk!
Feltétlenül szükséges sütik
A weboldalon működő szolgáltatásokhoz szükséges.
Statisztikához használt sütik
Ezeket a sütiket arra használjuk, hogy információkat gyűjtsünk weboldalunk forgalmáról webhelyünk használatának elemzéséhez. Ezek a nyomkövető és teljesítménnyel kapcsolatos sütikkel összegyűjtött információk egyetlen személyt sem azonosítanak.